image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

RENAULT SCÉNIC 1.5 DCI – Stylový crossover

Lukáš Dittrich 15.03.2017 11:15

Test Čtvrtá generace Renaultu Scénic vsadila výhradně na kola s průměrem 20 palců a pneumatiky šířky 195 mm

Také Scénic je vybaven z ostatních modelů Renault známým velkým dotykovým displejemRenault Scénic už není klasickým MPV, nově jde o stylový crossover. Vyzkoušeli jsme, jak tato radikální mezigenerační změna funguje v praxi. 

Když Renault přišel v roce 1996 s modelem Mégane Scénic, asi ani netušil, že právě začíná psát historii zcela nového segmentu. Vůz dostal za úkol vyplnit mezeru mezi klasickým kombi a velkoprostorovým typem Espace. Přesně o dvacet let později, tedy minulý rok v Ženevě, se světu poprvé veřejně představila čtvrtá generace (viz AR 10/’16). Jenže zatímco předchozí verze sázely zejména na praktickou stránku věci, v případě té nejnovější se přístup automobilky radikálně změnil. Scénic už nechce být pouze tradičním, jednoznačně praktickým zástupcem své kategorie. Automobilka oprášila koncept R-Space z roku 2011 a podle něj stvořila zcela nově pojaté MPV. Více než kdykoliv před tím se do hry dostal právě design. Čtvrtá generace sází na nezvykle dynamicky tvarovanou karoserii a efektně vypadající dvacetipalcové ráfky kol. Takovou velikost nikdo z přímé konkurence nenabízí. Podobně jako například u BMW i3 jde o rozměrná kola, ovšem obutá do relativně úzkých pneumatik s šířkou 195 mm. Renault tímto krokem sledoval jednak vzhled, ale také snížení valivého odporu.

Standardní Scénic se od prodlouženého provedení Grand liší řešením zadní části od B sloupků dáleŽádný jiný rozměr k současnému Scénicu nedostanete (pokud nebudeme počítat rezervní kolo o velikosti 17“), takže mohl být rovněž pečlivěji vyladěn podvozek. Co se rozměrů týče, je nový Scénic o  20 mm širší, o plných 40 mm vyšší a disponuje rozvorem prodlouženým o 32 mm. Stejně jako v minulosti je k dispozici také verze Grand prodloužená o 228 mm. Ta může mít i třetí řadu sedadel. Renault nabízí na českém trhu čtvrtou generaci typu Scénic v kombinaci se zážehovými přeplňovanými motory 1.2 TCe o výkonu 85 nebo 96 kW (115 a 130 k), respektive se vznětovými čtyřválci 1.5 dCi (81 kW/110 k) a 1.6 dCi (96 kW/130 k nebo 118 kW/160 k). Na některých trzích lze nový Scénic pořídit také v provedení Hybrid Assist. Náš test se týká základní vznětové patnáctistovky, kombinované s šestistupňovou manuální převodovkou. Zatímco vzhled karoserie vás téměř jistě alespoň na chvíli zaujme, interiér už v mnoha ohledech příliš nepřekvapí. Technicky totiž tento vůz vychází z platformy CMF, má tedy mnoho společného s ostatními modely postavenými na stejném základu (Mégane, Espace, Talisman).

Obsluha hlavního displeje je logická a srozumitelnáPoznáte to jak podle základních prvků techniky, tak třeba podle uspořádání palubní desky. I zde najdeme přístrojový štít osazený displejem nabízejícím hned několik různých motivů nebo uprostřed na výšku umístěný dotykový displej o velikosti 8,7“. Přes něj lze ovládat prakticky vše od nastavení klimatizace až po sklápění zadních opěradel. Jenže stejně jako u jiných podobných řešení, i ve Scénicu vyžaduje ovládání přes dotykovou obrazovku více pozornosti. Aby byl výčet displejů kompletní, musím zmínit také průhledový displej umístěný v zorném poli řidiče. Nový Renault Scénic k dnes už všeobecně známému základu přidává řadu praktických prvků, jak se ostatně na MPV sluší a patří. Před spolujezdcem například najdete výsuvnou přihrádku (má objem 11 litrů), posuvná je také středová konzola mezi předními sedadly, další šikovnou přihrádku najdete vlevo pod volantem, jiné přihrádky jsou pro změnu pod podlahou. Po interiéru je obecně rozmístěno velké množství odkládacích prostorů, jejichž součet dá dohromady 64 objemových litrů. Variabilitu interiéru ještě dále vylepší zadní sedadla posuvná v rozsahu 160 mm. Zde již ale nenajdete trojici samostatných sedadel, jako tomu bylo dříve. Vhod přijde i možnost sklopit opěradlo spolujezdce.

Zadní sedadla se odjišťují elektricky pomocí tohoto ovládacího prvkuA protože v zavazadlovém prostoru nechybí dvojité dno, dostanete po sklopení všech opěradel rovnou plochu a možnost jednoduše převážet skutečně dlouhé předměty. Potud je vše v pořádku. Přesto má nový Scénic dva problémy. Ten první se vztahuje k pozici za volantem. Obrovská palubní deska a daleko dopředu protažené čelní sklo vyžadují zvyk, ale jsou to prvky pro tuto kategorii relativně běžné. Horší to je ovšem se samotnou pozicí za volantem. Coby člověk vysoký téměř 190 cm bych potřeboval odsunout sedadlo řidiče ještě o kousek vzad, což ale rozsah posuvu neumožňuje. Výsledkem je jakýsi zvláštní kompromis, na nějž jsem si ani po týdnu nezvykl. Větší výška i šířka karoserie znamenají uvnitř více místa jak v úrovni loktů, tak kolem hlavy. Vpředu jsme naměřili bezmála 1500 mm na šířku a minimálně 950 mm na výšku. To je velmi slušný výsledek vzhledem k tomu, že náš vůz měl ve výbavě také panoramatické střešní okno. Šířka v úrovni loktů ve druhé řadě činí 1460 mm a na výšku zde mají cestující k dispozici 890 mm. Opět platí, že jde o velice slušná čísla. Jen pro srovnání, například Volkswagen Golf Sportsvan nabízí šířku v úrovni loktů 1510 mm vpředu a 1490 mm vzadu, respektive minimální prostor pro hlavu 910 mm v první a 940 mm ve druhé řadě. Nebo BMW řady 2 Active Tourer, to disponuje vnitřní šířkou 1480 mm vpředu a 1460 mm vzadu, respektive minimálním prostorem pro hlavu 890 mm v první a 970 mm ve druhé řadě.

Nakládací hrana je u Scénicu 726 mm nad zemíZklamáním je ale prostor v podélném směru. I když mezigeneračně došlo k prodloužení rozvoru náprav a vůz disponuje zadními posuvnými sedadly, mnoho místa pro svá kolena v novém typu Scénic nenajdete. Protože jsem měl sedadlo řidiče odsunuté zcela vzad, pro cestující ve druhé řadě za mnou zbylo minimálních 145 mm, a to byla zadní sedadla posunuta také zcela vzad. Když se opět podíváme na zmíněné konkurenty, pak Golf Sportsvan nabízí pro kolena zadních cestujících minimálně 170 mm a BMW 180 mm. To je znatelný rozdíl. V Renaultu si navíc můžete ještě odečíst dobré dva centimetry kvůli přítomnosti neobvykle robustních výklopných stolků. Pokud jste vyšší postavy, tak vám budou i tyto stolky překážet, přestože je budete mít ve sklopeném stavu. Testovaný Scénic zřejmě doplatil na přítomnost komfortnějších předních sedadel vybavených masáží. Také ta totiž jsou poměrně robustní. Osmiventilový vznětový, jedním turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,5 litru hraje v nabídce nového Renaultu Scénic úlohu nejdostupnějšího dieselu. Zájemce bude lákat nikoliv na výkony, ale na spotřebu paliva. A to je popravdě jeho velmi silná stránka.

Vpravo vedle řadicí páky jsou umístěny tlačítko pro změnu jízdního režimu i ovladač elektrické ruční brzdyNa naší testovací trase dlouhé 132,8 km vůz vykázal spotřebu pouze 5,2 l/100 km. Průměr celého testu byl 6,2 l/100 km, přičemž je v této hodnotě -zahrnuto i měření dynamiky a několik -expresních dálničních přesunů. Při objemu nádrže 52 litrů nabízí tento úsporný vznětový motor velmi zajímavý dojezd. Základní vznětový čtyřválec je také sympaticky kultivovaný a potěší i velmi svižnými reakcemi na plynový pedál. Jako u jiných typů Renault z poslední doby nabízí rovněž Scénic systém Multi-Sense, což je volba jízdních režimů. Nejlépe motor reaguje samozřejmě v režimu Sport. Mimochodem, Scénic údajně spolu s konkrétním režimem upraví zvuk motoru přes reproduktory. To ale v praxi téměř nepoznáte. S dynamikou je to poněkud horší. Zrychlení z nuly na 100 km/h trvalo podle našich údajů 13,4 s. Měření ovšem probíhalo na mokré vozovce, takže výsledek by zřejmě byl za běžných podmínek trochu lepší. I tak ale bude docela komplikované dostat se na oficiálně udávaných 12,4 s. Motor nejlépe jede od dvou do čtyř tisíc otáček. Nástup v nižších otáčkách je velmi pozvolný, v těch vyšších mu naopak relativně rychle dojde dech. Pro běžnou jízdu ale schopnosti tohoto vznětového agregátu postačí. Překvapila ovšem šestistupňová manuální převodovka.

Před zadními sedadly jsou tradičně v podlaze odkládací schránkyJe nečekaně přesná a pozice řadicí páky je přímo ideální. Velkou otázkou byl samozřejmě podvozek postavený na dvacetipalcových kolech. Výsledek nefunguje úplně špatně, a nakonec je i docela komfortní. Problémy začne mít Scénic ve chvíli, kdy budete chtít v zatáčce zrychlit. Úzkým pneumatikám kombinovaným s vysokou stavbou vozu velmi rychle dojde přilnavost. Zrovna v případě testovaného motoru to však příliš nevadí, protože ten vás k rychlé jízdě příliš pobízet nebude. Jak ukázal testovaný exemplář, výbava může být opravdu zajímavá. Náš vůz, spadající do akční úrovně Premiere Edition, dostal všechno. O masážních sedadlech už byla řeč, nechyběl ale ani adaptivní tempomat, diodové hlavní světlomety, asistent jízdy v pruzích, hlídání mrtvého úhlu, rozpoznávání značek, přednárazový systém s detekcí chodců nebo bezklíčkový přístup do vozidla. Základní cena s testovaným motorem je 544 900 Kč, přičemž s výbavou Intens (589 900 Kč) většinu výbavy dostanete bez příplatku, a pokud se za něco připlácí, jde o relativně nízké ceny. Jen je škoda, že například automatické přepínání dálkových světel příliš spolehlivě nefunguje a občas je třeba obsluhovat světlomety manuálně. Čtvrtá generace Renaultu Scénic přinesla do tohoto segmentu svěží vítr v podobě atraktivního vnějšího designu. Ten je na poměry dané kategorie nepochybně revoluční a skutečně velmi efektní, navíc s dobrou výbavou a zajímavou cenou. Jenže případní zájemci zaplatí určitou daň v podobě jízdních vlastností a omezeného komfortu a vzhledem ke konkurenci zamrzí i méně prostorný interiér. Pokud nějaké podobné MPV sháníte, čeká na vás dilema. Vypadá to, že nový typ Scénic je opravdu spíše stylový crossover než praktické MPV.

Technické údaje

MOTOR 

Kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec 1.5 dCi, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; OHC 2V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6; 1461 cm3 (ø 76,0 x 80,5 mm), 15,6:1, 81 kW (110 k)/4000 min-1, 260 Nm/1750 min-1, šestistupňová přímo řazená převodovka.

PODVOZEK

Snadný přístup na všechna sedadla i do zavazadlového prostoru je u Renaultu Scénic samozřejmostíSamonosná karoserie, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry McPherson, vzadu vlečná ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory vpředu/vzadu ø 27/22 mm; brzdy kapalinové s posilovačem, ABS/BA, kotoučové ø 320/290 mm, vpředu s vnitřním chlazením; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, 2,75 otáčky mezi rejdy; kola 20 palců, pneumatiky Continental WinterContact TS 850 P o rozměru 195/55 R20, rezervní kolo 145/70 R17.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Rozvor náprav 2760 mm, rozchod kol 1602/1596 mm; d/š/v 4406/1866/1653 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 506 l; objem palivové nádrže 52 l; pohotovostní hmotnost 1430 kg, obrysový průměr otáčení 11,18 m.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)

Největší rychlost 183 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,4 s; spotřeba paliva EU město/mimo město/kombinace 4,2/3,7/3,9 l/100 km; emise CO2 100 g/km.

Cena od 544 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Renault Clio TCE 130 EDC a e-Tech 140 – Někdo musí z kola ven

Renault Clio 1.0 TCE Intens – malý, šikovný a levný

Renault Kangoo Be Bop 1.5 dCi - Excentrik

Renault Koleos Blue DCI 190 4x4 X-Tronic – Pan nenápadný

Renault Koleos 2.0 dCi - Korejský crossover

Renault Laguna GT/GT Grandtour 2.0 dCi - S řízením všech kol

Renault Mégane Coupé-Cabriolet - Do každého počasí

Renault Scénic 1.4 TCe/Grand Scénic 1.4 TCe/2.0 dCi - Užiteční sourozenci

RENAULT TWINGO GT TCE 110 – NEJEN DO MĚSTA

Renault Wind - Klobouk dolů



Emil Frey Select

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 130k AT6 SHINE

13 148 km, r. 2020

459.900,- Kč

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110k SHINE

2 791 km, r. 2020

445.900,- Kč

Kia Ceed 1.4 i 73kW COMFORT

24 752 km, r. 2017

249.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Renault Clio TCE 130 EDC a e-Tech 140 – Někdo musí z kola ven

Aleš Jungmann 29.03.2021 06:35

Renault Clio TCE 130 EDC a e-Tech 140

Srovnání dvou nejvýkonnějších verzí oblíbeného Renaultu Clio má jednoznačného vítěze. Ekologie... >>

Více



Technika

Subaru Eyesight 4 – Druhé oči

Petr Hanke 02.03.2021 05:25

Subaru Eyesight 4

Subaru systém EyeSight trefně propaguje jako druhé oči řidiče. V letošním roce spolu s novou... >>

Více



Další články

  • Fornasari – Italové s americkým srdcem

    Ve stínu světoznámých italských značek sportovních vozů přežívají i jiné.... >>

  • Mercedes-Benz Unimog – Legenda a stálice

    Daimler, jednička mezi užitkovými automobily všech kategorií, to rozhodně na... >>

  • Motor Maserati Nettuno – Ruční práce

    Spolu s typem MC20 představilo Maserati i nový šestiválec Nettuno. Vyznačuje se... >>

  • Platforma E-GMP – Další krok

    Koncern Hyundai představil zcela nový technický základ určený pro další... >>

  • Tatra 603 (3. díl) – S písmenem A

    V létě roku 1960 se začaly rodit plány velké modernizace vozu Tatra 603.... >>

  • Tatra 603 (2. díl) – Dlouhověká dáma

    Sériová výroba automobilů Tatra 603 se začala v Kopřivnici rozbíhat na jaře... >>

  • Tatra 603 (1. díl) – Od Valuty k T 603

    Nejvýraznější automobilovou osobností z poválečné tuzemské produkce je Tatra... >>

  • Automobili Maserati (1945 – 2020) – Návrat ke kořenům

    Maserati se vyrábějí ve třech továrnách, ta nejstarší v Modeně byla nyní... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |