Náš test
HONDA CR-V 1.6 i-DTEC – Úspornější lehkost
Petr Hanke 30.11.2016 06:19
Prostorné SUV Honda CR-V může být vybaveno moderním vznětovým motorem 1.6 i-DTEC se sekvenčním přeplňováním kombinovaným s přímo řazenou převodovkou. Ve spojení s moderními asistenčními systémy jde o velmi zajímavý vůz.
Honda CR-V ukazuje, že existují automobily, které jsou úspěšné doslova po celém světě. Toto středně velké SUV, jehož první generace stála v roce 1995 u kolébky svého segmentu, se neustále vyvíjí. V aktuální čtvrté generaci je na trhu od roku 2011 a v průběhu roku 2014 tento model prošel další významnou modernizací. Počátkem roku 2015 se pod jeho kapotu dostal nový vznětový čtyřválec 1.6 i-DTEC, vybavený dvoustupňovým přeplňováním. Princip činnosti se neliší od konkurence, v nízkých otáčkách pracuje malé variabilní turbodmychadlo s rychlými reakcemi, k němuž se postupně připojuje turbodmychadlo větší, schopné poskytnout více stlačeného vzduchu. Ve středním pásmu otáček a zatížení pracují obě turbodmychadla společně. Výsledkem této součinnosti je navýšení výkonu z 88 kW (120 k) na 118 kW (160 k) ve srovnání s motorem vybaveným pouze jedním turbodmychadlem, jenž je v nabídce pro méně vybavené verze.
Současně došlo k nárůstu točivého momentu z 300 na 350 N.m. Výkonnější verze motoru 1.6 -i-DTEC nahradila v nabídce původní větší čtyřválec s objemem 2,2 litru. Motor jako takový zaujme plynulým nárůstem výkonu i točivého momentu. Přechodové režimy systému přeplňování jsou neznatelné a motor působí uhlazeným dojmem. Ve srovnání s původním motorem ale menší čtyřválec potřebuje přeci jen více otáček, což má za následek, že jízda ztratila cosi ze své původní kultury běhu, jež byla pro tento motor Honda typická. Nový čtyřválec je celkově tišší (Honda uvádí o 6 %), nicméně ve vyšších otáčkách jej přeslechnout nelze. Mezi silné stránky značky Honda typicky patří mechanická propracovanost. A ta je jasně cítit například z chodu řadicí páky manuální převodovky, umístěné blízko volantu v přístrojové desce. Převodové stupně precizně zapadají na své místo s pečlivě nastaveným mechanickým odporem. Samotné odstupňování převodových stupňů považujeme za optimální. Během testu spotřebovala Honda CR-V 6,6 l/100 km, což je samozřejmě více, než udává kombinovaná hodnota, ale tato spotřeba patří v daném segmentu jednoznačně k těm lepším.
Je však nutné vzít v potaz, že vzhledem k velikosti automobilu a typu motoru je individuální spotřeba značně závislá na způsobu jízdy. Při modernizaci si Honda vzala na mušku také podvozek s přední nápravou typu McPherson a víceprvkovými závěsy vzadu. Rozchod kol se zvětšil o 15 mm a změn doznala i elastokinematika náprav. Vpředu došlo navíc ke zvětšení odklonu kol o půl stupně. Také řízení má strmější převod, a to konkrétně o 8 procent. V praxi řidič tyto změny zaznamená v okamžiku, kdy ve vyšší rychlosti zatočí. Původně spíše komfortní automobil se s chutí vrhne do zatáčky a v ní zůstává stabilní a neustále pod kontrolou. Řízení s elektrickým posilovačem je přesné a řidič v něm má optimální přehled o situaci pod předními koly, současně ale není přehnaně „obtěžován“. Při akceleraci ze zatáček se CR-V dokáže nečekaně intenzivně opřít o zadní kolo. Pohon všech kol s elektronicky řízenou spojkou připojující kola zadní nápravy funguje příkladně. Honda CR-V tak ukazuje, že někde hluboko v jejích útrobách je stále přítomen sportovní duch její značky. Zkrátka se podařilo najít povedený kompromis mezi ochotou k zatáčení a pohodlím. Samostatnou kapitolou modelu CR-V jsou asistenční systémy, jež jsou součástí standardní výbavy nejvýše postavené verze Executive a k dispozici jsou za příplatek i pro méně vybavené verze.
Honda celý paket označuje Sensing a jeho součástí jsou funkce vycházející z použití kombinace čelní kamery a radaru. Japonská značka v tomto ohledu není nováčkem a z naladění například aktivního tempomatu nebo systému udržování v jízdním pruhu jsou jasně patrné dlouhodobé zkušenosti v této oblasti. Vždyť Honda se dokázala v jízdních pruzích udržet jako jedna z prvních již v roce 2003. Dnes aktivní tempomat tohoto vozu umí například reagovat již v zárodku situace, kdy automobil vpředu ve vedlejším pruhu přejíždí přímo před vůz. Jízda se zapnutým adaptivním tempomatem je proto plynulejší, než bývá obvyklé. Samozřejmostí ve výbavě je funkce automatického brzdění před překážkou, monitoring mrtvého úhlu zpětných zrcátek či varování před automobily přijíždějícími zezadu při vyjíždění z příčného parkovacího stání. Po modernizaci je CR-V vybaveno moderním multimediálním systémem s řadou komunikačních funkcí. Vzhledem k jeho elegantnímu designu poněkud překvapilo „naroubování“ navigačního systému, který nese zřetelné grafické prvky svého dodavatele, značky Garmin. Poněkud to kazí celkově povedený dojem z tohoto zařízení, jež je navrženo tak, aby jeho funkčnost bylo možné rozšiřovat pomocí aplikací. Pro Hondu CR-V je typická praktičnost.
Ta samozřejmě zůstala zachována. Příjemná je zejména značná šířka vozu, kterou překonává většinu konkurentů daného segmentu. Na předních sedadlech jsme ve výši loktů naměřili 1500 mm a ve výši ramen 1490 mm, na zadních sedadlech jsou tyto míry 1480, resp. 1430 mm. Nad sedadlem řidiče je k dispozici od 900 do 970 mm, vzadu je to vždy 960 mm. Vzdálenost před okrajem zadního sedáku k zadní straně opěradla vpředu se pohybuje od 210 do 450 mm. Vnitřní prostor působí velmi vzdušným a svěžím dojmem. Vše dokresluje nadstandardní zavazadlový prostor, jenž má základní objem 589 l. Jeho délka je u podlahy 960 mm, výška k rolovacímu krytu činí 590 mm a šířka v nejužším místě mezi podběhy kol 1060 mm (v nejširším místě dosahuje 1340 mm). Nakládací hrana je 660 mm nad zemí, otevřená výklopná stěna pod sebou má 1800 mm. Zadní sedadla jsou samozřejmě asymetricky dělená a lze je sklápět do roviny (délka podlahy potom činí 1620 mm). Stačí jediné zatáhnutí za páčku v zavazadlovém prostoru a automaticky se odklopí sedáky zadních sedadel směrem vpřed a sklopí se opěradla i s opěrkami. Honda CR-V se silnějším vznětovým motorem se ukázala jako povedeně navržený automobil pro každodenní život. Přechod na modernější, ale méně objemný motor je z hlediska provozních parametrů cestou k lepšímu, je však třeba počítat s určitými ústupky v oblasti kultury běhu. I když manuální převodovka fungovala skvěle, k charakteru motoru by se možná lépe hodila nová devítistupňová samočinná převodovka, dodávaná za příplatek 55 000 Kč. Aktuálně je Honda CR-V s motorem 1.6 i-DTEC o výkonu 118 kW (160 k), jehož součástí je vždy pohon všech kol, k dispozici za 779 900 Kč, ve vrcholné a bohatě vybavené verzi Executive potom za 929 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR
Vznětový řadový čtyřválec 1.6 i-DTEC, uložený napříč před přední nápravou; 1597 cm3 (ø 76,0 x 88,0 mm), 16,0:1; 118 kW (160 k)/4000 min-1 a 350 N.m/2000 min-1; hliníkový blok i hlava mo-toru; DOHC 4V (ozubený řetěz), ventily ovládané hrníčkovými zdvihátky; přeplňování dvojicí nestejně velkých turbodmychadel s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail; oxidační katalyzátor výfukových plynů, DPF; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,933 – 2,037 – 1,250 – 0,928 – 0,777 – 0,653 – Z 4,008); stálý převod 4,111; pohon všech kol s elektronicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou u rozvodovky zadní nápravy, rozdělující samočinně hnací moment na kola obou náprav plynule od 100:0 do 50:50 %.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava víceprvková s dvojitými příčnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS/BA, kotoučové ø 293/302 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 340 mm, 2,75 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7,5 J x 18; pneumatiky Bridgestone Blizzak, 225/60 R 18; nouzové ocelové náhradní kolo s pneumatikou 155/90 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2630 mm, rozchod kol 1580/1590 mm; d/š/v 4605/1820/1685 mm; světlá výška 173 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1700/2170 kg; objem zavazadlového prostoru 598/1669 l; objem palivové nádrže 58 l; obrysový průměr otáčení 11,7 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 202 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,6 s; spotřeba paliva EU 5,5/4,7/5,1 l/100 km; emise CO2 133 g/km; přední/zadní nájezdový úhel 28°/21°, přechodový úhel 16°.
CENA 929 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)