image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Volvo Trucks – Dálková doprava s Volvem

Jiří Krenar 21.11.2013 06:27

tit 81393

Trvalo to docela dlouho, než se nám podařilo k redakčnímu testu získat nový truck Volvo Euro 6. Ale povedlo se ještě „za sucha“.

Zcela nově je řešen interiér i palubní deska. Ergonomicky bezchybné, trochu „studené“Naposledy byl v redakci model Volvo FH 500 Euro 5/EEV v roce 2012 (DaS 8). Pak jsem měl možnost absolvovat za volantem nové generace stejného modelu, tedy Volvo FH, skoro dvě stovky kilometrů ve Švédsku při novinářské prezentaci, ale to jsme střídali různé verze vozidel i výkony motorů včetně extra dlouhé soupravy (25,50 m). Několik dní poté, co nové Volvo FH získalo v Moskvě na veletrhu Comtrans prestižní titul Truck of the Year 2014, přijela do Prahy „demo“ souprava složená z tahače Volvo FH 460 Euro 6 a plně naloženého třínápravového návěsu. Importér původně zamýšlel uspořádat pro novináře-řidiče soutěž o nejlepší spotřebu, ale nakonec – souhrou okolností a nemocí – jsme usedli za volant jenom dva a každý ještě jel jinou – z hlediska výškového profilu – trasu. Takže se soutěž nekonala.

Nová generace tahače Volvo FH míří hlavně do segmentu mezinárodní dálkové dopravy. Jeho nová generace – ano, jde o naprosto kompletně nový vůz – se zaměřila jak na zkvalitnění pracovního prostředí pro řidiče, tak i na úsporu pohonných hmot a logicky i na plnění nových emisních limitů Euro 6. Není pochyb, že se to konstruktérům povedlo a je to také už potřetí, co byl model Volvo FH zvolen mezinárodním truckem roku. Ocenění získal už v letech 1994 a 2000. Ale nové Volvo FH bylo už na našich stránkách detailně popsáno – naposledy jsme přinesli reportáž v DaS 12/2012 – a proto se zaměřím spíše na testované vozidlo, které křižovalo Evropu „na švédských číslech“.

Demo souprava Volvo FH 460 Euro 6 s třínápravovým návěsemKonkrétní testované vozidlo bylo vybaveno budkou Globetrotter, která nabízí i dvoumetrovému řidiči dostatek místa jak na práci, tak na odpočinek. Vedle zcela nového lůžka nechybělo hlavně velké množství odkládacích schránek, šuplíků, poliček atd. Často si řidiči stěžovali, že boční, tedy zvenčí přístupná velká schrána není dost velká, aby pojmula „basu piva“. Volvo Trucks tuto praktickou připomínku řidičů zcela akceptoval a učinil razantní nápravu s tím, že nabízí jako příplatkové příslušenství i alkohol tester spojený se startérem. Tedy jakýsi alko-zámek, mimochodem v některých severských státech již uplatňovaný v dopravních společnost naprosto běžně. Pracoviště řidiče je v novém Volvu FH z ergonomického hlediska na velmi dobré úrovni, všechny přístroje jsou dobře čitelné (mohlo by být o něco lepší odstínění při prudším slunci), spínače a ovladače jsou v dobrém dosahu i připoutaného řidiče. Velikost volantu a zvláště pak síla jeho věnce mé ruce plně vyhovovala a ocenil jsem také přiměřené množství satelitních spínačů na jeho středu resp. ramenech. Mnoho rovných a ostrých linií a zlomů na palubní desce však působí trochu studeně, ale to jde spíše o subjektivní dojem. Naprosto komfortní je pak obsluha standardně montované automatizované převodovky I-Shift AT2612D s dvanácti rychlostními stupni. Volič je umístěn vpravo vedle sedadla řidiče (někomu to nevyhovuje, mě ano) a převodovka I-Shift měla i funkci samočinné volnoběžky I-Roll umožňující „plachtění“. To je jeden z významných technických prvků podílejících se na snižování spotřeby a netřeba zakrývat, že – pod různými názvy – jej nabízí i konkurence.

U dveří řidiče je přístup do obrovské odkládací schránkyPro novou generaci řady Volvo FH je připravena i dostatečná nabídka třinácti- a šestnáctilitrových motorů s různým výkonem (tabulka viz. DaS 10/2012). Naše „efháčko“ bylo vybaveno motorem D13K 460, tedy agregátem s výkonem 338 kW/460 k při 1400–1800 min-1, resp. disponujícím největším točivým momentem 2300 Nm při 1000–1400 min-1. Je třeba konstatovat, že tato výkonová varianta motoru patří k nejžádanějším, i když dopravci pravidelně pendlující na hodně dlouhých trasách už začínají inklinovat k výkonu 500 k. Ale, to zatím platí o motorech Euro 5, v době testu se – alespoň v Česku – uplatnilo na trhu jen velmi málo trucků s motory Euro 6. Emisní norma Euro 6 je dosahována kombinací systémů SCR (tj. s aditivem AdBlue), EGR a fitru pevných částic (DPF). A teď se dostáváme k důležitému momentu demo-soupravy, která přijela do českých kopců. Výrobce zvolil převodový poměr na zadní nápravě 2,50-1, což je sice ideální pro nizozemské roviny (a stejně tak tato souprava měla změřenou nízkou spotřebu v Polsku), ale pro naše dálnice a silnice (snad mimo D11 či D2) poněkud nevhodný. Naši dopravci celkem logicky objednávají hlavně převodový poměr 2,64.  

A to už jsme u podvozku. Přední náprava měla standardní odpružení parabolickými pery, zadní byla odpružena vzduchovými měchy. A protože šlo o předváděcí vozidlo, byly namontovány i příplatkové systémy jako jsou ESP, ACC (adaptivní tempomat s protikolizním jištěním), ACC brake, LCS (hlídač jízdy v pruzích), LCS (sledování mrtvého úhlu) atd. Dříve spíše příplatková, dnes již častá výbava vozidel pro mezinárodní dopravu, jako je klimatizace, retardér či vícestupňová motorová brzda jsou dnes vlastně samozřejmostí. Testované vozidlo sice mělo palubní počítač, kde bylo možné sledovat jak okamžitou, tak i průměrnou spotřebu a celou řadu dalších údajů umožňující řidiči se stále zlepšovat v řízení vozidla, ale přesto byl dodatečně zabudován i velmi přesný (připravený na soutěž) „měřák“ spotřeby paliva s možnosti rozdělit průměrnou spotřebu i na různé úseky tratě. Ale dost už teorie, usedám za volant, seřizuji sedačku, sloupek volantu (ve dvou rovinách) zpětná zrcátka (jejich tvar, štíhlost i umístění dostatečně daleko od „A“ sloupku jsou v této kategorii trucků jednoznačně nejlepší) a startuji. Instruktor Vladimír Myslík z českého zastoupení mě ještě upozorňuje, že souprava má celkem 40 tun, tak abych na to nezapomínal zvláště při brždění, a vyjíždíme z brány servisu v Jažlovicích.

Návěs byl plně naložen betonovými kvádry a nechyběly ani kanystry s AdBlueNovinářský kolega jel den před tím po Pražském okruhu a dále po dálnici D 5 až za Plzeň, kde otáčel a po stejné trase se vracel zpět. Při průměrné rychlosti 77,87 km/h dosáhnul průměrné spotřeby úžasných 25,67 l/100 km. Chtěl jsem tento výkon atakovat, leč všechno bylo jinak. Pominu-li fakt, že soutěž byla zrušena pro nedostatek soutěžících novinářů, tak hlavním momentem, který rozhodnul o změně trasy, byl v době testu z důvodu nehody ve směru na Plzeň neprůjezdný Pražský okruh. Takže jsem se soupravou plynule klesnul k Vltavě a tam jsem odbočil na Dobříš, plně si přitom vědom toho, že s převodem 2,50 na této „horské“ trase žádnou „zázračnou“ spotřebu nemám šanci dosáhnout. Nicméně jsem se snažil jet maximálně plynule, předvídat vývoj dopravní situace daleko před truckem a pedál akcelerátoru jsem jenom tak „šolíchal“ nohou. Samozřejmě ve stoupání od Vltavy na Cukrák jsem jel „co to jde“, ale ono to od omezení na 50 km/h v polovině stoupání šlo už velmi, velmi zvolna. Když jsme za Dobříší otáčeli, instruktor bleskurychle vypočítal spotřebu na celém úseku a vyšla mu na 40,21 l/100 km. Samozřejmě i průměrná rychlost byla nižší než na znatelně rovnější trase na Plzeň. V opačném směru, zdánlivě od Dobříše stále dolů až k Vltavě (kdo trasu zná, ví, že to není pravda, je tam táhlé a dlouhé stoupání od Voznice nad Mníšek p. Brdy, pak se prudce klesá a znovu se stoupá až na Řitku), jsem sice dosáhnul výrazně nižší spotřebu, ale celkový výsledek po dojezdu opět do Jažlovic byl 30,61 l/100 km. Ano, plně jsem využíval znalost trasy, stejně tak tam kde to šlo jsem „plachtil“, ale také jsem nekompromisně respektoval rychlostní limity. Takže se domnívám, že na plně naloženou soupravu s „holandským zadkem“ (tj. s převodem do roviny), výsledek velmi dobrý. Celou trasu jsem jel na „vlastní nohu“, tedy nepoužil jsem tempomat, což by mohlo ještě o nějakou tu desetinku spotřebu snížit, a až v cíli jsem použil provozní brzdu, jinak jsem vše bezpečně zvládal s motorovou brzdou Volvo VEB + Effect s maximálním výkonem 375 kW/2300 min-1.

Jednoznačně c hválím výhled z vozidla, ergonomii a ovládání, citlivost řízení a naprosto sametové a přitom svižné řazení převodovky I-Shift a to včetně podřazování při brždění motorem. A tento příjemný pocit umocňoval i dobře odhlučněný motor. Chválím také dílenské zpracování kabiny i použité (kvalitní) materiály, které ovšem do prémiového trucku patří.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

ACMAT (Renault Trucks Defense) – Koloniální vozy

Americké volvo – Optimalizácia nosáčov

Autobaterie – Nový systém baterií Volvo

Autobusy Beulas a podvozky Volvo

Autobusy – Budapešť podporuje hybridní autobusy

Autobusy – Citelis v městské dopravě

Autobusy – Elektrický hybridní autobus Volvo

Autobusy – Luxusní svezení s autobusem Volvo 9900

Autobusy – Na konečné připojit!

Autobusy – Rekordní objednávka dálkových autokarů Volvo B11R



Emil Frey Select

Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 130kW AT, NAVI

49 334 km, r. 2019

519.900,- Kč

Opel Mokka 1.2 TURBO 130k AT8 ELEGANCE

5 663 km, r. 2022

579.900,- Kč

Honda CR-V 2,0 Hybrid,CZ,Lifestyle,4x4

45 139 km, r. 2020

789.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Ford Puma 1.0/125 k Powershift ST-Line – Milý originál

    Když Ford představil současnou Pumu, šlo o podivný a poněkud těžkopádný... >>

  • Hybridní hnací ústrojí Lamborghini Revuelto – Vstříc modernímu věku

    Na scénu přichází první plug-in hybridní Lamborghini. Nutnost snížit emise si... >>

  • Jak sledovat závody – Někdo se dívá…

    Závodní sezóna se pomalu rozbíhá a zdaleka ne všechny zajímavé závodní série... >>

  • Rétromobile 2023 – Roh hojnosti

    Antika používala přetékající roh hojnosti jako symbol bohatství a blahobytu.... >>

  • Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI – Kouzlo variability

    Tento Tiguan je strohým strážcem rigidních témat. Nafta? SUV? To dnes nejsou... >>

  • Nissan Z (RZ34) – Jiný pohled

    Legendární „Zetko“ přijíždí ve své sedmé generaci. S přímočarým a atletičtějším... >>

  • Renault Trucks – Vize budoucnosti

    Koncem minulého století byl největší a vlastně jediný francouzský výrobce... >>

  • Musée Maurice Dufresne – U Járy

    Procházíme vrátnicí do parku plného roztodivných, poněkud omšelých strojů. Již... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |