image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Nissan nebo Land Rover?

10.10.2005 00:00

Rozměrný nákladový prostor je přístupný po sklopení zadního čela a vyhrnutí plachty

Závěsné zařízení zmenšuje zadní nájezdový úhel

Trvalý pohon všech kol, redukce a uzávěrka mezinápravového diferenciálu patří do základního vybavení

Přes týden na stavbě, v neděli i do kostela, vše Nissan Pick-up zvládne

Nákladový prostor je přístupný po vyklopení horního proskleného dílu, resp. po sklopení zadního čela

Nízká uzamykatelná laminátová nástavba má i značný aerodynamický účinek

K trvale poháněné zadní nápravě lze připojit pohon předních kol resp. zařadit redukci

Zdánlivě jsme tedy porušili zásadu nepouštět se do srovnávacích testů. Ale pouze zdánlivě, protože obě vozidla mají sice hodně společných znaků, ale svým charakterem se značně od sebe liší. A to by si také měli uvědomit případní zájemci o oba modely. Každý je totiž určen pro trochu jiné nasazení. Shodují se v použití klasické rámové konstrukce podvozku, výkonného vznětového agregátu a přímo řazené pětistupňové převodovky. Oba vozy také mají v homologaci N1 zapsáno otypování pro pět přepravovaných osob.

 

Land Rover Defender 130

Defender 130 je největší z řady legendárních hliníkových „defíků“. Vzhledem ke svým rozměrům a hlavně užitečné hmotnosti už je spíše malým nákladním vozidlem. Za celou dobu výroby se přizpůsobuje toto vozidlo pouze novým technickým předpisům, zato design a základ konstrukce zůstává v podstatě stejný a je jedno, jestli „drandíte“ terénem krátkým Defenderem 90 a nebo dlouhým Defenderem 130 Crew Cab, který uveze pět osob a ještě má k dispozici rozměrný nákladový prostor, u našeho konkrétního vozidla krytý plachtou. Testovaný model je určen všem (pomíjím teď „snoby“ a fanoušky značky), kteří potřebují robustní, nenáročné a jednoduché pracovní vozidlo, které dokáže přepravit lidi a materiál nejen po silnici ale hlavně mimo zpevněné komunikace. A tak vedle armády zajímá tento vůz farmáře, geodety, stavbaře, energetiky apod. Vedle klasického pick-upu (valníčku) proto můžete potkat na silnicích (ale spíš mimo ně), Defender 130 s výsuvným žebříkem, zdvihací hydraulickou plošinou nebo s hasičskou nástavbou. Nabízí sice v kabině minimální komfort, řidiči málo místa v oblasti levého ramene i v prostoru pro nohy, kde vadí rozměrný středový tunel, v letních dnech větrání klapkami pod předním sklem (jako legendární Praga V3S), poloměr zatáčení přes 15 metrů a délku přes pět metrů (při parkování ve městě si hned uvědomíte, že řídíte náklaďák), zato je ale dostatečně vybaven pro „život v přírodě“. Základem je robustní žebřinový rám, karoserie s hliníkovými plechy, výkonný vznětový přeplňovaný agregát, pětistupňová přímo řazená převodovka s redukcí a trvalý pohon všech kol s mezinápravovou uzávěrkou diferenciálu. Testované vozidlo navíc bylo obuto do pneumatik Michelin 4x4 s hrubým vzorkem, které sice na asfaltovém povrchu při rychlosti nad 90 km/h byly zdrojem značného hluku, ale v měkkém terénu se plně osvědčily. Konkrétní vozidlo pak mělo i několik příplatkových prvků (dálkové odemykání dveří, el. stahování oken, vyhřívaná přední sedadla, závěsné zařízení ISO 50, rezervní kolo upevněné na vyztuženou kapotu motoru).

Pracoviště řidiče jsme již podrobně popsali při testu Defenderu 110 (DaS č.1/04). V druhé řadě, na třímístné lavici je sice na šířku místo pro tři osoby, ale nikoliv robustní lesáky a už vůbec ne s dlouhýma nohama. Lépe tam bude pouze dvěma spolucestujícím a spíše na kratší vzdálenost. Ale tento pracovní „defík“ není pro parádu, nýbrž pro přepravu nákladu i mimo silnice. Rozměrný nákladový prostor (užitečná hmotnost vozidla je 1653 kg) je přístupný zadní sklopnou stěnou a nebo stačí jenom vyhrnout vzhůru plachtu.

Vznětový přeplňovaný pětiválec má dostatečný výkon a převodovka je odstupňována odpovídajícím způsobem k charakteru vozidla. I plně naložený „defík“ (tj. pět osob a 800 kg nákladu na korbě) se i v terénu jenom mírně pohupuje a jede a jede a jede. Stačí zvolit správný rychlostní stupeň resp. redukci. Kotoučové brzdy na všech kolech si poradí i s vozidlem o celkové hmotnosti 3500 kg bez zaváhání (slabší to je při opakovaném brždění). Dlouhý rozvor ale znamená už dříve citovaný velký poloměr zatáčení a nevelký přechodový úhel.

V terénu – tj. nejen v lese, na poli ale i na stavbách – se dlouhý „defík“ zcela určitě neztratí a stále najde uplatnění. Kdo si tento model ale koupí spíše pro častější jízdy po silnicích, musí počítat s tím, že vozidlo nabídne málo pohodlí, hodně hluku v interiéru a od 90 km/h i zvyšující se spotřebu. Jezdili jsme na silnicích do rychlosti 100 km/h a spíše klidným stylem, takže se nám podařilo udržet spotřebu pod hodnotu 10/100 km. Ale jízda na dálnici vyšší rychlostí už znamená +3 l/100 km a těžší terén s naloženým vozidlem případně vlečení přívěsu (bržděný až 3500 kg) pak přinese průměrnou spotřebu kolem 15 l/100 km i více.

Vedle osvědčené konstrukce a vysoké průchodnosti náročným terénem se Defender vyznačuje i dobrým dílenským zpracováním a jednoduchou konstrukcí s minimem elektroniky. Snese i hrubší zacházení, ale síť servisů v Česku není příliš hustá a tak by to majitel neměl „přehánět“. Rozměrná ložná plocha doslova vybízí k přetěžování. To se projeví nejen na horších jízdních vlastnostech vozidla a větší spotřebě, ale také na životnosti jak pneumatik, tak podvozkových partií.

 

Základní technické údaje - Land Rover Defender 130 4x4

MOTOR

Vznětový přeplňovaný čtyřválec se systémem vstřikováním paliva Common-Rail. Trvalý pohon všech kol. Mezinápravový ručně uzamykatelný diferenciál, elektronické regulace prokluzu (ETC). Přímo řazená pětistupňová převodovka. Terénní redukce.

Zdvihový objem (cm3): 2495

Max. výkon (kW/min-1): 90/4200

Max. točivý moment (Nm/min-1): 300/1950

ROZMĚRY

Rozvor (mm): 3226

Světlá výška (mm): 215

Přední/zadní nájezdový úhel (o): 50/35

Délka/šířka/výška (mm): 5063/1790/2035

Celková/užitečná hmotnost (kg): 3500/1635

Nákladový prostor (mm): 1700x1650x1100

Objem náklad. prostoru max.(m3): 3,0

Hmotnost brzděného přívěsu (kg): 3500

Objem palivové nádrže (l): 75

Pneumatiky – rozměr: 215/65 R16 Michelin4x4 7.50 R16

Cena základ. verze N1 (Kč bez DPH): 937 980

 

Leasing - GE Money Auto

Finanční leasing. Rozpětí první splátky 25 až 45 procent, odpočítáno po pěti procentních bodech, na 24 až 72 měsíců, splátky měsíční s pojištěním. Příklady: Na 36 měsíců, první splátka 35 procent – 407 691 Kč, měsíční splátka 25 528 Kč. Na 48 měsíců, první splátka 35 procent – 407 691 Kč, měsíční splátka 20 520 Kč. Na 60 měsíců, první splátka 35 procent – 407 691 Kč, měsíční splátka 17 685 Kč. Pojištění zahrnuje havarijní pojištění (havárie, krádež) se spoluúčastí 10 procent a povinné ručení s limity 100 milionů/100 milionů, navíc gratis pojištění čelního skla. Zabezpečení mechanické a imobilizér.

 

Pojištění- ČSOB Pojišťovna

Havarijní pojištění: Havárie (včetně živlu) + odcizení, region Pardubice, roční platba, na celou Evropu. Příklady: Spoluúčast 5 procent, minimálně 5 tisíc Kč - 61 344 Kč bez bonusu, 41 487 Kč s bonusem 50 procent. Spoluúčast 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč - 55 508 Kč bez bonusu, 37 542 Kč s bonusem 50 procent. Povinné ručení: Pro region Pardubice, limit náhrady škod na zdraví/limit náhrady škod na věcech, roční platba. Limit 44 milionů Kč/24 milionů Kč - 7937 Kč bez bonusu, 5970 Kč s bonusem 25 procent. Limit 60 milionů Kč/60 milionů Kč – 8330 Kč bez bonusu, 6265 Kč s bonusem 25 procent.

 

Nissan Pick-up

Nissan Pick-up byl v DaS naposledy představen v č.7/2004, kdy jsme měli k dispozici komfortně vybavený model Nissan Pick-up Navara. Ale jak jste se již dočetli v minulém čísle DaS, byla zahájena výroba zcela nového pick-upu Nissan, který dostal do vínku nejen tradičně výborné prodejní výsledky v celé Evropě, ale i název Navara. Jednoduché označení „Pick-up“, tak zůstalo starší generaci, jejíž výroba minimálně v letošním roce bude ve Španělsku ještě pokračovat. A právě z této řady jsme měli k dispozici Nissan Pick-up s pětimístnou čtyřdveřovou budkou Double Cab v základní výbavě (tj. bez klimatizace, el. ovládání oken a zrcátek atd., ale s výškově nastavitelným volantem) doplněnou o laminátovou uzamykatelnou nástavbu Coverline (boudu) nad nákladovým prostorem a tažné zařízení ISO 50 (koule). Základní cena vozidla se tak zvedla o cca 60 tisíc korun, ale užitná hodnota náramně stoupla. Ovšem v době testu bylo možné u českého importéra objednat i dvoumístnou verzi Single Cab (všechny verze Nissanu Pick-up mají shodný podvozek, motor i převodovku, liší se pouze kabinou a komfortními prvky), s dlouhou ložnou plochou. Základní cena tohoto pick-upu pro práci i volný čas začíná na hranici 600 000 Kč bez DPH.

Jestliže Defender 130 je svým charakterem opravdový pracovní (vojenský) off-road, pak Nissan Pick-up i v základní výbavě poskytuje výrazně vyšší komfort a zvláště na předních sedadlech i dostatek prostoru (zadní lavice pro tři osoby příliš pohodlí nenabízí). Navíc podvozek je odladěn tak, aby vyhovoval i svižnému provozu na běžných silnicích. A protože tato skupina pick-upů (Ford, Mazda, Mitsubishi, Nissan, SsangYong, Toyota) je v reklamách prezentována i jako vhodné vozidlo pro rekreaci a sport, je celkem logické, že nastavení podvozku musí být kompromisem silnice/terén ve prospěch silnice. Ovšem lesáci, farmáři, geodeti apod. si tento off-road pořizují s tím, že ho budou využívat i k jízdám v terénu. Nissan Pick-up v tomto směru nabízí již v základní výbavě nejen přiřaditelný pohon 4x4, ale i redukci, dostatečnou světlou výšku, přiměřené nájezdové úhly a hlavně objemný nákladový prostor s dobrou užitečnou hmotností. V našem případě vylepšený o laminátovou „boudu“, která zabezpečuje přepravovaný náklad před povětrnostními vlivy a je uzamykatelná. K bočnicím je připevněna šrouby a čelní stěna má prosklení, takže posádka vozidla vidí do nákladového prostoru. Na přání je možné vybavit vozidlo přepážkou s posuvným okénkem, což oceníte např. při přepravě psa. Nechybí čtyři upevňovací oka.

Přístup do nákladového prostoru je možný buď po vyklopení prosklené horní poloviny zadní stěny vzhůru (výhodné při nakládání lehčích předmětů,) resp. po sklopení zadní stěny do vodorovné polohy. Vzhledem k montáži závěsného zařízení však nelze stěnu uvolnit ze závěsů a sklopit ji celou dolů. Výhodou nákladového prostoru Nissanu je možnost lehce jej umýt tlakovou vodou a to včetně laminátové nástavby.

Nissan Pick-up má výkonný a přitom nikoliv žíznivý vznětový motor s dostatečným točivým momentem. Vyrovnané jízdní vlastnosti na dobrém asfaltovém povrchu umožňují buď jezdit svižně a úsporně, tj. s průměrnou spotřebou pod 9 l/100 km (ale na tomto dobrém výsledku měla podíl i nízká plastová nástavba, která je aerodynamicky vhodnější než otevřený pick-up) a nebo agresivně, což podporuje nejen výkon motoru, ale i kvalitní brzdy, vpředu kotoučové, vzadu bubnové. Pak ovšem počítejte, že spotřeba bude atakovat hranici 13 l/100 km, a to je podobné, jako když budete vozidlo pravidelně využívat v těžkém blátivém terénu a nebo budete jezdit s naloženým přívěsem. My jsme v testu volili první variantu a vychutnávali jsme si přitom i příjemný hluboký zvuk agregátu, jeho elastičnost a dobrý zátah. Jak na silnici (tj. hlavně při parkování), tak i v terénu je nutné počítat s delším rozvorem, resp. délkou vozidla. Dlouhý rozvor přináší i větší poloměr otáčení, a tak na některých lesních cestách jsme si museli v prudkých zatáčkách několikrát najíždět. Ale ať už byl Nissan plně naložený, nebo jenom s řidičem, vždy jsme si poradili i se středně těžkým terénem. Do těžšího terénu však bylo nutné použít i redukci a „podržely“ nás také pneumatiky Pirelli Scorpio.

Nissan Pick-up vzhledem k ceně a komfortu je vhodným vozidlem jak pro farmáře, tak i pro řemeslníky a stavebníky. Uveze pět lidí a ještě má velký nákladový prostor a zcela určitě se v pracovním týdnu neztratí na stavbě či na poli a v sobotu a v neděli (po důkladné očistě) nabídne přiměřené pohodlí celé rodině při cestě k vodě, nebo v zimě na hory.

 

Základní technické údaje - Nissan Pick-up 2.5 TDDi 4x4

MOTOR

Vznětový přeplňovaný čtyřválec s přímým vstřikování paliva. Stálý pohon zadních kol. Přiřaditelný pohon předních kol, zadní diferenciál. Přímo řazená pětistupňová převodovka, terénní redukce.

Zdvihový objem (cm3): 2488

Max. výkon (kW/min-1): 98/4000

Max. točivý moment (Nm/min-1): 304/2000

ROZMĚRY

Rozvor (mm): 2950

Světlá výška (mm): 220

Přední/zadní nájezdový úhel (o): 31/31

Délka/šířka/výška (mm): 4955/1825/1715

Celková/užitečná hmotnost (kg): 2860/990

Nákladový prostor (mm): 1400x1500x950

Objem náklad. prostoru max. (m3): 2,0

Hmotnost brzděného přívěsu (kg): 3000

Objem palivové nádrže (l): 75

Pneumatiky – rozměr: Pirelli Scorpion S/T 205/80 R16

Cena základ. verze N1 (Kč bez DPH): 675 500

 

Leasing - GE Money Auto

Finanční leasing. Rozpětí prvních plateb 25 až 45 procent, na 24 až 72 měsíců, splátky měsíční s pojištěním. Příklady: Na 36 měsíců, první platba 35 procent – 294 908 Kč, měsíční splátka – 18 582 Kč. Na 48 měsíců, první platba 35 procent – 294 908 Kč, měsíční splátka – 14 959 Kč. Na 60 měsíců, první platba 35 procent – 294 908 Kč, měsíční splátka – 12 908 Kč. Pojištění zahrnuje havarijní pojištění (havárie, krádež) se spoluúčastí 10 procent a povinné ručení s limity 100 milionů/100 milionů, navíc gratis pojištění čelního skla. Zabezpečení mechanické a imobilizér.

 

Pojištění - ČSOB Pojišťovna

Havarijní pojištění. Havárie (včetně živlu) + odcizení, region Pardubice, placeno ročně, na celou Evropu. Příklady: Spoluúčast 5 procent, minimálně 5 tisíc Kč - 29 089 Kč bez bonusu, 20 250 Kč s bonusem 50 procent. Spoluúčast 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč - 26 326 Kč bez bonusu, 18 328 Kč s bonusem 50 procent. Povinné ručení: Pro region Pardubice, limit náhrady škod na zdraví/limit náhrady škod na věcech, roční platba. Limit 44 milionů Kč/24 milionů Kč - 7937 Kč bez bonusu, 5970 Kč s bonusem 25 procent. Limit 60 milionů Kč/60 milionů Kč – 8330 Kč bez bonusu, 6265 Kč s bonusem 25 procent.

 

text: Jiří Krenar
zdroj: Doprava a silnice 9/2005

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Automobily – Do bahna (i) velkoměsta

Automobily – Nissan e-NV200 je již elektrický

Automobily – Pick-up Mercedes-Benz třídy X

Citroën,Nissan,Volkswagen - Nejen hotelový shutlle

Čtyřkolky vhodné i na práci

Dacia/Ford/KIA/Nissan/Suzuki/Toyota – Čtyřkolka pokaždé jinak

Dacia Logan - Logan pick-up Hardtop

Dacia Logan Pick-Up - Cenová revoluce

Dacia Logan Pick-up - Pod Lupou

Dacia Logan Pick-Up - Univerzální pracant



Emil Frey Select

Citroën Grand C4 Picasso 2.0 BHDi 110KW AUT FEEL

99 645 km, r. 2017

499.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,1Maj,Comfort+4x4

27 017 km, r. 2021

949.900,- Kč

Opel Corsa 1.5 CDTi 75kW ELEGANCE, NAVI

13 961 km, r. 2022

439.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |