image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

GOODYEAR - Velcí vulkanizéři

Milan Olšanský 03.09.2010 02:05

Technika 41643


01V první polovině devatenáctého století objevil Charles Goodyear zcela náhodou proces vulkanizace gumy. Několik desetiletí po jeho smrti vznikla společnost, která dodnes nese jeho jméno – GOODYEAR.

 

Čas od času je zajímavé podívat se na práci lidí přímo ve fabrikách. Člověk si uvědomí, že nic není zadarmo a vydělat si na chléb ve zdejším může být opravdu pracné. Není pochyb, že práce v továrně na pneumatiky patří k těm opravdu těžším. Horko, specifický odér a fyzicky namáhavá práce se snoubí s potřebou přesnosti a poměrně vysokým pocitem osobní zodpovědnosti.Celá řada činností v pneumatikárně totiž vyžaduje zásah či přímo hlavní zapojení rukou pracovníka. Pneumatiky, především ty určené pro těžká nákladní vozidla nebo stavební či zemědělské stroje, nesou velké procento ruční výroby. Ne nadarmo se u Goodyearu říká: „We built the tires“ – (Stavíme pneumatiky“). O tom všem jsme se mohli přesvědčit v továrně Goodyear, v místě Colmar-Berg v Lucembursku.

Na návštěvě v Lucembursku
Integrovaný průmyslový komplex Goodyear v Lucembursku je nejvšestrannější výrobnou stejnojmenných pneumatik mimo Spojené státy americké. Samotní zaměstnanci o něm říkají, že je tlukoucím srdcem evropského pneumatikářského průmyslu. Oficiálně byl komplex, zahrnující postupně i další závody a instalace na výrobu a zkoušení různých komponent pneumatik, otevřen 24. dubna 1951.Hned od počátku se továrna soustředila na výrobu pneumatik pro osobní a užitková vozidla, zemědělské stroje a pro letecký průmysl. Dnes více než 1300 lidí pracuje především na výrobě pneumatik pro nákladní vozidla a stavební stroje.

První, co nás v Colmar-Bergu přivítalo byla nutnost odložení fotoaparátů a mobilních telefonů. Nařízení sice přísné, ale pochopitelné. Stejně jako školení o tom, jak se v provoze chovat. Na rozdíl od strojírenských továren je v pneumatikárně pořádné vedro. Vůně vulkanizované gumy a další jednotlivé chutě a podchutě vám zaručeně po deseti minutách splynou v jeden čichový signál – pryč odtud! Kdo by si ovšem myslel, že fluktuace na pracovištích je vysoká, byl by na omylu. Základem pro výrobu pneumatiky je samozřejmě správně namíchaná směs gumy, která musí odpovídat mechanickému a teplotnímu namáhání každé jednotlivé části pneumatiky. A protože se zde bavíme o patkách, bocích, běhounu, dezénu a dalších atributech, je nasnadě, že právě tato část přípravy a výroby pneumatiky je jedno z kouzel každého výrobce.

02Mísící stroje „vyplivnou“ základní matérii, z níž se poskládá gumový pás, který poslouží k formování budoucí pneumatiky. Jednoduše řečeno, ale celkem složitě provedeno. Jednu z nejkritičtějších operací – navalení pásu na trn a jeho spojení – provádí příslušní pracovníci ručně. Správně naměřit, uříznout a tzv. „zazipovat“. Na tomto pracovišti dostává pneumatika svůj tvar, velmi zjednodušeně: z „dvourozměrného“ pásu se zde za účasti tepla a tlaku stává „trojrozměrná“ pneumatika – tzv. Green Tire – nebo-li pneumatika, zatím ještě bez dezénu, značek a bez konečného tvaru.

Vše co dělá z našeho uživatelského pohledu pneumatiku tou správnou přibude ve formovacích kokilách. Speciální vyhřívané lisy osazené devítidílnými formami (negativním tvarem běhounu a boků pneumatiky) vtisknou za účasti teploty a tlaku (jak jinak – tyto dvě fyzikální hodnoty provází pneumatiku po celou dobu její životnosti) pneumatice konečný tvar.Po dvaceti minutách „pečení“, při řádově 140 stupních Celsia, je hotovo. Pneumatiky mohou na stanoviště kontrolorů, kteří, opět za poměrně velkého přispění ruční práce, prověří stav nové pneumatiky a její geometrické hodnoty. Suma sumárum od začátku až k expedici projde každá pneumatika určená pro těžké nákladní automobily pořádným počtem rukou. Výsledkem je však výrobek, který doslova a do písmene rozhoduje o životě a smrti. Pneumatiky jsou totiž tím, co nás drží na silnici.Nakonec je to jen malá plocha, která rozhoduje o naší úspěšnosti, ať jsme jen motoristé z lásky k pohybu či zcela závislí uživatelé vozidel určených především pro práci. Není se tedy co divit, že si u Goodyearu kladou jen velké cíle a dávají si na jednotlivé výrobní operace hodně velký pozor.

Na špici branže
Od roku 1999 Goodyear představil v Lucembursku svoji moderní výrobní technologii IMPACT – Integrated Manufacturing Precision Assembled Cellular technology (přesná integrovaná výrobní montáž), umožňující vysokou přesnost předmontáže součástí pro všechny druhy konstrukcí a pneumatik. IMPACT poskytuje při výrobě celou řadu zcela klíčových výhod – přináší zvýšenou přesnost ve všech výrobních procesech. Zvyšuje životnost pneumatiky, optimalizuje opotřebování běhounu, podporuje lepší ovladatelnost vozidla a snižuje hmotnost pneumatiky.Jako celou řadu dalších vylepšení a vývojových stupňů, i tento má na svědomí inovační centrum společnost Goodyear GIC*L (Lucembursko), které společně s podobným zařízením GIC*A (Akron) stojí v čele výzkumu a vývoje společnosti Goodyear na celém světě.

03Inovační centrum Goodyear v Lucembursku - GIC*L je hlavním výzkumným a vývojovým centrem společnosti Goodyear mimo Spojené státy. Tvoří zde více než 900 inženýrů, vědců a techniků 25 národností, kteří se podílejí na vývoji pneumatik pro osobní, lehká nákladní, nákladní a zemědělská vozidla pro evropské, africké a asijské trhy. Moderní technické vybavení asistuje skupině při udržování vedoucí pozice společnosti Goodyear jako globálního výrobce pneumatik.  Většina práce prováděné v Lucembursku se zaměřuje na engineering (výrobu, konstrukci) a testování nových produktů pro širokou škálu globálních provozních podmínek. Testování tvoří hlavní aktivitu v GIC*L. Každý den jsou v laboratořích, na závodních okruzích a na vozovkách testovány pneumatiky na ohromných vzdálenostech, rovnajících se více než deseti cestám kolem světa.

Vizionářské technologie pneumatik vyžadují neustálé úsilí zůstat před konkurencí při současném poskytování vynikajícího a inovativního produktu zákazníkům. Dobrá pověst se získává bezproblémovým výkonem, získanou hodnotou za investované peníze a přesvědčením, že použitá technologie je ta nejnovější a nejpropracovanější. Do integrovaného komplexu Goodyear v Colmar-Berg patří také „Regional Calendaring Center“, výrobna umělých vláken a závod na výrobu ocelových lanek (Wire Plant). Tyto dva produkty jsou pro výrobce pneumatik nezbytné. V továrně na formy jsou navrhovány a vyráběny hliníkové a ocelové formy pro vulkanizační procesy. Všechny tři závody dodávají své meziprodukty evropským pneumatikářským továrnám skupiny Goodyear.S přibližně 3200 zaměstnanci je Goodyear druhým největším průmyslovým zaměstnavatelem v Lucembursku.


Zdroj: Trucker 08/10
Autor: Milan Olšanský

 

 

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Goodyear - Dosažení nemožného

Goodyear - Nabídka pro každého

Pneumatiky – Druhá generace Goodyear Vector 4Seasons si odnáší ceny ze dvou prestižních testů pneumatik

Pneumatiky – Goodyear představila nové nákladní zimní pneumatiky

Pneumatiky – Nákladní, nízkoprofilové!

Pneumatiky – Novinky u Goodyearu

PNEUMATIKY – OMNITRAC S DURASHIELD

Pneumatiky – Pro vyšší robustnost

Pneumatiky – Služba Goodyear MyFleet pro autodopravce

polygon GoodYear – Zajímavá zkušenost



Emil Frey Select

Peugeot 508 1.5 BlueHDi SW 130k AT8 ALLURE

14 961 km, r. 2022

799.900,- Kč

Citroën SUV C5 Aircross 1.6 HYBRID 225k ë-AT8 SHINE

22 107 km, r. 2022

909.900,- Kč

Citroën Grand C4 Picasso 1.6 BHDi 115k BUSINESS,7.MÍST

125 728 km, r. 2017

339.990,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Tatra 11 – Dvouválec slaví stovku

    Před sto lety, na jaře roku 1923, se veřejnosti představila revoluční Tatra 11... >>

  • Citroën C5 Aircross Plug-in Hybrid 225 Shine Pack – Zvýraznění stylu

    Citroën modernizoval své největší SUV, typ C5 Aircross. Změny se soustředí na... >>

  • Toyota Corolla Cross – Kdesi mezi

    Corolla Cross byla virtuálně představena již na sklonku roku 2021, ale do... >>

  • Renault Austral – Francouzský reparát

    Ačkoliv se kompaktní SUV těší mezi zákazníky velké oblibě, Renault Kadjar se... >>

  • Cupra: elektrické triumfy – Tituly

    Elektřina proniká i do motoristického sportu. A španělská značka Cupra tento... >>

  • Lamborghini Urus – Křikloun

    Lamborghini Urus se etablovalo jako prodejně nejúspěšnější typ za celou... >>

  • Opel Astra ST 1.5 CDTI – Pan Autobahn

    Typ Astra prezentovala automobilka Opel jako vůz laděný i pro svižnější jízdu... >>

  • Fotogalerie k vernisáži fotografií Jana Tučka

    V úterý 2. května proběhla ve funkcionalistické kavárně Era v Brně vernisáž... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |