image/svg+xml

Automobil Revue

Historie

RENAULT NN (1923) – V roli farmáře

František Vahala 24.08.2017 05:17

Historie 4o4a9880 118889

Ivo Daněk si řízení Renaultu užívá a jezdí s ním i na delší vzdálenosti. Vůz se pohybuje víceméně stálou rychlostí 50 km/hBěhem 20. let byl úspěch Renaultu z velké části dílem typu 6CV. Do této řady patří i představený vůz z roku 1923, tedy jeden z prvních značených jako NN. Vyzkoušeli jsme automobil se vzácnou karoserií Normandie.

Na počátku 20. let minulého století si Louis Renault začínal uvědomovat, že motorové vozidlo má potenciál masové produkce. Došlo mu také, že pokud se chce rovnat světovým gigantům (hlavně Fordu), i jeho společnost bude muset být velká. A tak se Spojenými státy nechal inspirovat, změnil výrobní systém, zmodernizoval továrnu v Billancourtu a s cílem snížení nákladů výrazně navýšil její výrobní kapacity. To bylo několik zásadních kroků, jimiž otevřel cestu k nové modelové řadě, která se brzy měla stát velmi úspěšnou. Louis Renault byl prozíravý obchodník a všímal si celosvětově rychle rostoucí poptávky po mobilitě. Proto připravil řadu modelů třídy 6CV, jež byla tehdy pro zákazníky výhodná z hlediska daňového zatížení. Všechny postupně připravené modely sdílely jeden litinový motor – řadový čtyřválec o objemu 951 cm³ s vrtáním 58 mm a zdvihem 90 mm. Jde o klasický spodový motor s rozvodem ventilů SV, vynikající chladičem ve tvaru písmene U umístěným až za motorem před palubní deskou. Elektrický okruh s napětím 12 V je stejně jako ostatní součásti motoru a pohonného ústrojí originální, podobně jako magnetické zapalování či dynamostartér. Míchání směsi zajišťuje speciální spádový karburátor Renault.

Stačí trochu cviku a otevřený vůz se změní natolik, že dokáže posádku ochránit před nepříznivým počasímPřenos síly na zadní kola obstarávala třístupňová přímo řazená převodovka bez synchronizace, pocházející ještě z předválečného typu 10CV. Zajímavostí je použití kuželové spojky, kterou v té době najdete téměř ve všech modelech Renault. Šasi odpovídá své době – základem je nýtovaný rám z U profilů. Pérování zajišťují listová pera (vpředu dvě podélně, vzadu jedno příčné), tlumiče chybějí. Bubnové brzdy jsou ovládány lanovody. Řada 6CV se skládala celkem ze tří modelů. Dva z nich byly představeny už na autosalonu Mondial de l’Automobile v Paříži roku 1923. Model KJ byl vozidlem z dnešního pohledu zřejmě nižší střední třídy, jehož konkurencí byly hlavně Peugeot Quadrilette a Citroën Type C. Byl velmi podobný modelu Renault MT. Jelikož chladič byl umístěn za motorem, oba automobily byly snadno rozeznatelné díky typicky sešikmené přední části a světlometům umístěným na protáhlých blatnících. Vozy Renault KJ i MT byly vyráběny s různými styly zadní části karoserie včetně verzí „boattail“.

Jak je patrné, spolujezdec musí vzít za vděk pouze nouzovým sedátkem. Podlaha je původníZatímco modely KJ a MT byly postaveny na rozvoru 2,45 metru, přicházející typ NN byl prodloužený – jeho rozvor dosahoval hodnoty 2,64 metru. Ačkoliv byl model NN, míněný jako nástupce zmíněných KJ a  MT, oficiálně představen až na autosalonu v Paříži roku 1924, výroba v menších sériích probíhala již od zmíněného roku 1922. Zjednodušeně řečeno, model NN byl prodlouženým typem MT s brzdami na předních kolech (modely KJ a MT měly brzdy pouze na zadní nápravě). Jelikož se Renault NN v Billancourtu vyráběl v letech 1924 až 1930, logicky vznikla celá řada různých karosářských verzí s různými délkami. Kromě dvou- a čtyřdveřových sedanů a torped či třímístného roadsteru Lavocat et Marsaud to byla mimo jiné i na snímcích představovaná verze s karoserií zvanou Normandie. Co to přesně znamená? Jde o užitkovou verzi s jedněmi bočními dveřmi, takže řidič do vozidla nasedá přes -místo spolujezdce. Zadní dřevěný nákladový prostor byl využíván k převozu všemožného zboží, a to zejména živnostníky. Tento typ užitkové karoserie je dnes velmi vzácný – v ČR s ní jiný Renault nepotkáte. Podobnou karoserii má pouze sběratel veteránů pan Valšuba na své Tatře. Už na první pohled je zřetelně jasné, že -Renault NN je velmi neobvyklým a zajímavým automobilem. Do České republiky ho z Francie v opotřebovaném stavu dovezl sběratel hlavně předválečných automobilů Ivo Daněk. Jelikož dbá na originalitu a autenticitu, veškeré potřebné či chybějící díly (těch naštěstí nebylo tak moc) sháněl různě po burzách ve Francii i jinde po Evropě. Ačkoliv veškeré mechanické části vyžadovaly samozřejmě důkladné opravy, zajímavostí je, že většina karoserie včetně zadní dřevěné nástavby či mechanismu střechy jsou původní.

Všimněte si mechanismu střechy nebo částí dřevěné korby – většina z toho je totiž původní!Vůz samozřejmě dostal nový lak či čalounění interiéru, ale jinak z něj doslova čiší původnost – například dřevěná podlaha je pouze nově nalakována. Naším prvním cílem je složit střechu, připomínající trochu deštník a jakžtakž chránící posádku před nepříznivými vlivy počasí. Ve dvou lidech tento úkol zabere maximálně několik minut, samozřejmě za předpokladu, že víte, co máte dělat. Do interiéru nastupuje majitel nacvičenou sérií pohybů, aby se usadil na relativně prostorném sedadle řidiče. Poté stačí překlopit výrazně menší sedátko pro spolujezdce, které je proti řidičovu umístěno mírně vzadu, a vyrazit. Motor o výkonu 16,1 kW (tedy 22 k) při 2000 min-1 přede zcela samozřejmě a klidně. Jelikož Ivo je zkušený veteránista, snadno se rozjíždíme na rychlost kolem 50 km/h. Při jízdě je patrná lehkost karoserie o hmotnosti 790 kg. Ačkoliv nevezeme žádné zboží, nákladový prostor stejně není prázdný – naopak je ozdoben řadou různých věcí, většinou nářadí. Uvnitř není mnoho prostoru a o strohosti interiéru vypovídá jednoduchá palubní deska, zdobená dvěma nádhernými ovladači.

Znakem Renaultů zejména 20. let je zešikmená přední část. Chladič byl umístěn až za motoremJe zcela logické, že u užitkové verze se na vnitřní pozlátko příliš nehrálo. Jakmile před pár lety Ivo dokončil důkladné opravy a renovační práce, začal vozidlo používat pro příležitostné vyjížďky. Jak sám tvrdí, cestovní rychlost je kolem 50 km/h. Výhodou ovšem je, že touto rychlostí se lze pohybovat víceméně všude – v obcích i mimo ně. A jelikož je karoserie otevřená, jak jen může být, posádka si intenzivně vychutnává každý metr asfaltu. K úspěšnému chlazení pomáhají i žábry na bocích karoserie, ale i přesto je nutné s sebou vozit ka-nystr s vodou. Odpařovací chladič při vhodných provozních podmínkách spotřebuje asi litr vody na 100 km, pokud venku panuje horké letní počasí, je to samozřejmě mnohem víc. Proti svým předchůdcům se model NN vyznačuje tím, že používá lanové bubnové brzdy na všech kolech, tedy i  vpředu. Tím pádem trochu lépe brzdí. Renault měl s modely řady 6CV velký úspěch. Během 20. let vzniklo přes 200 000 kusů, přičemž tři čtvrtiny z tohoto objemu tvořil typ NN. Ačkoliv jsme vyzkoušeli užitkovou verzi, většina dobových reklam odkazovala na sportovní úspěchy zejména ve vytrvalostních závodech, jichž se tehdy různé automobily hojně účastnily. Zmiňme například jízdu šestikolového Renaultu, který v roce 1925 překonal Alžírskou poušť z města Colomb-Béchart do Gao. O rok později model 6CV ujel během 36 dnů vzdálenost 18 000 km s tím, že s sebou nevezl téměř žádné náhradní díly! Renault NN vyšlapal cestu modelu Mona-six s šestiválcem 1,5 litru, jenž se vyráběl v letech 1927 až 1932.

Renault NN (1923)

POHÁNĚCÍ SOUSTAVA 

Řadový čtyřválec o objemu necelého litru s rozvodem SV. Míchání směsi zajišťuje spádový karburátor RenaultKapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec; rozvod ventilů SV, litinový blok motoru; spádový karburátor Renault; 951 cm³ (ø 58 x 90 mm); 16,1 kW (22 k)/2000 min-1; třístupňová přímo řazená převodovka bez synchronizace, diferenciál. Pohon zadních kol.

PODVOZEK

Nýtovaný rám z U profilů, dvoumístné vnitřní uspořádání, karoserie Normandie; vpředu dvě podélná listová pera, vzadu jedno; lanková brzdová soustava, bubnové brzdy vpředu i vzadu; šnekové řízení; 18“ plechová kola, pneumatiky 4.00 R 18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI

Rozvor náprav 2640 mm; d/š/v 3800 x 1320 x 1600 mm; pohotovostní hmotnost 790 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI

Nejvyšší rychlost 75 km/h.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Alpine-Renault Automobiles – Návrat

Alpine (Renault) A110 – Kupé z Dieppe

Renault à moteur arrière – Vše vzadu

RENAULT CARAVELLE a FLORIDE (1958 – 1968) – První sportovní

Renault Espace 1984-2009 - Chvála prostoru

Renault Super 5 – Motorizace Francie

RENAULT TRUCKS – Pod švédským vlivem

RENAULT 120 LET – Oslava za volantem

Renault 16 (1965 – 1980) – Prostor a komfort

Renault 1972–2012 – První pětka



Emil Frey Select

Citroën SUV C5 Aircross 1,5 BlueHDi,CZ,1Maj,Shine

19 029 km, r. 2022

759.900,- Kč

Suzuki Jimny 1,3 VVT,4x4,Ranger JLX,tažné

76 230 km, r. 2014

299.900,- Kč

Opel Insignia 2.0 TURBO 147kW AT9 GS LINE

11 831 km, r. 2022

929.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Za volantem bez bázně a chikany – Dějiny autoklubů

    Až do konce února můžete v brněnském Technickém muzeu zhlédnout pozoruhodnou... >>

  • Volvo FCEV – Vodíkové články

    Původně švédský, dnes nadnárodní koncern Volvo Group je jedním z největších... >>

  • Wallbox Dražice Galaxy rozšiřuje portfolio Divize DzD Solar

    Nabíjení moderních elektromobilů a plug-in hybridů z běžné domácí 230V zásuvky... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Auta ihned a snadno. Flexibilní operativní leasing Driveto.

    Driveto má řešení flexibilní mobility do dnešní turbulentní doby. Unikátní... >>

  • Elektřina v náklaďáku není tabu

    S ohledem na nesrovnatelné dopravní výkony mnozí považují elektrický pohon... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |