image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Škoda Kamiq – největší z malých

Jiří Duchoň 26.09.2019 06:58

Škoda Kamiq

Škoda Kamiq se stává nejčerstvějším z malých SUV koncernu VW Group. Jde o zcela novou typovou řadu automobilky Škoda.

Kompaktní pětidveřové SUV Škoda Kamiq oslavilo svoji premiéru na letošním ženevském autosalonu. Vůz téhož jména sice Škoda Auto představila již na loňském autosalonu v Pekingu, ovšem čínský Kamiq s tím evropským toho má kromě označení jen pramálo společného. Například, je sice delší, ale rozvor má kratší, přičemž použitá technika za tím evropským poněkud zaostává. Po velkém, až sedmimístném typu Škoda Kodiaq (viz AR 12/’16) následovala střední Škoda Karoq (viz AR 11/’17) a nový Kamiq uzavírá škálu mladoboleslavských SUV, charakterizovaných písmeny „K“ a „Q“ na začátku a konci, ve spodním spektru nabídky. Není nástupcem žádné tradiční řady, ale zavádí řadu zcela novou. Nový Kamiq je sourozencem již dříve představených „městských crossoverů“ VW T-Cross a Seat Arona, s nimiž sdílí moderní platformu MQB A0. V půli srpna jsme dostali příležitost vyzkoušet novou Škoda Kamiq v Alsasku, jehož francouzsko-německo-švýcarské dějiny do značné míry odpovídají internacionálnímu původu vozu.

Pracoviště řidiče odpovídá typu Scala. Potěší rozsáhlou výbavou a pohodlnými ­sedadly

Nový Kamiq má být městským crossoverem. Na větší výlety do terénu si ambice nedělá, třeba pohon všech kol v nabídce chybí, ale světlá výška 188 mm překonání polní cesty umožní a vyšší pozice sedadel usnadní nastupování i výhled z vozu ve městě. Svými proporcemi Kamiq navazuje na Kodiaq a Karoq, ale jeho styl je výrazně zasažen hatchbackem Scala (viz AR 1/’19), zejména pak v řešení zadních svítilen. Masivní, do stran přesahující kapota dodává vozu dojem robustnosti, podél jejích spodních hran přecházejí do boků výrazné prolisy nad rovinou dveřních klik. Vpředu tyto prolisy navazují na horní linii vnějšího osvětlení, propojenou s maskou chladiče. V těchto segmentech se nacházejí čtyřdílné LED pásy denního svícení sloužící zároveň směrovým světlům, přičemž jednotlivé zdroje se spínají postupně směrem od podélné roviny vozu. Teprve pod nimi jsou hlavní světlomety, standardně LED, na přání v konfiguraci Bi-LED s nasvětlováním zatáček. Výklopné zádi dominuje místo loga Škoda Auto výrazný nápis Škoda. Dojem jisté honosnosti navozují chromované rámečky ve spodní linii bočního zasklení či na přání dodávaná panoramatická střecha (bez vyklápění, ale s elektricky ovládanou stínicí roletou) a stříbřité prvky v prazích a náraznících. 

Že je Kamiq nejmenším a nejlevnějším SUV v nabídce automobilky Škoda, to ještě nemusí znamenat, že by se na něm šetřilo. Interiér vyniká překvapivě rozměrnými a komfortními předními sedadly, jež byly na předsériových vozech při našich prvních jízdách v Alsasku efektní zejména v koženém, polokoženém nebo částečně alcantarovém provedení. Pracoviště řidiče je prakticky shodné s typem Scala, takže se lze těšit na digitální přístrojový štít s pěti -základními druhy zobrazení (výbava na přání), dotykový monitor multimediální -sousta-vy s úhlopříčkou až 9,2 palce (standardně 6,5 palce), umístěný v horní části palubní desky, ale především na tradičně přehledné rozmístění kontrolních a ovládacích prvků. Dostatek prostoru panuje také na zadních sedadlech, osoba vysoká 190 cm si pohodlně sedne „za sebe“. Milovníci moderních technologií rádi využijí rozsáhlé možnosti propojení přes SmartLink s chytrým telefonem Apple (Android se objeví později). Samozřejmostí je rozhraní Bluetooth, jakož i on-line přístup k uživatelským službám Care Connect a Infotainment přes systém Škoda Connect. 

Také objemem zavazadlového prostoru ­patří Kamiq k největším ve své třídě

Kamiq se nyní do prodejů dostává jako poslední ze tří sourozenců a jeho posláním je pokračovat v tradici automobilky Škoda, do níž patří například nadprůměrný vnitřní prostor, sada originálních a uživatelsky příjemných prvků Simply Clever a samozřejmě i příznivá cena. Kamiq vychází z platformy typu Škoda Scala, jež byla v rámci základu MQB A0 v rozvoru i rozchodu zvětšena až na hranici maxima tohoto řešení. Škoda Kamiq je také díky „rozkročenému“ základu ze Scaly mezi svými příbuznými nejdelší, nejširší a nejnižší, přičemž má největší rozvor, a přitom i nejnižší hmotnost. Rozdíly jsou pochopitelně minimální, nicméně připojená tabulka přehledně ukazuje, že přispívají k tomu, že je Kamiq se základním motorem také nejlepší při zrychlení z klidu na 100 km/h i maximální rychlosti. Kombinovanou spotřebu má však o 0,2 l/100 km vyšší než Volkswagen a Seat. 

Jak nám ve Štrasburku vysvětlil Ing. Vratislav Kozub, odpovědný ve Škoda Auto za vývoj podvozků, proti Scale bylo třeba základ pro použití ve vyšším Kamiqu důkladně upravit. Kamiq má o 40 mm větší světlou výšku, z čehož 30 mm připadá na modifikace závěsů kol a 10 mm na pneumatiky s větším profilem. Konstruktéři byli postaveni před tradiční problém: co nejlépe nastavit vlastnosti celku, ovšem při minimalizaci vývojových a výrobních nákladů. Těhlice předních kol jsou zcela nové, od těch použitých ve Scale se liší rozměry i úhly závrtů tak, aby byla zachována potřebná kinematika vedení kol bez nutnosti měnit tělo tlumiče. Pístnice však musela projít úpravami, zejména pak v oblasti těsnění usměrňujících průtok kapaliny při vyvěšení kola, aby nedocházelo k rázům. Aby se při zvětšení světlé výšky zadní vlečená ramena nedostávala do nepříznivého úhlu, je samotná nosná torzní příčka ve skeletu uložena přibližně o 20 mm níž než ve Scale. Úchyty jsou však i v tomto případě vedeny hydraulickými lůžky, výrazně omezujícími přenosy vibrací z kol do karoserie. S ohledem na vyšší těžiště Kamiqu je zkrutná příčka nepatrně tužší, přičemž rovněž příčný stabilizátor vpředu má větší průměr. Také Škoda Kamiq využívá možnosti platformy MQB A0 použít stavitelné tlumiče. Nejde přitom o žádný složitý elektronický systém, ale o v praxi příjemné a cenově dostupné řešení (připlácí se 9000 Kč; přijatelné bude i v případě pozdější potřeby výměny dílu), známé nejen ze Scaly, ale též všech ostatních typů VW Group postavených na této platformě. Připomeňme, že jde o prosté řešení s elektromagnetickými ventily na pístnici, které v případě svého uzavření omezí průtok kapaliny, a tím zvýší odpor při pohybu kola v obou směrech. Kabely jsou vedeny středem pístnice, soustava nevyžaduje žádnou elektronickou regulaci a řidič mezi provozními režimy Normal a Sport vybírá v rámci menu volby provozních režimů. 

Kamiq umí brzdit před překážkami různého druhu včetně chodců

Kamiq má ve srovnání s T-Crossem a Aronou o 10 l větší palivovou nádrž (50 místo 40 l). Drobnost? Nikoli, zejména při delších cestách to může znamenat až o 200 km větší dojezd! V Mladé Boleslavi toho dosáhli díky léta vyvíjené pokročilé technologii výroby plastových palivových nádrží v jednom celku s kompletním hrdlem. Problémem může být případná výměna celého tohoto členitého dílu, mezi jeho přednosti však patří možnost lépe jej natvarovat s ohledem na prostorové možnosti platformy a odstranit riziko odpařování paliva. K němu jinak dochází nejčastěji právě ve spoji hrdla s nádrží, jejž Kamiq postrádá, přičemž jde o benefit také při současných extrémně přísných emisních testech, kde se průnik palivových par z vozu sleduje také. 

Rovněž Kamiq se nese na vlně elektronických asistenčních soustav. Všechny verze jsou osazeny například vedením v jízdním pruhu, sledováním únavy řidiče či autonomním brzděním před překážkou (včetně chodců a cyklistů), ale též kolenním airbagem před řidičem a bočními airbagy i na zadních sedadlech. Na přání se nabízí sledování mrtvých úhlů zrcátek, asistent vyparkování a další užitečné funkce. V seznamu prvků Simply Clever, tedy originálních, levných a užitečných detailů, najdeme kromě obligátní škrabky na led ve víčku palivové nádrže a deštníku ve dveřích řidiče také plastové segmenty, jež se po otevření dveří vysunou podél jejich hrany a zabrání poškození v blízkosti stojících automobilů. 

Konektivita je imperativem doby. K rozhraní pro telefony Apple brzy přibude Android

Paleta pro novou Škodu Kamiq nabízených pohonných jednotek nebude pro nikoho překvapením, sestává totiž ze zážehových tříválců 1.0 TSI (70 a 85 kW), čtyřválců 1.5 TSI (110 kW) a vznětových čtyřválců 1.6 TDI (85 kW). S výjimkou nejslabšího TSI jsou kromě manuálních převodovek pro všechny k dispozici i sedmistupňové rychlostní skříně DSG s dvojicí samočinně ovládaných suchých spojek. Ve Francii jsme měli k dispozici všechny kombinace, s výjimkou agregátu 1.5 TSI, jenž se v prodejích objeví až později, nicméně jeho technické údaje vám přinášíme již nyní. Výbavové stupně nesou označení Ambition a Style, přičemž paleta výbavových prvků a paketů, dodávaných na přání, je pro oba z nich mimořádně bohatá. Přesvědčili jsme se, že jízdní vlastnosti nového Kamiqu jsou velmi dobré, karoserie se naklání pouze minimálně, řízení je přesné, brzdy ostré (někdy možná až příliš), a ocenili jsme také kvalitní odhlučnění. S kolegy jsme shodně zaznamenali jeden rušivý zvuk: hlasité a obtížné cvakání relé cyklovače stěračů. Ale to už je při troše nadsázky bezmála jako kdysi u Rolls-Royce: nejvýraznější zvuk, jaký při jízdě zaznamenáte, je tikání palubních hodin. Znamenité sladění provozních, jízdních i dynamických schopností nového typu Škoda Kamiq přičítáme rovněž skutečnosti, že automobilka Škoda Auto disponuje kvalitními a kapacitně dostačujícími vlastními výzkumnými a vývojovými odděleními od designu přes „hardware“ až po celkové odladění. A jak jsme si měli možnost vícekrát ověřit, navíc v těchto pracovištích vládne atmosféra, v níž čeští inženýři vyvíjejí české automobily. Předprodeje typu Kamiq byly zahájeny v průběhu prázdnin a oficiální zahájení prodejů odstartovalo 4. září.

SROVNÁNÍ ZÁKLADNÍCH PARAMETRŮ

Škoda Kamiq

Seat Arona

VW T-Cross

Rozvor (mm)

2651

2566

2551

Délka (mm)

4241

4138

4108

Šířka (mm)

1793

1780

1760

Výška (mm)

1531

1552

1559

Hmotnost pohotov. (kg)

1139

1165

1170

Paliv. nádrž (l)

50

40

40

Max. rychlost (km/h)

181

173

180

Zrychlení 0 – 100 km/h (s)

11,1

11,2

11,5

Komb. spotřeba (l/100 km)

5,1

4,9

4,9

Cena od (Kč)

379 900

408 900

433 900

pozn.: motor 1.0 TSI/70 kW 5MT

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový (TSI) nebo vznětový (TDI) přeplňovaný zážehový tří- nebo čtyřválec uložený vpředu napříč; hliníkový blok i hlava motoru; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6; 
a) 1.0 TSI 95: tříválec, 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 10,5:1, 70 kW (95 k)/5000 – 5500 min-1 a 175 N.m/2000 – 3500 min-1; 
b) 1.0 TSI 115: viz výše, ale 85 kW (115 k)/5000 – 5500 min-1 a 200 N.m/2000 – 3500 min-1; 
c) 1.5 TSI: čtyřválec, 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/5000 – 6000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3500 min-1;
d) 1.6 TDI: čtyřválec, 1598 cm3 (ø 79,5 x 80,5 mm), 16,2:1, 85 kW (115 k)/3250 – 4000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3250 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ 
Jednokotoučová suchá spojka; pro a) manuálně řazená pětistupňová převodovka MQ200-5F (3,77 – 1,96 – 1,28 – 0,88 – 0,67 – Z 3,18), pro b+c+d) šestistupňová MQ200-6F (b/c/d: 3,77/4,11/4,11 – 1,95/2,12/ /2,12 – 1,28/1,36/1,36 – 0,97/1,03/0,97 – 0,78/0,86/0,77 – 0,64/0,73/ /0,63 – Z 3,18/4,00/4,00), pro b+c+d) na přání sedmistupňová dvou-spoj-ková převodovka DSG (b/c+d: 3,77/3,50 – 2,27/2,09 – 1,53/ /1,34 – 1,13/0,93 – 1,18/0,97 – 0,96/0,78 – 0,80/0,65 – Z 4,17/3,72); stálý převod 4,357/4,056/3,647/3,389, pro DSG 4,778 – 3,583 – 4,526/ /4,800 – 3,429 – 4,500/4,800 – 3,429 – 4,500; pohon předních kol.

Schéma ovládání tlumičů s dvoustupňově stavitelnou tuhostí

PODVOZEK 
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání s dvoustupňovou regulací tuhosti), vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy vpředu s vnitřním chlazením, pro a+b) vzadu bubnové brzdy; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/HHC/XDS; hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem na sloupku volantu (C-EPS); stopový průměr otáčení 10,1 m.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce AT)
Rozvor náprav 2651 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1531/1516 mm; d/š/v 4241/1793/1531 mm, světlá výška 188 mm; objem zavazadlového prostoru 400/1395 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1139/1156 (1176)/1190 (1202)/1261 (1289) kg, celková 1702/1710 (1732)/1687 (1699)/1825 (1825) kg, hmotnost přívěsu nebrzděného 600/610 (620)/630 (630)/660 (680), brzděného 1150/1200 (1200)/1250 (1250)/1250 (1250); součinitel odporu vzduchu cx = 0,328 až 0,333.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce DSG) 
Největší rychlost 181/194 (193)/213 (212)/193 (192) km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,1/9,9 (10,0)/8,3 (8,4)/10,2 (10,4) s; kombinovaná spotřeba NEDC 5,1/5,3 (5,5)/N.A (N.A)/4,8 (4,5) l/100 km; emise CO2 116/120 (125)/N.A (N.A)/126 (132) g/km.

CENA: od 379 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Bonneville Speed Week - Škoda poprvé…

Dobrého do třetice

Křišťálová koule ŠKODA Roomster

Nová Fabia - Věrnost hodnotám

Nová Škoda Superb - další fotografie

Nová Škoda Superb [první foto]

Nový Superb – technika a pohled do interiéru

Octavia Combi 4x4 - Na konec světa

Octavia u Nessie

Po stopách Lochness



Emil Frey Select

Peugeot Rifter 1,5 BlueHDi,CZ,1Maj,Active

108 743 km, r. 2018

409.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 HYBRID COMFORT STYLE TECH

10 000 km, r. 2022

479.900,- Kč

Peugeot 5008 1.6 BHDi 120k AT ACTIVE,7.MÍST

93 093 km, r. 2017

559.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |