image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Test na rozloučenou

04.07.2006 00:00

Boční posuvné dveře svojí šířkou umožňují nakládat zboží na europaletě i vysokozdvižným vozíkem

Rozměrné kapsy ve dveřích klidně pohltí i velkou 1,5l PET láhev s limonádou

Palubní deska je přehledná, přístroje dobře odstíněné, krátký řadící joystick umožňuje přesné řazení rychlostních stupňů

Aretace zadních dveří je velmi jednoduchá a při poškození i lehce vyměnitelná

V redakčním testu jsme ještě měli Peugeot Boxer 350 LH 2.2 HDI modelového roku 2006, jehož výroba postupně utichá, ale zatím je ještě „na krámě“ i u českých prodejců francouzské značky. Přesto jsou jeho „dny sečteny“ a proto ten titulek.

Peugeot Boxer je klasický van (tedy u francouzských značek se ale užívá název furgon), který je na našich silnicích dobře„zabydlen“ v několika velikostech (na výběr jsou tři rozvory, tři objemy nákladového prostoru v závislosti na délce vozidla a výšce střechy, tři motory HDI), k dispozici je i devítimístný minibus a dodává se také šasi s jednoduchou či dvojitou budkou, resp. přímo z výroby lehký valník. Furgon tak může mít objem nákladového prostoru od 7,5 do 14 m3 a k pohonu lze využít vznětové přeplňované motory 2.0/62 kW, 2.2/74 kW a 2.8/94 kW. Všechny tři mají vysokotlaký vstřikovací systém Common-Rail. Díky vhodné kombinaci rozvorů, motorů a objemů skříně si tak zákazník s pomocí školeného technika lehce může zvolit ideální vozidlo odpovídající jeho přepravním nárokům.

Náš konkrétní Boxer měl objem skříně 12 m3 a prostřední motor 2.2 HDI. Standardně je montována přímo řazená pětistupňová převodovka. Je to tedy konfigurace ideální pro rozvoz zboží ve městě nebo v menším regionu. Kdo by chtěl využívat takto velký furgon k dopravě zboží na delší vzdálenosti a v kopcovitém terénu (což je ale většina Česka) asi by měl zvolit výkonnější agregát 2.8 HDI.

Pracoviště řidiče

U vozidel typu van resp. furgon stráví řidič asi dvě třetiny pracovní doby za volantem a třetinu při nastupování, vystupování a manipulaci s nákladem. O jeho výkonu tak zcela určitě rozhoduje i pohodlí za volantem a celkový komfort v kabině pak má nemalý vliv i na únavu. Čím později je řidič unaven, tím bezpečněji řídí. Celkem jednoduchá rovnice, o které všichni výrobci vozidel dobře ví. Peugeot Boxer (tak jako další modely z „trojčat“ Citroën Jumper, Fiat Ducato a Peugeot Boxer) modelového roku 2006 má přehledné a docela moderně řešené pracoviště, kde všechny ovládací prvky jsou v dobrém dosahu i připoutaného řidiče.

Palubní analogové přístroje jsou dobře odstíněné, takže i v ostrém slunci zůstávají čitelné. Krátká řadicí páka – joystick – ve střední části palubní desky u konkrétního vozidla řadila přesně. Výhled z místa řidiče je velmi dobrý, osobně jsem si pochvaloval elektricky seřiditelná rozměrná „dvoupatrová“ zpětná zrcátka. Dělicí přepážka mezi kabinou a nákladovým prostorem je standardně plechová, na přání může být i prosklená. Každý řidič rozvážkového furgonu uvítá velké množství praktických odkládacích prostor. Ať už se jedná o velké kapsy ve dveřích, kam lze pohodlně umístit i 1,5 l PET láhev s limonádou, nebo o schránky na palubní desce, případně nastavitelnou podložku s klipsnou, která je na horní střední části palubní desky. Lze do ní upevnit např. dodací list apod. a nebo na ní jde i psát. Další místo je např. pod lavicí pro dva spolujezdce. Ale vraťme se za volant. Standardně je montována výškově neseřiditelná sedačka řidiče, náš furgon však měl za příplatek lepší i výškově nastavitelnou sedačku, která spolu se seřiditelným volantem umožňuje řidiči zvolit si pro řízení ideální polohu. No, abych pravdu řekl, pro skoro dvoumetrového řidiče by ale nebylo od věci, kdyby šlo sedadlo posunout ještě o cca 10 cm vzad. Kdesi jsem se zmínil, že z „trojčat“ Jumper, Ducato a Boxer mám tyto problémy pouze u Ducata, tak teď musím konstatovat, že zřejmě jde o individuální problém konkrétního vozidla. Prostě mé dlouhé nohy, zvláště pak pravé koleno, se až nepříjemně dřelo o klíček v zapalování a navíc jsem se díval před sebe těsně pod horním okrajem čelního skla. Při delší cestě z toho opravdu bolí oči i za krkem. Ale to byla tak jediná výtka týkající se vozidla. Tříramenný volant mi padnul výborně do ruky a rychle jsem si zvyknul i na umístění páky parkovací brzdy vlevo vedle sedadla.

Ideální na střední tratě

Nákladový prostor je přístupný buď zadními dvoukřídlými dveřmi s aretací ve dvou polohách a nebo z pravé strany velkými posuvnými dveřmi, které svoji šířkou plně vyhovují nakládání např. europalet vysokozdvižným vozíkem. Nakládací hrana u prázdného vozidla je 650 mm nad vozovkou, k upevnění přepravovaného zboží je namontováno v podlaze osm robustních ok. Nad kabinou řidiče je pak prostorná alkovna, sloužící k odložení např. vázacích popruhů apod. Plnohodnotné rezervní kolo je upevněno pod vozem. Pravda, nezabírá tak místo v nákladovém prostoru, na druhou stranu je ale trvale špinavé a jeho vyjmutí z držáku zvláště za deště či v zimě řidiče „zcela určitě nepotěší“. A snad jenom pro úplnost, za příplatek je možné získat posuvné dveře i na levé straně vozidla.

Vozidlo jsem měl zatíženo tak z jedné poloviny užitečné hmotnosti, náklad byl řádně upevněn a tak jsem vyrazil nejdříve na testovací „rozvážkový“ okruh po městě. To znamená, že jsem hodně často musel řadit, jen minimálně jsem měl možnost se rozjet na větší rychlost než 40 km/h, často jsem i couval mezi zaparkovaná vozidla k chodníku apod. Prostě jsem „rozvážel zboží“. Druhý den jsem se naopak vydal na delší cestu na trase Praha – Plzeň – M. Lázně – Bečov – silnice I/6 a zpět do Prahy. Takže na této trase byla jak dálnice, tak rychlá silnice I.třídy s dobrým povrchem (z Plzně do M. Lázní), krátké úseky silnice II.třídy (z Bečova na silnici I/6) a „karlovarská jednička“ plná výtluků a hlavně vyjetých hlubokých kolejí. Striktně jsem dodržoval rychlostní limity. Průměrná spotřeba (tankováno z „plné do plné“) z obou dvou testovacích okruhů byla 9,5 l/100 km. Ale jsem si vědom toho, že řidiči rozvážkových vozidel, ať už ve městě nebo mimo něj, jezdí mnohem razantněji a neustále spěchají. Jízdní vlastnosti z poloviny naloženého Boxera jsou velmi dobře čitelné, pochvaloval jsem si jak výkon motoru tak i brzd. Na dálnici je však dobré počítat s citlivostí na boční vítr. A snad jen pro úplnost bych měl dodat, že i na tak výsostně pracovní auto, jakým je model furgon, výrobce resp. importér nabízí velké množství více či méně praktických příplatkových doplňků, ať už do kabiny řidiče či do nákladového prostoru nebo na střechu vozidla.

Peugeot Boxer model 2006 jsme tedy vrátili importérovi, který v souvislosti s ukončením výroby této generace připravil speciální akci na užitkové vozy, tj. nejen na model Boxer, ale také na Peugeot 206 XA, Partner a Expert. A speciální cena se týká také novinky minivanu Peugeot 107 XA. Akce končí posledním červnovým dnem. A v redakci se už těšíme na představení nového Boxeru, který podle prvních fotografií (všechny tři značky v době psaní těchto řádek zveřejnily pouze jediné „společné“ foto) by měl být mnohem avantgardnější zvláště v čelní partii. No uvidíme jak to bude vypadat za volantem.

LEASING

VB Leasing

Na 36 měsíců, splátky měsíční, dle mimořádné splátky.

Příklady smluv: Bez DPH akontace 20 procent – 149 980 Kč, měsíční splátka 17 906 Kč, akontace 30 procent – 224 970 Kč, měsíční splátka 15 667 Kč.

Na 48 měsíců, splátky měsíční, dle mimořádné splátky

Příklady smluv: Bez DPH, akontace 20 %, 149 980 Kč, měsíční splátka 13 758 Kč, akontace 30 %, 224 970 Kč, měsíční splátka 12 039 Kč

POJIŠTĚNÍ

Česká pojišťovna

Havarijní pojištění: Při 20 % 20 000 kč, roční pojistné All Risk 29 546 Kč.

Povinné ručení: POV 20/40 Standard cena 8928 Kč, 30 % bonus 6250 Kč, 20 mil. pro škody na majetku a ušlý zisk, 40 mil. Kč pro škody na zdraví.

POV 10/100 Exclusive: cena 9285 Kč, 30 % bonus 6490 Kč, 100 mil. Kč pro škody na majetku a ušlý zisk, 100 mil. Kč pro škody na zdraví

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Peugeot Boxer 350LH 2.2 HDI

Motor

Vznětový přeplňovaný čtyřválec s vysokotlakým systémem vstřikování paliva Common-Rail. Pětistupňová přímo řazená převodovka, trvalý pohon předních kol. Brzdy vpředu kotoučové, vzadu bubnové.

Zdvihový objem (cm3): 2178

Max. výkon (kW/min-1): 74/4000

Max. točivý moment (Nm/min-1): 240/1900

Rozměry vozidla

Rozvor (mm): 3700

Délka/šířka/výška (mm): 5599/2024/2505

Celková/užitečná hmotnost (kg): 3500/1430

Hmotnost bržděného přívěsu (kg): 2000

Objem náklad. prostoru (m3): 12

Objem palivové nádrže (l): 80

Pneumatiky-rozměr: Firestone CV3000 215/75 R16

Cena v době testu (Kč bez DPH): 749 900

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 6/2006

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

AUDI/Kia/Peugeot – Manažerská kombi

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Nový Peugeot Boxer

Autobusy – Osobní Peugeot – Dangel

Citroën Berlingo a Peugeot Partner

Citroën/Fiat/Ford/ Peugeot/Renault – Městské distribuční furgony

Citroën/Fiat/Opel/Peugeot – Nová LUV s nižší spotřebou

Citroën/Fiat/Peugeot – Nová tvář pro trojčata

Citroën/Ford/Peugeot/Volkswagen – Náklad nebo cestující?



Emil Frey Select

Citroën SUV C5 Aircross 1.5 BlueHDi 130k AT8 SHINE

14 414 km, r. 2022

779.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback E-TENSE 300k AT RIVOLI 4x4

21 032 km, r. 2022

1.399.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 VVT-i,CZ,1Maj,Activ Trend

57 602 km, r. 2019

319.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |