image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Scania R 480 LA - Maximální šestiválec

25.10.2010 16:14

Svezli jsme se  42821


Nová, modernizovaná Scania řady R byla představena v posledním čtvrtletí roku 2009 (DaS 10/2009). Vedle faceliftu exteriéru i interiéru došlo i na optimalizaci nabízené řady motorů.

 

Pro dálkovou – mezinárodní – dopravu jsou v nabídce šesti či osmiválce s výkonem od 380 do 730 koní a pokud jde o šestiválcové agregáty, zákazník si může vybrat i zda chce motor s recirkulací výfukových plynů (systém EGR) nebo se systémem SCR a aditivem AdBlue. Jednak jsou tu k dispozici 12litrové agregáty s technologií SCR, které nabízejí výkon 280 kW/380 k resp. 1900 Nm, 309 kW/420 k resp. 2100 Nm (oba Euro 5) a pak také stejný motor plnící limity EEV. V druhé řadě pak jsou nabízeny nové 13litrové motory s technologií EGR, které všechny plní limity Euro 5. Základem je agregát s výkonem 265 kW/360 k resp. 1850 Nm, dále je k dispozici výkon 294 kW/400 k resp. 2100 Nm, 324 kW/440 k resp. 2300 Nm a konečně 353 kW/480 k resp. 2500 Nm.

V březnu letošního roku, tedy v DaS 3/2010, jsme nabídli test tahače Scania nové generace R s motorem DC 13 05 400, tedy s výkonem motoru 294 kW/400 k a s největším točivým momentem 2100 Nm. Na začátku prázdnin přijela do Česka demosouprava (tj. tahač + plně naložený návěs, obojí na „švédských číslech“, sloužící jako demonstrační vozidlo automobilky) Scania R 480 Euro 5, tj. vozidlo s výkonem 353 kW/480 k a s největším točivým momentem 2500 Nm. Podstatné je, že to je momentálně nejvýkonnější agregát v nabídce švédského výrobce, který pracuje se systémem recirkulace výfukových plynů (EGR), tj. plní limity Euro 5 bez nutnosti použití aditiva AdBlue.

Z pohledu řidiče, který dnes již v podstatě může na agregátu jenom kontrolovat resp. doplňovat provozní kapaliny, provedli konstruktéři Scanie zvýšení zdvihového objemu stávajících 12litrových agregátů na 12,7 l, namontovali důmyslnou konstrukci dvojitého chlazení výfukových plynů (chladiče voda-vzduch a vzduch-vzduch), čímž razantně snížili teplotu recirkulovaných výfukových plynů vracejících se do spalovacího systému, použili turbodmychadlo s variabilním nastavením lopatek a u vstřikovacího systému zvýšili tlak na 2400 bar.

V testovaném tahači Scania R 480 byl motor spojen s plně automatizovanou 12stupňovou převodovkou Scania GRS905R Opticruise, která nejen že již nevyžaduje sešlápnutí spojkového pedálu při rozjezdu (on ani ve vozidle není), ale vyznačovala se velmi dobrým zpřevodováním. Motor stále pracoval v optimálních otáčkách (ovšem stále zůstává k dispozici řidiči možnost manuální volby rychlostního stupně a pro manévrování u rampy nechybí ani „želva“), řazení bylo plynulé, bez škubání či rušivých zvukových vjemů. A protože vozidlo bylo vybaveno i retardérem, jízda byla plynulá a bezproblémová. I s plnou soupravou bylo cítit, jak má motor dobrý zátah už od nízkých otáček a citlivě a plynule reaguje na tlak vyvíjený na plynový pedál.

K redakčnímu testu jsem zvolil tradiční trať Praha – Plzeň (D 5) a dále po silnici I/21 na Stříbro, s otočkou v Plané.
Kdo tuto cestu zná, ví, že – zvláště z Plzně do Plané – není rovinatá. A tak jsem si velmi dobře vyzkoušel jak práci plně automatizované převodovky (v tomto směru velká pochvala jak za dobré odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů, tak i za rychlost řazení), tak i retardéru resp. motorové brzdy (tady musím připomenout „obzvlášť dobře vypečené“ zatáčky u Černošína, pokryté dlažbou). Výkon 480 k/2500 Nm se ukázal do tohoto kopcovitého profilu jako velmi dobrý (souhlasím, osmiválec a 730 k by bylo lepší, ale také tento motor nepořídíte za stejnou cenu jako šestiválec). Táhlé stoupání např. ze Stříbra směrem na Plzeň agregát o výkonu 480 k/2500 Nm  „vytáhnul“ soupravu svižně, a to zdůrazňuji, že návěs byl plně naložen. Ve skladovém areálu u Plzně jsem si navíc vyzkoušel – přiznávám, že jsem k tomuto testu byl hlavně přesvědčen instruktorem – i činnost tzv. „pojížděcího módu“. Manévrování k rampě apod. umožňuje plazivá rychlost, jejíž režim zvolíte krátkým odtlačením volicí páky směrem vpřed, takže na displeji palubního počítače se za zvoleným rychlostním stupněm objeví malé „m“.

04Pak motor pracuje ve zcela jiném režimu otáček než na silnici, tj. „točí“ víc, aniž by převodovka řadila. Nicméně i nadále je v činnosti systém chránící spojku před poškozením! Pokud jde o rozjezd naložené soupravy v kopci, pak zde nachází standardně montovaný „hill holder“, který „podrží“ soupravu, takže necouvne a „inteligentní“ převodovka v příkrém kopci automaticky vybere plazivou rychlost (na monitoru označenou „CH“), ze které zvolna řadí na vyšší rychlostní stupně, vše plynule a bez nutnosti překročit hranici otáček motoru, nastavenou na 2500 min-1. Prostě Opticruise (ve stejném režimu pracuje ale i Opticruise s pedálem spojky) mě nadchnul.Na rozdíl od jarního testu „čtyřstovky“ tentokrát počasí bylo více než slunečné (dálniční teploměry ukazovaly cca 36 oC), takže jsem využil klimatizace. Více než na jaře jsem také využil funkci aktivního tempomatu, takže souprava si na dálnici od Plzně udržovala z kopce i do kopce trvalou maximální povolenou rychlost, aniž bych musel nějak zasahovat do činnosti brzdy či motoru. Palubní počítač na uvedené trase vykázal průměrnou spotřebu 32,7 l/100 km.

Ergonomie pracoviště řidiče je dlouhodobě na výši, a nová generace je na tom zase o kousek lépe. Na červené tlačítko spínače varovných světel jsem si u Scanie (není ve střední části palubní desky, tj. „na pravou ruku“ jak jsem zvyklý u konkurence, ale pěkně vlevo lehce nad levým kolenem) už zvyknul. Ostatní ovladače, spínače, přepínače a vypínače jsou jednak přehledně rozmístěny na palubní desce, v místech kde je řidič očekává, takže je nemusí hledat, a samozřejmě v dobrém dosahu i připoutaného truckera. Součástí výbavy testovaného vozidla byl i palubní počítačový systém Interactor 500 s monitorem. Novinkou je dolní lůžko vybavené novou konstrukcí lamel, které je opravdu pohodlné pro odpočinek a má rozměry 2050 x 600 mm. Výška kabiny CR 19 Highline nabízí sice o něco méně odkládacích prostor než vysoká Topline, ale přesto si myslím, že jejich objem je dostačující. Najdeme je nad čelním sklem pod lůžkem, a praktická zásuvka na různé dokumenty je pak ve spodní střední části palubní desky. Na místě spolujezdce je ještě výsuvný stoleček, kde se dají pohodlně vyplňovat různé formuláře, a nebo slouží k položení notebooku apod.. Chválím výborné odhlučnění kabiny i její odpružení, které je „tak akorát“, takže řidič má pohodlí, ale dostatečně cítí vozovku, či lépe řečeno chování podvozku na ni. Sedadlo je pohodlné a všestranně seřiditelné, stejně jako volant. Kůže na sedadle ovšem vyžaduje vyhřívání, zvláště v chladných dnech, naštěstí bylo součástí výbavy.


Zdroj: Doprava a silnice 09/10
Autor: Jiří Krenar

 

 

 

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Autobusy – Autobus Scania Citywide

Autobusy – Autobusy Scania Touring

Autobusy – Hybridní autobus Scania Citywide na bionaftu

Autobusy – Luxusní cestování s autobusem Scania Irizar

Autobusy – Městská jízda ve velkém stylu

Autobusy – Nejen 100 let úspěchů

Autobusy – Scania Citywide pro městský a příměstský provoz

Autobusy – Testování s autobusem Scania

Autobusy – Více než 100 let inovací

Automobily – Projekty elektrifikace Scania – od hybridů po bezdrátové nabíjení



Emil Frey Select

Kia Sorento 2,2 CRDi,CZ,1Maj,Luxury,4x4,AT

158 592 km, r. 2018

649.899,- Kč

Hyundai i30 1,6 CRDi,CZ,1Maj,Style

95 753 km, r. 2018

319.900,- Kč

DS Automobiles DS3 Crossback 1.2 GRAND CHIC 1.2 PT 155k

19 491 km, r. 2021

739.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |