image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Range Rover – luxus do terénu

14.01.2005 00:00

Range Rover má hliníkové díly karoserie, na kterých naše magnetické "testovací" ¨cedule nedržely.

Zážehový motor 4,4 l je sice výkonný a má krásný zvuk, nicméně je značně "nenasytný".

Přístup k nákladovému prostoru je možný zadní stěnou, jejíž dvě třetiny se vyklápějí vzhůru a umožňují tak naložení menších předmětů, zatím co spodní třetí se sklápí do vodorovné polohy.

Luxusní interiér nepostrádá kožená sedadla, vzácné dřevěné dýhy na palubní desce a komfortní výbavu včetně klimatizace, tempomatu, elektricky nastavitelného sedadla řidiče s vyhříváním atd.

Pětistupňová samočinná převodovka se ovládá pákou na středním tunelu.

Montáž posuvné dělící příčky s vykrývacíma "ušima" po stranách a s otvorem pro převoz dlouhých předmětů je nutná pro homologaci v kategorii N1.

Vedle legendárního modelu Defender, který je oblíben nejen fanoušky značky, ale také energetiky, zeměměřiči a v neposlední řadě faunou na všech kontinentech, počínaje lvicí Elzou, proslulá britská značka vyrábí další tři modely. Lehký Freelander, patřící spíše do třídy SUV (jeho test přineseme v jarních měsících příštího roku, protože má také homologaci N1), komfortní off-road Discovery (třetí generace tj. Discovery 3 byl právě uvedena na český trh) a konečně Range Rover, který je nejluxusnějším vozem značky.

Ačkoliv jde o vozidlo skýtající svým majitelům velký vnitřní prostor zaplněný luxusní výbavou, počínaje koženými sedadly až po klimatizaci, neztratil tento robustně stavěný „tank“ (pohotovostní hmotnost dle motoru a výbavy se pohybuje na hranici 2,5 tuny) nic na schopnosti dobrého pohybu v terénu. Měl jsem možnost se o tom přesvědčit v rámci redakčního testu verze Range Rover 4.4 HSE N1, tj. modelu poháněném zážehovým osmiválcem s výkonem 210 kW/286 k, s třetí nejluxusnější výbavou, ale v úpravě N1 s posuvnou dělicí přepážkou a zaslepenými bočními okny v nákladovém prostoru. Takže tato verze umožňuje odpočet DPH.

V prospektech je uváděno, že..“v modelu Range Rover jsou shrnuty bohaté zkušenosti automobilky s výrobou off-roadů, zkombinované s novými energickými prvky určenými pro vylepšování jízdních vlastností a s technologiemi pro snímání terénu tak, že jeho legendární schopnosti jsou posunuty ještě dále“.

S autorem tohoto textu mohu jen souhlasit, i když si dovolím jednu poznámku. Výkony Range Roveru nejsou limitovány toliko použitou technikou řízenou inteligentními elektronickými systémy apod., ale – a to se v testu potvrdilo – hlavně v rozbláceném terénu o přesunu z bodu „A“ do bodu „B“ značně rozhodují použité pneumatiky. Pneumatiky, které plně odpovídají bezpečné, komfortní a rychlé jízdě na silnici resp. dálnici (maximální rychlost testované verze je přes 200 km/h) nebudou vyhovovat v náročnějším terénu a naopak.

Ale vraťme se k Range Roveru. Základ vozidla tvoří samonosná karoserie s ocelovým skeletem s hliníkovými povrchovými díly, s integrovaným (řekl bych laicky pomocným) rámem, který zajišťuje vozidlu dostatečnou tuhost ve zkrutu a patřičnou životnost i při častých jízdách v terénu (pohříchu průzkumy ukazují, že tato vozidla jen necelá 4 % svých majitelů používají alespoň k občasné jízdě v terénu, většinou se v létě dostanou na nějakou pohodlnou polní cestu k chatě, kam bez problému dojedete i s Fabií a v zimních měsících vozí své páníčky po zasněžených silnicích na hory).

Srdce vozidla tvoří motor, a to buď zážehový osmiválec 4,4 litru s výkonem skoro 290 koní a s točivým momentem 440 Nm, nebo vznětový přeplňovaný šestiválec 3.0 TD6 se systémem vysokotlakého vstřikování Common-Rail disponující výkonem skoro 180 koní a max. točivým momentem 390 Nm. Oba motory mají čtyři ventily na válec. Náš Range Rover měl zážehový agregát vyznačující se nejen dostatečným výkonem, ale i parádní zvukovou kulisou, bohužel také odpovídající „žíznivostí“.

V prospektech výrobcem avizovaná průměrná kombinovaná spotřeba 16,2 l/100 km není vůbec nadsazená, i když při jízdě mimo terén či centrum Prahy jsem dokázal jezdit po dálnicích či venkovských silnicích za 13,2 l/100 km. Striktně jsem respektoval rychlostní limity, pedál plynu jsem pouze „hladil“ bosou nohou a nahlas jsem „ukecával“ samočinnou pětistupňovou převodovku se systémem Septronic, aby už řadila o rychlostní stupeň výš. Pravda, spotřebu jsem výrazně snížil, zato po silnicích jsem se vznášel jak za volantem slavné ostrovní limuzíny.

Ale druhý den jsem toho nechal, protože Range Rover nabízí jak na silnicích, tak v terénu dynamické svezení, které umožňuje nejen motor, ale i nezávisle zavěšená kola a kotoučové brzdy na všech kolech. Standardně jsou montovány systémy ABS, EBA, ETC, HDC, DSC. Při jízdě v terénu asi nejčastěji použijete systém pro kontrolu sjíždění svahů a systém kontroly prokluzu kol. Na běžných polních cestách a v lehkém terénu si se vším poradí permanentní pohon všech kol a samočinná převodovka.

Ve složitějším terénu pak přichází ke slovu redukce s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu (ten se sepne automaticky) a možnost úpravy světlé výšky (díky pneumatickému pérování s výškovou regulací a elektronickému řízení). A vozidle byly pneumatiky Goodyear 255/55 R18 Wrangler HP.

Má vůbec cenu popisovat standardní vnitřní výbavu? Řidič a spolujezdec mají k dispozici pohodlná, tělo dobře držící sedadla, v druhé řadě jsou pak tři místa. Ovládání všech oken a zpětných zrcátek je elektrické, zrcátka vyhřívaná.

Elektromotory nastavují i obě přední sedadla, která jsou vyhřívaná. Čalounění, sedadla i multifunkční volant jsou vyvedeny v kůži. Palubní počítač, audiosoustava, tempomat, přední boční a hlavové airbagy jaksi už v této třídě vozidel (základní verze tj. výbava SE se vznětovým motorem začíná na ceně 2 100 000 Kč, se zážehovým motorem pak atakuje 2,5 mil. Kč) jsou samozřejmostí. Konkrétní testované vozidlo s výbavou HSE mělo dále stírače předních xenonových světel s ostřikovači, přední mlhovky, centrální zamykání, parkovací systém, el. nastavitelný volant a další a další maličkosti, které zvyšují komfort zvláště na dlouhých cestách.

Za příplatek 38 000 Kč pak byla provedena patřičná úprava a montáž posuvné dělicí přepážky MTX se skivakem (bez tohoto otvoru s vakem, umožňujícím bezpečný a čistý převoz nejen lyží je přepážka o tři tisíce levnější). Základní objem nákladového prostoru je 1.2 m3, přičemž k dispozici je využitelná délka 980 mm a šířka (mezi podběhy) 1050 mm. Když jsem sklopil druhou řadu sedadel a posunul přepážku (povolení úchytů a jejich následná aretace v druhé poloze, resp. sklopení bočních vykrývacích „uší“ ale chvilku trvá, i když manipulaci opravdu zvládne jedna osoba), získal jsem nákladový prostor o objemu 1,7 m3 s rovnou podlahou o délce 1420 mm.

Při nakládání lehčích předmětů stačí vyklopit vzhůru jen prosklenou část zadní stěny, v případě přepravy těžších předmětů lze sklopit i dolní polovinu do vodorovné polohy. K bezpečnému zajištění přepravovaných předmětů slouží čtyři robustní upevňovací oka.

Je možná diskutabilní, zda tento luxusní terénní „kočár“ bude někdo využívat k práci (tj. k přepravě osob a materiálu) v terénu. Ale terénní parametry (viz tabulka) jsou plně srovnatelné s původně vojenským, nyní ale také již luxusním Mercedesem-Benz řady G a vozidlo může na silnici táhnout přívěs o hmotnosti až 3500 kg (v terénu pouze 1000 kg). Užitečná hmotnost je 830 kg, což umožňuje přepravu pěti osob a ještě zbývá přiměřená hmotnost na náklad.

V průběhu redakčního testu prokázal Range Rover velmi dobré jízdní vlastnosti jak na silnici, tak v terénu. Všechny elektronické systémy pracovaly spolehlivě a „inteligentně“, až jsem si občas připadal za volantem zbytečný. Spíše univerzální vzorek pneumatik se ale neosvědčil v blátě a tak ke slovu přišla redukce i v úsecích, které by s „off-roadovým obutím“ šlo zvládnout pouze se samočinnou převodovkou Septronic. Na rozdíl od Defenderu a Discovery 2, které jsme měli v testu v předchozích měsících, Range Rover poskytuje řidiči mnohem více prostoru v oblasti nohou.

Palubní přístroje jsou dobře odstíněné a v dobrém dosahu i připoutaného řidiče jsou všechny ovladače a spínače na mohutné střední části palubní desky resp. tunelu. Dostatečný je i počet odkládacích schránek v interiéru. Výkon motoru i točivý moment je opravdu dostatečný. Když jsme vracel vozidlo do „stáje“ importéra, jen tak pro sebe jsem si řekl: „Domů bych tě bral, ale krmit bych tě nechtěl“.

Pojištění

Allianz pojišťovna

Pro povinné ručení a základní havarijní pojištění (havárie, živel, odcizení) při spoluúčasti 5 procent činí roční pojistné 155 571 Kč (v tom povinné ručení 10 829 Kč), při spoluúčasti 10 procent je roční pojištění 142 648 Kč (v tom povinné ručení 10 829 Kč).

Leasing, úvěr

CCB Finance

Rozpětí akontací 0 až 70 procent (u úvěru omezení maximální výše financované částky na 1 milion Kč). Počty splátek - leasing 12 až 84 splátek, úvěr 6 až 48 splátek, periodicita splácení měsíční. Příklad: Nové vozidlo, výpočet z ceny 2 534 000 Kč vč. DPH, záloha 70 procent - 1 773 800 Kč, na 72 měsíců. Leasing – splátka 13 953 Kč, RPSN 10,13 %, (ve splátce není zahrnuto havarijní pojištění ani povinné ručení).

Úvěr na dopravní techniku – splátka 14 046 Kč, RPSN 10,36 %, (ve splátce není zahrnuto havarijní pojištění ani povinné ručení). RPSN - roční procentní sazba nákladů (procentní podíl z dlužné částky, který je spotřebitel povinen zaplatit za období jednoho roku).

Základní technické údaje

MOTOR

Zážehový osmiválec se čtyřmi ventily na válec s vícebodovým sekvenčním vstřikováním paliva. Trvalý pohon všech kol se systémem elektronické kontroly prokluzu a mezinápravovým diferenciálem, samočinná pětistupňová převodovka Septronic s redukcí. Tempomat, systém pro kontrolované sjíždění svahů. Kotoučové brzdy na všech kolech. Standardně systémy ABS, EBD, TC, HDC, DSC, brzdový asisten.

Zdvihový objem (cm3): 4398

Max. výkon (kW/min-1): 210/5400

Max. točivý moment (Nm/min-1): 440/3600

ROZMĚRY VOZIDLA:

Rozvor (mm): 2880

Délka/šířka/výška (mm): 4950/1956/1863

Celková/užitečná hmotnost (kg): 3380/820

Bržděný/nebržděný přívěs (kg): 3500/750

Objem náklad. prostoru (m3): 1,2 až 1,7

Objem palivové nádrže (l): 100

Světlá výška/hloubka brodění (mm): 285/500

Přední/zadní nájezdový úhel (o): 35/27

Přejezdový úhel (o): 30

Pneumatiky/rozměr: GoodYear 255/55R 18 Wrangler HP

Max. rychlost (km/h): 208

Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 16,2

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 12/2004

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Jeep/KIA/Land Rover/Suzuki – Kompaktní SUV modernizují

Jeep/Land Rover – Off-road, mizející druh

Jeep/Land Rover/Toyota – S komfortem do terénu

Land Rover – Defender stále žije!

Land Rover Discovery D250 – Vysoko nad věcí

Land Rover – Kniha o Defenderu

Land Rover/Mercedes-Benz/Suzuki – Čtyři kola do terénu

Land Rover – Pevnost na kolech

Lehkonohý Freelander nebo klasik Santana?

Nissan nebo Land Rover?



Emil Frey Select

Toyota ProAce Crew Cab L2 2,0 D 144k Active

15 000 km, r. 2025

799.900,- Kč

Toyota Land Cruiser 2.4D4-D,CZ,1Maj,Executive,4x4

58 211 km, r. 2023

1.449.900,- Kč

Peugeot 308 1.5BlueHDi,CZ,1Maj,ALLURE,AT8

37 644 km, r. 2024

599.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Porsche T-Hybrid (9A3B6) – Turbohybrid

Petr Hanke 16.07.2024 13:32

Uspořádání hybridní hnací soustavy Porsche 911 Carrera GTS. Akumulátor o hmotnosti 27 kg je umístěn vpředu

Porsche elektrifikovalo šestiválcový boxer pro model 911. Zatímco z pohledu marketingu byla... >>

Více



Další články

  • DAF XB – Komplexní řešení

    Poněkud ve stínu představování novinek konkurenčních výrobců zůstalo uvedení... >>

  • Alfa Romeo Giulia: 30 000 km – Splynutí

    Navazujeme na článek z minulého vydání Automobilu. V něm jsme vám představili... >>

  • Alfa Romeo Giulia: 30 000 km – Dobré časy…

    Uvnitř je malá a má hlučný motor. Na bezdrátovou konektivitu zapomeňte. Alfa... >>

  • Porsche Macan Turbo – Turbo na elektřinu

    Porsche Macan Turbo vstoupilo do elektrické éry, aniž by ztratilo svůj... >>

  • Mazda CX-60 2025 – Co oko nevidí…

    Když se na Mazdu CX-60 modelového roku 2025 podíváte, nenajdete na ní takřka... >>

  • Volkswagen Touareg R-Line – Z vyšších sfér

    I po sedmi letech výroby zůstává Touareg nejlepším Volkswagenem. Jde o skutečně... >>

  • Cupra Terramar: výraz, ale hlavně funkčnost – Vidět a být viděn

    Jedním z výsostných prvků Terramaru, nového vlajkového SUV španělské... >>

  • Škoda 782 – Sedan zůstal stranou

    Souběžně s pětidveřovým hatchbackem Škoda 781 Favorit vyvinuli v osmdesátých... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2025 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |