image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Lehkonohý Freelander nebo klasik Santana?

24.05.2005 00:00

Rezervní kolo na zadních dveřích trochu překáží při couvání mezi zaparkovaná vozidla

Land Rover Freelander 2.0 Td4 N 1

Nákladový prostor verze N1 má objem - dle polohy přepážky - 0,5 až 1,6<sup>3</sup>

Santana PS-10 model 2005 má zcela nový přední nárazník

Tesotovaná pětimístná verze měla za přepážkou nákladový prostor o objemu 1,4m<sup>3</sup>

Ve dvoumístném provedení je k dispozici nákladový prostor o objemu až 3 m<sup>3</sup>

Až 1000 kg uveze tento klasický off-road

Vybrali jsme si tentokrát dva automobily, které umožňují jízdu i mimo zpevněné komunikace. Obě značky patří do kategorie vozidel s pohonem 4x4 a obě jsou dodávány s patřičnou úpravou pro skupinu N1, umožňující odpočet DPH.

Land Rover Freelander 2.0 Td4

V redakčním testu už jsme měli Land Rover Defender (DaS č.1/2004), Discovery 2 (DaS č.7/2004) i luxusní Range Rover (DaS č.12/2004). V podzimních dnech roku 2004 jsem pak převzal k testu nejmenší model Freelander se vznětovým agregátem 2.0 Td4. Nutno podotknout, že všechny Land Rovery dovozce – společnost A. M. T. Group - homologovala i v provedení N1, kde je možný odpočet DPH. Takže testovaný pětidveřový Freelander měl mj. namontovánu patřičnou přepážku a boční skla u nákladového prostoru byla zabezpečena neprůhlednou fólií.

Elegantní karoserie, lité disky kol, kvalitní komfortní výbava s klimatizací (ocenil jsem ihned kůží potažený volant, který padl do ruky jako „ulitý“), ale pro řidiče delší postavy příliš vysoko sedadlo, bez možnosti jeho nastavení. Takže se má hlava dotýkala stropu, což jsem hodně pocítil při jízdě v terénu. Ale na nohy jsem měl místa dost. Při manévrování na parkovišti je znát, že motor výrazně zatěžuje přední nápravu. Ještě, že je standardně montován posilovač řízení.

Z ergonomického hlediska jsem ale byl spokojen, veškeré ovladače byly v dosahu i poté, co jsem se připoutal bezpečnostním pásem, autorádio lze navíc ovládat aniž by bylo nutné dát ruku z volantu, protože vozidlo bylo vybaveno satelitním ovládáním. Celkem tradičně musím konstatovat, že jediné, co mi bránilo ve výhledu bylo vnitřní zpětné zrcátko. Ale abych neevokoval myšlenku, že Freelander je malý. To není tak zcela pravda, protože i za mé „dva metry“ složené na sedadle řidiče si v klidu mohl sednout nevelký „dospělák“ či dvanáctiletý pubescent.

Přístup do nákladového prostoru je možný buď po vyklopení pouze horního skleněného dílu dveří vzhůru (vhodné pro nakládání menších předmětů) a nebo po vyklopení celé zadní stěny. Základní objem nákladového prostoru 0,7 m3 je dobrý, ale přepážka (výrobce společnost MTX) je po „zabalení“ druhé řady sedadel posunutelné vpřed, a rázem je k dispozici objem až 1,6 m3. Tady si dovolím tradiční upozornění: užitečná hmotnost vozidla (dle motoru a výbavy) je 540 kg. Když odečtete řidiče a spolujezdce, tak na ten obrovský nákladový prostor zbývá něco kolem 360 kg. A samozřejmě, naložené vozidlo se jinak chová nejen na silnici, ale hlavně jeho překvapivě dobrá průchodnost terénem se sníží. A to nemluvím o možnosti připojit za Freelandera bržděný vlek o hmotnosti až 2000 kg. Pak se ze svižného vozidla stane „lenoch“ s velkou spotřebou.

Měl jsem možnost si vyzkoušet Freelandera v podzimním suchém terénu včetně krátkého úseku s vyjetými kolejemi v místě nevelké bažinaté louky. Obuty byly pneumatiky Pirelli Scorpion S/T 225/55 R17. Relativně dobře v blátě zabíraly (po prokluzu trvale poháněných předních kol se prostřednictvím viskozní spojky připojil bez jakéhokoliv rázu i pohon zadních kol), citelně jistější ale byly na prašných „polňačkách“ či asfaltové silnici. Své kvality jak na silnici, tak i v prudkých stoupáních na vojenském cvičišti, prokázal vznětový přeplňovaný čtyřválec pocházející z doby, kdy Land Rover ještě patřil BMW. Byl dobře odhlučněn a v průběhu testu (tj. včetně jízdy v terénu, po dálnici a centrem Prahy) si udržel velmi dobrou spotřebu pod 8 l/100 km. Motor má dobrý zátah až od středních otáček, křivka točivého momentu je ale pak plynulá.

Land Rover Freelander je vozidlo kategorie SUV, které je doma jak na silnici s různým povrchem, tak i v lehkém terénu. Je přitom elegantní, rychlý a komfortní s dobrým dílenským zpracováním. Vozidlo, které svému majiteli dobře poslouží v průběhu pracovního týdne např. při zajišťování servisu v kopcovitých oblastech jak v létě, tak i v zimě, kdy napadne dost sněhu a „jednokolky“ zůstávají pod kopcem čekat na sypače. Přitom o víkendu bez problémů naložíte celou rodinu a můžete uhánět třeba na Jadran.

Santana PS-10

Zatímco Freelander byl v našem testu úplně poprvé, tak klasický španělský off-road Santanu PS-10 jsme v redakčním testu měli přesně před rokem. Nyní jsem měl možnost vyzkoušet modernizovanou verzi, u které výrobce sliboval odstranění i některých konstrukčních „nedotažeností“, které jsme v loňském testu (ale nejen naše redakce) kritizovali.

Vizuálně jsou nejmarkantnější změny předního nárazníku, který nyní tvoří silnostěnná trubka. Směrová světla se přestěhovala do přední masky, kde jsou výrazně lépe chráněna před poškozením. Současně se tak zlepšil přední nájezdový úhel. Zcela zrušen byl zadní nárazník, čímž byl zlepšen i zadní nájezdový úhel při zachování absorpčních schopností při nárazu do zadní části vozidla (byla zesílena zadní spodní část karoserie). Zadní světlomety se přestěhovaly z nárazníku do boků karoserie, kde jsou lépe chráněny a také jsou více vidět.

Z těch „neviditelných“ změn si zaslouží zmínku nyní standardně montovaný tlumič řízení, který dostatečně utlumí rozkmit řízení vznikající při rychlém překonávání menších terénních nerovností. Výrobce také avizuje přepracovanou soustavu vytápění. Ale zdá se, že nejen „soudruzi v NDR“, ale i konstruktéři ve španělské automobilce něco podcenili a tak topení není schopné přivést dostatek tepla na nohy řidiče a jeho spolujezdce na předním sedadle. Samozřejmě k vytvoření tepelné pohody v celém vozidle už je – s ohledem na jeho objemný vnitřní prostor – více než vhodné si nechat dodatečně namontovat přídavné topení. Naopak dobré je, že nyní jsou zadní dveře vybaveny plynovou vzpěrou, která zabezpečuje otevřené dveře proti samovolnému zavírání.

Ale pojďme se podívat ještě do interiéru, kde byl použit mnohem příjemnější materiál na palubní desku a lehce „faceliftované“ byly i přístroje. Nový materiál najdeme i na výplních dveří, což jsem ocenil při údržbě. Kvalitnější krytina je i na podlaze, která nyní za mokra výrazně méně klouže. Lépe je odhlučněn i motor. Přes všechny uvedené změny importér ponechal u modelu Santana PS–10 stávající ceny a tak základní pětimístná verze začíná na ceně 680 000 Kč bez DPH. Všechna vozidla mají v ČR homologaci N1. I nadále je pod kapotou Santany speciální verze motoru Iveco 8140.43 využívající nejmodernější technologie Common-Rail druhé generace zn. Bosch. Trvale poháněná je zadní náprava, pohon předních kol je manuálně připojitelný, což vede ke snížení provozních nákladů na zpevněných cestách. Mimochodem, pohon předních kol lze připojit i za jízdy. V náročném terénu nebo při extrémním zatížení lze využít samozřejmě terénní redukce.

Nejen pohonem, ale i konstrukcí se řadí Santana PS–10 mezi klasické off-roady. Ocelový rám je nové generace, díky použití vysokopevnostní oceli je lehčí a přitom má velkou životnost. Obě nápravy jsou tuhé, protože Santana je vozidlo pracovní, u kterého se předpokládá využití převážně na horších vozovkách a nebo na cestách (necestách) s nezpevněným povrchem. Vzhledem ke konstrukci vozidla a k výkonu motoru se ale nezalekne ani obtížného terénu. Vždyť ve výrobě je i vojenské provedení Santany, které se od té „civilní“ liší pouze detaily v interiéru nebo některými držáky na zbraně a speciálním osvětlením apod. Tak jako u předchozí generace tak také u verze 2005 jsem ocenil velmi dobrou průchodnost v terénu, užitečnou hmotnost 1000 kg a nákladový prostor o objemu (pětimístné provedení) 1,4 m3. Ale například energetické společnosti si objednávají často dvoumístnou Santanu a nákladový prostor o objemu 3 m3 využijí pro technické zařízení, pojízdnou dílnu apod..

Santanu PS–10 jsem měl možnost vyzkoušet jak na silnici, tak i v terénu. Mohu proto potvrdit dobrou ovladatelnost vozidla, vysokou průchodnost i náročným terénem (pravda, v době testu nebylo příliš mnoho sněhu, zato jsem jezdil vesměs po zcela zmrzlém povrchu a pouze občas jsem našel na lesních cestách úsek čerstvě rozježděný od traktorů stahujících dřevo). Jak na silnici, tak hlavně v terénu Santana mé nároky plně uspokojila. Mé výhrady proto směřují pouze k pracovišti řidiče, kde jsem u levého ramene postrádal nějakých 10 cm místa (stejně jako u Defendera) a zásadní výhrady mám k inovovanému topení. V tomto směru ale importér již zahájil práci na vlastních konstrukčních úpravách, které by provedl u vozidel dodávaných českým zákazníkům v plzeňských dílnách v rámci předprodejního servisu.

Závěr? Santana PS–10 je vozidlo pracovní - expediční, nikoliv „leštěnka“ určená pro snoby. Ale i toto „pracovní nářadí“ lze vybavit celou řadou více či méně užitečných doplňků, počínaje navijákem, předním ochranným rámem, střešním nosičem s rolnou a přídavným topením, až po různé zbytné komfortní prvky v interiéru. Svému majiteli nabízí vysokou užitnou hodnotu při pracovním nasazení v terénu, navíc za opravdu rozumnou cenu. A to jsem již v garážích importéra zahlédnul i prodlouženou verzi Santana long a dvoumístný pick-up.

Základní technické údaje – Freelander

MOTOR

Vznětový přeplňovaný čtyřválec se systémem vysokotlakého vstřikování Common-Rail.

Stálý pohon všech kol, pětistupňová přímo řazená převodovka.

Zdvihový objem (cm3): 1951

Max. výkon (kW/min-1): 82/4000

Max. točivý moment (Nm/min-1): 260/1750

ROZMĚRY

Rozvor (mm): 2555

Světlá výška (mm): 220

Přední/zadní nájezdový úhel (o): 30/24

Délka/šířka/výška (mm): 4470/1805/1710

Celková/užitečná hmotnost (kg): 2060/540

Objem náklad. prostoru (m3): 0,5 až 1,6

Hmotnost přívěsu bržděného (kg): 2000

Objem palivové nádrže (l): 59

Pneumatiky/rozměr: Pirelli Scorpion 255/55 R17

Cena základ. verze N1 (Kč bez DPH): 694 200

Pojištění - Generali pojišťovna

Havarijní pojištění – havárie, odcizení, živelníškody, vandalismus, požár a výbuch na území Evropy. Příklady smluv: Spoluúčast 5 %, min. 5000 Kč – roční poj. 47 813 Kč, spoluúčast 10 %, min. 10 000 Kč – roční poj. 44 449 Kč.

Pojištění odpovědnosti – produkt Standard (limity plnění 18 mil. Kč u věcných škod a 35 mil. Kč u škod na zdraví) – roční poj. 8192 Kč. Produkt Plus– limity plnění 30/60 mil. Kč – roční poj. 8520 Kč.

Leasing - GE Money Auto

Finanční leasing. Pro nové vozidlo, rozpětí akontací – 70 procent, rozpětí doby splátek pro firmy 36 až 84 měsíců, periodicita splácení – měsíční. Příklady smluv: Nultá platba 35 procent – 283 220 Kč, na 36 měsíců, splátka bez pojištění – 16 438 Kč, splátka s havarijním pojištěním – 19 239 Kč. Nultá platba 30 procent – 242 760 Kč, na 48 měsíců, splátka bez pojištění – 13 792 Kč, splátka s havarijním pojištěním – 16 593 Kč.

Základní technické údaje - Santana PS-10

MOTOR

Vznětový přeplňovaný čtyřválec se systémem vysokotlakého vstřikování Common-Rail.

Trvalý pohon zadních kol, připojitelný pohon předních kol. Pětistupňová přímo řazená převodovka s redukcí.

Zdvihový objem (cm3): 2800

Max. výkon(kW/min-1): 92/3600

Max. točivý moment (Nm/min-1): 275/1800

ROZMĚRY

Rozvor (mm): 2786

Světlá výška (mm): 200

Přední/zadní nájezdový úhel (o): 50/30

Délka/šířka/výška (mm): 4675/1750/200

Celková/užitečná hmotnost (kg): 3050/1000

Objem náklad. prostoru (m3): 1,4 až 3

Hmotnost přívěsu bržděného (kg): 2040

Objem palivové nádrže (l): 100

Pneumatiky/rozměr: Ameritrac General M+S 235/85 R16

Cena základ. verze N1 (Kč bez DPH): 680 000

Pojištění - Allianz pojišťovna

Havarijní pojištění. Základní varianta (havárie, odcizení, živelní událost a vandalismus) bez bonusu, sleva za propojištěnost a nové vozidlo. Varianty smluv: Spoluúčast 5 procent, minimálně 5 tisíc korun, roční pojistné – 33 986 Kč. Spoluúčast 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč, roční pojistné – 31 212 Kč.

Povinné ručení. Limity pojistného plnění – 18 milionů Kč při škodách na majetku a ušlém zisku, 35 milionů Kč při škodách na zdraví a životě, bez bonusu – roční pojistné 11 370 Kč. S bonusem za 62 bezeškodních měsíců – roční pojistné 8346 Kč.

Leasing - CCB Finance

Finanční leasing. Pro nové vozidlo, rozpětí akontací – 70 procent, rozpětí doby splátek pro firmy 36 až 84 měsíců, periodicita splácení – měsíční. Příklady smluv: Nultá platba 35 procent – 283 220 Kč, na 36 měsíců, splátka bez pojištění – 16 438 Kč, splátka s havarijním pojištěním – 19 239 Kč. Nultá platba 30 procent – 242 760 Kč, na 48 měsíců, splátka bez pojištění – 13 792 Kč, splátka s havarijním pojištěním – 16 593 Kč.

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 4/05

 

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Automobily – Nový Ford Transit a Transit Connect zvítězily v Arktickém testu dodávek

Citroën/Opel/Volkswagen – Osobní verze LUV

Dlouhodobý test – Ekonomičtější než jsme očekávali

Doprava dronem – Úspěšný test

Fiat Professional – Fiat Ducato s Euro 5

Ford/Isuzu/Land Rover/Volskwagen - Elegantní pracanti

Ford/ISUZU/NISSAN/Volkswagen – Po omlazovací kúře

Ford Ranger nebo Nissan X-Trail?

„Horská koza“ - sanitka Santana PS-10

Jeep/KIA/Land Rover/Suzuki – Kompaktní SUV modernizují



Emil Frey Select

Peugeot 2008 1.2 PureTech 110k ALLURE, NAVI

97 766 km, r. 2016

279.900,- Kč

Toyota C-HR 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

66 930 km, r. 2017

529.900,- Kč

Renault Thalia 1,2 i,Expression

177 585 km, r. 2010

69.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |