image/svg+xml

Automobil Revue

Praxe

Nehody – Ležec

JUDr. Karel Friml 27.01.2015 06:45

tit 92679

JUDr. KAREL FRIML, CSc. Specialista na dopravní legislativuBohatá čeština pro něj dosud neměla výraz. Jak ale jinak říkat chodci, který nechodí, ale leží na vozovce? Možná proto o něm také v právních předpisech nenajdeme zmínku. Rozhodli jsme se to změnit. 

Možná, že by se spíš hodil výraz „ležák“. To je ale i pivo nebo ve zdravotnické hantýrce ležící pacient. Nebo ten, o kom mluví pořekadlo: „Mladí ležáci, staří žebráci“. 

Už dnes sotvakdo ví, kdo to ti „ležáci“ byli. Středověk znal vtipný způsob, jak donutit dlužníky k placení. Jmenovalo se to „ležení pro dluhy“. Spočívalo v tom, že věřitel si mohl pozvat kamarády, tzv. ležáky, a tak dlouho „leželi“ v hospodě, jedli a pili na útraty dlužníka, až raději zaplatil. Ležák a ležec je ale rozdíl. Podle nás je ležec ten, kdo leží na vozovce. To chodec po ní chodí.  A běžec běží. Na jeden takový případ už jsme kdysi narazili: dirigent z plzeňského divadla se vracel do Prahy z představení, když na dálnici na poslední chvíli zpozoroval ležící tělo. Z pravého jízdního pruhu strhl řízení do levého v naději, že se vyhne. Podařilo se to. Jenomže v levém jízdním pruhu ležel další opilec a toho zabil. 

Kdo byl vinen? 

Jakákoliv nehoda je nepříjemná.Samozřejmě řidič: nejel „na dohled“. Tedy takovou rychlostí, aby dokázal zastavit na vzdálenost, na kterou viděl – tedy na vzdálenost, na kterou mu vozovku osvětlovala potkávací světla jeho reflektorů. Jednoduché: ani na dálnici nejde jet naslepo, i na dálnici musíme stihnout zastavit, bude-li na ní překážka. Ležících „chodců“ je více. U Ostravy se blížil řidič automobilu ke křižovatce po silnici, kde byla omezená rychlost na sedmdesátku. V křižovatce přidal, jenomže za ní ležela na vozovce uprostřed jeho jízdního pruhu žena. Po střetu pak už mrtvá. I tak se zjistilo, že měla přes dvě promile alkoholu v krvi. Řidič byl stíhán, že překročil sedmdesátku a navíc, že nejel na dohled. Jenomže policie, státní zastupitelství i soud přehlédly, že za křižovatkou už sedmdesátka neplatila, když ji příslušná dopravní značka nezopakovala. Tak je to pořád dokola: chodci a ti co leží, či ti co bezhlavě chodí po vozovce, příliš riskují a také na to doplácejí. Vedle cyklistů a motocyklistů jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Alkohol to jen násobí. 

U Bílého kostela nad Nisou chodec sice neležel, ale uprostřed čtyřproudové vozovky stál. Nemohl nikam přecházet (byla tam hrazení) a už nikdo neví, proč tam tedy byl. Mrtvý nemluví. Na Olomoucku v Bělkovicích zase srazil šestatřicetiletý řidič čtyřiašedesátiletého chodce, oba byli opilí. Ani ve velkých městech to není výjimkou. Zleva přecházející žena byla těžce zraněna nákladním vozidlem, když se jeho řidič jen na chvilku přestal věnovat řízení a zapaloval si cigaretu. I tady nejdřív chodkyně stála mezi kolejemi, pak se ale náhle rozešla a chůzi neustále zrychlovala.  Ani stočení volantu doleva střetu nezabránilo. Těžké zranění kvalifikoval soud jako těžkou újmu na zdraví a nepomohlo ani, že chodkyně přecházela mimo vyznačený přechod. Hlava nehlava se prostě jezdit nesmí. Nepomůže ani že chodec poruší všechno, co jako chodec má dodržovat: tak zase u Plzně šla v noci prostředkem silnice třiatřicetiletá žena, takže to nemohlo dobře dopadnout. Potíž je v tom, že řidič může za všechno. A trestní praxe se s tím netají: hledá sice vinu, ale spíš odsuzuje nakonec za „objektivní odpovědnost“, za odpovědnost bez ohledu na zavinění, za odpovědnost za výsledek. 

Tak jsou chodci vždycky velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro řidiče. Nosí tmavé oblečení, které v noci není vidět, chovají se bezhlavě a často i nesmyslně. Jakoby pud sebezáchovy na silnici přestal existovat. K tomu ještě vlastně je většina chodců ve chvíli, kdy usednou za volant, řidiči. Vůbec si nevzpomenou, že by se jako řidiči měli chovat i když prostě jen po silnici jdou nebo aspoň na řidiče víc myslet. 

Výčitky ze způsobené nehody se dostaví vždy.Konečně reflexně

Připravované změny v zákoně o provozu na pozemních komunikacích si toho konečně všimly. Nařídí chodcům povinné nošení reflexních prvků za snížené viditelnosti. Podle zpráv z ministerstva dopravy budou chodci muset povinně používat reflexní prvky na svém oblečení, jestliže se budou pohybovat po vozovce bez pouličního osvětlení. To samozřejmě nevyřeší všechno. Určitě ale je to krok kupředu. Podle statistik nejvíc chodců umírá na silnicích I.třídy a nejvíc v listopadu. Soumrak, šero, nedostatečné osvětlení jsou nejhorší podmínky, kdy se chodec dá přehlédnout. Reflexní prvky tomu aspoň trochu a někdy zabrání: podle pokusu MF Dnes je chodec s reflexním páskem vidět na vzdálenost 150 metrů, bez něj jen na padesát. Můžeme si to ostatně zkusit sami: reflektory nám osvětlí nejdřív boty, pak kalhoty nebo sukni chodce a až později celou postavu, na kterou teprve řidič začne reagovat. Zpravidla pozdě. 

Proto se na nás jako chodce chystá pokuta dva tisíce korun za absenci reflexních prvků na oblečení. Jako řidičům se nám to určitě bude zdát málo. Spíš tušíme, že chodci budou sotva nový předpis respektovat a bude to jako dřív: budou umírat a sotvakdo bude postihovat venkovské chodce za to, že jim reflexní prvky chybí, když se nepostihují ani cyklisté, kteří nesvítí. Spoléhat ovšem na to, že chodec opravdu bude mít na svém oblečení nějaké reflexní proužky nebo vůbec takové prvky, se nebude stejně vyplácet jako spoléhat na to, že všechna protijedoucí auta svítí. Jedno neosvětlené mezi nimi bude stejně nebezpečné jako chodec bez reflexního vybavení. Tak jako tak budeme muset na silnici vidět všechny: ty reflexně označené i ty skoro neviditelné, jako je vídáme dnes. Chodec na silnici je vždycky velkým nebezpečím, zvlášť pokud není opravdu dobře vidět. Přesto chodí po nesprávné straně vozovky, někdy i prostě po jejím prostředku, nebo dokonce na vozovce leží. 

Co má chodec dělat, najdeme v § 53 o všem i v základních ustanoveních zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. I chodec se musí chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním nikoho a nic neohrožoval, řídit se pravidly provozu a být ve stavu, v němž neohrozí jeho bezpečnost. Jenomže chodci nechodí ani po chodníku, ačkoli jej mají k dispozici, nechodí vlevo, aby včas viděli případné proti sobě jedoucí nebezpečí. Nepoužívají ani stezky pro chodce, přecházejí železniční přejezdy neopatrně, pohybují se dokonce i v kolejišti. Chodí nebezpečně i s dětmi. Takže co čekáme? Nepočínají si opatrně ani při jednoduchém přecházení vozovky. Často se ve vozovce zastaví – a ani dopravní předpisy takové dvoufázové přecházení ani neupravují a vlastně ani nezakazují. Pokud chodec přechází zleva, nemá obvykle řidič žádnou omluvu. Vzpomeňme si na prastarý slogan dopravní policie: 

ZLEVA NENÍ SLEVA! 

Vždycky se zkoumá, co řidič dělal v době, než chodec překonal protisměrný jízdní pruh vozovky. Nedávno došlo k nehodě, kdy stará paní dokonce přecházela čtyřproudovou vozovku a byla zachycena vozidlem až metr od pravého obrubníku. Tam opravdu měl řidič dost času nehodě zabránit, protože třiatřičtvrtě jízdního pruhu při pomalé chůzi staré ženy dávalo řidiči dost času správně zareagovat. To by se ale musel věnovat řízení. Pozorně se chovat musí opravdu všichni. Jenomže všichni na to nemají. Třeba právě i malé děti. Kdysi dávno jsme si připomněli příhodu redaktora motoristického časopisu, který se ještě dnes zatřese hrůzou, když si na ni vzpomene. Jel jednou před půlnocí lesem, když na tlumená světla na poslední chvíli zahlédl něco šedého, jak leze přes silnici. Nejdřív mu blesklo, že snad jezevec nebo nějaký pes. Zastavil snad jen dva, tři metry před tím: po silnici lezlo po čtyřech dvouleté dítě. Krve by se nedořezal. O kus dál pak našel v příkopu havarované auto, v něm muže a ženu v bezvědomí, zřejmě rodiče toho malého, který vylezl z vozidla a šel domů. Kdyby byl dítě přejel, nepochybně by se odpovídal za zranění či usmrcení, protože zase – jako vždy – nejel „ na dohled“. O výčitkách svědomí ani nemluvě. Tak nám zejména přes zimu, kdy je víc tma, nezbývá, než přestat jezdit jako v létě a za sucha, a myslet víc na ty ostatní. Ať už přes silnici přecházejí nebo jen po ní jdou nebo dokonce na ní leží.   

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Dávejte si pozor – Kýchnout není jen tak

Dobrá zpráva – Sud prachu

Drobničky – Střípky

Finance – Kolik stojí vozidlo po havárii? /1.

Hlavně spravedlivě – Patnáct a půl roku

Jde o vinu – Řidič nemusí být vždycky vinen

Mrtví na silnicích – Truckeři nejsou nesmrtelní

Nehody – Jak napálit advokáta

Nehody – Když chybí značka

Nehody – 33 mrtvých



Emil Frey Select

Hyundai i20 1,4 i,CZ,1Maj,Automat

110 651 km, r. 2011

169.900,- Kč

Volvo V60 2.0 D2 88kW KINETIC, TAŽNÉ

116 476 km, r. 2016

299.900,- Kč

Toyota Corolla 1,6 VVT-i,CZ,1Maj,Comfort,AT

60 711 km, r. 2020

529.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |