image/svg+xml

Automobil Revue

Technika

PLATFORMA VOLKSWAGEN MEB – ELEKTŘINA PRO VŠECHNY

Petr Hanke 06.11.2018 06:10

Technika Základní rodinu budoucích modelů ID. Volkswagen představil formou konceptů. Zleva: I.D. (2020), I.D. Crozz (2020), I.D. Vizzion (2022), I.D. Buzz (2022)

S tímto mottem koncern Volkswagen vyvinul platformu MEB určenou pro elektřinou poháněné vozy. Je modulární, flexibilní a první vůz na ní vyjede již v roce 2020. 

Golf 1 Elektro vznikl v počtu 20 kusů mezi roky 1976 a 1981. S motorem o výkonu 15 kW (20 k) pohánějícím přední kola jel až 80 km/h, akumulátory 13,4 kWh stačily na přibližně 50 km jízdyKoncern Volkswagen se rozhodl do světa elektrických automobilů vstoupit ve velkém stylu. V současnosti vyráběné elektrické verze e-Up! a e-Golf, stejně jako plug-in hybridní modely GTE, lze z pohledu budoucnosti označit jen za nesmělý začátek. Volkswagen totiž vyvinul zcela novou platformu, navrženou výhradně pro elektřinou poháněné modely. Nese označení MEB (Modulare Elektrifizierungsbaukasten) a je součástí rozsáhlého investičního programu do elektrifikace výrobního programu, na nějž má německý koncern připraveno 6 miliard eur. Samotný Volkswagen svoji elektrickou strategii schovanou pod zkratkou ID. (dříve I.D.) považuje za největší přerod ve své historii, dokonce větší, než když přecházel z výroby Brouku na modernější Golf. V tomto případě jsou totiž změny mnohem rozsáhlejší a nesou s sebou investice také do infrastruktury. 

Na rozdíl od elektrifikačních strategií jiných výrobců Volkswagen svůj přístup navrhl v dosud největším rozsahu a komplexnosti. První automobil Volkswagen ID. se představí počátkem roku 2020 a nedlouho potom bude následovat SUV model vycházející z konceptu I.D. Crozz. Volkswagen počítá, že již v prvním roce výroby těchto vozů dostane na trh přibližně 100 000 elektrických vozidel. Další modely, jejichž -podobu naznačily studie I.D. Buzz a I.D. Viz-zion, mají následovat v roce 2022. Volkswagen očekává, že v roce 2025 bude jeho roční produkce vozidel postavených na platformě MEB činit kolem jednoho milionu kusů. Do konce uvedeného roku 2022 by na základě platformy MEB mělo vzniknout celkem 27 modelů značek Audi, Škoda, Seat a Volkswagen Nutzfahrzeuge, určených pro různé trhy. V první generaci platformy MEB se očekává, že na ní vznikne více než deset milionů vozidel. Celý projekt je tedy navržen v opravdu velkém rozsahu a počítá s tím, že i díky tomu dojde ke zlevnění elektřinou poháněných vozů, a tím k jejich masovějšímu rozšíření. 

Jedno z uspořádání platformy MEB. V tomto případě ve velikosti pro chystaný první model ID.I přes očekávané rozšíření elektrických modelů Volkswagen stále počítá s výrobou konvenčních modelů postavených například na platformě MQB (i když stále více s různou formou elektrifikace), případně její druhé generaci, jež se představí již v příštím roce. Výrobní program se tak částečně rozdělí na dvě části, čemuž automobilka aktuálně intenzivně přizpůsobuje svůj výrobní řetězec. Vozy na platformě MEB totiž budou vznikat na samostatných výrobních linkách, z nichž hlavní budou v Drážďanech a ve Zwickau. Do nich budou přicházet komponenty z dalších německých továren specializujících se například na akumulátory (Braunschweig) nebo díly elektromotorů (Salzgitter). Postupně se výroba rozšíří také do dalších továren podle významu jednotlivých trhů, lze ji tedy očekávat především v Číně.

I když platforma MEB vznikla na čistém listu papíru, využily se při jejím návrhu zkušenosti získané při vývoji a reálném používání platformy MQB určené pro modely s napříč uloženými motory, na jejímž základě již jezdí více než 55 milionů automobilů po celém světě. Platforma MEB je navržena jako matrice schopná značného přizpůsobení různým aplikacím. Pro všechny je společná podélná vzdálenost sloupku řízení od přední nápravy, stejně jako umístění akumulátoru v podlaze. Platforma je připravena pro pohon zadních kol, stejně jako pro verzi 4x4 s druhým elektromotorem situovaným vpředu. Při bližším zkoumání torza budoucího modelu Volkswagen ID. jsme zjistili, že přední náprava je typu MacPherson a vzadu je použitá pětiprvková náprava (bude údajně u všech vozů na MEB). 

Mnoho dalších vlastností a parametrů je ale navrženo variabilně. Platforma bude existovat ve třech základních šířkách, zatímco možnosti přizpůsobení v podélném směru budou ještě větší. Nabídka jednotlivých modelů se nebude omezovat pouze na jednu verzi, ale připravena budou různá provedení lišící se výkonem, kapacitou akumulátoru a samozřejmě i cenou.

Protože je platforma MEB navržena výhradně pro elektřinou poháněné vozy, bylo možné významně upravit proporce těchto automobilů. Jde především o prodloužení rozvoru náprav a zkrácení převisů. Tím se přirozeně zvětšil prostor pro posádku a podlaha vozu je zcela rovná, protože ani verze s pohonem všech kol nepotřebují spojovací hřídel. Důsledkem akumulátorů místěných pod podlahou je zvýšená pozice sedadel, ovšem při zachování velmi nízkého těžiště. Z toho se ukazuje, že první model ID. bude výškou sedadel a částečně i svojí koncepcí odpovídat dnešnímu Golfu Sportsvan, -ovšem s větším vnitřním prostorem a například i optimálním rozložením hmotnosti mezi nápravy, jehož není možné s koncepcí s napříč uloženými motory vpředu dosáhnout. Volkswagen ID. by měl podle dostupných informací měřit 4,2 metru, SUV model 4,5 metru.

Koncepční vůz Volkswagen I.D. (2016) ukazuje podobu sériového vozu ID., který Volkswagen uvede jako prvního zástupce nové generace ­elektromobilů v roce 2020Podobně modulárně, jako celá platforma, je navržen také akumulátor. Mezi jeho neměnné prvky patří například systém pevného hliníkového obalu, v jehož stěnách je integrovaný systém chlazení. V podélné ose uprostřed je šachta pro umístění řídicích jednotek jednotlivých modulů i potřebná kabeláž. Množství a konkrétní uspořádání jednotlivých článků se může lišit podle požadované kapacity pro jednotlivé aplikace, ale také podle budoucího vývoje samotných akumulátorových článků. V současnosti je vše navrženo na lithium-iontové články. 

Představený akumulátor určený pro model ID. je tvořen 2500 různými díly, váží 340 kg a obsahuje deset modulů, z nichž v každém je 24 článků. Akumulátor je navržen tak, že po 160 000 ujetých kilometrech a osmi letech provozu by měl stále dosahovat 70 % původní kapacity. Po větším rozvinutí elektromobilů bude na řadu přicházet recyklace použitých akumulátorů, při níž se očekává, že 97 % vzácných kovů obsažených v článcích bude možné opět použít. Volkswagen má vlastní centrum nejen na vývoj akumulátorů, ale také na jejich výrobu, v neposlední řadě vlastní i kompetenční centrum (od roku 2017), zabývající se společně s partnery vývojem samotných článků včetně jejich chemického složení.

Jednoduchý interiér je specialitou konceptu I.D.Spolu s novou platformou vyvíjí Volkswagen také novou generaci palubní elektroniky. Nový operační systém nazývá E3 a má řídit komplexně celý vůz. Přitom bude připraven na aktualizace přístupné ze serverů automobilky. Celý systém má navíc disponovat zcela nově koncipovaným ovládacím rozhraním. Poprvé se objeví právě ve voze ID.

Rok 2020 bude pro Volkswagen revoluční. Vzhledem k zamýšlenému rozsahu bude jistě znamenat velkou změnu i pro celý automobilový svět. Bližší podobu chystaného ideového nástupce Brouku a Golfu přibližuje zatím pouze koncept I.D., nicméně automobilka sdělila, že její základní verze s akumulátorem 50 kWh má stát přibližně 23 000 eur, tedy stejně jako dnešní Golf se vznětovým motorem.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Budoucnost podle Volkswagenu

Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

STRATEGIE VOLKSWAGEN GROUP – Volkswagen a emise

SVĚTLOMETY BUDOUCNOSTI OD VOLKSWAGENU – PSANÍ NA SILNICI

Tříválec Volkswagen Group 1.0 TSI – Kariérní postup

VOLKSWAGEN CAR-NET – Zaměřeno na smartphony

Volkswagen Hybrid - Modrá technika

Volkswagen Passat (B8) – Samočinně

Volkswagen 1.5 TSI (EA211 evo) – Další krok

VW 1.4 TSI TwinCharger - Motor roku 2010



Emil Frey Select

Peugeot 2008 1.2 PureTech 130k AT8 ALLURE

13 385 km, r. 2022

589.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback 1.5 RIVOLI 1.5 BlueHDi 130k

20 984 km, r. 2021

999.900,- Kč

Toyota Auris 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,ComfortNAVI

36 777 km, r. 2017

489.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Ani tepelné čerpadlo vás nemusí zcela ochránit před rizikem nákazy bakterií legionella. Nezapomínejte proto ohřívat vodu ve vnitřním zásobníku alespoň na 60 °C!

    Řada krajských hygienických stanic vloni zaznamenala nárůst nových případů... >>

  • Dioss Rebel – Návrat nezdárného rebela

    Dioss Rebel Nova byl počátkem 90. let minulého století jedním z pokusů o... >>

  • Mercedes-AMG C 63 S E Performance – Technika z F1 místo V8

    Vrcholný model aktuální generace třídy C přinesl revoluci. Osmiválcový... >>

  • Muzea Ferrari Modena/Maranello – Inženýrské mistrovství jménem V12

    Loňský rok znamenal kromě jiných výročí také 75 let od představení prvního typu... >>

  • Výstava: Automobily éry kavárny Era

    V úterý 2. května proběhla ve funkcionalistické kavárně Era v Brně vernisáž... >>

  • AZ pneu doporučuje: pneu novinky pro rok 2023

    Prohlédněte si výběr nových letních pneumatik od AZ pneu, které pro rok 2023... >>

  • Z 5 Express – Brněnský čtyřválec

    V říjnu roku 1935 představila brněnská Zbrojovka vůz s označením Z 5 Express,... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |