Svezli jsme se
Mercedes-Benz EQS SUV (X296) – Písmeno „S“ zavazuje
Petr Hanke 20.07.2023 02:13
Foto: Ondřej Kroutil
V nabídce automobilky Mercedes-Benz mají vrcholné modely různých segmentů ve svém označení písmeno S, jehož původ je v německém „Soderklasse“ – Speciální třída. Platí to i pro nejvýše postavený elektrický vůz v nabídce divize Mercedes-EQ – model EQS SUV.
Mercedes-Benz hbitě pokračuje v rozšiřování nabídky svých elektrických modelů. Vedle menších typů, technicky vycházejících z vozů se spalovacími motory, na samotném vrcholu nabídky bobtná rodina modelů EQS a EQE sdílejících zbrusu novou platformu navrženou výhradně pro elektrický pohon. Kromě jiného je pro ni typický velmi dlouhý rozvor náprav s krátkými převisy, jenž značně ovlivňuje nejen vnitřní prostornost, ale také design. Divize Mercedes-EQ začala v roce 2021 představením typu EQS (viz AR 9/’21), na nějž navázal v roce 2022 menší EQE. Po nízkých modelech s rekordní aerodynamikou nabídku rozšířily zvýšené typy s jednoduchým dovětkem SUV. První bylo loni EQS SUV, s nímž jsme měli možnost ujet první kilometry, a na sklonku roku si stihlo premiéru odbýt ještě EQE SUV.
Foto: Ondřej Kroutil
EQS SUV vhodně doplňuje nabídku SUV modelů své značky a je k dispozici v pěti, ale také v sedmimístném uspořádání s volitelně dodávanou třetí řadou sedadel. Styl designu navazuje na pojetí sedanu EQS a vyznačuje se měkce modelovanými plochami a celkovou uhlazeností. Karoserie vozu působí jako z jednoho kusu, čemuž pomáhá nově pojatá přední maska, propojená v jednom celku se světlomety, ale například také přední neotevíratelná kapota, překrývající celou příď bez obvyklých podélných spár. Boky zahlazují elektricky výsuvné masivní kliky dveří a zpětná zrcátka umístěná na panelech dveří, zatímco jednoduché zadní části dominuje průběžný světelný pás s nápaditě řešenými skupinovými svítilnami. Aplikovaný styl designu spolu s pečlivě navrženými detaily zajistily vynikající aerodynamické vlastnosti reprezentované součinitelem odporu vzduchu cx = 0,26.
Vůz na snímcích je vybaven příplatkovými koly s průměrem 22 palců a také sadou AMG Exterior Line, jejíž součástí je černý panel masky doplněný malými třícípými hvězdičkami lemujícími dominantní znak. Stejný motiv, jejž Mercedes-Benz používá například také na designu monopostů formule 1, je umístěn rovněž v černých ozdobných prvcích na krajích předního nárazníku. Třída EQS SUV své luxusní pojetí nedává najevo tak opulentně jako klasická třída S nebo velké SUV GLS.
Foto: Ondřej Kroutil
Po otevření dveří je ale luxusní charakter zřejmý okamžitě, interiér se skleněnou palubní deskou Hyperscreen je moderní, zatímco čalounění sedadel, vnitřní osvětlení kombinující přímé a nepřímé zdroje světla a zvýšená středová konzola svědčí o péči věnované jednotlivým detailům ve stylu standardu třídy S. Vše doplňuje na první pohled zřejmá vnitřní prostornost. Pro hlavu je na předních sedadlech 1035 mm a vzadu jen o 4 mm méně. Přední sedadla jsou bohatě dimenzovaná a poskytují široké možnosti nastavení, ve srovnání s nízkým EQS se na ně ale mnohem snadněji nasedá, nejen proto, že jsou umístěná výše, ale také se nemusíte nijak ohýbat kvůli silně skloněným A sloupkům.
Pocit nadstandardní velikosti a prostorového pohodlí zažijete také na zadních sedadlech, která jsou navržena jako dvě samostatná křesla se spíše nouzovým místem uprostřed. Vyznačují se elektrickým nastavováním sklonu opěradel v rozmezí 18 stupňů a podélné pozice v rozsahu 130 mm. Tímto způsobem je v podélném směru k dispozici od 830 do 960 mm. Sedadla navíc vynikají dlouhými sedáky, takže poskytují prvotřídní pohodlí. Volitelně lze zadní řadu sedadel doplnit třeba polštářky na hlavových opěrkách, sklopnou středovou loketní opěrkou s integrovaným tabletem pro obsluhu různých komfortních funkcí a multimédií, ale také vyhříváním.
Praktickou stránku modelu EQS SUV řeší rozdělení zadních sedadel i opěradel v poměru 40:20:40, takže lze variabilně zvětšovat objem zavazadlového prostoru z 645 l až na 2100 l. V případě objednání sedmimístné verze zůstává za třetí řadou sedadel jen 195 l prostoru pro náklad.
I přesto, že standardní výbava je zejména v případě zkoušené vrcholné verze EQS 580 4Matic SUV velmi bohatá, lze jen doporučit sáhnout po paketu AMG Business Class, který za cenu 373 tisíc korun vůz doplňuje veškerým myslitelným komfortem. Na výčet jeho obsahu rozsah tohoto článku nestačí, nicméně zmiňme alespoň nejdůležitější položky: palubní deska Hyperscreen, multimediální systém MBUX s dvojicí tabletů pro zadní sedadla, head-up displej s rozšířenou realitou, další jízdní režimy, pixelové světlomety Digital Light, paket vnitřních vůní, panoramatické střešní okno, vynikající audiosystém Burmester, 360stupňový kamerový parkovací systém, laminovaná skla, řízení zadních kol zvětšené na 10 stupňů, přijímač digitální televize a mnoho dalšího.
Foto: Ondřej Kroutil
Automobil se snaží různými způsoby předvídat chování a potřeby svého řidiče. Když máte například na sedadle spolujezdce tašku a v noci si z ní chcete něco vzít, automaticky se vám k tomu rozsvítí bodové osvětlení. „Inteligence“ celého systému se ale projevuje i při plánování cest. Za prvé k tomu máte k dispozici středový displej s velkou plochou o úhlopříčce 17,7 palce. Automobil vypočítává trasu k cíli na základě nejen dopravních informací, ale také s ohledem na elektrickou hnací soustavu. Dostáváte podrobné, a nutno říci, že i přesné informace o tom, kolik vám zbude energie na konci cesty nebo zda vystačí i na cestu zpět. Současně si můžete určit, na kolik chcete mít na konci cesty nabitý akumulátor. Když to bude potřeba nebo když je energie málo, systém navrhne nabíjecí zastávky na trase, a to velmi chytře. Počítá nejen s rychlostí nabíjení konkrétních nabíjecích stanic, ale v potaz bere také reálnou rychlost nabíjení vztaženou ke stavu nabití akumulátoru. Někdy proto může doporučit například nabíjet dvakrát po menších dávkách než jednou do plna. Skoro to připomíná strategie formule 1, ale v praxi vše funguje zcela snadno a přirozeně, veškeré informace jsou k dispozici na první pohled a bez nutnosti jejich složitého hledání.
Také samotné nabíjení se Mercedes-Benz snaží co možná nejvíce usnadnit, a to například aktuální nabídkou ročního nabíjení na stanicích Ionity zdarma nebo třeba funkcí Plug & Charge, kdy na nabíječkách vybraných poskytovatelů (v ČR Ionity) není třeba pro aktivaci používat nabíjecí kartu – stačí jen vůz připojit ke stojanu, ten se identifikuje a nabíjení začne automaticky.
Všechny verze modelu EQS SUV jsou vybavené li-ion akumulátorem s využitelnou kapacitou 108,4 kWh, u níž bylo významně sníženo množství používaného kobaltu; z aktivních chemických prvků, jimiž jsou ještě nikl a mangan, tvoří nejproblematičtější kobalt méně než 10 %. Samotný akumulátor pracující s napětím 396 V je rozdělen na 12 samostatných modulů, v nichž jsou použity sady článků v pevných schránkách. Samozřejmostí je samostatný chladicí obvod určený výhradně pro akumulátor (doplňuje obvody pro pohon, vyhřívání interiéru a klimatizaci), ale také jeho „rychloohřívač“. Ten se spouští v extrémně nízkých teplotách, ale též pomáhá připravit teplotu akumulátoru před příjezdem k nabíjecí stanici – tato funkce funguje buď automaticky při zadání nabíječky do navigace, nebo ji lze aktivovat manuálně. Vlastnosti akumulátoru jsou navrženy tak, aby i po 10 letech provozu nebo 250 000 ujetých kilometrech stále vykazoval nejméně 70 % kapacity nového stavu.
Foto: Ondřej Kroutil
I když je v nabídce varianta 450+ zaměřená na dlouhý dojezd a vybavená pohonem zadních kol, ostatní verze používají dvojici motorů. Na přední i zadní ose je umístěn synchronní motor s permanentními magnety, přičemž za pozornost stojí především zadní jednotka. Používá totiž dvě samostatná třífázová vinutí, zajišťující vyšší výkon při aplikaci menších proudů (místo velkého navýšení proudu u běžného elektromotoru s trojicí vinutí se pro dosažení vysokého výkonu používají dvě třífázová vinutí, z nichž každé pracuje s menším proudem – to znamená celkově menší ztráty, jež rostou s mocninou proudu).
Mercedes poskytuje řidiči dostatek možností přizpůsobení chování elektrického pohonu, a to jak různými jízdními režimy včetně terénního, tak možností nastavit intenzitu rekuperace ve čtyřech stupních, včetně adaptivního módu. Jako nejpříjemnější se jevilo nastavení Comfort ve spojení se standardní rekuperací. Adaptivní režim reagující na zatáčky, okolní dopravu a mnoho dalších aspektů ale byl velmi opatrný a zpomaloval intenzivněji, než bylo příjemné. V některých situacích jsme na pedálu brzdy zaznamenali ne zcela přirozený přechod mezi regenerativním a mechanickým brzděním – někdy při tomto přechodu začal vůz brzdit intenzivněji, jindy zase pocitově o trochu méně. Jistotu řidič vnímá ve všech situacích, jen tato vlastnost s vozem zbytečně škubne a nutí řidiče více se soustředit.
Foto: Ondřej Kroutil
Používání režimu Comfort bylo ideální také z pohledu podvozku standardně vybaveného vzduchovým odpružením a aktivními tlumiči. Součástí základní výbavy je i systém řízení zadních kol s možností jejich vychýlení o 4,5 nebo za příplatek až o 10 stupňů (softwarová záležitost umožňující tuto funkci odemknout v online obchodě Mercedesu).
Pří jízdě s EQS SUV byl dominantním vjemem klid a robustnost, jen příplatková kola s průměrem 22 palců občas přenášela ostřejší rázy do podvozku. Kdo jezdí na silnicích s horším povrchem, ať klidně zůstane u standardních, o palec menších ráfků. Zmiňovaný cestovní klid byl dán celkově tuhou karoserií, ale také vysokou hmotností, vždyť zkoušený vůz měl v technickém průkazu zapsanou hodnotu pohotovostní hmotnosti 2810 kg. Právě hmotnost, tak příjemná pro houpavé pohodlí, byla omezujícím faktorem při dynamické jízdě, a to ne v otázce akcelerace, ale spíše při dynamických změnách směru jízdy. V případě vozu jako je tento ale nejde o negativum, protože zásadní je hlavně celkové pohodlí, které je na velmi vysoké úrovni.
Právě vysoká hmotnost je zřejmě ale hlavní příčinou velmi vysoké spotřeby. Zatímco u luxusních vozů se spalovacími motory není větší apetit takový problém, protože palivo lze rychle doplnit, u elektřinou poháněného automobilu může právě tato vlastnost omezit jeho využití. V praxi jsme jezdili za 37 kWh/100 km. Reálný dojezd tak činí kolem 300 kilometrů, přičemž doplnění 100 kWh energie pro ujetí této vzdálenosti prostě nějaký čas zabere i na rychlonabíjecích stanicích. Právě tato vlastnost může značně prodloužit cestování na dlouhé vzdálenosti, což je ale čistě z pohledu jízdy parádní disciplína modelu EQS SUV. Právě s vyšší spotřebou je třeba při plánování cest a také pořízení tohoto vozu počítat.
SROVNÁNÍ VELKÝCH SUV MERCEDES-BENZ |
||||||
|
EQS SUV |
EQE SUV |
EQC |
GLE |
GLS |
|
Rozvor náprav |
mm |
3210 |
3030 |
2873 |
2995 |
3135 |
Délka |
mm |
5125 |
4863 |
4762 |
4924 |
5207 |
Šířka |
mm |
1959 |
1940 |
1884 |
1947 |
1956 |
Výška |
mm |
1718 |
1686 |
1624 |
1797 |
1823 |
Pohotovostní hmot. |
kg |
od 2625 |
od 2450 |
od 2420 |
od 2090 |
2425 |
Cena od |
Kč |
3 275 470 |
2 346 190 |
1 929 950 |
1 940 840 |
2 544 630 |
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazené synchronní střídavé elektromotory s permanentními magnety umístěné napříč;
a) EQS 450+ SUV: jeden elektromotor (vzadu), 265 kW (360 k) a 568 N.m;
b) EQS 450 4Matic SUV: dva elektromotory, celkově 265 kW (360 k) a 800 N.m;
c) EQS 500 4Matic SUV: dva elektromotory, celkově 330 kW (449 k) a 828 N.m;
d) EQS 580 4Matic SUV: dva elektromotory, celkově 400 kW (544 k) a 858 N.m.
Kapalinou chlazený li-ion akumulátor s kapacitou 108,4 kWh, 396 V. Jednostupňový převod, a) pohon zadních kol, b+c+d) pohon všech kol.
Foto: Ondřej Kroutil
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s hliníkovými prvky a pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, řízení zadních kol (standardně/volitelně až 4,5/10°);
kola 20 až 22 palců.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 3210 mm, rozchod kol 1668/1681 mm; d/š/v 5125/1959/ /1718 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 5/7 míst 645–2100/ /565–2020 l; stopový průměr otáčení 11,9 (s řízením zadních kol až 10°: 11,0) m; hmotnost pohotovostní 2625/2730//2730/2735 kg, celková 3265/3375/3375/3375 kg, hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu
a) 750/750, b+c+d) 750/1800 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,26.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 210/210/210/210 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,7/6,0/5,2/4,6 s; spotřeba elektřiny WLTP 22,9–18,2/24,3–20,2/24,1–19,9/24,3–20,2 kWh/100 km; emise CO2 0/0/0 g/km; dojezd WLTP 671/610/616/609 km; nabíjení max. AC/DC 11/200 kW.
Cena 3 275 470/3 377 110/3 609 430/4 279 770 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)