image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Mercedes-AMG A 35 4matic – nový základ

Lukáš Dittrich 14.06.2019 06:02

Mercedes-AMG A 35 4matic – nový základ

Řada modelů AMG je v dnešní době velmi bohatá, přesto se ale stále rozšiřuje. Nedávno dorazil na český trh její nový základní model Mercedes-AMG A 35 4MATIC. 

Automobilka Mercedes-Benz minulý rok představila čtvrtou generaci svého nejdostupnějšího modelu. Už dlouho dopředu bylo navíc oznámeno, že třída A (W177; viz AR 5/’18) dostane nejen vrcholnou verzi AMG A 45, ale také trochu civilnější AMG A 35. Důvod je jednoduchý. Původní odstup mezi vrcholem běžné nabídky a modelem AMG byl doslova propastný a nabízel prostor pro ještě jednu sportovní variantu. Navíc příchodem provedení AMG A 35 získala rodina AMG nový vstupní model, což by mělo přilákat nové zákazníky. Mimochodem, Mercedes-Benz A 45 AMG přišel v roce 2013 a podle Mercedesu byly jeho prodeje dvakrát větší, než se původně předpokládalo. Světu se aktuálně nejlevnější AMG představilo minulý rok v Paříži. 

Jedno ze zobrazení na centrálním displeji umožňuje sledovat různé parametry vozu

Protože jde „pouze“ o konkurenci pro Volkswagen Golf R, nelze očekávat příliš radikální zásahy do konstrukce automobilu. Základ zůstal do značné míry shodný s civilní variantou, s ohledem na sportovní zaměření ale došlo na jeho doladění. To se konkrétně týká především zadní nápravy. Jednoduchou torzní příčku ze slabších motorizací třídy A zde logicky nenajdete, AMG A 35 využívá víceprvkové zavěšení. Kvůli přesnějším reakcím je ale pomocný rám nápravy připevněn ke karoserii takříkajíc „natvrdo“. Daní za absenci silentbloků by mohly být vibrace přenášené od nápravy do karoserie, což ale první seznámení s automobilem na silnicích ostrova Mallorca nepotvrdilo. 

Technici také vyztužili přední část karoserie. Nevsadili ovšem na klasickou rozpěru mezi horními lůžky tlumičů, ale použili hliníkový plech namontovaný pod motor a ještě další dvě malé výztuhy, také umístěné na podvozku. Jiné jsou samozřejmě i tlumiče, přičemž zákazníci si mohou vybrat mezi standardně dodávanou pasivní a příplatkovou aktivní verzí. AMG A 35 rovněž používá větší brzdy s odvrtávanými kotouči (vpředu mají průměr 350 mm, vzadu 330 mm). Zvětšen byl také rozchod kol na obou nápravách (+6 mm vpředu, +23 mm vzadu). 

AMG verze má i jeden specifický režim zobrazení hlavního displeje před volantem

Karoserie jako taková se změnila jen velmi decentně. Jiné jsou nárazníky, maska chladiče a vzadu najdeme dvě funkční koncovky výfuku, vybaveného aktivními klapkami. Designově atraktivnější je provedení s příplatkovým paketem AMG Aerodynamics. To navíc používá spoiler pod předním nárazníkem, mnohem větší difuzor vzadu, a hlavně rozměrné křídlo nad zadním oknem. Automobilka bude nabízet prvních osmnáct měsíců verzi Edition 1, kde je tento paket součástí standardní výbavy. Mercedes-AMG A 35 4Matic dostal zážehový přeplňovaný dvoulitr převzatý z civilní varianty (jde o řadu M 260). Zde je ale vybaven dvoukomorovým turbodmychadlem Twin-Scroll, má také odlišné sání a výfuk a na vše dohlíží jiný software řídicí jednotky. Maximální výkon je 225 kW (306 k) a vrchol točivého momentu dosahuje hodnoty 400 N.m. Poháněna jsou přes mezinápravovou spojku všechna kola, převodovka je automaticky řadící dvouspojková. Přestože skříň samotná je nová, vnitřnosti této převodovky byly převzaty z původního Mercedesu-Benz A 45 AMG. Oficiální hodnota pro zrychlení z nuly na 100 km/h je 4,7 s, nejvyšší rychlost hlídá omezovač nastavený na 250 km/h. 

Mercedes-AMG A 35 může vypadat v kontextu modelů typu AMG E 63 S (viz AR 2/’18) jako „chudý“ příbuzný, jenže také tento kompaktní hatchback umí být velmi rychlý. V zásadě jezdí hodně podobně jako předchozí generace A 45. Dynamiky má na rozdávání, podvozek je dokonale neutrální, řízení přesné a převodovka extrémně rychlá. Na klikatých silnicích se i s cenově nejdostupnějším modelem řady AMG dá jet extrémně rychle. Subjektivně je ale celek snad až příliš dokonalý a trochu postrádá faktor zábavy. Motor by také mohl nabízet ostřejší vrchol. Vytočit se sice nechá až k sedmi tisícům otáček, v nejvyšších otáčkách ale trochu ztrácí na elánu.

K prvním jízdám jsme dostali vůz vybavený adaptivními tlumiči. Ty jsou v komfortním nastavení překvapivě měkké a také proto umí být nové AMG A 35 při běžné jízdě příjemně pohodlné. Zcela zmizela určitá „napruženost“ předchozí verze A 45, nové A 35 je poddajnější a dokáže se lépe přizpůsobit povrchu pod koly.

Pro přední sedadla jsou typické zvýrazněné bočnice, které skvěle drží tělo v zatáčkách

Samozřejmostí je rovněž bohatá výbava zahrnující spoustu asistenčních systémů, multimediální systém MBUX a výborně tvarovaná sportovní sedadla. Ta jsou, spolu s volantem vybaveným otočným voličem jízdních režimů a tlačítky pro nastavení tlumičů a motoru, v podstatě jedinou specialitou verze AMG A 35 v interiéru. 

Mercedes-AMG A 35 je všeobecně povedený rychlý hatchback. Na českém trhu vyjde tento nový základ řady AMG na 1 208 790 Kč. Příplatek oproti vrcholné variantě civilního A 250 4Matic je přibližně 200 tisíc korun. Mercedes chystá také ostřejší AMG A 45. O něm se ale během prezentace nikdo z automobilky bavit nechtěl. Každopádně schopnosti slabšího AMG A 35 dávají tušit, že půjde o velice zajímavou konkurenci pro Audi RS 3.

TECHNICKÉ ÚDAJE

POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva a přeplňování výfukovým turbodmychadlem typu twin-scroll; Euro 6d-TEMP; typ M 260, 1991 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm), 10,0:1, 225 kW (306 k)/5800 min-1 a 400 N.m/3000 – 4000 min-1; sedmistupňová dvouspojková převodovka AMG SPEEDSHIFT DCT 7G; pohon všech kol.

Motor s dvoukomorovým turbodmychadlem Twin-Scroll se vyznačuje jemným a plynulým nárůstem výkonu

PODVOZEK 
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena, vzpěry MacPherson a zkrutný stabilizátor, vzadu čtyřprvkové závěsy a zkrutný stabilizátor; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání adaptivními), vzadu nesoustřednými; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, elektromechanická parkovací brzda; ABS/EBD/ABA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,5 m; pneumatiky 235/55 ZR18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor náprav 2729 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1573/1570 mm; d/š/v 4436/1797/1405 mm; objem zavazadlového prostoru 370/1210 l; objem palivové nádrže 51 l; hmotnost pohotovostní/celková 1480/2055 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI 
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,7 s; kombinovaná spotřeba NEDC 7,3 l/100 km; emise CO2 167 g/km.

CENA od 1 208 790 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+/CLA 45 S 4MATIC+ – Nejsilnější

MERCEDES-AMG E 53 4MATIC+ KUPÉ – Velké změny

Mercedes-AMG GT 53 4Matic+ čtyřdveřové kupé – Nositel stylu

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance – Hybrid podle AMG

Mercedes-AMG 45 S 4Matic+ – Maximum možného

Mercedes-Benz B 250 E – Nabíjet především

Mercedes-Benz CLA Shooting Brake (X118) – Originální kombi

Mercedes-Benz C 200 4matic Combi (S 205) – Rozvážný medvěd

Mercedes-Benz C 220 d – Dokonalá zmenšenina

Mercedes-Benz E-Coupé - Sport a komfort



Emil Frey Select

Opel Mokka 1.2 TURBO 96kW AT8 ULTIMATE

9 435 km, r. 2022

679.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,Selection,4x4

37 066 km, r. 2021

1.079.900,- Kč

Opel Grandland X 2.0 CDTi 130KW ULTIMATE

130 424 km, r. 2018

529.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>

  • Základ, který bere vše: Volvo S90 B4.

    Vyzkoušeli jsme základní variantu sedanu Volvo S90. Ukázal, že i přes nejslabší... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |