image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Renault Koleos Blue DCI 190 4x4 X-Tronic – Pan nenápadný

Aleš Jungmann 02.07.2020 06:17

Více chromu i více osobitosti: poměrně decentní facelift ­Koleosu prospěl, designéři ale klidně mohli zajít ještě dál

Zatímco Renault Koleos první generace byl nepřehlédnutelný excentrik, druhá generace se zklidnila. Na co bude po prodělaném omlazení lákat zákazníky?

Koleos druhé generace (viz AR 8/’17) je, zvláště v nějaké z nenápadných barev, na silnici snadno přehlédnutelný. Příliš v tomto ohledu nepomohl ani loňský decentní facelift, který přinesl pouze o trochu více chromu, lehce pozměněnou přední masku, přepracované zadní svítilny či nový design kol. Škoda, u největšího, vlajkového SUV značky by se možná slušelo přidat na důrazu. O co je „dvojka“ lepším vozem než první generace, o to více splynula s davem. 

Přehledné palubní desce vévodí vertikálně orientovaný dotykový displej. Pro nastavení otáček ventilátoru musíte rozklikávat menu. Chybí také otočný ovladač hlasitosti

S technikou Nissanu X-Trail dosahuje minimální světlá výška solidních 210 mm. Rozměry mohutně působící karoserie jsou podobné jako u Nissanu, na délku vůz měří 4673 mm a rozvor náprav činí 2705 mm. Handicapem mezi velkými SUV může být pouze pětimístné uspořádání; řada konkurentů, včetně například Škody Kodiaq, nabízí za příplatek míst sedm. Jistě, dvojice sedadel ve třetí řadě je u všech těchto vozů spíše nouzová, řada zákazníků si za ně ­ovšem i tak pro jistotu ráda připlatí. To může být částečně důvodem, proč jsou prodejní čísla na českém trhu (mimochodem přesně kopírující zmiňovaný X-Trail) zatím trochu za očekáváním. 

Když už jsme zmínili příplatky, máme zde další vysvětlení o něco menší popularity, než by si Koleos podle svých kvalit zasloužil: aktuální ceník nedává zájemcům mnoho svobody. V nabídce jsou dva vznětové agregáty, oba po modernizaci splňující přísnou emisní normu Euro 6. Slabší čtyřválec o zdvihovém objemu 1,7 litru (110 kW) má poháněnu pouze přední nápravu a vůz nemůže být dodán v nejvyšší výbavě, lehce nadčtvercový dvoulitr o výkonu 140 kW je zase „povinně“ vyzbrojen pohonem všech kol a nepořídíte jej v nejlevnějším provedení Zen. Oba motory jsou vždy spřaženy s bezestupňovou převodovkou X-Tronic, která při manuálním řazení simuluje šest převodů pro jízdu vpřed. 

Poměr ceny a výbavy je v posledních letech tradičně silnou stránkou větších modelů Renaultu a Koleos není výjimkou. Za 1 059 900 Kč prodávaný výbavový stupeň Initiale Paris zahrnuje například adaptivní tempomat, prošívané kožené čalounění, LED světlomety i zadní svítilny, sedadlo řidiče s masážní funkcí a ventilací (ta je pro obě přední sedadla), kvalitní audiosystém Bose (daní za něj je pouze lepicí sada namísto rezervního kola) či 19“ ráfky z lehkých slitin. Ty jsou sice efektní, menší průměr však zajistí o něco příjemnější překonávání krátkých příčných nerovností. Určitě však na mohutně působícím Koleosu nebudou 18“ kola tak výrazná. Větší výmoly jsou už konvenčním podvozkem odfiltrovány velmi dobře. 

Pohodlná sedadla mají opravdu bohatýrské rozměry, opěrky hlavy jsou v obou řadách příjemně komfortní

Multimediální a navigační systém R-Link 2 se vyznačuje vertikálně orientovanou obrazovkou s úhlopříčkou 8,7“ (na dnešní ­poměry začíná vypadat trochu malá), zasazenou do širokého lesklého rámečku s dotykovými ikonkami. Ty jsou umístěny na straně spolujezdce a nejsou tak v ideálním dosahu, zvyknout si je také třeba na ovládání standardně dvouzónové klimatizace skrze o něco zdlouhavější dotykové ovládání. R-Link 2 nově umí promítat funkci Apple CarPlay přes celou obrazovku, což platí pro obě velikosti displejů v nabídce. Digitální přístrojový štít nabízí několik variant zobrazení, nejlépe čitelné (i na přímém slunci) je však již tradičně to nejjednodušší; s velkým digitálním zobrazením rychlosti uvnitř klasicky provedeného otáčkoměru. Grafika je slušná, ale ne dechberoucí.

Po usednutí za rozměrný a poměrně tlustý volant si vzpomenete na slavné francouzské komfortní sedany – sedadla připomínají pohodlné ušáky z knihovny, navíc v námi testované nejvyšší výbavě Initiale Paris jsou čalouněna měkkou prošívanou kůží Nappa a vpředu nabízejí i možnost prodloužení sedáku z 50 až na 54 centimetrů. Velké, tvarově stavitelné opěrky hlav jsou už jen třešničkou na dortu. Interiér Koleosu je vzdušný a prostorný, plný velkých odkládacích ploch. Například ta před voličem převodovky pojme dva velké chytré telefony, což nebývá pravidlem, spoustu se toho také vejde do hluboké loketní opěrky. Výhled šikmo vpřed komplikují mohutné sloupky, při manévrování vám mohou pomoci kamery. Zadní cestující budou mít před koleny vždy královský dostatek místa. Možná až škoda, že zadní lavice není posuvná (jsou zde však polohovatelná opěradla), protože zavazadlovému prostoru by se litry navíc rozhodně hodily. Udávaných 498 l základního objemu je totiž na SUV o délce téměř 4,7 metru podprůměrná hodnota, navíc po sklopení opěradel nikdy nevznikne zcela rovná plocha bez schodu. Chuť nám nespravily ani elektricky ovládané páté dveře, které rády stávkovaly, ať jsme nohou pod nárazníkem „kopali“, jak jsme chtěli. 

Pokud jste vyšší postavy, raději si dobře rozmyslete příplatek za obří panoramatické okno, jež poměrně výrazně snižuje vnitřní výšku nad předními sedadly. Cestující ve druhé řadě proti nim mají díky vybrání ve stropě nad hlavou centimetr k dobru. Ve srovnání s o něco menší francouzskou konkurencí DS7 Crossback je však nad předními sedáky výrazně více místa i s tímto oknem (988 vs. 956 mm). Středový tunel s hřídelem k zadním kolům do prostoru pro nohy příliš nezasahuje. Zajímavostí jsou ovladače vyhřívání zadních sedadel, umístěné (a tím pro neznalé docela dobře schované) na čelní straně zadní loketní opěrky. 

Renault Koleos Blue DCI 190 4x4 X-Tronic

Pocitově bychom vznětovému dvoulitru plných 140 kW (190 k) nehádali, jakmile se však dostane do středních otáček, dokáže 1,8 tuny těžkému SUV udělit příjemné zrychlení. V rychlostech kolem tuzemského dálničního limitu přichází znatelný útlum dynamiky. Naopak spotřeba zde začíná výrazně růst. U vznětových motorů většinou nebývá výsledná hodnota tak závislá na jízdním stylu, ale výkyv mezi extrémy je u Koleosu spíše „benzinový“. Při klidné jízdě není problém držet se dlouhodobě na dohled šestilitrové hranici, krátké cesty městem či dynamičtější svezení spotřebu zvedají až k deseti litrům nafty. Indicie ukazují směrem k převodovce CVT, pro kterou je takovýto projev obecně typický. 

Zavazadlový prostor není nejsilnější stránkou Koleosu. Základní objem je mírně podprůměrný a při manipulování s břemeny musíte překonat vysoko položenou nákladovou hranu

Pokud jezdíte spíše defenzivněji, najdete v Koleosu vynikajícího partnera na dlouhé cesty. Bohatě prosklený interiér je poctivě utlumen, výrazněji začnete při vysokých rychlostech vnímat jen šumící vzduch, obtékající velká zpětná zrcátka. Komfortně naladěný posilovač řízení dovoluje vedení vozu ve dvou prstech. Tedy samozřejmě teoreticky, raději to nezkoušejte a nespoléhejte na zástup asistenčních systémů modernizované novinky, mezi něž patří i systém nouzového brzdění s detekcí chodců. Hledáte-li u vozu velkou porci dynamiky (a zaujal vás tedy výkon 140 kW), v zatáčkách ji ani u této verze nenajdete. Při ostřejším zacházení se mezi zatáčkami rozvlní (rychle projížděné, táhlé poloměry zvládá naopak díky zadní víceprvkové nápravě překvapivě bravurně), kola na nerovnostech začnou odskakovat a ani při běžné jízdě jinak dostatečně rychlá převodovka se při tomto jízdním stylu necítí dobře. Koleos se silnějším z nabízených motorů není ani v přímce králem levého pruhu. Stejně výkonný Seat Tarraco zrychlí na 100 km/h o 2,1 s dříve, nepatrně silnější Kia Sorento vítězí o sedm desetin. Pohonná jednotka má sice nyní o 12 kW vyšší výkon než před modernizací (točivý moment 380 N.m zůstal nezměněn), emisní norma Euro6d si však evidentně vybrala bolestnou daň: maximální rychlost se snížila o 3 km/h a zrychlení na 100 km/h trvá o půl sekundy déle. 

Nenápadný Koleos proto i po modernizaci zůstává ideálním vozem spíše pro klidné řidiče, kteří potřebují pohodlně zdolávat dlouhé vzdálenosti a často někoho vozí na zadních sedadlech. Jen je nyní o něco přitažlivější a má dotaženější interiér. Ve srovnání s podobně vybavenou přímou konkurencí je nejlevnější, byla by proto chyba jej za těch pár desetinek sekundy předem škrtat z vašeho seznamu. Kdo si navíc SUV kupuje nikoliv z módního hlediska, ale kvůli lepším terénním vlastnostem, toho Koleos rozhodně nezklame. Technika z X-Trailu je mezi podobnými modely na špici.

TECHNICKÉ ÚDAJE

MOTOR
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec Blue dCi 190 (M9R) uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek; DOHC 4V; sekvenční vícebodové přímé vstřikování paliva; variabilní časování ventilů; stop/start, Euro6d; 1995 cm3 (ø 84,0 x 88,0), 15,6:1, 140 kW (190 k)/3500 min-1 a 380 N.m/1750 min-1.

Vznětový dvoulitr má po úpravách kvůli normě Euro6d vyšší špičkový výkon, celkově však jeho dynamický projev zůstává za očekáváními

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Bezestupňová převodovka X-Tronic s možností sekvenčního řazení a šesti přednastavenými převody (rychlost v km/h při 1000 min-1: 1. 9,11; 2. 19,98; 3. 30,84; 4. 41,70; 5. 52,57; 6. 63,43). Pohon všech kol, mezinápravová elektronicky ovládaná lamelová spojka.

PODVOZEK
Samonosná karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu nezávislé víceprvkové zavěšení, vpředu i vzadu příčné zkrutné stabilizátory, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem, vpředu i vzadu kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø 320/292 mm; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, pneumatiky Nokian WR SUV4, 225/55 R19.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2705 mm, d/š/v 4673/1843/1667 mm, rozchod kol 1591/1586 mm, světlá výška 210 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 498/1706 l, objem palivové nádrže 60 l, AdBlue 16,2 l; hmotnost pohotovostní/celková 1770/2309 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/2000 kg; stopový průměr otáčení 11,4 m.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 198 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,1 s; spotřeba paliva WLTP 6,5/5,2/5,6 l/100 km; emise CO2 150 g/km.

CENA od 1 059 900 Kč

VÝSLEDKY MĚŘENÍ

Největší rychlost
Na D ... 201 km/h

Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,8 s 
0 až 80 km/h ... 6,9 s 
0 až 100 km/h ... 9,9 s 
0 až 120 km/h ... 15,0 s
0 až 140 km/h ... 21,3 s
0 až 160 km/h ... 28,4 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 32,0 s (166,4 km/h)
Zrychlení pružné
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 5,2/6,6/10,0 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V. ... –/6,2/9,6 s

Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 145,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 92,11 km/h ... 6,7 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,8 l/100 km

Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,4 ... 76,0 ... 96,3 ... 115,8 ... 136,0 ... 156,7
chyba (%) ... 6,38 ... 5,26 ... 3,84 ... 3,62 ... 2,94 ... 2,10
Počítač kilometrů chyba ... 1,78 (%)

VNITŘNÍ ROZMĚRY

První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1475/1460 mm
Šířka ve výši ramen ... 1385/1380 mm
Výška nad sedákem ... 935 až 988/995 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 220 až 450 mm

Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 368 mm/3,1
Nastavení (podélné/výškové) ... 50/55 mm

Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 955/1880 mm
Šířka (min./max.) ... 1055/1340 mm
Výška (min./max.) ... 465/550 mm
Výška nakládací hrany ... 755 mm
Výška otevřeného víka ... 1840 mm

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Renault Clio 1.0 TCE Intens – malý, šikovný a levný

Renault Kadjar 1.2 TCe / 1.6 dCi – Crossover

Renault Kangoo Be Bop 1.5 dCi - Excentrik

Renault Koleos 2.0 dCi - Korejský crossover

Renault Laguna GT/GT Grandtour 2.0 dCi - S řízením všech kol

Renault Mégane Coupé-Cabriolet - Do každého počasí

Renault Scénic 1.4 TCe/Grand Scénic 1.4 TCe/2.0 dCi - Užiteční sourozenci

RENAULT SCÉNIC 1.5 DCI – Stylový crossover

RENAULT TWINGO GT TCE 110 – NEJEN DO MĚSTA

Renault Wind - Klobouk dolů



Emil Frey Select

Volvo C30 1.6 D2 84kW MT6 R-DESIGN

130 039 km, r. 2011

179.900,- Kč

Citroën Grand C4 Picasso 2.0 HDi 150k MAN6 EXCLUSIVE

158 610 km, r. 2014

285.900,- Kč

Dacia Logan 1.0 SCe 55kW MAN5 MCV

35 052 km, r. 2019

249.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Audi e-tron S Sportback – Úzký profil

    Elektromobily obecně oslovují jen malou skupinu motoristů a Audi e-tron S míří... >>

  • Mazda CX-3 2021 – Pečlivé retuše

    Dravě vyhlížející Mazda CX-3 přichází do roku 2021 s mnoha drobnými vylepšeními... >>

  • Porsche nabídne dostupnější Taycan s jedním elektromotorem

    Stuttgartská automobilka původně základní verzi elektromobilu Taycan vyvinula... >>

  • Lexus LC 500 Convertible – Pro radost ze života

    Zatímco u obyčejných vozů se výrobci honí za co nejlepšími tabulkovými... >>

  • Volkswagen Caddy 2021 – Velkoprostorový Golf

    Volkswagen Caddy rozšiřuje svůj záběr. Užitkové varianty zůstaly, ale ty pro... >>

  • Mercedes-Benz EQA ujede přes 500 km, dostane i tažné zařízení

    Model EQA má být vstupenkou do světa elektromobilů od Mercedesu. Je zároveň... >>

  • Ferrari SF90 Stradale & Spider – Plug-in hybrid na vrcholu

    Plug-in hybridní pohon obsadil už téměř všechny kategorie. Do zásuvky tak dnes... >>

  • Hyundai Tucson IV – Dobrý domácí

    Čtvrtá generace typu Tucson patří k nejvyspělejším automobilům segmentu C-SUV.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |