image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

S kontejnerem za kabinou

Pavel Biskup 15.01.2004 00:00

Sklápění v poněkud stísněném prostoru nečiní žádné problémy.

Na váze jsem si ověřil vytížení vozidla na maximum.

 

Důvodem k vypůjčení lehkého nákladního vozidla s tzv. natahovákem kontejnerů byl rozhovor s jedním z drobných podnikatelů na výstavě stavební techniky. Vlastně celé to začalo tím, že známý se zhlédl v kontejneru s otevíracím zadním čelem.

„Pokud budeš mít vzadu pendl, nepotřebuješ lehkou sklopku. Kontejner udělá vše za tebe, ale ta cena! Jistě to nebude jen tak, vždyť je to vlastně v jistém slova smyslu víceúčelová nástavba,“ uvědomoval si nahlas známý. Tím samým dechem ještě zažehral i na cenu.

Zatím se však na ni ani nezeptal, pouze si myslel, že bude jistě vysoká. Vjeho očích úměrná možnostem takto specifikovaného vozidla. A ty byly podle něj relativně veliké.

Užitečný model

Přišlo mi, že pro drobné živnostníky resp. jako užitečný doplněk automobilového parku těch větších by se takové vozidlo jistě mohlo hodit. Malé, s relativně velkou užitečnou hmotností, nenáročné na údržbu, praktické při rozvozu různých druhů materiálů a nakonec i v důsledku svých rozměrů a možností moderních motorů hospodárné.

Vrtalo mi hlavou, kdy by bylo nejlepší o takovém voze si popovídat a také jej vyzkoušet. A ejhle, na začátku podzimu se naskytla poměrně zajímavá příležitost. Pěkné počasí navazovalo na dlouhotrvající vedra a tak přesto, že se schylovalo k podzimu a stavební materiál v důsledku nutnosti vyprodání zásob ještě před zimním obdobím zlevňoval, stavebníci stavěli jako o závod. Do prvních mrazů (koneckonců i během nich) je možné celkem bez problémů betonovat, zdít, zkrátka stavět.

A v tomto období je lehký náklaďák více než vítaný. Na valník, a z něj, musí člověk vždy nějakým způsobem materiál dostat. Velká sklopná nástavba má své výhody, ale samozřejmě také limity, a nejen ty směrem výše od užitečné hmotnosti.

Naopak výhody malého kontejneru jsou zřejmé. Můžete jej složit na relativně malém místě, zaplnit či naopak vyprázdnit a když je potřeba odvést. Nejste příliš závislí na časovém plánu řidiče vlastního vozidla. Kontejner zůstává, zatímco vůz může s dalším, náhradním, cestovat za jinou prací.

Jednoduchá sklápěčka

V rámci rozhovoru se zmíněným známým mě však podstatně více zajímala možnost kontejner prostě sklopit a použít jej jako jednostrannou sklopnou nástavbu.

Rozhodl jsem se přepravovat sypké materiály a využít malých rozměrů vozidla. Volba padla na Mercedes-Benz Atego 812 4x2 s krátkou budkou typu S.

Přesně takový vůz byl k mání v nabídce DaimlerChrysler Automotive Bohemia, dovozce vozidel Mercedes-Benz do České republiky.

Odpovědní pracovníci velmi ochotně vůz zapůjčili a přidali několik cenných informací. Vlastně se také sluší říci, že se mnou měli trochu větší starosti. Vozidlo nechali přepravit k brněnskému dealerovi Hošek Motor, a.s., kde jsem si jej také vyzvedl.

Atego s celkovou hmotností 7490 kg mělo užitečnou hmotnost 3200 kg. Vznětový motor OM 904 LA EURO 3 o maximálním výkonu 90 kW/122 k dosahovaným při 2200 min-1 byl spojen s pětistupňovou převodovkou. Tady je potřeba se zmínit, že jde o provedení, které je v současnosti nahrazeno variantou se šestistupňovou převodovkou G60-6,9,2-1,0 lépe vyhovující nejnovějším trendům. Ze sériového provedení byla zadní hnaná náprava vybavena převodem i = 2,923 a jako příplatkové vybavení byla osazena uzávěrka diferenciálu.

Důležité příplatky

V příplatcích byl vedlejší náhon z převodovky pro hydraulické čerpadlo NA 60 – 2c a parabolická pera vpředu3,4 t a vzadu 5,0 t. Důležitou „drobností“ bylo také příplatkové blokování převodovky při zapnutém vedlejším náhonu. V praxi tato záležitost znamená, že při práci s kontejnerem je nemožné zařadit jakýkoliv převodový stupeň. Na druhou stranu, české ručičky jsou šikovné a obejít takovou maličkost dokáží hravě. Normálním řidičům však tento pojistný systém plně vyhovuje.

Z dalších připlacených výhod jsem ocenil okna v zadní stěně budky, díky nim jsem měl velmi dobrý přehled o fungování nástavby. Ono to snad ani jinak s hákovým natahovákem nejde, ale mít výhled přes rameno dozadu za náklaďák je přece jen příjemné z mnoha různých důvodů.

Špatné nebylo ani osazení rádia Truckline. Dnes, při hustém provozu na silnicích, se vyplatí poslouchat dopravní zpravodajství. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že včasná informace o dopravní nehodě nebo uzávěře vám ušetří dost času. Zvláště potom při jízdě s lehkým nákladním vozem, se kterým můžete v případě nutnosti využít různé jiné státní, okresní a místní komunikace.

Vůz jsem si odebral ráno a po nezbytné výměně kolečka v tachografu, který byl jednodenní pro dva řidiče v modulárním provedení, jsem vyrazil do pískovny. Pěkně široká budka a celá řada odkládacích prostorů navodila solidní pracovní atmosféru.

Přestože byl omezovač rychlosti nastaven na 112 km/h přísně jsem dodržoval maximálku na 80 km/h. Cesta přes město a dálniční přivaděč mě brzy zavedla na odbočku do Žabčic a pískového lomu. Díky váze na kolovém nakladači bez problémů pracovník naložil přesně 3 t.

Protože jsem nebyl nucen zajíždět jinam než k hromadě tříděného písku, nemusel jsem ani používat uzávěrku diferenciálu zadní nápravy. Atego poslušně supělo pískem, i když mělo naloženo na hranici užitečné hmotnosti.

Pro pořádek jsem mimo cestu zastavil, vyřadil, zatáhl ruční brzdu a zapnul vedlejší náhon. Motor poskočil do vyšších otáček a dal na srozuměnou, že je připraven na práci s nástavbou.

Jednoduché ovládání

Vzdálenější páčkou ovladače hydraulické soustavy nástavby jsem natahovák „zlomil“ a připravil kontejner na složení. Důležité je zastavit vozidlo na rovné ploše tak, aby kontejner nemohl za žádných okolností sklouznout z kolejnic. Jeho opětovné naložení v takovém případě je problematické a nezřídka je zapotřebí jeřáb nebo podobné zařízení. Druhá páka ovladače zvedá celý rám a v tomto případě posunuje kontejner mimo za vozidlo.

Zpětné naložení bylo již jen rutinou. Zajímavostí k povšimnutí je magnetická kotvička na háku natahováku, která automaticky při určité poloze zapadne a zabrání tak možnému vyvlečení oka kontejneru. I když jde o jednoduché zařízení, je velmi účelné.

Z praxe vím, že existují i řidiči resp. obsluha hákových natahováků, kteří jsou schopni při sklápění kontejneru popojet s vozidlem dozadu. Při tomto manévru se nejspíše čelo kontejneru opře o vysypaný materiál a oko při absenci kotvičky z háku lehce vyklouzne.

S kopaným pískem jsem objel okruh po státních a okresních cestách kolem Brna v celkové vzdálenosti 116 km. Vyložení materiálu proběhlo ve stísněných podmínkách, při nichž jsem plně využil velkého rejdu přední nápravy. Při zajíždění do prostoru skládky písku jsem ocenil obligátní možnost jednoduchého sklopení zpětných zrcátek. Zadní zavěšené čelo bylo pojištěno proti neplánovanému otevření dvěma zubovými pojistkami ovládanými zkrutnou pákou na pružině.

Po okresních cestách

Ategu se viditelně odlehčilo a já znovu vyrazil za nákladem, tentokrát do štěrkovny. Dalších 226 km jsem absolvoval cestou po dálnici do Olomouce, Nákla, okresními cestami přes Senici na Hané, Prostějov, Drahany, Sloup u Macochy, Blansko a Boskovice do Brna. Přes sto třicet, přesně 137 km jsem odjel s plně naloženým vozidlem a to především po malých městech, vesnicích a mezi nimi.

Celková hmotnost 7490 kg a některé nedostatky na silnicích či železničních přejezdech, kterých je například v okolí Senice na Moravě větší počet byly důvodem k nižší průměrné rychlosti, než jsem původně počítal.

I s naloženým vozidlem jsem se snažil šlapat na pedál akcelerátoru s rozumem. Za 342,6 km jsem„utratil“ 34,78 litrů motorové nafty, což je přepočítaných 10,15 l/100 km. Podstatným důvodem k velmi solidní, avšak orientačně změřené, spotřebě je jistě fakt, že jsem se držel 80-kilometrové hranice maximální rychlosti.

Ještě co se týká orientačního měření množství motorové nafty je potřeba říci následující. Motorovou naftou jsem ráno zaplnil nádrž Atega do maxima, večer u stejného stojanu jsem opět odebral maximum. Nejde tedy ani vzdáleně o exaktní měření, ale jakousi vypovídací schopnost takto provedený odhad jistě má.

A co se týká na začátku článku avizované ceny či hodnoty vozidla?

Dohromady s popsanými příplatkovými položkami plus některými dalšími je možno podobné vozidlo získat za zhruba 29 tisíc eur. K ceně je potřeba připočítat zhruba 5890 eur za nástavbu. Dohromady je to tedy cena, která je opravdu konkurenceschopná. Samozřejmě záleží na kurzovním lístku, ale v současnosti jde o cenu velmi vydařenou.

Závěrem lze shrnout, že Mercedes-Benz Atego 812 4x2 s hákovým natahovákem kontejneru je cenově na stejné úrovni jako jiná podobná vozidla například české provenience. Na to, jak je to s kvalitou výroby v podobném srovnání, věřím, že si z vlastních zkušeností odpovíte sami.

text: Milan Olšanský

foto: autor

zdroj: Trucker 12/2003

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Actrosem Z Tallinu do Sofie

Actros - Konvoj Praha - Budapešť

Arocs – Mercedes-Benz Arocs pro stavbu

Autobusy – Autobus budoucnosti s technologií CityPilot

Autobusy – Dálkový autobus FuturaVelkokapacitní Mercedes v pražských ulicích

Autobusy Mercedes-Benz

Autobusy – Mercedes-Benz Tourismo

Autobusy – Mercedes-Benz Tourismo slaví

Autobusy – Nový člen rodiny Mercedes-Benz

Autobusy – Skvělá alternativa ke konfekci



Emil Frey Select

Toyota C-HR 2,0 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

35 463 km, r. 2021

699.900,- Kč

Suzuki SX4 1,6 VVT,CZ,4x4

157 200 km, r. 2010

199.900,- Kč

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,1Ma,Selection4x4

139 124 km, r. 2020

899.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |