image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Malý velký vůz – Nissan Cabstar

02.12.2004 00:00

Nissan Cabstar 35.13 se skříňovou nástavbou AutoTech.

Čelní maska modelu 2004 je již designově sjednocena s ostatními užitkovými Nissany. Laminátový střešní spoiler s bočními "límci" výrazně ovlivňuje  spotřebu paliva při jízdě mimo město.

Závěsné zařízení ISO 50 umožňuje připojení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti 3500 kg.

Za levým zadním kolem byla plastová uzamykatelná schránka na nářadí apod.

Výškově seřiditelný volant je součástí sériové výbavy. Nová převodovka má přesné řazení a dobré odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů. Prostřední opěradlo může po sklopení sloužit jako stolek s klipsnou na doklady k nákladu.

Nákladový prostor má objem skoro 16m3. Nakládací hrana je 900 mm nad vozovkou.

Spínač příplatkového předehřívání paliva je zcela vlevo na palubní desce.

Vedle lehkých užitkových modelů s homologací N1 se samonosnou karoserií (Kubistar, Primastar, Interstar), byly v expozici i klasické „rámové“ nákladní modely Cabstar a Atleon. Oba dva jsou vyráběny ve španělské automobilce Nissan (tj. jejich dovoz se řídí pravidly EU), oba absolvovaly lehký facelift a modernizaci některých montážních skupin či agregátů a jak Cabstar, tak Atleon mají homologaci ve třídách N1/N2.

Zatímco Cabstar nabízí celkové hmotnosti 2800/3200/3500 (N1) a 4500 (N2) kg, Atleon začíná na celkové hmotnosti 3500 kg (N1) a jeho horní hranice je u sólo vozidla 15 000 kg (N2). Importér vyšel vstříc naší žádosti o test inovovaných modelů a tak jsme měli možnost vyzkoušet hned dva exponáty z Autotecu. Prvním byl malý model Nissan Cabstar TL2 – 125.35/2 se skříňovou nástavbou a druhý byl Nissan Atleon TK2-165.90R/3 s nástavbou pro přepravu vozidel (test přineseme v některém z následujících čísel DaS). Dnes nabízíme test malého Cabstaru s celkovou hmotností 3500 kg.

Inovace

Ve španělském závodě Nissanu v Madridu vyráběný „japonec“ byl naposledy v redakčním testu v DaS č.3/2003. Tehdy jsme ale měli k dispozici valník s celkovou hmotností 3200 kg, s jednoduchou montáží kol na zadní nápravě modelového ročníku 2003. Krátce po letošním Autotecu jsme ve značkovém servisu Nissan v Praze převzali Cabstar model 2004 ve verzi 125.35/2, s označením na bočních dveřích 35.13, se skříňovou nástavbou Aluvan z produkce „dvorního karosáře značky“ AutoTech Vinoř. Dlouhé oficiální označení modelu TL2-125.35/2 jde přeložit na výkon motoru (125 k) a celkovou hmotnost (3,5 t). Označení na dveřích pak v opačném pořadí avizuje celkovou hmotnost a výkon v koních zaokrouhluje směrem nahoru.

Pro všechny verze Cabstaru jsou k dispozici tři rozvory: 2500/2900/3400 mm. Konkrétní vozidlo mělo z hlediska městského provozu velmi sympatický rozvor 2900 mm (delší 3400 mm má tzv. karosovatelnou délku až 4477 mm, ale pak má vozidlo příliš dlouhý zadní převis, což není právě ideální při manévrování mezi zaparkovanými vozidly v hustém městském provozu).

Nově je montován vznětový přeplňovaný agregát s mezichladičem plnicího vzduchu Nissan BD30Ti EIII disponující výkonem 92 kW/272 Nm. Ale zákazníci si mohou zvolit i menší motor BD30T EGR EIII s výkonem 77 kW (turbodiesel ale bez mezichladiče plnicího vzduchu). Byla zastavena výroba přeplňovaného agregátu TD-27 EGR. Inovací prošla pětistupňová přímo řazená převodovka M5-35, která má změněnou kulisu řazení, shodnou s osobními vozy Nissan (tzv.„H“). Má sníženou hlučnost a „zvládne“ i zvýšený točivý moment obou dodávaných motorů. Byl zvýšen i rozsah jednotlivých rychlostních stupňů.

Změny ale najdeme i na podvozku. Místo dříve nabízeného nejkratšího rozvoru 2400 mm je nyní dodáván rozvor 2500 mm. Modely TL2-100.35 resp. 125.35 mají nyní nezávislé lichoběžníkové zavěšení předních kol s odpružením příčným listovým perem, čímž bylo dosaženo i menšího obrysového poloměru otáčení oproti dosavadním modelům. Konkrétně pro rozvor 2500 to je 5,5 m, pro rozvor 2900 mm to je 6,2 m a pro nejdelší rozvor 3400 mm to je 7,1 m. Byl také zvětšen rozchod předních kol na 1570 mm, což přispělo ke zvýšení stability vozidla a zvýšení brzdného účinku přední nápravy.

U větším modelů (125.45) byla zahájena montáž diferenciálu se zvýšenou svorností. To vše jsou ale technické záležitosti prostému oku neviditelné. Mírným faceliftem prošla i karoserie a palubní deska v kabině. Čelní maska nyní svým designem zapadá do „rodiny“ užitkových modelů Nissan, stejně jako velikost a typ písma na znaku. V interiéru jsem zaregistroval nový tvar volantu, novou barvu podkladu analogového tachometru a otáčkoměru a nový materiál na podlaze kabiny. Všechny modely získaly i nové čalounění a u vybraných modelů je standardně montován airbag řidiče. I nadále si zákazník může vybrat mezi třímístnou dvoudveřovou budkou resp. šestimístnou třídveřovou dvoubudkou.

Malý nebo velký?

„Ano, toť otázka ..“ řekl by možná princ dánský. Celkovou hmotností 3500 kg testovaný Cabstar patří do kategorie N1, tj. do tzv. „malých“ užitkáčů. Ale konstrukčně – robustní rám, tuhá zadní náprava, u testovaného modelu s dvoumontáží, možnost dodatečné montáže různých nástaveb – patří už mezi „dospělá“ nákladní auta.

A když otevřete zadní dvoukřídlé dveře skříňové nástavby (výrobce AutoTech Vinoř) vybavené podlahou s protiskluzné voduvzdorné překližky, máte k dispozici ohromný nákladový prostor s objemem skoro 16 m3. Rámový podvozek + velký nákladový prostor + dvoumontáž na zadních kolech – to se to bude přetěžovat. A to ještě náš „cabstárek“ měl namontované závěsné zařízení ISO 50 umožňující připojit bržděný vlek o celkové hmotnosti až 3500 kg. Tady si ale tradičně neodpustím poznámku, že souprava již dosáhne celkové hmotnosti 7000 kg a řidičský průkaz na sólo auto (tj. skupiny „B“) již nestačí.

Kabina

Nastupování do kabiny je s pomocí jednoho schodu bezproblémové. Volant je seřiditelný ve dvou rovinách, takže si dobrou polohu na sedadle, ideální pro řízení, najde i dlouhý řidič. Hrubá látka na čalounění sedadel je velmi příjemná i v letních měsících. Rozměrově ale budka do šířky nepovyrostla a tak v oblasti levého ramene by nějaký ten centimetr navíc byl jistě příjemný. Volant padne dobře do ruky, v jeho středu je nyní namontován airbag. Přístrojový panel až na zmíněný nový podklad pod analogovými přístroji je nezměněný, tj. přehledný a dobře čitelný.

Všechny ovladače a spínače jsou v dobrém dosahu i připoutaného řidiče. Škoda že letité páčky ovládající větrání a vytápění, ještě nebyly nahrazeny otočnými knoflíky. Snad příště. Stejně tak na svém místě u pravého kolene zůstala deštníková rukojeť parkovací brzdy (stejné řešení používá např. pick-up Ford Ranger). Nová kulisa řazení s úpravou převodového ústrojí Cabstaru určitě prospěla. Řazení bylo nyní opravdu přesné a také odstupňování jednotlivých převodů odpovídalo i plně naloženému vozidlu (s přívěsem jsme nejezdili).

Vzhledem k tomu, že Cabstar – alespoň s touto skříňovou nástavbou – je spíše rozvážkové vozidlo, asi bych uvítal více odkládacích prostor. Uzavíratelná schránka před spolujezdcem je docela malá a šikovný výsuvný držák na nápoje ve střední části palubní desky je jednoúčelový. Pravda, naše konkrétní vozidlo mělo za levým zadním kolem na rámu upevněnou rozměrnou plastovou (vodotěsnou) uzamykatelnou schránku na nářadí a povinnou výbavu (zvedák se ale pohodlně vejde za sedadla).

Opěradlo prostředního sedadla (je opravdu spíše nouzové) po sklopení vpřed vytvoří vhodnou plochu na vyplňování dokladů, s praktickou klipsnou právě na papíry od nákladu, faktury apod. Navíc, v zadní stěně kabiny se po sklopení tohoto opěradla objeví docela rozměrná schránka ve velikosti A4. V předchozích řádcích jsem vlastně i vysvětlil, že ačkoliv pro spolujezdce jsou formálně homologována dvě místa, ve skutečnosti je k dispozici pohodlné pouze jedno.

Testovaný Nissan Cabstar měl vedle standardně montovaného otáčkoměru a airbagu řidiče i některé příplatkové prvky, které ale značně zvyšují komfort obsluhy vozidla. Tím nemyslím tachograf pro dva řidiče, ten zatím není pro vozy skupiny N1 předepsaný, ale vyhřívaná i když manuálně seřiditelná rozměrná zpětná zrcátka, el. ovládaná okna a předehřívač nafty ThermoLine Eberspächer. Údržbu či případnou opravu na motoru zjednodušuje vpřed sklopná (za příplatek) budka. Celou operaci lehce zvládne samotný řidič po odjištění zámku vpravo za budkou. Hlavně v zimních měsících řidič ocení i nádržku ostřikovače umístěnou přímo v kabině, takže vlastně „temperovanou“.

Jízdní dojmy

Zvuková kulisa zcela syrového vznětového agregátu (v době redakčního testu bylo na tachometru „natočeno“ pouhých 250 km!) byla docela příjemná a slyšitelné „nýtování“ vznětového motoru po zahřátí na provozní teplotu bylo výrazně ztlumeno. Prvních pár kilometrů – ještě bez nákladu – jsem si „ohmatával“ novotou vonícího pracanta. Do nákladového prostoru jsem umístil zátěž o celkové hmotnosti cca 730 kg, takže vozidlo bylo využito pouze z větší poloviny povolené užitečné hmotnosti.

Překvapivě u prázdného vozu zadní náprava na pražské dlažbě neodskakovala, tak jak jsem předpokládal. Ale i uvedených 730 kg stačilo, aby zadní náprava příjemně zvláčněla. Přístup k nákladovému prostoru je pouze zadními křídlovými dveřmi s aretací v úhlu 270°. Objemná hliníková nástavba má samostatné vnitřní osvětlení ovládané tlačítkem u pravé strany, tj. u výsuvných schůdků. Nakládací hrana je 900 mm nad vozovkou.

Jestliže dříve převodovka předchozí generace Cabstaru E vyžadovala značnou pečlivost při řazení od řidiče, pak nová generace přináší výrazně větší komfort. A stejně tak pochvalně se musím zmínit o motoru. Při hodně svižné jízdě – a modernizovaný Cabstar ji díky solidnímu a jistému podvozku umožňuje – jsem jen nárazově vytáčel motor na hodnotu 3000 min-1. Většinou stačilo „točit“ jenom do 2500 min-1 a při volném pojíždění po hlavním městě i méně. Pružnost motoru nad 1850 min-1 byla dobrá, nárůst výkonu motoru plynulý. Razantnější jízdu jsem si vyzkoušel až na komunikacích mimo hlavní město.

Pochvaloval jsem si neslábnoucí výkon brzd, vpředu kotoučových, vzadu bubnových, příjemný převod posilovače řízení a konec konců i výhled z vozidla. Při manévrování ve městě jsem pak získával „body“ před konkurencí optimálním poloměrem zatáčení. Upřímně řečeno, když jsem auto vracel do garáží dovozce, vrtalo mi hlavou pouze to, jaké jízdní vlastnosti může mít souprava, tj. plně naložený Cabstar s bržděným přívěsem o celkové hmotnosti 3,5 t. Asi by bylo vhodnější přepravovat spíše objemnější, ale lehčí náklad.

Nissan Cabstar s kvalitní skříňovou nástavbou ocení přepravce, který potřebuje robustnější vozidlo provozované častěji na nepříliš kvalitních silnicích. Ať už jde o městské či vesnické komunikace. Dvoumontáž ale přímo vybízí k montáži valníku nebo sklápěcí korby a k využití vozidla např. ve stavebnictví či komunálních službách (třeba s vysokozdvižnou plošinou). Životnost klasické rámové konstrukce by měla být přece jenom větší než u samonosných karoserií. Teoreticky měl testovaný vůz maximální rychlost 133 km/h. Ale s ohledem na malý počet kilometrů jsem nechtěl auto trápit, a tak jsem na dálnici uháněl rychlostí do 120 km/h. V průběhu testu byla průměrná spotřeba 11 l/100 km.

Pojištění Generali pojišťovna

Havarijní pojištění – pro riziko havárie s odcizením vč. živelných škod, vandalismu, požáru a výbuchu na území celé Evropy. Pro užitková vozidla pojišťovna nerozlišuje regionální zóny. Příklady smluv: Spoluúčast 5 procent, minimálně 5 tisíc Kč – roční pojistné 28 576 Kč. Spoluúčast 20 procent, minimálně 10 tisíc Kč – roční pojistné 22 860 Kč.

Povinné ručení – počítáno pro současné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Produkt Plus (limity pojistného plnění 30 mil. Kč u věcných škod a 60 mil. Kč u škod na zdraví) – roční pojistné 11 200 Kč.

Leasing Summit leasing

Klasický finanční leasing, na 36 nebo 48 měsíců, měsíční nebo kvartální splátky v neměnné výši, pojištění zahrnuto ve splátkách (v případě sjednání leasingové smlouvy včetně pojištění), doplňkové pojištění skel a asistenční služby. Rozpětí mimořádné leasingové splátky 30 až 70 procent odstupňováno po 5 procentních bodech. Příklady smluv: Mimořádná splátka 35 procent – 266 560 Kč vč. DPH. Na 36 měsíců, splátka měsíční bez pojištění (klient si sjednává individuálně) 16 282 Kč/s pojištěním 17 365 Kč. Na 36 měsíců, splátka kvartální vč. pojištění 52 310 Kč. Na 48 měsíců, splátka měsíční bez pojištění (klient si sjednává individuálně) 12 909 Kč/s pojištěním 13 950 Kč. Na 48 měsíců, splátka kvartální vč. pojištění 42 137 Kč.

Základní technické údaje

MOTOR

Vznětový přeplňovaný čtyřválec Nissan BD-30Ti Euro 3 s mezichladičem plnicího vzduchu s přímým vstřikováním paliva. Předehřev paliva Thermoline Eberspächer. Pětistupňová přímo řazená převodovka M5-35, trvalý pohon zadních kol. Vpředu kotoučové, vzadu bubnové brzdy.

Zdvihový objem (cm3): 2953

Max. výkon (kW/min-1): 92/3600

Max. točivý moment (Nm/min-1): 272/2000

ROZMĚRY VOZIDLA

Rozvor (mm): 2900

Délka/šířka/výška (mm): 4200/2100/3100

Skříň (mm): 3600/2060/2090

Celková/užitečná hmotnost (kg): 3500/1905

Bržděný/nebržděný přívěs (kg): 3500/750

Objem náklad. prostoru (m3): 15,5

Objem palivové nádrže (l): 90

Obrysový poloměr otáčení (m): 6,2

Pneumatiky: Bridgestone

Rozměr pneumatikR 623: 195/70 R15

Max. rychlost (km/h): 135

Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 10,1

text: Jiří Krenar

zdroj: Automobil revue 11/2004

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Automobily – Do bahna (i) velkoměsta

Automobily – Nissan e-NV200 je již elektrický

Citroën,Nissan,Volkswagen - Nejen hotelový shutlle

Čtyřkolky vhodné i na práci

Dacia/Ford/KIA/Nissan/Suzuki/Toyota – Čtyřkolka pokaždé jinak

David nebo Goliáš?

Dodávkové vozidlá – Elektrická budúcnosť?

Doprava – London Taxi

Elektrická LUV – Nissan eNV200

Elektromobily – Tiše a čistě



Emil Frey Select

Toyota Yaris 1,5 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

56 224 km, r. 2016

319.900,- Kč

Peugeot 3008 1.6 VTi 120k ALLURE, NAVI

135 960 km, r. 2015

239.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback E-TENSE 300k AT8 GRAND 4x4

26 070 km, r. 2021

1.339.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |