image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

NISSAN PULSAR 1.2 DIG-T 115 – KOMFORTNÍ A BEZPEČNÝ

02.08.2016 15:31

p1 111506

Jednoduché tvary karoserie oživuje výraznější tvar zadních skupinových svítilenAž osm let po ukončení výroby se hatchback Nissan Almera dočkal nástupce. Stal se jím od základu nový Pulsar, podrobně představený v AR 11/’14. Ze zatím skromné palety jsme podrobili krátkodobému testu typ se zážehovým motorem a manuálně řazenou převodovkou. 

Pulsar zaujme na první pohled dynamickým vzhledem střízlivě elegantní pětidveřové dvouprostorové karoserie, na němž se podílí zejména členitá čelní stěna, klínovitá linie pontonu, zdůrazněná stoupajícími bočními prolisy nad klikami dveří a prahy, jakož i proporce celkové délky a velkého rozvoru. Právě posledně zmíněnými rozměry patří k největším u vozů nižší střední třídy, resp. segmentu C, z čehož těží i velikost interiéru s poněkud výše uloženými sedadly, dobře přístupnými čtveřicí bočních dveří otevírajících se o 65º/70º. Snadný je i přístup k zavazadlovému prostoru výklopnou zadní stěnou, která sahá k jeho prahu nad integrovaným nárazníkem, u nezatíženého vozu 700 mm nad zemí, a jejíž dolní okraj je po otevření ve výšce 1930 mm, kde již neohrožuje hlavy osob manipulujících se zavazadly. Díky dobře využitému obestavěnému prostoru je v interiéru dostatek místa pro cestující i jejich zavazadla, o čemž jsme se přesvědčili měřením hlavních vnitřních rozměrů. V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1360/1334 mm a výška stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 860 až 950 mm, v obdobných místech u zadních sedadel 1460/1350 mm, resp. 940 mm. Zvláštní pozornost si zaslouží místo pro nohy zadních cestujících, zaručující jim mimořádný komfort.

Výbava klasicky řešené přístrojové desky je přehledně rozdělena do výklenku před multifunkčním volantem s ovládacími tlačítky audiosoustavy a tempomatu a na středový panel s navazující konzolou mezi sedadlyV závislosti na podélném nastavení předních sedadel je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 230 až 460 mm, jež střední hodnotou 345 mm překonává nejen všechny vozy nižší střední třídy, ale i některé větší. Dostatečně velký je i dobře tvarovaný zavazadlový prostor. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 770 mm, mezi podběhy široký 1000 mm a pod výklopným odnímatelným krytem vysoký díky prostorově úspornému náhradnímu kolu 590 mm. Není-li zadní sedadlo obsazeno, popř. je-li využita jen jedna jeho část, lze zavazadlový prostor značně zvětšit sklopením jedné, nebo obou částí nesouměrně děleného opěradla na sedák, čímž se ložná délka prodlouží na nejméně dvojnásobek. Zvětšená ložná plocha však není zcela rovná, dělí ji asi 150 mm vysoký schod. Nejlepším vozům své třídy se vyrovná Pulsar i bohatstvím výbavy, nabízené ve třech úrovních – Visia, Acenta a Tekna, kterou měl i testovaný vůz. Všechny mají většinu shodných standardních prvků, mezi nimiž najdeme mj. centrální zamykání, šest airbagů včetně bočních na předních sedadlech a okenních pro obě řady, úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektricky ovládaná skla předních dveří i zpětná zrcátka, tempomat s omezovačem rychlosti, klimatizaci, palubní počítač s 5“ barevným monitorem, dvousměrně seřiditelný volant s ovládacími tlačítky audiosoustavy a tempomatu, systém monitorování tlaku v pneumatikách atd.

Pohodlná přední sedadla jsou v dostatečném rozsahu všestranně manuálně seřiditelná. Jsou sice náznakově anatomicky tvarovaná, ale nepříliš výrazné boční polštáře nepodpírají tělo dostatečně v příčném směruNejvyšší úroveň Tekna má navíc bezpečnostní pásy předních sedadel s dvojitým předpínačem a omezovačem zatížení, samočinnou dvouzónovou klimatizaci, bezpečnostní systém Safety Shield (upozornění na vybočení z jízdního pruhu, sledování slepého úhlu, monitorování pohybujících se objektů, samočinné nouzové brzdění), adaptivní LED světlomety s ostřikovači, elektricky ovládaná sklopná a vyhřívaná zpětná zrcátka, spouštění motoru tlačítkem, vyhřívaná přední sedadla či navigační systém NissanConnect s parkovací kamerou. Nároční zájemci si mohou vybrat z nabídky výbavy na přání za příplatky řádu tisíců korun, z nichž některé jsou součástí různých sad. Celek i jednotlivé detaily jsou dílensky pečlivě zpracované z vesměs kvalitních materiálů. Koncepci i základní konstrukční řešení poháněcí soustavy a podvozku převzal Pulsar z typu Qashqai, a je také, jako druhý typ této značky, postaven na stejné podlahové skupině CMF, vyvinuté aliancí Nissan/Renault. Ze zatím skromné nabídky dvou alternativních motorů měl testovaný vůz moderní zážehový přeplňovaný čtyřválec DIG-T 115 se čtyřventilovým rozvodem a přímým vstřikováním paliva, splňující požadavky emisní normy Euro 6 a základními konstrukčními znaky shodný s motorem Renault Energy TCe 130, avšak s jinou řídicí jednotkou určující jeho charakteristiku, resp. výkonové parametry. Má nejen vcelku slušný výkon 66 kW, ale zejména příznivý průběh točivého momentu v širokém rozpětí středních otáček.

Výklopná zadní stěna sahá k prahu zavazadlového prostoru 700 mm nad zemí. Po otevření je její dolní okraj ve výši 1930 mm, dost vysoko, aby neohrožoval hlavy osob manipulujících se zavazadlyNeméně zajímavé je, že výkon vrcholí již ve 4000 min-1, ale největší otáčky určuje zásah omezovače až při zhruba 6400 min-1, vyznačených červeným polem stupnice otáčkoměru. Má kultivovaný běh a s jeho charakteristikou je dobře sladěna přímo řazená šestistupňová převodovka s oběma nejvyššími stupni jako vestavěnými úspornými rychloběhy – nejvyšší povolené dálniční rychlosti 130 km/h dosáhne vůz již při otáčkách 3420/2860 min-1. Hlavní skupiny podvozku, zejména obě nápravy, odpovídají nejrozšířenějšímu konstrukčnímu schématu vozů této třídy s předním pohonem. Vpředu je to modifikovaná náprava McPherson, uvolňující dostatek místa pro příčné uložení řadového motoru, vzadu pak kliková náprava, jejíž poněkud omezené vlastnosti vyvažuje jednoduchost a levnější výroba i prostorová nenáročnost. Tomuto standardu odpovídá také brzdová soustava s kotouči na všech kolech, jakož i řízení s elektrickým posilovačem vhodně zvolené proměnné účinnosti. Hlavní údaje o poháněcí soustavě a podvozku jsou v připojeném přehledu. Tvůrci Pulsaru nezůstali nic dlužni ani soudobým bezpečnostním požadavkům a vybavili jej řadou vesměs elektronicky řízených soustav, zvyšujících jeho aktivní bezpečnost a napomáhajících řidiči v ovládání zejména v mezních situacích. Všechny typy, resp. úrovně výbav mají standardně ABS s brzdovým asistentem, stabilizační a protiprokluzovou soustavu i asistent rozjezdu do kopce. Zmínku zaslouží soustava Active Trace Control, korigující v zatáčkách vrozenou nedotáčivost vozu s předním pohonem přibrzďováním předního vnitřního kola. Novinkou je soustava aktivního ovládání podvozku, sledující dráhu vozu a řídící pohyby karoserie krátkodobým přibrzďováním jednotlivých kol, jímž omezuje nedotáčivost a boční naklánění. Pulsar jsme vyzkoušeli v běžném silničním provozu a podrobili ho také obvyklému měření zrychlení a spotřeby paliva.

Nepochybnou příslušnost ke značce Nissan prozrazuje Pulsar na první pohled designem čelní stěny s integrovaným nárazníkem. Záď hatchbacku oživují velké dělené koncové svítilny, zčásti uložené na výklopné zadní stěněJízdními vlastnostmi se nijak neliší od ostatních vozů této třídy. V zatáčkách a při vyhýbacích manévrech je lehce nedotáčivý a ani při svižné jízdě se příliš bočně nenaklání. Díky dlouhému rozvoru je směrově stabilní a ani rychlé opakované změny směru (slalom) vůz nerozkývají, stejně jako dynamické změny jízdy nevyvolávají výrazné nežádoucí pohyby karoserie. Zásluhu na tom má nejen dobře zvolená charakteristika odpružení a tlumení, vyhovující dobrým kompromisem požadavkům na komfort a jízdní vlastnosti, ale i optimální geometrie podvozku. Jen při rychlé jízdě na nerovné vozovce se projeví vrozený handicap jednoduché zadní nápravy mírným neklidem zádě vozu. Na snadném a bezpečném ovládání vozu za všech běžných podmínek se podílí přesné řízení s vhodně nastavenou charakteristikou posilovače, lehce a přesně řadící převodovka i výkonná brzdová soustava, neslábnoucí ani při opakovaném intenzivním brzdění. Výsledky měření se liší od údajů výrobce jen v obvyklých mezích daných nejen chybami měření, ale i rozdíly metodik. Nicméně potvrzují, že Pulsar je i s poměrně malým motorem dostatečně temperamentní, aniž by to bylo zaplaceno neúměrnou spotřebou paliva. V běžném provozu a při klidné, byť svižné jízdě umí jezdit i za 5 litrů benzinu na 100 kilometrů, takže s jednou náplní nádrže lze ujet 900 kilometrů. Pulsar je všestranně dobře vybaven pro soutěžení s velmi početnou konkurencí vozů nižší střední třídy. Výkonově se většině z nich vyrovná, všechny však předčí velkým interiérem, nabízejícím značné pohodlí zejména cestujícím na zadních sedadlech. Právě tím může být přitažlivý pro zájemce o pohodlný rodinný vůz, vyhovující i nárokům na pohodlí a bezpečnost, jimž nabízí i dobré užitné vlastnosti a osobitý vzhled, který ho odlišuje od jisté uniformity řady ostatních. Zájemci o něj si mohou vybrat ze tří typů s třemi úrovněmi výbavy v cenovém rozpětí od 365 000 do 555 000 Kč. Testovaný vůz se základní výbavou nejvyšší úrovně stojí 495 000 Kč.

Technické údaje

MOTOR 

Ze dvou alternativních motorů pro Pulsar měl testovaný vůz pod kapotou přeplňovaný zážehový čtyřválec 1197 cm3 se čtyřventilovým rozvodem a přímým vstřikováním palivaTyp H5FT, kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec uložený napříč před přední nápravou; 1197 cm3 (ø 72,2 x 73,1 mm), 10,0:1; 85 kW/4500 min-1, 190 N.m/2000 min-1; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, v každém válci dva sací a dva výfukové ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku; chlazení s elektrickým větrákem; akumulátor 12 V – 70 A.h

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ

Pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka s přímým řazením (3,727 – 1,947 – 1,323 – 0,975 – 0,763 – 0,638 – Z 3,687); stálý převod 3,933.

PODVOZEK 

Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými podélnými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor ø 24,2 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením); parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 3,0 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 6.5J x 17; pneumatiky Continental ContiSportContact 205/50 R 17; ocelové nouzové náhradní kolo s pneumatikou T125/70 D 16.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 

Dobře tvarovaný zavazadlový prostor má hladké stěny bez nevyužitelných zákoutí. Sklopením opěradel na sedáky se jeho ložná délka zdvojnásobí, prodloužená plocha však není zcela rovná a dělí ji uprostřed asi 150 mm vysoký schodRozvor náprav 2700 mm, rozchod kol vpředu i vzadu 1540 mm; d/š/v 4387/1768/1520 mm; světlá výška 150 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1265/1750 kg; objem zavazadlového prostoru 385/1385 l; objem palivové nádrže 46 l.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) 

Největší rychlost 190 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,7 s; spotřeba paliva EU 6,3/4,3/5,0 l/100 km; CO2 117 g/km; vnější stopový průměr zatáčení 10,2 m; nájezdový úhel přední/zadní 16,3º/26,2º, přechodový úhel 16,2º.

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Nissan Atleon - Atleon to má na háku

Nissan Juke 1.6 DIG-T - Sportovní crossover

Nissan Micra – S kompresorem

Nissan Primera kombi 2,2 dCi

Nissan Qashqai – rádce s výběrem

Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 158 4WD X-Tronic – Se vší parádou

Nissan 370Z - Jeden z nejlepších



Emil Frey Select

Citroën C4 Cactus 1.6 BlueHDi 100k SHINE, NAVI

123 563 km, r. 2014

229.900,- Kč

Toyota C-HR 2,0 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

23 711 km, r. 2021

699.900,- Kč

Peugeot 3008 1.6 VTi 120k ALLURE, NAVI

135 960 km, r. 2015

239.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |