image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Nejrychlejší blesk

Otakar Gregora 15.09.2003 00:00

Design karoserie prozrazuje sportovní charakter nejrychlejšího sériového vozu značky. Na robustní příď s velkými otvory pro přívod chladícího vzduchu navazuje klínovitá linie pontonu.

Krátká stupňovitá záď vrcholí výraznou odtokovou hranou víka zavazadlového prostoru, vyklápějícího se  společně se značně skloněným zadním sklem, plynule navazujícím na křivku střechy.

Uprostřed přístrojové desky je displej palubního počítače, pod ním rádio s přehrávačem CD a ovládací prvky klimatizace. Z konzoly mezi sedadly vyčnívá volicí páka samočinné převodovky, po jejímž přesunutí vlevo lze jednotlivé stupně řadit ručně.

Sportovní charakter vozu prozrazují i anatomická přední sedadla. Řidičovo je, tak jako volant, i svisle seřiditelné, a délku jeho sedáku lze měnit posuvným předním dílem.

Zadní sedadla mají opěrky hlav a tříbodové pásy pro cestující. Plné pohodlí však na nich mají jen dva na anatomicky tvarovaných krajních místech oddělených sklopnou loketní opěrou, v níž je mělká odkládací schránka.

Zavazadlový prostor lze zvětšit sklopením dělených zadních opěradel včetně opěrek hlav na sedáky. Prodloužená ložná plocha sice není zcela rovná, ale ložná délka, vymezená předními opěradly, se zvětší ze základních 1020 mm na nejméně 1730mm.

Testovaný nejvýkonnější typ GTS má pod kapotou napříč uložený moderní vidlicový šestiválec. Po demontáži malého plastového krytu nad přední řadou válců je vidět tři delší samostatné větve jejich variabilního  sacího potrubí soustavy Multi-ram.

V rozporu s ustálenými definicemi druhů karoserií označuje výrobce tuto novinku jako pětidveřové kupé, aby tak zdůraznil její sportovní charakter. Tomu ostatně odpovídá i styling a několik prvků designu, jako jsou robustnější přední nárazník v celku se spoilerem, jehož střední část opticky navazuje na kapotu, otvory před předními koly pro odvod vzduchu z motorového prostoru, krátká stupňovitá záď s výraznou odtokovou hranou či dvojité ústí výfukového potrubí. Výrazným znakem jsou i 17“ kola a asi o 20 mm nižší světlá výška. Zmínku zaslouží i velmi dobrá aerodynamika.

Z hlediska užitných vlastností je ovšem Vectra GTS plnohodnotný pětimístný cestovní vůz s prostorným variabilním interiérem, o čemž svědčí i jeho vnitřní rozměry. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1480/1420 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 980 až 1040 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1470/1380 mm, resp. 900 mm. Místa pro nohy je vzadu poměrně dost, neboť i za zcela vzad posunutými předními sedadly je mezera nejméně 140 mm. Nadprůměrný objem zavazadlového prostoru, vymezený délkou 1020 mm, šířkou 1000 až 1100 mm a výškou 530 mm, lze zvětšit sklopením dělených zadních opěradel na sedáky. Prodloužená ložná plocha sice není zcela rovná, ložná délka se však zvětší na nejméně 1730 mm. Zavazadlový prostor je dobře přístupný po zvednutí lomené výklopné zadní stěny, jejíž dolní okraj je 1830 mm nad zemí, při manipulaci se zavazadly je však třeba překonávat práh ve výši 700 mm.

Sportovnímu charakteru vozu odpovídá i jeho interiér s dvousměrně seřiditelným malým volantem obšitým perforovanou kůží, pohodlnými anatomickými sedadly a přehlednými kruhovými přístroji s černými číselníky popsanými kurzívou. K bohaté standardní výbavě testovaného špičkového modelu GTS Elegance patří mj. šest airbagů včetně dvou průběžných okenních, aktivní opěrky hlav, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, elektronicky řízená klimatizace, palubní počítač, stírače s dešťovým čidlem, čalounění kombinací kůže a textilu aj. Dílenské zpracování celku i všech detailů je velmi dobré, rovněž tak kvalita použitých materiálů.

Srdcem vozu, určeným výhradně pro špičkový typ Vectra GTS, je moderní vidlicový šestiválec, víc než výkonem (48,5 kW.l-1) vynikající velkým točivým momentem, na jehož příznivém průběhu v širokém rozsahu otáček má zásluhu variabilní sací soustava Multi-ram, měnící v závislosti na provozním režimu dvoustupňově účinnou délku potrubí (185 nebo 525 mm). S charakteristikou motoru je dobře sladěna nová pětistupňová samočinná převodovka ActiveSelect, umožňující i manuální postupné řazení, vyhovující zejména řidičům spojujícím představu sportovního vozu s aktivním rozhodováním o volbě vhodného rychlostního stupně. Samozřejmě, že i její program samočinného řazení se díky vyspělému elektronickému řízení přizpůsobuje okamžitým provozním podmínkám a stylu jízdy. Navíc může řidič zvolit program pro jízdu v zimním období na kluzkých silnicích.

O sportovním charakteru vozu ovšem nerozhoduje jen výkon motoru. Ten je sice zdrojem očekávaného temperamentu, ale jeho plné a bezpečné využití je podmíněno vlastnostmi podvozku. A právě takový má Vectra GTS, vděčící za vskutku vynikající jízdní vlastnosti nejnovější verzi podvozku IDS (Interactive Driving System). Tak označuje výrobce soustavu spojující jednotlivé skupiny podvozku a optimálně koordinující jejich činnost. Alespoň stručně zaslouží jmenovat přesně definovanou geometrii a kinematiku zavěšení kol s co nejmenšími neodpruženými hmotami, vhodnou charakteristiku tužšího odpružení, přesné řízení s elektrohydraulickým posilovačem, či výkonnou brzdovou soustavu.

Součástí IDS je řada vyspělých a vesměs elektronicky řízených prvků zvyšujících bezpečnost, jako čtyřkanálová protiblokovací soustava brzd ABS, obohacená o funkci modifikovaného brzdění v zatáčkách CBC (Cornering Brake Control), brzdový asistent, protiprokluzový systém TC Plus zasahující do činnosti brzd i motoru, či vypínatelný stabilizační systém ESP Plus, aktivující v kritických situacích současně brzdy až tří kol. Solidním základem podvozku je mimořádně tuhá karoserie – proti předchozímu typu tužší v krutu o 74 % a v ohybu o 62 %.

Na několika stech kilometrech za volantem tohoto vozu jsme se přesvědčili o jeho vskutku vynikajících provozních vlastnostech. O to víc jsme litovali, že povodněmi poničený zkušební úsek znemožnil ověřit si obvyklým měřením jeho temperament, a tak musíme věřit údajům výrobce, což opravňuje alespoň výsledek opakovaného orientačního měření zrychlení na vybraném úseku dálnice – z 0 na 100 km/h za 8,2 s.

Z obvyklého programu zbylo jen měření průměrné provozní spotřeby paliva, při němž na naší standardní zkušební trati dlouhé 132,8 km se 40% podílem dálnice spotřeboval vůz při vysoké průměrné rychlosti 101,3 km/h uspokojivých 9,1 l/100 km.

Plné absolutorium patří tomuto vozu za znamenité jízdní vlastnosti, neboť nezklamal v žádné z obvyklých disciplín. Nejen díky dlouhému rozvoru je směrově stabilní, v zatáčkách se chová téměř neutrálně a příčně se jen neznatelně naklání, jeho temperament bezpečně krotí výkonné a neslábnoucí brzdy, a lehké řízení umožňuje mířit s ním přesně tam, kam je třeba. Nutno ovšem dodat, že podpůrné elektronické systémy podvozku nepochybně kamuflují většinu chyb řidiče, takže on i spolucestující mohou plně vychutnávat požitek z jízdy a pocitu bezpečí.

Opel Vectra GTS 3.2 V6 si vskutku zaslouží logo s bleskem, symbolicky vyjadřujícím temperament nejrychlejšího sériového vozu této značky. Ten je ovšem jen jednou z jeho četných kvalit, v jejich výčtu nechybí ani dobré užitné vlastnosti a komfort rodinného cestovního vozu. To vše není ovšem zadarmo. Kdo si chce dopřát takový požitek, musí být alespoň „nejchudší“ milionář – základní cena testovaného vozu je totiž 959 900 Kč.

Opel Vectra gts 3.2 v6 - ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Pětimístný cestovní automobil s motorem vpředu a pohonem předních kol.

MOTOR

typ Y32SE, kapalinou chlazený zážehový vidlicový šestiválec do V/54° ECOTEC, uložený napříč před přední nápravou a skloněný o 1° vpřed; 3175 cm3 (o/ 87,5 x 88,0 mm), 10,0:1; 155 kW/6200 min-1, 300 N.m/ /4000 min-1; blok motoru i hlavy válců z hliníkové slitiny; čtyřikrát uložený klikový hřídel; 2x OHC, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily do V/39° (v každém válci dva sací a dva výfukové) ovládané hydraulickými zdvihátky se samočinným vymezováním vůle; variabilní sací potrubí Multi-ram; elektronické postupné vstřikování paliva Bosch Motronic M 3.1.1 řízené společně s bezdotykovým zapalováním bez rozdělovače, s cívkami u svíček; trojčinný katalyzátor výfuku se dvěma sondami lambda; chlazení se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 140 A, akumulátor 12 V – 66 A.h.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ

samočinná převodovka Aisin-Warner s volitelným programem ručního postupného řazení ActiveSelect, s hydrodynamickým měničem momentu a pětistupňovou planetovou převodovkou (4,68 – 2,94 – 1,92 – 1,30 – 1,00 – Z 3,17); stálý převod 2,4.

PODVOZEK

bezrámová konstrukce s předním a zadním pomocným rámem; všechna kola nezávisle zavěšená; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava víceprvková s jednoduchými podélnými rameny a trojicemi příčných ramen; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči s plynovou náplní (vzadu vně pružin), vpředu i vzadu příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové dvouokruhové diagonální s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech duté kotoučové o/ 302/292 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola, hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem, volant o/ 365 mm, převod 15,2 (2,75 otáček mezi krajními rejdy); kola z hliníkové slitiny s ráfky 6,5 J x 17, pneumatiky Goodyear Eagle NCT5 215/50 R 17.

KAROSERIE

samonosná ocelová; čtyřdveřový sedan s výklopnou zadní stěnou krátké stupňovité zádě a variabilním zavazadlovým prostorem; cx = 0,28.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI

rozvor kol 2700 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1525/1515 mm; délka 4596 mm, šířka 1798 mm, výška 1460 mm; pohotovostní/užitečná hmotnost 1528/497 kg; objem zavazadlového prostoru 500/1360 l; objem palivové nádrže 61 l.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)

největší rychlost 246 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,0 s; spotřeba paliva EU 93/116 15,8/7,8/10,7 l/100 km; CO2 257 g.km-1; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,86/11,60 m.

text: Ing. Otakar Gregora

zdroj: Automobil revue 5/2003

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Křížem krážem

Ofenziva

Opel Adam 1.4 – Nejmenší Blesk

Opel Agila 1.2 - Čilý kompakt

Opel Ampera – Elektrická revoluce

Opel Ampera – Jak funguje v praxi?

Opel Antara 2.4 – Němec z Koreje

Opel Astra GTC – Krása na tři

Opel Astra J - Nové ambice

OPEL ASTRA ST 1.6 CDTI (100 kW) – Zajímavá alternativa



Emil Frey Select

Opel Zafira 1.4 TURBO 103kW EDITION,7.MÍST

82 529 km, r. 2015

339.900,- Kč

Toyota C-HR 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,Executiv

58 745 km, r. 2018

549.900,- Kč

Opel Mokka 1.2 TURBO 74kW ELEGANCE, NAVI

29 112 km, r. 2021

539.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • MG 5 Electric – První elektrické kombi

    Na český trh koncem jara příštího roku zamíří vůbec první elektromobil s... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |