image/svg+xml

Automobil Revue

Náš test

Lovec hlav

Petr Hanke 02.12.2003 00:00

Když už jste uvnitř, cítíte, že tohle auto bude hračka ovládat, a to nemusíte přitom ani nastartovat motor.

To, že se nacházíte v blízkosti vozů zvaných superauta, poznáte hned. Vaše tělo totiž úplně samo začne produkovat vlnu adrenalinu, chvění a jakéhosi hormonálního návalu, které svazují vaše vnitřnosti do maličkých uzlíčků tak silně, že vám z toho třeští hlava. Je to senzační pocit, který dokáže navodit jen málo aut. Gallardo k nim patří.

Žádný jiný výrobce se nemůže chlubit tím, že má auto s pohonem všech kol, desetiválcem a nejvyšší rychlostí přes 300 km/h jako základní model. Lamborghini však ano, jeho „baby“ model má navíc hmotnost 1520 kg a cenu kolem šesti miliónů korun.

Čekáme, ostatně jako vždy, ve firemní kavárně, která je jen co by kamenem dohodil od výrobních hal v Sant’Agatě. Krásně vidíme na výrobní linku, jíž projíždějí pouze polotovary, které až na konci získají svůj výraz a dokonalý tvar. Na první pohled najdete na designu Gallarda poměrně dost prvků podobných většímu Murciélagu.

Ona podobnost je zřejmě v hranatých světlech a dvojici otvorů pro přívod chladicího vzduchu. Gallardo však má mnohem kratší převisy, jemnější boky a průřezy v bocích zajišťující náležité chlazení všeho potřebného. Nemyslete si však, že design Gallarda je jen účelným způsobem, jak zabalit všechny potřebné agregáty – to ani náhodou.

Společné úsilí Italdesignu a šéfdesignéra Lamborghini Luca Donckerwolka si dalo záležet na každičkém detailu. Podívejte se například na nádherná zpětná zrcátka, která ční z povrchu karoserie jako dokonalé sochy odolávající větru a dešti. Jejich tvar nádherně dokresluje napjatou atmosféru celého automobilu.

Výjimečná jsou i zadní světla – rubínově červené kostičky včleněné do povrchu karoserie, které se protahují přes odtokovou hranu nahoru. Čím více se na ně díváte, tím víc vás přitahují.

Lamborghini se u Gallarda vzdalo typických vzhůru otevíratelných dveří. Zklamání? Trošku ano, ale proces nastupování je stále takovým malým rituálem. V Gallardu se sedí nízko, poměrně vzadu a jen několik centimetrů nad zemí.

I když máte zpočátku značný respekt, za chvíli se v autě cítíte jako doma. Uvnitř máte přeci jen méně klaustrofobického strachu než v Murciélagu. Přestože konce auta nevidíte, je překvapivé, že cítíte, kde jsou. Auto je pohodlné, je samozřejmě ušité především pro rychlou jízdu, ale ani běžný přesun po normálních silnicích by neměl být nějak přehnaně stresující.

Povídám a málem bych zapomněl na motor. Pětilitr s výkonem 500 koní, točivým momentem 510 N.m a suchou klikovou skříní je jedním z nejvýkonnějších motorů současnosti. Je to také jeden z nejvyspělejších motorů na světě. Kromě proměnného sání je totiž vybaven i proměnným časováním sacích i výfukových ventilů a elektronickým plynovým pedálem.

Gallardo má podobný pohon všech kol jako větší Murciélago. 70 % síly motoru putuje standardně k zadním kolům. Při ostrém zrychlení do kopce nebo při velké trakci zadních kol se předává stále více výkonu dozadu, jakmile však dojde k protočení zadních kol, nejvýše 50 % výkonu může být přenášeno pomocí kol přední nápravy.

Lamborghini se rozhodlo, že vedle klasické manuální převodovky nabídne i šestistupňové sekvenční řazení s páčkami pod volantem. Otočte klíčkem v zapalování a přístroje se rozzáří, stiskněte brzdový pedál, přitáhněte obě řadicí páčky pod volantem k sobě a zařadí se neutrál. Potom už stačí jenom o další kousek pootočit klíček a počkat. Za sekundu nebo tak nějak se do života nakopne všech deset válců.

Motor hned, i při volnoběhu, zní velmi zaneprázdněně a přesvědčivě. Stačí jen ťuknout na plynový pedál a desetiválec překrásně vyštěkne. Zatáhněte za pravou páčku pod volantem a pohněte škrticí klapkou...

Trošku mě štve, že vinou nějakého počítačového blázna teď může do auta jako je Gallardo skočit v podstatě kdokoliv a bude dávat meziplyny stejně jako já, který si celá desetiletí tento um piluje. S tím holt nic nenadělám.

Když jedete jen tak na půl plynu, vnitřní hluk je na překvapivě nízké úrovni. To je značný rozdíl oproti starším a pořádně divokým modelům Lamborghini. Inu, doba sižádá své i u klasických italských dravců. Podvozek je schopen absorbovat s překvapivou účinností skutečně hodně nerovností. Gallardo se tak zatraceně hodí i pro normální ježdění a nejen pro sváteční vyjížďky. Takže, je nové Gallardo skutečně změkčilé? Ne tak docela...

Konečně jsme projeli přes Modenu do kopců nad Maranellem. Tamní silničky znám skoro stejně jako cestu z práce domů. Vždyť jsem na nich již řádil s Maserati 3200GT, Ferrari 360 Modena a 575M Maranello, ale také v Zondě C12S. Zábava začíná nabírat obrátky...

Konečně se objevila první možnost, kdy můžu naplno šlápnout na plyn. Okamžitý zátah, okamžitá reakce a okamžité kvílení. Jej, ten zvuk je úžasný. Je úplně jiný než v jakémkoliv jiném autě. Je to, jako když se za vámi řítí dvě synchronizované závodní Audi quattra skupiny B. Auto hraje jako dokonalý mechanický orchestr.

Možná je to „jen“ malé Lamborghini, ale můžu vám zaručit, že jeho svaly jsou skutečné. Četné vracečky jsou tak akorát těsné, že sice jeobčas potřeba řadit jedničku, ale přesto je lze projíždět poměrně rychle. Auto se vám dostane rychle pod kůži, takže můžete stabilizaci hned vypnout a zjistit, že podvozek je skvěle vyvážený.

V zatáčkách, do nichž se Ferrari Modena neskutečně rychle vrhne, ale v nichž narazí na nedotáčivý protest předních pneumatik, Gallardo s naprostou samozřejmostí zatočí a dále jen s nepartným náznakem nedotáčivosti drží svolenou stopu. Dokonale slyšíte, jak každá z pneumatik odvádí svoji práci. Počáteční tlak na přední kola se po přidání plynu a akceleraci plynule přesouvá dozadu. Paráda, dokonalá zpětná vazba.

Hra s plynem uprostřed zatáčky je velmi zábavná. Můžete totiž rozkošně přirozeně s automobilem balancovat mezi nedotáčivostí a přetáčivostí vyvolanou silou motoru. Je to jako když máte model 1:18, který chytíte za střechu a v zatáčce si s ním děláte, co chcete.

Pakliže milujete Modenu, budou vám u tohoto Lamborghini chybět ty omamné pocity, když držíte motor v blízkosti červeného pole otáčkoměru. Motor Gallarda totiž nejlépe funguje někde uprostřed – řekněme někde kolem 4500 min-1, kde vrcholí jeho točivý moment.

Dokonale děsivé jsou brzdy. Obludné kotouče mají vpředu průměr 365 mm a vzadu 335 mm a jsou schované usprostřed 19palcových kol. Brzdovou soustavu dodalo Brembo a přední třmeny jsou osmipístkové, zatímco zadní mají pístky čtyři. Jejich účinnost je extrémní, do každé zatáčky můžete brzdit později, než by vám velel přirozený cit a zkušenosti.

Mnoho lidí začalo po spolknutí Audi značkou Lamborghini opovrhovat. Zdá se však, že toto spojenectví přineslo této malé automobilce především stabilitu, jistotu a zázemí, které neměla od dob modelu Countach. Gallardo je skutečným supersportem, který si zaslouží náležitý respekt.Nepochybujte o tom, že z něj mají v Maranellu a ve Stuttgartu strach...

Lamborghini Gallardo

Motor zážehový V10

Uložení: uprostřed podélně

Objem: 4961 cm3

Nejvyšší výkon: 368 kW (500 k)/7800 min-1

Nejvyšší točivý moment: 510 N.m/4500 min-1

Převodovka: 6M sekvenční

Poháněná kola: všechna trvale

Přední náprava: dvojitá příčná ramena, vinuté pružiny, zkrutný stabilizátor

Zadní náprava: dvojitá příčná ramena, vinuté pružiny, zkrutný stabilizátor

Řízení: hřebenové, posilové

Brzdy: kotoučové s vnitřním chlazením, průměr 365 mm vpředu, 335 mm vzadu

Pneumatiky: 235/40 ZR 19 vpředu, 295/30 ZR 19 vzadu Pirelli P Zero

Pohot. hmotnost: 1520 kg

Výkonová hmotnost: 4,13 kg/kW

Zrychlení 0-100 km/h: 4,2 s

Největší rychlost: 309 km/h

Základní cena: cca 6 mil. Kč

Podle časopisu evo

text: Richard Meaden/Petr Hanke

foto: Gus Gregory

zdroj: Auto rating 11/2003

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Lamborghini Aventador LP700-4 – Býčí zápas



Emil Frey Select

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,1Maj,Comfort

88 689 km, r. 2020

579.900,- Kč

Opel Insignia 2.0 DVH 128kW AT8 ULTIMATE 4x4

37 440 km, r. 2021

899.900,- Kč

Opel Mokka 1.2 TURBO 96kW AT8 ULTIMATE

16 689 km, r. 2022

629.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

    Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem... >>

  • MG HS – V jednoduchosti je síla

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>

  • Suzuki swift 1.2 DualJet 4x4 AllGrip – Stále unikátem

    Swift 4x4 patří k nejdostupnějším vozům s pohonem všech kol na trhu. Nyní... >>

  • Nissan Ariya 63 kWh Evolve – Na elektrickém polštáři

    Vyzkoušeli jsme základní provedení Nissanu Ariya, finalisty letošní volby... >>

  • Škoda Vision 7S – Mladoboleslavská revoluce

    Koncept Škoda Vision 7S neukazuje pouze podobu budoucího sedmimístného... >>

  • DS 4 E-Tense Rivoli Cross – Kompaktní komfort

    Francouzská značka DS je poměrně čerstvým hráčem na poli automobilů pro... >>

  • V jednoduchosti je síla, jednoduše funkční MG HS.

    Znovuzrozené MG ukazuje, že na trhu stále může uspět nová značka. Svoji nabídku... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |