image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Speciály Lamborghini – Když konfekce nestačí

Lukáš Dittrich 02.04.2021 06:55

Lamborghini SC20 je po SC18 druhým jednokusovým unikátem, který postavila závodní divize Squadra Corse přesně podle představ budoucího majitele

Z pohledu běžného smrtelníka představují vozy značek Ferrari nebo Lamborghini nedostupný sen. Existují ale zákazníci, kteří naopak chtějí ještě více a jimž běžná produkce ani u těchto automobilek nestačí. Pak na scénu nastupují limitované speciality. 

I když se to z pohledu průměrného zákazníka nezdá, existují oblasti trhu, kde se odehrává zcela jiné představení, než na co jsme většinově zvyklí. Řeč je o zájemcích, jimž nestačí ani běžná produkce takových značek, jakými jsou Ferrari nebo Lamborghini. Automobilky to samozřejmě vědí a také vědí, že u podobných případů cena není vůbec žádnou překážkou. Zákazník si žádá něco výjimečného a je ochoten platit tak dlouho, dokud to nedostane. Proto vznikají supersportovní speciality limitované na pár desítek kusů. Komu by to bylo pořád málo, ten si může nechat postavit vůz přímo pro sebe, tedy existující v jednom jediném exempláři a klidně od sportovní divize dané značky.

Lamborghini SC20

U Lamborghini se tak poprvé stalo v roce 2018, kdy byl představen prototyp SC18 Alston. Šlo o historicky první jednokusovou specialitu vyvinutou právě závodní divizí Lamborghini, nesoucí jméno Squadra Corse. Na výsledné podobě se podílelo také designové středisko Centro Stile Lamborghini a samozřejmě budoucí majitel. Jako základ tehdy posloužil typ Aventador, který byl upraven na základě zkušeností z motoristického sportu. Mimo jiné nechybělo obrovské zadní křídlo, nastavitelné do tří poloh, nebo zadní kryt motoru opatřený dvanácti otvory pro přívod vzduchu, což bylo opět řešení převzaté z vytrvalostních závodů. Pohon obstarala dvanáctiválcová jednotka o objemu 6498 cm3 (566 kW/770 k, 720 N.m) spojená se sedmistupňovou převodovkou ISR (Independent Shifting Rod). Akcelerace z klidu na 100 km/h proběhla za 2,8 s, nejvyšší rychlost byla 350 km/h. Zájemce za vůz zaplatil v přepočtu zhruba 110 milionů korun.

Na tento projekt navázal v závěru loňského roku druhý unikátní automobil postavený divizí Squadra Corse, tentokrát s označením SC20. Základní recept zůstal stejný: dvanáctiválcový supersport doplněný o řadu úprav převzatých z působení Lamborghini v motorsportu. Tentokrát je ale řeč o dvoumístném roadsteru. Podle Lamborghini se designéři inspirovali u modelů Diablo VT Roadster, Aventador J, Veneno Roadster nebo Concept S. Zákazník, který si automobil objednal, byl přizván k procesu vývoje od prvních designových skic. Vůz dostal spoustu výrazných aerodynamických prvků, kdy třeba přívody vzduchu na přední kapotě mají původ u Huracánu GT3 EVO, zatímco provedení boků vychází z další speciality – z Lamborghini Essenza SCV12. Stejně jako u SC18 dostalo také SC20 zadní karbonové křídlo a opět je možné jeho manuální nastavení do tří poloh. Karoserie jako taková je vyrobená z uhlíkových kompozitů a ručně leštěná.

Na rozdíl od ostatních nemůže typ Essenza SCV12 do provozu. Jde o čistokrevné závodní náčiní určené soukromým majitelům. Celkem vznikne 40 kusů

Interiéru vládne Alcantara, sedadla jsou čalouněna také kůží. Ke slovu se rovněž dostal viditelný „karbon“. Ten najdeme na palubní desce, zadní stěně kabiny, dveřních panelech, volantu nebo středové konzole. Z uhlíkových kompozitů jsou rovněž vyrobena skořepinová sedadla, madla dveří pak z hliníku a výdechy ventilace automobilka vyrobila v závodě Sant’Agata ­Bolognese pomocí technologie 3D tisku.

Dvanáctiválcový motor disponuje stejnými parametry, jaké nabízelo SC18. Výkon vrcholí hodnotou 566 kW (770 k) při 8500 min-1 a točivý moment nabízí maximálně 720 N.m (při 6750 min-1). Stejná je také sedmistupňová převodovka ISR. Hnané jsou obě nápravy. Vůz stojí na ráfcích o průměru 20“ vpředu a 21“ vzadu, obutých do pneumatik Pirelli P Zero Corsa. Koncem loňského roku se neoficiálně mluvilo ještě o jednom podobně unikátním automobilu značky Lamborghini. Do uzávěrky tohoto vydání ale takový vůz odhalen nebyl.

Zájemci toužící po specialitě Lamborghini ovšem nemusí nutně čekat, až jim automobilka postaví jejich jednokusový unikát. V historii této značky najdeme poměrně hodně modelů vyrobených v malých sériích, čítajících nízké desítky exemplářů. Na této strategii nic nezměnily ani modely SC18 nebo SC20. Například loni byly představeny hned dva takové vozy. Také u nich platilo, že si je v době premiéry již nebylo možné objednat. Podobně malé série totiž obvykle bývají předem vyprodané.

Prvním z této dvojice bylo Lamborghini Sián Roadster, vycházející z dříve uvedeného kupé Sián. Největší zajímavostí modelů Sián a Sián Roadster je bezesporu motor, protože jde o hybrid. Automobilka vsadila na vidlicový dvanáctiválec, který sám o sobě generuje 577 kW (785 k). Tomu pomáhá elektromotor integrovaný do převodovky. Jeho výkon je sice jen 25 kW (34 k), i to ale stačí k čistě elektrické jízdě v nízkých rychlostech a při couvání. Elektrický systém pracuje s napětím 48 V, přičemž k ukládání energie nevyužívá klasický akumulátor, nýbrž kondenzátor. Ten nabízí třikrát větší výkon než stejně velká lithium-iontová baterie a je třikrát lehčí. Celkově elektrická část pohonu přidala jen 34 kg. Systémový výkon je 602 kW (819 k) a nejvyšší rychlost automobilu přesahuje 350 km/h. Zrychlení z nuly na 100 km/h zabere jen 2,9 s. Přínos elektrického motoru je využitelný v rychlostech do 130 km/h, pak je elektromotor automaticky odpojen. Výhodou kondenzátoru je i skutečnost, že disponuje stejným nabíjecím i vybíjecím výkonem, takže se dokáže nabít velmi ­rychle.

Zádi SC18 dominuje zadní spoiler, manuálně nastavitelný do tří ­poloh. Podobný prvek najdeme také u novějšího prototypu SC20

Základní Lamborghini Sián (v překladu blesk) bylo vyrobeno v počtu 63 exemplářů, bez střechy vzniklo v provedení Roadster dalších 19 kusů. Majitelé se nemuseli příliš trápit s tím, že by byl jejich kus stejný jako nějaký další. Automobilka totiž má pro podobné případy program Ad Personam, nabízející v podstatě neomezené možnosti individualizace.

Čtvrtá specialita Lamborghini, opět představená minulý rok, ukazuje ještě jeden zajímavý způsob, jak vyjít movitým zákazníkům vstříc. Model Essenza SCV12 opět vznikl za výrazného přispění závodní divize Lamborghini Squadra Corse a za designem znovu stojí Centro Stile. Na rozdíl od SC18 a SC20 ale vznikne 40 exemplářů, které nesmějí do běžného provozu. Řeč je tedy o čistě okruhové záležitosti. Automobilka tento hypersportovní vůz označuje za přímého potomka modelů Miura Jota nebo Diablo GTR.

Vůz je osazen historicky nejvýkonnější verzí atmosféricky plněného dvanáctiválce z produkce Lamborghini. Motor nabídne 610 kW (830 k) a kromě jiného využívá výfuk od společnosti Capristo snižující zpětný tlak (zároveň také vylepšuje zvuk). Převodovka je sekvenční šestistupňová a dodává ji Xtrac. Coby závodní vůz dostala Essenza SCV12 řešení převzatá ze závodních prototypů, takže například zadní odpružení typu push-rod je instalováno přímo na převodovce, která slouží jako nosný prvek podvozku automobilu. Brzdy ukryté za ráfky (vpředu 19“, vzadu 20“) vyrobenými z hořčíkové slitiny pak obstarala společnost Brembo Motorsport. Propracovaná aerodynamika generuje extrémní přítlak – 1200 kg při rychlosti 250 km/h.

Majitelé jednoho ze čtyřiceti těchto okruhových Lamborghini budou členy exkluzivního klubu a budou mít přístup ke speciálním akcím odehrávajícím se na slavných okruzích světa. Lamborghini obstará servis i skladování automobilů. K tomuto účelu vznikla v Sant‘Agata Bolognese speciální hala. Majitelé mohou také své vozy neustále sledovat prostřednictvím aplikace a webových kamer. Kromě toho lze využít program Lamborghini Squadra Corse Drivers Lab, zabývající se fyzickou přípravou jezdců podobnou té, jakou podstupují profesionální jezdci Lamborghini.

Speciality Lamborghini nedávné minulosti 

Pořádně vyšperkované modely připravuje Lamborghini už poměrně dlouho. Z nepříliš vzdálené minulosti můžeme vzpomenout třeba Reventón (2007) vyrobený v počtu dvaceti kusů. Zajímavé rozhodně bylo také desetiválcové Sesto Elemento (2010) nebo Veneno. V jeho případě je řeč o sérii čítající jen tři kusy (2013). Dalších devět následně vzniklo v provedení Roadster. Pro zajímavost, exemplář číslo 7 byl v roce 2019 prodán za v přepočtu 200 milionů korun. Stejný recept pak Lamborghini využilo také u modelu Centenario (2016), oslavujícího 100. narozeniny Ferruccia Lamborghini. Dvacet kusů vzniklo jako kupé a dalších dvacet jako roadster. Cena základního kupé byla v přepočtu necelých 50 milionů bez daně. 

Lamborghini Veneno Roadster

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Lamborghini Huracán EVO v puristické verzi s pohonem zadních kol

LAMBORGHINI URUS – SUPERSUV

Monstrózní rychlá SUV jsou prodejní trhák

Nejextrémnější Lamborghini se bude jmenovat SCV12



Emil Frey Select

Peugeot 2008 1.6 BlueHDi 120k GT LINE, NAVI

154 494 km, r. 2016

279.900,- Kč

Citroën C4 ë 100kW SHINE

7 898 km, r. 2022

829.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,ComfortTech

68 738 km, r. 2021

649.899,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Škoda Fabia RS Rally2 – Pravé RS

    Škoda Motorsport vyvinula nový soutěžní speciál pro skupinu Rally2, postavený... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Fiat Ducato Maxi 35-2.3 JTD - Maximální Fiat Ducato

    Denně křižují ulice měst ale i celou republiku v barvách stovek firem... >>

  • Mercedes-Benz Citan 113 Tourer Pro – Užitečný a komfortní

    Z nabídky tradičních velkoprostorových vozidel mizí další a další hráči.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |