image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Test – Peugeot Professional Roadshow

Jiří Krenar 14.01.2013 08:45

tit 70416

V průběhu letošního září jste na českých silnicích ale hlavně u značkových prodejců mohli potkat kolonu užitkových vozidel Peugeot.

V rámci velké prezentační akce „ Peugeot Professional Roadshow“ navštívila celá kolona prodejce ve všech krajích republiky a zájemci se tak mohli velmi dobře seznámit s kompletní řadou užitkových vozidel Peugeot od nejmenšího modelu Bipper až po největší Boxer. Po skončení celé akce nám importér několik vozidel z této kolony nabídnul k redakčnímu testu, což jsme samozřejmě velmi rádi přijali a dnes přinášíme první dva testy užitkových modelů

Peugeot. Peugeot Bipper 1.4 furgon

p1015652 70415Co do velikosti i ceny je maličký Bipper na začátku užitkových Peugeotů. Nebudu ani připomínat, že jde o výsledek společného projektu Fiat Group (Fiorino) s koncernem PSA (Bipper/Nemo). Peugeot Bipper v užitkové verzi je v nabídce importéra jednak se vznětovým motorem 1.4 HDi/70 k resp. 160 Nm, a nebo se zážehovým agregátem 1.4i/75 k resp. 118 Nm. A právě malý furgon se zážehovým čtyřválcem 1.4i s výkonem 54 kW/75 koní, jsem převzal k redakčnímu testu. Standardně je montována pouze pětistupňová přímo řazená převodovka, poháněna jsou přední kola. Pokud jde o výbavu, pak je k dispozici pouze jediná, ovšem každý prodejce má i rozsáhlý katalog příplatkových prvků. Ve standardní výbavě ale nechybí ABS + EBD, airbag řidiče, výškově nastavitelné bezpečnostní pásy, palubní počítač a tzv. před-příprava na autorádio. V základní výbavě ale nehledejte např. elektrické stahování oken. Počítejte s tím, že si zacvičíte s klasickou kličkou. Testované vozidlo mělo navíc akční paket s automatickou klimatizací a autorádiem s CD přehrávačem a modulární přepážku se sedadlem spolujezdce MultiFlex. Tím se akční cena dostala na velmi zajímavou částku 210 567 Kč bez DPH. Tady ovšem kladu důraz na slovíčko „akční“, jaká je cena Bipperu ve chvíli, kdy se do vašich rukou dostal náš časopis, bohužel netušíme.

p1015638 70411Pokud jde o nákladový prostor, tak ve standardu jsou pouze zadní neprůhledné asymetrické křídlové dveře a 6 upevňovacích ok v podlaze. Podlaha je jednoduchá plechová, případný protiskluzový kryt apod., už jsou až za příplatek. Stejně tak boční posuvné dveře vpravo. Ale ty vzhledem k malým rozměrům nákladového prostoru asi až tak postrádat nebudete. A když už jsme „vzadu“, tak se musím zmínit jednak o modulární drátěné přepážce, která je rozdělena na výšku a její pravá část po odjištění aretace je otočná přes sedadlo spolujezdce. Ovšem to platí pouze v případě, že sedadlo je typu MultiFlex, tj. je sklopné tzv. do podlahy. Pak si jednoduše pootočíte polovinou přepážky, pečlivě zaaretujete vedle pravého boku řidiče a rázem se zvětší objem nákladového prostoru z 2,5 m3 na 2,8 m3. Ano, souhlasím, jde o prostor, který vlastně celý nevyužijete, protože by řidič neviděl vpravo z vozidla a je to i proti předpisům, ale k spodnímu okraji bočního skla využít jde. A zatím co základní délka nákladového prostoru je cca 1500 mm, tak po sklopení sedadla spolujezdce rázem můžete naložit i materiál, žebřík, roury apod. v délce až cca 2500 mm. Peugeot Bipper furgon se svým designem nijak neliší od ostatních „pracovních“ Peugeotů, je robustní a mohutný plastový nárazník avizuje, že jeho „parketou“ bude hlavně hustý městský provoz.

p1015649 70414Za volant se dostanete v pohodě, místa je dost i pro dvoumetrového řidiče. Pracoviště řidiče je na tak malé auto docela prostorné a hlavně má solidní ergonomii. Veškeré spínače a ovládací páčky jsou tam, kde jsem je očekával, nic jsem nemusel hledat. Výhled z místa řidiče výborný (nebylo namontováno vnitřní zpětné zrcátko) až do chvíle, než začalo pršet. Pak jsem zjistil, že zatímco stírač před spolujezdcem stírá sklo až k hornímu okraji, ten u řidiče nechává právě v horní části skoro 150 mm neošetřovaný pruh, stejně tak i u levého předního sloupku. Drátěná dělicí přepážka u tohoto typu vozidla je dnes i v Česku již docela běžnou variantou oddělení nákladového prostoru od řidiče. Tady jsem ale rychle zjistil, že při jakékoliv manipulaci s její pohyblivou částí je nutné vždy pečlivě vše aretovat. Ani ne tak s ohledem na nenadálý pohyb přepážky, ale spíše kvůli jemnému, ale nepříjemnému drnčení, které vydává pletivo a trubky, když pohyblivý díl není pečlivě usazen. Obsluha nákladového prostoru je pohodlná, nákladová hrana je 500 mm nad vozovkou a zadní dveře se dají otevírat ve dvou úhlech.

p1015642 70412Už jsem se zmínil, že základní objem nákladového prostoru je 2,5 m3. Tady je ale dobré ohlídat si užitečnou hmotnost vozidla. Podle OTP testovaný Bipper uveze 500 kg. Když odečtete hmotnost řidiče, zůstává k dispozici +/– 400 kg. Mírným zklamáním byl výkon motoru, který byl sice dostatečný při popojíždění v kolonách v centru města, ale na jeho okrajích a mimo obce (zvláště na dálnici) jakoby už postrádal „koníky“, resp. musel se více vytáčet a samozřejmě se tak stával mnohem „žíznivější“. Popojíždění po městě znamenalo průměrnou spotřebu (dle údajů palubního počítače) 7,5 l/100 km. Okraj Prahy či venkovské silnice nižších tříd už se „daly zvládnout“ i za 6,4 l/100 km. Zajímavá byla spotřeba na dálnici. S ohledem na sídlo redakce jsem zvolil směr Plzeň. Ano, „dé pětka“ je prosta nějakých větších kopců, na brněnské dálnici by to bylo jiné. Ale při dodržování rychlostního limitu ukázal palubní počítač spotřebu 7.4 l/100 km. Zpátky od Rokycan jsem se vracel po souběžné „staré plzeňské“ (II/605) a to byla spotřeba 6,7 l/100 km. Vozidlo bylo zatíženo (včetně řidiče) asi na 505 užitečné hmotnosti. Asi bych dal přednost vznětovému (i když dražšímu) motoru. Jízdní vlastnosti vozidla jinak plně odpovídají konstrukci podvozku. Při jízdě pouze s řidičem zadní náprava na nerovném povrchu lehounce odskakuje. Ocenil jsem dobré manévrovací vlastnosti při parkování a malý poloměr otáčení.

Peugeot Partner 1.6 HDi furgon

100-1747 70405Druhým vozidlem v testu byl větší Partner – model 2012, tj. po modernizaci či faceliftu, samozřejmě také ve verzi furgon. Nový Partner je i nadále k dispozici ve 2 různých délkách a v provedení furgon tak nabízí nákladový prostor o objemu od 3,7 m3 až po 4,1 m3. Nová image značky se doposud objevovala jen u osobních vozů, ale nyní proniká i do světa LUV. Přispívá tak k větší modernosti linií a kvalitě nového modelu Partner. Výsledkem je nová čelní strana, nový tvar světlometů, nová zpětná zrcátka a nové logo značky ze dvou různých materiálů na kapotě. Mlhové světlomety s funkcí přídavného osvětlení do zatáčky přispívají k modernímu image vozu, zatímco využití černých dílů pro oživení čelní strany posiluje robustní vzhled nové dodávky. V interiéru byl použit nový typ čalounění vytvářející novou atmosféru.

100-1756 70407Nový Partner je nabízen s pěti motory Euro 5 poslední generace (z toho jsou čtyři vznětové). Mikrohybridní technologie e-HDi (Stop & Start poslední generace) posouvá dodávku značky Peugeot do čela segmentu z hlediska šetrného přístupu k životnímu prostředí, neboť jeho emise CO2 dosahují v segmentu rekordně nízkých hodnot (verze L1, kombinovaná spotřeba): 1.6 l VTi 72 kW (98 k) BVM5 – 164 g/km CO2, 1.6 l HDi 55 kW (75 k) BVM5 – 136 g/km CO2, 1.6 l HDi 66 kW (90 k) BVM5 – 138 g/km CO2, 1.6 l e-HDi 66 kW (90 k) BVM5 – 129 g/km CO2, 1.6 l e-HDi 66 kW (90 k) BMP6 – 123 g/km CO2 – rekord, 4,7 l/100 km. Styl a technologie, které se u nového Partnera používají, posilují již uznávané vlastnosti a funkce vozu, jako je příkladná modularita, verze se 3 místy vepředu, velká kapacita nákladového prostoru, dynamické, bezpečné a účinné chování vozu. Partner je k dispozici ve dvou délkách (L1: 4380 mm nebo L2: 4630 mm). Verze L1 má kapacitu 3,3 m3 při užitečné hmotnosti 625 nebo 850 kg a užitečné délce 180 cm.

100-1753 70406Dlouhá verze L2 poskytuje objem 3,7 m3, užitečnou hmotnost 750 kg a užitečnou délku 205 cm. V obou případech umožňuje délka spojená s šířkou u podběhů kol 1230 mm naložit do vozu dvě europalety (1200 x 800 mm). Do přední části vozu se vedle řidiče vejdou ještě dvě osoby. I pro tento model je za příplatek k dispozici lavice MultiFlex, která je z části sklopitelná, díky čemuž se užitečná délka prodlouží u verze L1 na 300 mm a u verze L2 na 325 mm. Může se pak využít celý prostor od zadních dveří až po příčnou stěnu pod palubní deskou. Užitečný objem se tak zvýší o 400 litrů, u verze L1 dosahuje 3,7 m3 a u verze L2 4,1 m3. Tolik základní informace k modelu Partner furgon. K redakčnímu testu jsem převzal vozidlo v délce L1 se základním vznětovým motorem 1.6 HDi/55 kW resp. s největším točivým momentem 185 Nm. Vozidlo patřilo do předváděcí flotily, takže jeho výbava byla vyšší než základní, na druhou stranu jsem nedokázal pořádně rozklíčovat, co je ještě standard a co příplatek. Celkem určitě za příplatek byla lavice MultiFlex a přepážka AXOS, která měla v dolní části sklopnou část, takže umožňovala přepravu i extrémně dlouhých předmětů.

100-1759 70408Ve výbavě pak nechybělo el. ovládání zrcátek i bočních oken, dálkové centrální ovládání se samostatným tlačítkem pro nákladový prostor, volant řidiče seřiditelný ve dvou rovinách, autorádio s CD a se satelitním ovládáním, výborná polička nad čelním sklem, vypínatelný systém ESP, couvací asistent atd. Základní cena vozidla startuje na částce 248 000 Kč bez DPH. Testované vozidlo bylo zcela určitě dražší. To, co ale oči nevidí a zjistíte až v Technickém průkazu je, že za příplatek 7000 Kč byla upravena zadní náprava na vyšší užitečnou hmotnost 850 kg. Peugeot Partner furgon v základní verzi má nákladový prostor zcela holý, tj. pouze lakovaný plech, ale nechybí zde 6 upevňovacích ok. O příplatkové přepážce jsem se zmínil a také bych měl podotknout, že přístup do nákladového prostoru je možný buď posuvnými dveřmi „z chodníku“, a nebo zadními asymetrickými křídlovými dveřmi (v nabídce jsou jak prosklené, tak celoplechové, ale také výklopná stěna). Pokud jde o pracoviště řidiče, místa je zde dostatek, stejně tak potěší velké množství různých odkládacích poliček a schránek. Krátká řadicí páka ve středu palubní desky je v dobrém dosahu.

100-1760 70409Pětistupňová převodovka sice nenadchla přesností řazení, ale v městském a příměstském provozu se osvědčila. Pokud jde o dálnici, pak bych uvítal i šestý rychlostní stupeň, na druhou stranu motor s výkonem 75 k, není určen k nějaké „sportovní“ jízdě, zvlášť když vozidlo je naložené. Radost mi udělala absence vnitřního zrcátka, takže jsem dobře viděl i na výložníky semaforů. Pokud jde o lavici pro dva spolujezdce, pak musí jít o zvlášť štíhlé, možná až anorektické jedince. V každém případě je lepší cestovat pouze ve dvou. Ačkoliv základní vznětový agregát nevyniká výkonem, jeho točivý moment nabízí dostatek pružnosti, aby zvláště na venkovských silnicích nižšího řádu nebylo nutné (když nespěcháte) příliš řadit. A při klidné jízdě se vám odvděčí i solidní spotřebou. Palubní počítač na venkovské „rozvážkové“ trase ukázal průměr 5,0 l/100 km, na dálnici 5,6 l/100 km (ale od 130 km/h vozidlo už zrychlit příliš nedokázalo). Samozřejmě poskakování v centru Prahy už stálo o více jak jeden litr nafty navíc. A když už jsme u průměrné spotřeby, někteří naši pravidelní čtenáři (např. pan Sedláček z Rybářů) se domnívají, že uvádíme nedosažitelné údaje. Přátelé, pravdou je, že většinou jsou testovaná vozidla z kategorie LUV zatížena na 75 % užitečné hmotnosti. V rámci testovacích jízd sice jezdíme svižně, ale nezávodíme a striktně dodržujeme rychlostní limity (ztráta bodů, případně ŘP by mohla znamenat i ztrátu zaměstnání). Testovací vozidla jsou vesměs nová, dobře servisovaná, na druhou stranu každý týden usedají za volant jiní řidiči, a někteří mladší kolegové jezdí hodně dravě i s „užitkáči“. A zcela na závěr, průměrná spotřeba je zapsána dle údajů palubního počítače, takže je přece jenom spíše orientační.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

AUDI/Kia/Peugeot – Manažerská kombi

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Nový Peugeot Boxer

Autobusy – Osobní Peugeot – Dangel

Autobusy – Přeprava osob Fiat Professional

Autobusy – Přeprava osob Fiat Professional

Automobily – MAN Roadshow 2016

Cat Tatra Roadshow – Přehlídka strojů Caterpillar a vozů Tatra

Citroën Berlingo a Peugeot Partner



Emil Frey Select

Citroën SUV C5 Aircross 1.5 BlueHDi 130k AT8 SHINE

15 666 km, r. 2022

779.900,- Kč

Fiat 500X 2,0 MultiJet,CZ,Cross,4x4,AT

43 035 km, r. 2019

399.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback 1.5 BlueHDi 130k AT8 RIVOLI

20 566 km, r. 2021

1.049.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |