image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

TATRA TRUCKS – LESOVŮZ TATRA PRÄSIDENT

Jiří Krenar 23.11.2018 05:11

Test Plně naložená souprava vezla kolem 35 m3 vyschlého dřeva

Kopřivnická automobilka nabídla svým zákazníkům speciální edici vozidla Tatra Phoenix Präsident s nadstandardní výbavou i vzhledem. 

Zatímco Tatra měla hydraulický jeřáb, DAF 4x2 nikoliv a musel tedy být nejdříve naložen jeřábem z TatryMarketingová teorie byla asi taková, že vozidlo v efektní výbavě edice TATRA PHOENIX Euro 6 PRÄSIDENT ve dvoubarevném provedení kabiny, si pořídí hlavně rodinné dopravní společnosti, kde sám majitel usedá za volant a pak „srdcaři“, tedy fandové značky. Jen připomínám, že červená metalíza je doplněna o černé lesklé provedení masky kabiny. Mezi exkluzivní prvky podtrhující význam limitované edice patří logotyp ve formě názvu PRÄSIDENT v historizujícím fontu umístěný na masce a dveřích kabiny, vyvedený ve zlatém laku. Ve stejném barevném provedení je též logotyp obchodní řady TATRA PHOENIX EURO 6 a mimořádně též rámeček kulatého logotypu TATRA umístěného na masce kabiny. Exkluzivní, nestandardní prvky jsou použity také v interiéru kabiny vozidla, například kožené sedačky či multifunkční volant s koženým obšitím. Nárazník, boční kryty, schody, kryty vnějších zpětných zrcátek a aerodynamické kryty za kabinou jsou vyvedené v červené metalíze. Na kabině je vnější sluneční clona, přední světlomety jsou vybaveny ostřikovači. K pracovnímu komfortu řidiče a posádky vozu přispívá rovněž autorádio s handsfree a manuální klimatizace. 

K dispozici jsou motory PACCAR MX-11 s maximálním výkonem 291 kW, 320 kW nebo MX-13 s maximálním výkonem 300 kW, 340 kW nebo 375 kW. Převodovka ZF je ve dvou provedeních: manuálně ovládaná ZF EcoSplit nebo automatizovaná ZF AS Tronic. Na přání mohou být vozidla vybavena zesílenou motorovou brzdou MX nebo intardérem. Tolik k limitované edici Tatra. A právě za Tatrou Präsident jsem se vydal k Sušici pod zříceninu hradu Rabí k firmě pana Romana Kroupy. Tady na mě čekal jen pár týdnů starý a tedy novotou vonící tahač Tatra Phoenix Präsident v konfiguraci 6x6 upravený pro svoz dřeva a doplněný o třínápravový návěs Umikov. Dlužno dodat, že na Tatře byl namontován hydraulický jeřáb Epsilon. 

TPracoviště řidiče Tatry Phoenix Präsident je na úrovni tahačů pro mezinárodní dopravuatru Phoenix jsme měli v testu v roce 2014 (Euro 5), tehdy se samočinnou převodovkou Allison. Nyní byl ve vozidle namontován vznětový přeplňovaný a kapalinou chlazený šestiválec Paccar MX 13 Euro 6 a na podvozku byla prodloužená spací kabina. Úkol byl – z pohledu řidiče a instruktora Bedřicha – naprosto jednoduchý. U Budilova na nás bude čekat hajný, který nás zavede na místo nakládky. A čeká nás ještě jeden úkol, současně na stejné místo přijede druhá souprava s tahačem DAF CF 4x2, který ale není vybaven nakládací rukou a musíme jej naložit.

Řada vozidel Tatra s typovým označením T 158 Phoenix, konstruovaná i vyráběná v Kopřivnici, se stala hlavní položkou civilního segmentu v jejím výrobním programu. Koncepčně kombinuje unikátní a bezkonkurenční kopřivnický podvozek s moderní budkou řidiče DAF řady CF, motory MX 13 a převodovkami ZF. Základem je i nadále „tatrovácký“ podvozek s páteřovou nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Kola přední nápravy jsou odpružena vzduchovými měchy s teleskopickými tlumiči a zkrutnými stabilizátory. Široká je variabilita odpružení zadních náprav – listovými pružinami či systémem King Frame, kombinací vzduchových měchů a mechanické soustavy (vinuté či listové pružiny). V základním provedení jsou použity pneu 315/80 R22,5 (vzadu ve dvojmontáži). Všechny podvozky jsou koncipovány pro pohon všech kol s možností připojení pohonu kol přední nápravy za jízdy bez nutnosti zastavení. Vozidla mají standardně závěry nápravových diferenciálů, případně závěry diferenciálů mezinápravových. Centrální huštění pneumatik z místa řidiče je součástí standardní výbavy.

To co dělá Tatru i nadále konkurenceschopnou v tomto civilním segmentu trhu, je ohromná variabilita podvozku, ale hlavně tuhá nosná struktura podvozku ve spojení s výkyvnými polonápravami, která umožňuje vedle mimořádné průchodnosti i velmi těžkým terénem také vyšší rychlostí jízdy při zachování komfortu, bezpečnosti a ovladatelnosti, čemuž výrazně přispívá vzduchotlakové odpružení a modernizovaná konstrukce řízení. A to plně platí i pro „lesovozy“ v konfiguraci 6x6. Důležitým dílem řady Phoenix je hnací agregát Paccar MX. Jedná se o klasický kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec s rozvodem OHV, čtyřmi ventily na válec a mezichladičem stlačeného vzduchu v několika výkonových úrovních. Využitím technologie SCR se vstřikem katalytického činidla AdBlue do výfukového traktu plní limity normy Euro 6. Agregát má zdvihový objem 12 900 cm3, vícebodové vysokotlaké sekvenční vstřikování paliva systémem čerpadlo/tryska (elektromagnetický injektor) s tlakem až 2000 barů. Pro lesovny výrobce doporučuje motory s největším výkonem 300, 340 kW/1500 až 1900 min-1, respektive točivý moment 2000, 2300 Nm/1000–1410 min-1. Nechybí odlehčovací výfuková brzda (až 165 kW/2100 min-1), na přání retardér. Standardně je montována manuálně řazená šestnáctistupňová převodovka ZF (systém Range/Split), na přání automatizovaná převodovka AS TRONIC nebo Allison. V testované Tatře byla manuálně řazená převodovka, která dle slov instruktora Bedřicha je v těžkém rozbahněném terénu výrazně lepší než „automat“.

Moderní budka řidiče, jejíž design navazuje na vzhled charakteristický pro značku Tatra je trambusová, celokovová, dvoudveřová, dvojmístná nebo trojmístná, sklopná vpřed. Součástí základní výbavy je elektrické ovládání skel ve dveřích, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a střešní ventilace. Na přání lze výbavu rozšířit například o samočinnou klimatizaci. Testovaná Tatra byla vybavena motorem o zaokrouhleném výkonu 510 k a manuálně řazenou převodovkou ZF. Připojen byl univerzální třínápravový návěs Umikov od tuzemského výrobce.

Na místo nakládky jsme jeli nenaložení, takže „zkratkou“. Což ve skutečnosti znamenalo, že jsme docela svižně kličkovali po uzoulinkých silničkách jihozápadně od Strakonic, kde jakékoliv setkání s osobním vozidlem znamenalo, že jeden vůz musel zastavit a ten druhý se opatrně protáhnul kolem. Takže jsem se za volant raději nehrnul a nechal jsem řídit znalce místních komunikací instruktora Bedřicha. U Budilova čekal hajný, a zavedl nás po nově opravené, hrubým – a jak se posléze ukázalo, velmi ostrým – štěrkem vyspravené lesní cestě na skládku do lesa ke „Králováckému kameni“ (údajně hraniční kámen šumavské královské rychty). Zatímco Tatra se bez problémů otočila na svažité louce s kluzkou mokrou trávou, DAF 4x2, který přijel za námi, musel složitě manévrovat na lesní křižovatce, protože na kluzkém povrchu by neměl šanci. Jedním hydraulickým jeřábem naložit dvě auta chvíli trvalo, ale pak jsme docela svižně – naloženo bylo kolem 35 m3 klád, dojeli na silnici „normální šířky“, kde jsem usednul za volant. Dobře naložený návěs a pečlivě upevněný náklad mě příjemně překvapil svojí stabilitou, převodovka řadila velmi dobře, ale musel jsem řadit přes „malé“ (půlky) rychlostní stupně. Z Volyně do Strakonic po I/4 to už byla „brnkačka“ až na poslední kruhový objezd na novém strakonickém obchvatu, kdy instruktor zaklel a zavelel zastavit. Jak se ukázalo, jedna pneumatika na návěsu byla proražená ostrým kamenem z lesní cesty. Díky informaci po vysílačce za chvilku přijel kolega s DAFem a tak během 30 minut bylo kolo vyměněno. Následovala cesta do Horažďovic a pak do dřevařského závodu v Chanovicích. A tím můj test skončil, protože podle střízlivého odhadu obou řidičů, fronta na vykládce byla tak asi na tři i více hodin.

Tatra Phoenix – zvláště ve výbavě resident – v prvé řadě zaujme řidiče kabinou s příjemnou atmosférou a ergonomickým uspořádáním. Volant je seřiditelný ve dvou rovinách, stejně jako sedadlo řidiče s progresivním odpružením. Přístrojový štít s klasickými kruhovými přístroji je velmi dobře čitelný (rychloměr a otáčkoměr). Potěšil mě velmi dobrý výhled, dostatečně výkonný posilovač řízení a výborné odhlučnění. 

Zatím co mé pomalejší jízdě odstupňování převodovky ZF vyhovovalo, instruktor Bedřich by chtěl vyšší rychlostní stupně více „do rychla“. Ale mimo asfaltovou silnici si ji pochvaloval. Potěšil výkon odlehčovací výfukové brzdy, která zvládala běžný provoz. Pokud jde o výkon motoru, pro tento typ dopravy – z poloviny po nezpevněných lesních cestách, z druhé poloviny po asfaltu, se ukázal jako zcela dostatečný. Že tatrovácký podvozek obstojí i v těžkém terénu nikdo nepochybuje. V době mého testu ale bylo všude až nebezpečné sucho. Lesovůz Tatra – a je jedno jestli tahač, nebo sólo truck – Phoenix 6x6 je i nadále Tatra, tj. off-road s velkou robustností, vysokou průchodností terénem a schopným plně konkurovat ostatním značkám nabízeným pro tento specifický segment dopravy.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Tatra 158-8P6R33.391 6x6.2 Phoenix Präsident 

Motor: Vpředu podélně uložený kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec Paccar MX 13 510 se čtyřmi ventily na válec a vstřikováním paliva soustavou čerpadlo/tryska s tlakem až 2000 barů. Limity normy Euro 6 plní s využitím soustavy SCR a vstřikem aditiva AdBlue. Zdvihový objem 12 900 cm3 (vrtání a zdvih 130 x 162 mm), kompresní poměr 18,5/1. Největší výkon 340 kW/(510 k)/1750 min-1. Největší točivý moment 2300 Nm/1000–1450 min-1. Odlehčovací výfuková brzda MX Engine Brake o výkonu 165 kW/2100 min-1, dekompresní brzda s kapalinovým ovládáním ventilů o výkonu 320 kW/2100 min-1. Na přání integrovaný retardér Intarder.

Převodové ústrojí: Manuálně řazená šestnáctistupňová převodovka ZF 16S 2530. Přídavná převodovka Tatra 2.30 TRK, poměr 0,95/1,44, dvoustupňová, řaditelná za klidu.

Podvozek + budka řidiče: Tahač návěsů, s podvozkem s nosnou rourou Tatra a znakem náprav 6x6. Všechna kola nezávisle zavěšena na výkyvných polonápravách odpružených vpředu vzduchotlakovými měchy s teleskopickými tlumiči a příčným zkrutným stabilizátorem, vzadu soustavou KingFrame s listovými pery (nebo vinutými pružinami) a vzduchotlakovými měchy s teleskopickými tlumiči. Přední náprava hnaná s připojitelným pohonem a osovým diferenciálem. Zadní nápravy hnané s uzávěrkami osových diferenciálů a uzávěrkou mezinápravového diferenciálu. Závěry všech diferenciálů. Brzdy vpředu kotoučové vzadu bubnové, elektronické systémy ESP + ASR + EBS + ABS. Budka řidiče trambusová prodloužená spací, dvoudveřová dvoumístná CF s čtyřbodovým vzduchovým odpružením sklopná vpřed. Klimatizace.

Rozměry a hmotnosti: Rozvor náprav 1942 + 1774 mm, délka/šířka/výška 64650/2550/3580 mm, světlá výška 280 mm. Pneumatiky vpředu 385/65 R22,5 vzadu dvoumontáž 315/80 R22,5. Provozní hmotnost 10 800 kg (bez nástavby), maximální technická hmotnost soupravy 54 000 kg. Objem nádrže paliva 300 l, nádrž AdBlue 45 l. Hydraulický jeřáb Epsilon Q170 Z 96.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Automobiloví konstruktéři – Stavěl základy budoucnosti

Automobily – TATRA pomáhá při hašení požárů v Izraeli

Caterpillar C-18 - Poprvé v českém soutěžáku

Cat Tatra Roadshow – Přehlídka strojů Caterpillar a vozů Tatra

DAF Trucks/Tatra Trucks – Lesovozy v Nýřanech

Do původního stavu – Renovace „635“ – druhá třetina

HASIČI PŘEVZALI NOVÉ SPECIÁLY TATRA

HASIČSKÁ A ZÁCHRANNÁ TECHNIKA – TITAN NA PODVOZKU TATRA FORCE

HASIČSKÝ SPECIÁL – POKRAČOVÁNÍ

HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR – VOZIDLA TATRA TITAN NASTOUPILA DO SLUŽBY



Emil Frey Select

Nissan Qashqai 1.6 dCi 96kW TEKNA, NAVI

156 836 km, r. 2013

239.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback 2.0 BlueHDi 180k AT EXECUTIVE

128 821 km, r. 2018

749.900,- Kč

Honda CR-V 2.0 VTEC 110kW ELEGANCE, TAŽNÉ

164 575 km, r. 2011

279.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Hyundai Bayon 1.0 T-GDI DCT – Možnost volby

Lukáš Dittrich 13.12.2021 06:32

Hyundai Bayon dostal design plný ostrých hran. Tento crossover na silnici  opravdu nepřehlédnete

Na českém trhu velmi populární typ ix20 se odebral do zaslouženého důchodu a na jeho místo přichází... >>

Více



Technika

Mazda e-Skyactiv-X – Optimalizace

Petr Hanke 18.06.2021 06:46

Mazda e-Skyactiv-X

Mazda po dvou letech přistoupila k modernizaci svého originálního motoru Skyactiv-X, pracujícího v... >>

Více



Další články

  • KAABO – elektrokoloběžky s rychlostí 100 km/h

    V Česku jsou opět k dostání elektrokoloběžky značky Kaabo. A to v řadě... >>

  • Czech BMW E39 Community – Popáté

    Také loni se stal Automobil hrdým mediálním partnerem setkání majitelů a... >>

  • MG TD (1949) – O britském roadsteru...

    Společnost MG si můžeme už od jejích úplných počátků spojovat s výrobou... >>

  • Porsche Museum – Nejenom Porsche

    Mekka příznivců Porsche, slavnostně otevřená 28. ledna 2009, nabízí moderně... >>

  • Zanedbaná péče o rozvody se může hodně prodražit

    >>

  • Audi Quattro – Číslo R3 žije!

    To je ale automobilový život! Toto Ur-Quattro bylo nejprve testovacím vozem pro... >>

  • Marcello Gandini – Od Miury po Magnum

    Rok 1938 byl v piemontském kraji obzvláště úrodný. Tedy alespoň co se... >>

  • Degradace lithium-iontových akumulátorů – Jak dlouho vydrží?

    Akumulátory jsou pro elektromobily klíčovou součástí a současně tím nejdražším... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2022 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |