image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Peugeot Expert 1.6 HDi furgon - Expert na práci

12.07.2007 00:00

Boční posuvné dveře umožňují nakládat paletu vysokozdvižným vozíkem

Peugeot Expert furgon 1.6 HDi

Furgon L1H1 má nákladový prostor o objemu 5 m3. „Hafani“ nejsou součástí standardní nabídky

Zadní symetricky dělené dveře mají aretaci ve dvou úhlech

Pod kapotou byl základní vznětový agregát 1.6 HDI/66 kW

Pracoviště řidiče je svojí úrovní zpracování shodné s osobními vozy

Jestliže v minulém čísle jsme podrobili redakčnímu testu Fiat Scudo s výkonově prostředním z nabízených motorů a s bohatou výbavou, dnes přichází na řadu Peugeot Expert furgon 1.6 HDI L1H1 (rozvor 3000 mm, výška karoserie 1942 mm), tedy základní verze co se týká velikosti karoserie i motoru a to vše korunoval importér tím, že pro testy připravil vozidlo se základní výbavou. A to je moc dobře, protože v této třídě menších, lehkých „užitkáčů“ více než polovina prodaných vozidel je právě „v základu“. I když, abych byl přesný, i naše konkrétní testovací vozidlo se základní cenou (v době testu) 489 900 Kč bez DPH se díky některým příjemným drobnostem (autorádio, el. nastavitelná vyhřívaná zpětná zrcátka atd.) z příplatkové nabídky vyšplhalo na cenu 535 900 Kč bez DPH.

Peugeot Expert, tak jako ostatní trojčata, přichází na český trh postupně. Nejdříve byl k dispozici pouze s karoserií furgon, nyní jsou na řadě verze kombi a komfortní, čistě osobní verze Tepee. K redakčnímu testu jsem převzal klasický rozvážkový furgon/van, který v základní výbavě nabízí místo pro řidiče, dva spolucestující a nákladový prostor o objemu 5 m3 s užitečnou hmotností 1000 kg (dle výbavy). Dva rozvory (tj. dvě délky karoserie) a dvě výšky střechy umožňují Peugeotu nabídnout zákazníkům furgon s objemem nákladového prostoru 5, 6 a 7 m3 s užitečnou hmotností až 1200 kg. Expert tak plynule navazuje na Peugeot Partner na straně jedné a Boxer na straně druhé. Pro užitkové verze jsou k dispozici tři vznětové přeplňované motory Peugeot s vysokotlakým vstřikováním Common-Rail (1.6 HDI/66 kW, 2.0 HDI/88 kW a 2.0 DPFS/100 kW).

Testovaný základní Expert furgon není nijak malé auto. S délkou 4805 mm skoro dohání nejmenší model Boxer. Ale při podrobnějším zkoumání zjistíte, že velkou část z této délky „pohltí“ dlouhá deformační zóna, resp. přední kapota, pod kterou je uložen motor. Navíc přední okraje vozidla musí řidič při parkování spíše „tušit“ (platí pro všechny tři značky), což zpočátku, než získáte správný odhad, může přinášet drobné kontakty se zaparkovanými vozidly. Ale v tomto směru je spolehnutí na mohutný přední plastový nárazník.

Řidič má na svém pracovišti nejen dostatek prostoru, ale i díky standardně výškově a osově seřiditelnému volantu a výškově i podélně nastavitelnému sedadlu opravdu šanci upravit si volant i sedadlo do pohodlné a nejméně únavné polohy. Navíc má solidní výhled na dění před vozidlem a pomocí rozměrných - u našeho vozidla elektricky nastavitelných (v základu pouze manuálně seřiditelných) - zpětných zrcátek ví i co se děje za ním. Velká plocha čelního skla si však vyžádala dostatečně dlouhé stírače a navíc v letních měsících bude řidič asi značně „ohříván“ sluncem. Ale to nebyl problém našeho testu, protože jsem měl vozidlo k dispozici v době pravidelného mrholení a zamračené oblohy. Pokud jde o interiér a palubní desku, dílenské zpracování bylo opravdu dobré, a co je podstatné, všechny potřebné spínače a ovládací prvky byly tam, kde jsem je podvědomě očekával. Navíc je k dispozici dostatek odkládacích schránek a poliček, které řidiči užitkových vozů dokáží velmi rychle zaplnit. A to včetně rozměrných poliček nad čelním sklem. A pochvalu si zaslouží i přístrojový panel, který ukazuje všechny potřebné údaje a je dobře čitelný. Tak jako „velká trojčata“ Boxer, Ducato, Jumper, tak i jejich menší „sourozenci Expert, Jumpy a Scudo“, mají páku parkovací brzdy vlevo vedle sedadla. Někomu to nevyhovuje, já osobně se domnívám, že je to pouze otázka zvyku, tj. u řidiče z povolání, který denně s tímto vozidlem rozváží zboží po městech, za pár dní už o tom ani nepřemýšlí.

Nákladový prostor základní verze L1H1 je přístupný buď bočními posuvnými celoplechovými dveřmi na pravé straně (základní výbava) a nebo zadními plechovými dvoukřídlými symetricky dělenými dveřmi. V příplatkové nabídce jsou i boční dveře na levé straně. Rozměr bočních dveří (šířka 924 mm, výška 1293 resp. u střechy H2 1301 mm) umožňuje i naložení palety vysokozdvižným vozíkem, u zadních dveří to je samozřejmost. Šest robustních upevňovacích ok pak umožňuje dostatečně zabezpečit přepravovaný náklad před nežádoucím pohybem. Standardně je montována pevná neprůhledná dělicí přepážka, která ale v horní části nabízí malý, ale praktický otvor ústící do tunelu v kabině řidiče. Díky tomu lze přepravovat předměty (trubky, atd.) o cca 650 mm delší, než je základní délka nákladového prostoru. Maličkost, ale opravdu šikovná. Za příplatek cca 17 000 Kč lze pak objednat pneumatický systém regulace výšky hrany nákladového prostoru (ve spojení s pneumatickým odpružením zadní nápravy).

Usazuji se za volantem, seřizuji sedadlo, volant a zpětná zrcátka. Opravdu velmi krátké žhavení a startuji agregát. Moderní „hádéíčka“ jsou zvukově opravdu dost vzdálená od klasického „nýtování“ dieselů minulých generací, navíc u Experta je motor dobře odhlučněn. Ještě než zařadím první rychlostní stupeň, beru na vědomí, že importér pro český trh montuje standardně samočinnou aktivaci předepsaného osvětlení vozidla po spuštění motoru. Z parkoviště importéra odjíždím na druhý konec města pro domluvený náklad. Řazení pětistupňové převodovky je přesné, odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů dobré. Jenom si musím hlídat otáčky. Do 1900 min-1 je motor spíše lenoch, opravdu ožívá až na 2000 min-1. Pokud je udržován v otáčkách jen mírně nad tímto limitem, vykazuje značnou pružnost i dostatečný „zátah“. V průběhu dne a vlastně i těch následujících, absolvuji jak popojíždění v hustém provozu hlavního města, tak i stovky kilometrů po silnicích nižších tříd ve středních Čechách a také dálniční úseky. Resumé – lehká „šestnáctistovka“ je opravdu vhodný agregát pro rozvážku po městě (rozuměj s nákladem), v kopcovité oblasti jižně od Prahy však už musím mnohem častěji řadit. A také při dálniční jízdě bych uvítal šestý rychlostní stupeň. Pochvalu si zaslouží brzdy, kotoučové na všech kolech, standardně doplněné o systém ABS. Pokud jde o manévrování zvláště v městském provozu a při parkování, musel jsem si chvilku zvykat na dlouhou přední kapotu. Ale poloměr otáčení je dobrý, jde jenom o zvyk. V průběhu celého týdenního testu jezdil Peugeot Expert 1.6 HDI v průměru za 7 l/100 km, přičemž podíl kilometrů najetých v centru města byl asi třetinový, dvě třetiny pak připadly na dálnici ale hlavně na silnice ve středočeském regionu.

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Peugeot Expert 1.6 HDi furgon L1H1

Motor

Vznětový kapalinou chlazený čtyřválec OHC s vysokotlakým vstřikováním paliva Common-Rail. Přímo řazená pětistupňová převodovka. Kotoučové brzdy na všech kolech se systémem ABS, trvalý pohon předních kol.

Zdvihový objem (cm3): 1560

Max. výkon (kW/min-1): 66/4000

Max. točivý moment (Nm/min-1): 180/1750

Rozměry vozidla

Rozvor (mm): 3000

Délka/šířka/výška (mm): 4805/2194/1942

Celková/užitečná hmotnost (kg): 2880/1125

Objem náklad. prostoru (m3): 5

Objem palivové nádrže (l): 80

Pneumatiky-rozměr: 215/65 R15

Akční cena základní verze (Kč bez DPH): 346 819

text: Jiří Krenar

zdroj: Doprava a silnice 6/2007

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

AUDI/Kia/Peugeot – Manažerská kombi

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Nový Peugeot Boxer

Autobusy – Osobní Peugeot – Dangel

Citroën Berlingo a Peugeot Partner

Citroën/Fiat/Ford/ Peugeot/Renault – Městské distribuční furgony

Citroën/Fiat/Opel/Peugeot – Nová LUV s nižší spotřebou

Citroën/Fiat/Peugeot – Nová tvář pro trojčata

Citroën/Ford/Peugeot/Volkswagen – Náklad nebo cestující?



Emil Frey Select

Peugeot 508 1.5 BlueHDi SW 130k AT8 ALLURE

18 081 km, r. 2022

799.900,- Kč

Volkswagen Sharan 2,0 TDI,CZ,1Maj,Highline,DSG

59 178 km, r. 2019

839.900,- Kč

Peugeot 5008 2.0 BHDi 180k AT ALLURE,7.MÍST

146 460 km, r. 2019

639.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>

  • Tatra 30 (2. díl) – Karosářské kreace

    Čtyřválcová Tatra 30 se v letech 1928 až 1931 objevila také v mnoha... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |