image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Dvacet let Tatry 815

Jan Neuman 22.11.2003 00:00

Jednostranný sklápěč Terrno 8x8 S1.

Tatra 815 na sibiřském naftovém poli.

Šasi 4x4 s dlouhou kabinou.

Vojenský valník 4x4.

Jednostranný sklápěč Terrno 6x6.

Tatra 815 jako terénní autobus.

 

Souhlas k zahájení vývoje nové typové řady nákladního automobilu Tatra 815 přišel o deset let dříve, a to vládním rozhodnutímč. 206/72 ze dne 15.6. 1972. První materiály pak představovaly nové vozidlo následovně. Nákladní automobily Tatra 815 jsou pro své mimořádné schopnosti určeny pro práci převážně v těžkém terénu.

Moderní konstrukce však plní také veškeré požadavky mezinárodních předpisů pro provoz na veřejných komunikacích. Nová řada pak vychází ze zkušeností a koncepce předchozích modelů Tatra 148 a Tatra 813 s řadou technických novinek a s vyšším výkonem, který je daný novým silnějším motorem.

Mimořádná pozornost byla věnovaná snížení jeho hlučnosti, kouřivosti a také pasivní bezpečnosti a zlepšení pracovních podmínek řidiče. Sortiment dvou předešlých typových automobilů Tatra 148 a Tatra 813 tak byl nahrazený jedinou řadou Tatra 815 s vysokou unifikační vazbou jednotlivých agregátů a dílů. Také došlo ke zlepšení provozně technických parametrů a zvýšila se i užitná hodnota vozidla.

Základ tvoří finální výrobky - sklápěč, valník a návěsový tahač doplněný bohatým výběrem podvozkových aplikací určených pro nejrůznější účelové nástavby. To umožňuje konstrukční řešení šasi spolu s různými druhy pomocných pohonů. Tak takto představila Tatra svůj nový výrobek v roce 1983.

Od té doby tedy uplynulo dvacet let a mnohé se změnilo. Například hnací jednotky, původní předpoklad byl dva motory, jeden desetiválec s výkonem 171 kW a druhý dvanáctiválec 227 kW. Později se z hlediska potřeb nabídka rozšířila na tři typy, osmiválec o výkonu 170 kW, desetiválec 208 kW (první varianta měla výkon 196 kW) a dvanáctiválec 235 kW. To všechno byly jednotky s vrtáním 120 mm, zdvihem 140 mm, výkon dosahovaly všechny při 2200 ot./min, a jednalo se o atmosférické motory.

Prvním motorem přeplňovaným dvěma turbodmychadly byl dvanáctiválec u kterého se zvýšil výkon na hodnotu 275 kW. Již v této základní řadě vozidel T 815 vznikaly i vícenápravové podvozky včetně šestinápravového, a také byl postaven speciální tahač dopravních letadel.

Další inovace přinesla řadu T 815-2 a ta zůstala dodnes. Na počátku měly motory (stále atmosférické) stejné výkony (necháme-li stranou navýšení výkonu desetiválce o 2 kW), inovace pak přinesla další snížení hluku, snížení spotřeby apod.

U automobilů došlo také ke zvýšení užitečné hmotnosti při zachování původní hmotnosti pohotovostní. Základní vyráběné modely byly stejné, charakteristickým odlišením od předchozích modelů bylo vyvedení výfuku nad kabinu řidiče (výjimkou byla arktická provedení S1A, B a S1V, kde zůstal výfuk v původním řešení pro možnost vyhřívání korby).

Pak již přicházejí přeplňované motory v provedení Euro I, II u nichž se ustálila výkonová řada na 230, 250, 270 a později i 300 kW, stejně tak počet válců, kterých je ve všech případech 8 s uspořádáním do „V“. Vrtání i zdvih zůstává stále 120 a 140 mm, je tedy u stejného počtu válců také stejný zdvihový objem a tím tak vzniká možnost zajímavého srovnání výkonů původního osmiválce: 170 kW s posledně uvedeným: 300 kW.

To se dostáváme do období vzniku jmenných řad jako Terrno 1 s novou kabinou, Jamal s návratem ke kapotové koncepci kabiny a vojenským variantám Force a Armax. Z časového hlediska se také již jedná o současnost s platnými normami pro emisní limity motorů Euro III, a takové hnací jednotky má Tatra dvě s výkonem 270 a 300 kW. Ovšem automobily Tatra 815 mohou být osazeny i jinými, zahraničními motory jako např. Deutz KHD 513 (252 kW) nebo Cummins (300 kW).

Z hlediska konstrukčního vývoje vozidel Tatra 815 nemůžeme vynechat nový systém odpružení polonáprav s názvem King Frame. Tento systém má dvě základní výhody. První výhodou je, že systém umožňuje vyšší zatížení náprav. Druhá pak odstraňuje nepříjemný jev dřívějšího řešení z hlediska nerovnoměrného opotřebování pneumatik při jízdě s pohotovostní hmotností.

Tatra s listovými pružinami měla bez nákladu odklon nápravy cca 60, vnitřní kolo dvojmontáže se tedy nemuselo vůbec odvalovat po terénu a dotyková plocha vnějšího se zatěžovala nestejnoměrně. Odpružení King Frame negativní odklon v podstatě eliminuje. Dnes se používají tři varianty odpružení, první využívá k odpružení kombinaci vzduchových vlnovcových pružin s teleskopickými tlumiči.

Další verze je stejná, ale vzduchová vlnovcová pružina je uvnitř doplněná vinutou pružinou. Poslední typ pro nejtěžší zatížení pak kombinuje vzduchové vlnovcové pružiny s pružinami listovými.

Vraťme se ale k původnímu výrobnímu programu tak, jak byl naplánovaný, a který se pak výrazně rychle měnil. Nabídka obsahovala 9 základních typů, jedním z nich byl návěsový tahač 4x4, ten se dostal do výroby až podstatně později po realizaci návěsového tahače 6x6, který v přehledu vůbec nefiguruje. Předpokládala se také výroba dalšího zajímavého typu T 815 T 16 4x4.1R, to měl být dvounápravový tahač těžkých přívěsů do hmotnosti 85 tun – nikdy se nevyráběl atd.

Původní výrobní záměry jsou vůbec velice zajímavé i když se z nich málo realizovalo. Příkladem může být Tatra 815-2 model 93 (rok 1993) s plánovanými více jak šedesáti základními typy. Zde se také předpokládala výroba sklápěčů S1, S3 a podvozku 6x6 s motorem současně spalujícím naftu se zemním plynem a to i v provedení 6x4, zůstalo pouze u prototypů.

Co se týká znaku náprav měla se realizovat výroba celé řady neplněpohonných vozidel 6x4, kde figuroval i návěsový tahač se zvedací druhou nápravou, ale také to měly být modely 8x6 a do konce i 8x4. Do sériové výroby se také nedostala dvounápravová vozidla AWS s řízením všech kol, která měla najít využití pro nesení například hasičských nástaveb.

Tatra 815-200 J45 4x4 AWS měl být podvozek se sníženou předsunutou kabinou (konstrukční řešení známé především u podvozků 6x6 pro jeřáby AD 28) a řízením všech kol, k výrobě nedošlo. Tato šasi se sníženou a předsunutou kabinou se předpokládala v dalších zajímavých verzích. Vyjma realizované 6x6 to měla být také provedení 8x8 i 8x6, 10x8, 10x10, 12x6 a 12x10. Tady může znalý čtenář namítnout, že se čtyř, pěti i šestinápravové Tatry 815 vyráběly a to je pravda, ale s odlišnou konfigurací náprav.

U modelů „93“ se totiž předpokládala pouze jedna náprava vpředu (!) a ostatní vzadu, zatímco realizovaná provedení od čtyřnápravových typů dále, měla vpředu vždy dvě nápravy. S podobným uspořádáním náprav, konkrétně 1+3 se postavily dvě vozidla, sklápěč a valník, ovšem s normální kabinou.

Například valník T 815-260V92 8 x 4 má nehnanou 1. a 4. nápravu, přičemž poslední náprava je zároveň natáčecí. Ve výčtu realizovaných i neexistujících zajímavých projektů vozů Tatra 815 by se dalo ještě dlouho pokračovat, ale pro představu o kopřivnických konstrukčních aktivitách na modelu Tatra 815 (a nejen na něm) by to mělo stačit.

text: Jan Neumann

zdroj: Doprava a silnice 7/2003

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Armádní off - road Tatra T815-7MPR89

Automobiloví konstruktéři – Stavěl základy budoucnosti

Automobily – Kopřivnická TATRA na veletrhu BAUMA 2016

Automobily – Nová konstrukční řešení Tatry

Automobily – Novinky z automobilky Tatra

Automobily – Novinky z Tatry

Automobily – Tatra na veletrhu Eurosatory 2012

Automobily – Tatra Phoenix AGRO 6x6

Automobily – TATRA pomáhá při hašení požárů v Izraeli

Automobily – TATRA rostla v roce 2016 o 54 procent



Emil Frey Select

Subaru Outback 2,5 i Active Lineatronic

184 079 km, r. 2011

249.900,- Kč

Ford Focus 2.0 TDCi 100kW AT GHIA

133 755 km, r. 2009

149.900,- Kč

Hyundai Tucson 1,7 CRDI,CZ,1Maj,Trikolor,NAVI

94 716 km, r. 2015

359.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |