image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

MAZDA 3 (BP) – ORIGINÁL NEJEN DESIGNEM

Petr Hanke 11.04.2019 06:35

Představujeme MAZDA 3 (BP)

Mazdě se s novou generací modelu 3 podařilo vytvořit automobil s originálním a svébytným designem, moderním interiérem a svěžím jízdním projevem. Originální je ale také bohatou výbavou.

LED světlomety jsou standardem všech verzí. S paketem GT se pojí adaptivní matrixové LED svítilny s 20 samostatnými světelnými zdroji v každém světlometu (na snímku)I když se v posledních letech na první místa globálních prodejů mnoha značek, mezi něž patří kromě Mazdy třeba také Volkswagen, Nissan nebo Subaru, dostávají SUV modely, tradiční „nízké“ osobní vozy stále mají své pevné místo na trhu. Obecně jsou racionálnější volbou z důvodu nižších pořizovacích i provozních nákladů nebo třeba lepší obratnosti, dynamiky a často také komfortu. A nová Mazda 3 má právě tyto vlastnosti, jimiž chce navázat na své předchůdce, kterých se od roku 2003, kdy se představila první generace, prodalo po celém světě více než šest milionů kusů. Z tohoto počtu jich v Evropě jezdí přibližně jeden milion. Zatímco v Evropě patřil Mazdě 3 15% podíl na prodejích své značky, v České republice to byla celá pětina. Čtvrtá generace tohoto zástupce nižší střední třídy měla premiéru loni na autosalonu v Los Angeles a letos v březnu se s karoseriemi hatchback a sedan začala prodávat i v Evropě.

Nízké zadní okno spolu s širokými C sloupky částečně omezují výhled vzad. Tyto vlastnosti jsou podřízené efektnímu vzhleduNová Mazda 3 je pro svoji značku velmi důležitá. Je totiž první z nové generace jejích modelů. Využívá nejnovější technologie sdružené v přístupu Skyactiv a současně je navržena v dlouho připravovaném designérském stylu. Pro něj je typické důmyslné a plynulé tvarování ploch, jež nejvíce vynikne při pohledu z boku, kdy se v závislosti na úhlu dopadajícího světla objevují různé odlesky. Toto řešení Mazda již v minulosti představila na designérských studiích RX Vision a Vision Coupé. Studií předznamenávající tvary hatchbacku nové „trojky“ však byla Mazda Kai z roku 2017, u níž byla zřejmá i originálně pojatá zadní část se širokým zadním C sloupkem. V kombinaci s opticky dlouhou a nízkou přídí vypadala studie, stejně jako aktuální nová generace, dynamičtěji, než tomu bylo dříve. 

Při srovnání vnějších rozměrů potom možná překvapí, že nová a předchozí generace si jsou velmi podobné. Délky jejich karoserií, stejně jako šířka jsou totožné. Prodloužil se o 25 mm rozvor náprav a došlo ke snížení výšky o 15 mm (světlá výška se přitom zmenšila na 135 mm, tedy o 20 mm). Již z pohledu na novou generaci je vidět, že Mazda posunula kola vozu více k hranám blatníků, což odráží nárůst rozchodu kol vpředu o 15 a vzadu o 20 mm.

Mazda zřejmě záměrně nechtěla novou generaci příliš zvětšovat, a to i přesto, že pro ni vyvinula zcela novou karoserii s nově navrženými výztuhami podlahy a deformačními zónami. Podíl vysokopevnostních ocelí s pevností nad 980 MPa se z předchozích 3 procent zvýšil na 30. Některé z dílů karoserie se přitom vyznačují pevností 1310 MPa. Tím je zaručena jak vyšší úroveň bezpečnosti, tak tuhosti karoserie. 

I v nové generaci kladla Mazda značný důraz na minimalizaci hmotnosti, jenž je pro ni typický. A to i přesto, že novinka je v základní zážehové verzi o 74 kg těžší. Tento nárůst hmotnosti je ale relativní, protože nová generace je již v základním provedení velmi bohatě vybavena a disponuje například i mild-hybridním systémem. Opomenout nelze ani větší množství izolačních materiálů, jež citelně snižují vnitřní hlučnost.

Naopak část hmotnosti Mazda ušetřila na podvozku, protože čtvrtou generaci modelu 3 vybavila, na rozdíl od těch předchozích, jednodušší zadní nápravou s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou. Zajímavostí tohoto řešení je odlišný průměr zkrutné příčky uprostřed a po stranách, což přináší přesnější vedení zadních kol. Přední náprava je evolucí dřívějšího řešení. Bližším umístěním kulových čepů spodních ramen se zvýšila pevnost v podélném směru. Mazda zcela přepracovala geometrii a související elastokinematiku. 

Z palubní desky dýchají lehkost a jednoduchost. Dominantními jsou volant a přístroje před ním, částečně tvořené barevným displejem. Širokoúhlý displej navigace nijak neruší výhledNaladění podvozku a celkový jízdní projev navazují na předchozí generace a vyznačují se subjektivně vnímanou „chutí“ po pohybu. Mazda 3 není nijak přehnaně sportovní ani agilní, nicméně z pečlivě nastavených ovládacích sil a přirozených reakcí má řidič ve volantu pocit, že spolupracuje s vozem, jenž má rád zatáčky. Lehkost, s níž se tento automobil pohybuje, je velmi příjemná. Mazda přitom u zkoušené verze na větších 18“ kolech nechala spíše měkčí podvozek, který je velmi příjemný pro každodenní život. Jde o skutečně zajímavou kombinaci živosti a komfortu. Vůz změnu technického řešení zadní nápravy účinně maskuje, nicméně při aktivnějším jízdním stylu je v zatáčkách na ne zcela ideálním povrchu patrné, že zadní kola nejsou zcela nezávislá a vzájemně se jejich pohyby ovlivňují. 

K lehkosti pohybu a každodenní příjemnosti zkoušeného vozu jistě pomáhal také atmosféricky plněný zážehový čtyřválec s „plnotučným“ objemem 2,0 litru a docela obyčejně vyhlížejícím výkonem 90 kW (122 k). V reálném provozu ale motor zaujal plynulostí a bezprostředností zátahu od středních otáček. Atmosférické plnění zajistilo i vítaný komfort projevu, kdy nedocházelo k náhlým nárůstům točivého momentu závislým na činnosti přeplňování. Zkoušená verze s manuální šestistupňovou převodovkou v běžném provozu vykázala průměrnou spotřebu 7 l/100 km.

Technickou novinkou loni prezentovaného motoru, jemuž nechybí například funkce vypínání poloviny válců, je nově instalovaný mild-hybridní systém se startér/generátorem spojeným s motorem řemenem. Jeho výkon činí 6 kW (8 k) a má na starosti startování motoru, rekuperaci kinetické energie a v určitých situacích také asistenci motoru. Mazda uvádí, že tento elektromotor dokáže rovněž vyhlazovat řazení. Systém pracuje s napětím 24 V a jeho součástí je lithium-iontový akumulátor s kapacitou 0,16 kWh. Mild-hybridní systém by měl snižovat spotřebu v závislosti na charakteru cest až o 0,8 l/100 km. 

Sedadla jsou umístěna spíše níže, poskytují potřebný komfort i oporuAlternativou zážehové verze je vznětový čtyřválec 1,8 litru, jenž měl loni premiéru v modernizovaném provedení typu CX-3. Motor s jedním turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek je vybaven piezoelektrickými vstřikovači a kromě jiného i zádržným katalyzátorem na oxidy dusíku. Stejně jako v případě zážehového dvoulitru je i pro vznětovou jednotku připravena jak manuální, tak samočinná převodovka.

Třetí motor doplní nabídku Mazdy 3 po prázdninách. Půjde o zážehový dvoulitrový čtyřválec Skyactiv-X SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition), schopný v určitých podmínkách pracovat na principu samovznícení. Tento motor nabídne výkon 133 kW (181 k) a bude k dispozici nejen s pohonem předních kol, ale také v nové verzi i-Activ AWD, tedy s pohonem všech kol. 

V rámci svého segmentu se Mazdě podařilo navrhnout nejen originálně vyhlížející vůz, což platí především pro hatchback, ale také automobil s osobitě pojatým interiérem. V něm je zřejmá snaha o minimalizaci ovládacích prvků. A opravdu, z pohledu řidiče zaujmou rozměrné přístroje před volantem, velký volant a horizontální linky opticky rozšiřující vnitřní prostor. Samotné těleso palubní desky má povrch tvořený věrně působící imitací kůže.

Hlavní přístroje jsou navrženy v klasickém analogovém stylu, avšak centrálně umístěný rychloměr spolu s dvojicí ukazatelů kolem něj jsou tvořené 7palcovým barevným displejem s vysokým rozlišením. Tím je zajištěna potřebná variabilita zobrazení různých funkcí a menu. Dva kruhové ukazatele po stranách jsou mechanické. Zobrazované informace vhodně doplňuje projekční head-up displej na čelním skle, jenž je součástí standardní výbavy všech verzí. Jeho grafika je navržena velmi jednoduše a přehledně.

U čtvrté generace modelu 3 Mazda poprvé použila novou generaci svého palubního systému se širokoúhlým displejem, elegantně integrovaným do středu palubní desky. Jde o evoluci předchozího řešení s ovládacím prvkem umístěným na středovém tunelu mezi sedadly. Mazda toto řešení bezdotykové funkce použila zcela záměrně (v minulé generaci dotyková funkce fungovala jen při stání). Systém má novou grafiku ladící s dalšími prvky interiéru a disponuje například funkcí rozdělené obrazovky. Není pochyb o tom, že jako inspiraci použila Mazda systém iDrive od BMW, protože obě řešení mají takřka shodnou logiku menu i koncept obsluhy. Struktura menu je dostatečně plochá, takže jednotlivá nastavení jsou vždy vzdálená jen dvě, maximálně tři kliknutí. Obsluhu usnadňují i tlačítka přímé volby.

Velmi důležitou vlastností nové Mazdy 3 je velmi dobrá pozice za volantem na nízko umístěných sedadlech. Silnou stránkou je také velmi dobrý výhled vpřed a do stran, určitým omezením jsou v případě hatchbacku menší zadní okno a široké C sloupky. V zadní části je prostor spíše menší. To platí jak o zadních sedadlech, tak o zavazadlovém prostoru s objemem 358 litrů. 

Mazda pro novou generaci modelu 3 připravila rozsáhlou nabídku vyspělých prvků výbavy. Mezi novinky patří kromě jiného 360stupňový kamerový systém, systém upozornění na příčně jedoucí vozidla, kamerová funkce sledování únavy řidiče, asistent jízdy v kolonách či LED matrixové světlomety s 20 nezávisle ovládanými světelnými body. Modernizovány byly též systémy autonomního brzdění s rozpoznáváním chodců a cyklistů či tempomat schopný reagovat na aktuální rychlostní limity. Ve výbavě přitom nechybí ani funkce udržování v jízdním pruhu, monitorování mrtvých úhlů zpětných zrcátek či rozpoznávání dopravních značek.  Většina z těchto funkcí a mnoho dalšího je navíc součástí standardní výbavy i základní verze. I z tohoto důvodu se jeví na první pohled vyšší základní cena varianty s dvoulitrovým zážehovým motorem 520 900 Kč jako velmi zajímavá. Mazda s tímto vozem míří na zákazníky požadující bohatě vybavený vůz s originálním designem a svěžím jízdním projevem.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Zatím je jediným nabízeným zážehovým motorem dvoulitr s výkonem 90 kW (122 k), vypínáním poloviny válců a mild-hybridním systémemMOTOR
Kapalinou chlazený řadový čtyřválec Skyactiv-G (zážehový, atmosféricky plněný) nebo Skyactiv-D (vznětový, přeplňovaný), uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6d-TEMP;
a) 2.0 Skyactiv-G: 1998 cm3 (ø 83,5 x 91,2 mm), 13,0:1, 90 kW (122 k)/6000 min-1 a 213 N.m/4000 min-1; 
b) 1.8 Skyactiv-D 116: 1759 cm3 (ø 79,0 x 89,7 mm), 14,8:1, 85 kW (116 k)/4000 min-1 a 270 N.m/1600 – 2600 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka Skyactiv-MT a/b) (3,363/3,700 – 1,947/1,947 – 1,300/1,300 – 1,029/0,916 – 0,837/0,717 – 0,680/0,580 – Z 3,385/3,724), stálý převod 3,850/3,850; volitelně šestistupňová samočinná převodovka Skyactiv-Drive a+b) (3,552 – 2,022 – 1,347 – 1,000 – 0,745 – 0,599 – Z 3,052), stálý převod 4,095; pohon předních kol.

PODVOZEK
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, přední náprava typu MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 295/265 mm; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola 6,5J x 16 nebo 7J x 18, pneumatiky 205/60 R 16 nebo 215/45 R 18.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (a/b), hatchback, v závorce sedan)
Rozvor náprav 2725 mm, rozchod kol 1570/1580 mm; d/š/v 4460/1795/1435 mm (4660/1795/1440 mm); objem zavazadlového prostoru (VDA) 358/1026 (450/1138) l; objem palivové nádrže 51 l; pohotovostní hmotnost 1274/1299 (1275/1299) kg, celková hmotnost 1875/1898 (1869/1894) kg, brzděný/nebrzděný přívěs 600/1300 kg. 

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, AT v závorce)
Největší rychlost 197/194 (197/192) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,4/10,3 (10,8/12,1) s; spotřeba paliva NEDC město 6,4/4,6 (6,8/5,2) l/100 km, mimo město 4,3/3,8 (4,7/4,3) l/100 km, kombinace 5,1/4,1 (5,5/4,7) l/100 km; emise CO2 117/107 (126/121) g/km.

CENA a/b) od 520 900/574 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter



Emil Frey Select

Opel Mokka 1.2 TURBO 96kW AT8 ULTIMATE

9 435 km, r. 2022

679.900,- Kč

Peugeot 3008 1.6 HYBRID 300k AT8 GT 4x4

14 252 km, r. 2022

1.149.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,1Maj,Comfort

36 456 km, r. 2020

629.901,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Mazda CX-60 míří mezi elitu

    V posledních letech se zdá, že Mazda zažívá doslova revoluci. Příchod... >>

  • Lexus RX: tři verze, tři charaktery

    Za volanty všech tří v Evropě nabízených verzí Lexusu RX se ukázalo, jak... >>

  • Opel Astra 1.2 Turbo Elegance – Autobahn proof

    Nová Astra je nejzřetelnějším symbolem spojení Opelu s koncernem PSA, zařazeným... >>

  • Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu

    Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Lamborghini Huracán Tecnica – Čistokrevné Lamborghini

    Huracán se vstříc generační výměně řítí s výkonem 471 kW (640 k) a ostřejší než... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Honda HR-V e:HEV je dvoumotorové (skoro)kupé

    Značka Honda přistupuje k nucené elektrifikaci své produkce v Evropě svérázným... >>

  • Škoda Fabia RS Rally2 – Pravé RS

    Škoda Motorsport vyvinula nový soutěžní speciál pro skupinu Rally2, postavený... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Fiat Ducato Maxi 35-2.3 JTD - Maximální Fiat Ducato

    Denně křižují ulice měst ale i celou republiku v barvách stovek firem... >>

  • Mercedes-Benz Citan 113 Tourer Pro – Užitečný a komfortní

    Z nabídky tradičních velkoprostorových vozidel mizí další a další hráči.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |