image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

RENAULT – MALÝ TRUCK NA VELKOU PRÁCI

Jiří Krenar 11.02.2019 05:20

Test Renault Master 2.3 dCi Cool L3H1P3 se spací vestavbou

Čím méně je na pracovním trhu k dispozici řidičů s oprávněním skupiny „C“, tím více přibývá na silnicích malých valníků s plachtou.

Standardní, ergonomicky velmi dobře řešené pracoviště řidičeA konec konců, i další dopravci volí nyní vozidla kategorie N1 s celkovou hmotností do 3500 kg, ať už s nástavbou valník, valník s plachtou, sklápěč, skříňovou apod. Potvrdí to všichni čeští nástavbáři, kteří nyní mají v tomto segmentu práce „až nad hlavu“. Lehký užitkový automobil kategorie N1 může řídit každý, kdo vlastní řidičské oprávnění skupiny „B“. Často i takové, na kterém ještě „nezaschla tiskařská barva! Samozřejmě, nejvíce takových vozidel potkáte ve městech nebo v rámci regionální distribuce zboží. Ovšem značná část dopravců využívá tato malá, rychlá vozidla, s užitečnou hmotností kolem 1000 kg na mezinárodní dopravu. Schválně si někdy zkuste spočítat, kolik takových malých „trucků“, tj. valníků s plachtou, s polskou registrací potkáte např. na trase Náchod – Praha – Rozvadov. A jezdí denně, včetně sobot, nedělí a svátků, nákladních vozidel do 3,5 tuny se žádné zákazy jízdy netýkají. Ba co víc, nemusí mít ani tachograf, takže jedou „dokud nepadnou“. K dnešnímu redakčnímu testu jsem ale převzal právě takový valník s plachtou, určený pro rychlou vnitrostátní či mezinárodní dopravu.

Na podvozku Renault Master L3 (rozvor 4332 mm) s předním pohonem, s motorem o výkonu 170 koní (tj. 125 kW/380 Nm) postavil polský nástavbář Motowektor valník s plachtou s celním uzávěrem, vylepšený o spací vestavbu Twin Cab typ S. Tento typ vychází ze standardní budky Master, která je prodloužena o cca 650 mm a rozšířena v prodloužené části na 2200 mm. Na střeše je namontován další díl, který v prvé řadě vytváří důležitý spoiler snižující aerodynamický odpor vzduchu a v druhé řadě je propojen s kabinou, takže posádka zde má k dispozici objemný odkládací prostor. Lůžko zde není! V případě, že vozidlo je provozováno i se závozníkem či dvěma řidiči, je lepší variantou typ nástavby TWIN Cab B nebo M, která je dvoulůžková.

Celková délka konkrétního Renaultu Master je skoro šest a půl metru, z toho zadní převis je přes dva metry. Ano, je to už docela velké vozidlo, a je dobré na to myslet při výběru místa na parkování ve městě zvláště, když se parkuje šikmo nebo kolmo k chodníku. Ocelová korba s hliníkovými bočnicemi o rozměrech 4300 x 2200 nabízí ložnou plochu, na kterou lze umístit 8 europalet a k dispozici je patřičný počet kotevních úchytů. Plachta s celním uzávěrem poskytuje výšku 2300 mm (celková výška vozidla tak přesahuje 3300 mm). Dle OTP byla u konkrétního vozidla užitečná hmotnost 1285 kg. Logicky tedy vychází, že takto koncipovaný malý truck je určen pro přepravu spíše lehkých materiálů, plastových dílů, polystyrénové izolace apod. Není od věci si dobře promyslet, jaké zboží bude nejčastěji přepravováno a podle toho zvolit výšku plachty. Je to jeden z nejdůležitějších prvků ovlivňující aerodynamiku vozidla i jeho jízdní vlastnosti a tím i spotřebu paliva. Vzhledem k tomu, že tato kategorie LUV zatím není tak často převažována policií na silničních váhách (ale už bych na to moc nespoléhal), dá se předpokládat, že zvláště při jízdách na krátkou vzdálenost jej bude řidič lehce přetěžovat. To se ale odrazí na zvýšené spotřebě, rychlejším opotřebení brzd a konec konců i na životnosti hnacího ústrojí i podvozku. A nesmíme zapomenout, že zadní tuhá náprava u konkrétního vozidla měla jednoduchou montáž kol.  

Testovaný valník s plachtou měl nejvýkonnější motor z nabídky se dvěma turbodmychadly Energy dCi 170 se systémem Stop/Start. Standardně je montována přímo řazená šestistupňová převodovka.

Valník s celní plachtou uveze 8 europaletPracoviště řidiče je zcela sériové, tj. je zde dostatek místa, palubní deska nabízí velký počet odkládacích prostor, je ergonomicky dobře řešená. Volant je sice nastavitelný pouze v jedné rovině, ale sedadlo řidiče je seřiditelné i výškově, takže se dá najít opravdu dobré nastavení, které neunavuje řidiče ani na dlouhé cestě. U spací vestavby je k dispozici jenom jedno sedadlo spolujezdce. Vzniká tak dostatečný průchozí prostor, aby se řidič dostal na lůžko umístěné v „přístavbě“ za sedadly. Má šířku 640 mm a délku 2100 mm. Pod lůžkem jsou jednak dva velké odkládací prostory pro zavazadla či zásoby, uprostřed je malá lednička a namontováno je i přídavné topení. Nechybí ani vnitřní zakrývací záclonky na okna, patřičné osvětlení a u konkrétního vozidla i malá obrazovka TV. Na budce je namontován velký střešní spoiler, který je ale propojen s kabinou a nabízí tak ohromný odkládací prostor (nikoliv lůžko!) pro lehčí zavazadla, oblečení apod. Vyzkoušel jsem si lůžko. Jeho délka je dostačující, šířka ale odpovídá spíše nouzovému přespání. Stísněný prostor v oblasti ramenou lze o něco málo zvětšit posunutím sedadla řidiče co nejvíce vpřed. Ale nepříliš vysoký a štíhlý/lá řidič/ka tak zvládne i dvě noci za sebou. Ale jsem toho názoru, že by mělo jít hlavně o nouzové přespání.

Stropní spínač varovných světel mě moc nepotěšil svým umístěnímPrázdný valníček s plachtou se vyznačuje velkou agilitou, motor má dostatečný výkon a šestistupňová manuálně řazená převodovka je dobře odstupňována. Ale s truckem se nezávodí (i když je malý), zato se jezdí plynule a svižně. Jediným problémem se ukázala velikost plachty. Vozidlo je velmi citlivé (ať naložené, či prázdné), na boční vítr. A protože jsem Renault Master převzal k testu 2. ledna 2019, užil jsem si jak vozovek mokrých, tak i zasněžených a hlavně skoro každý den hodně foukalo. Ale ono stačí předjet návěsovou soupravu (Master bez problémů uhání rychlostí 130 km/h), a už to s lehkým truckem pořádně zamává. Ocenil jsem dobrý výhled z místa řidiče, systém Stop/Start jsem vždy vypnul hned po nastartování vozidla, a uvítal jsem, že tempomat je klasický, tedy bez adaptivní funkce. Výbava jinak byla v úrovni Cool, takže zde byla el. ovládaná zrcátka i okna, ale také elektronický stabilizační systém ESP+ASR. Základní verze autorádia s CD měla připojení k USB, AUX, dostatečně výkonná klimatizace pomohla při ranním odmrazení předního skla. Co jistě pochválí každý řidič, je dostatek odkládacích kapes, schránek a přihrádek, včetně poličky nad čelním sklem. A do dveří se vedle řady dalších věcí vejde i 1,5 l PET lahev s limonádou.

Pokud jde o spotřebu, testovací trasy vedly jak po dálnicích, tak po silnicích nižší tříd ve středních Čechách. Vzhledem k počasí, hlavně větru, jsem i na dálnici držel rychlost do 110 km/h. Průměrná spotřeba za celý test byla 10,2 l/100 km (dle palubního počítače).

ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Renault Master 2.3 dCi 170 k L3H1P3 Cool  
Zdvihový objem ... 2299 cm3
Max. výkon  ... 125/3500 kW/min-1
Max. točivý moment  ... 380/1500–2750 Nm/min-1

Rozměry vozidla:
Rozvor  ... 4332 mm
Rozměry vozidla délka/šířka/výška ... 6418/2470/3300 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 3500/1285 kg
Rozměry ložné plochy ... 4200x2200x2300 mm
Objem palivové nádrže/AdBlue  ... 105/22 l
Pneumatiky – rozměr 225/65 R16

Cena testovaného vozidla včetně nástavby v době testu: 966 900 Kč bez DPH

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Čtyřkolky vhodné i na práci

ELEKTRONÁKLAĎÁKY – DRUHÁ GENERACE – DÍL II.

Expedice Cape to Cape - Prověrka extrémními podmínkami

ISUZU/RENAULT – PRACANTI CO OBSTOJÍ I NA DOVOLENÉ

Opel Movano 125

Opel/Renault/Toyota/Volkswagen – Rychlý „shuttle“

Renaulr Premium Lander - Renault pro stavbu

Renault – Elektrický Renault pro distribuci

Renault Hybrys - Krok do budoucnosti

Renault Kangoo - Renault Kangoo Express „Maxík“



Emil Frey Select

Citroën C4 1.5 BlueHDi 130k AT8 SHINE

12 802 km, r. 2022

649.900,- Kč

Peugeot 3008 1.6 BHDi 120k AT6 ACTIVE, NAVI

136 797 km, r. 2016

269.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback E-TENSE 300k AT RIVOLI 4x4

12 026 km, r. 2021

1.349.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>

  • Tatra 30 (2. díl) – Karosářské kreace

    Čtyřválcová Tatra 30 se v letech 1928 až 1931 objevila také v mnoha... >>

  • Design užitkových automobilů – Česká stopa

    Největší světový výrobce nákladních a ostatních užitkových automobilů všech... >>

  • Seat Ateca FR 2.0 TSI DSG 4WD – Švihák španělský

    Modernizovaný Seat Ateca jsme nyní vyzkoušeli v nejvýkonnějším, a také... >>

  • Tour de Morava: Ameriky mezi sklepy 2022 – Ta jižní Morava…

    V sobotu 7. května se sjeli milovníci amerických automobilů do jihomoravských... >>


Nejčtenější články

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |