image/svg+xml

Automobil Revue

Technika

CONSUMER ELECTRONIC SHOW 2017 – Auto jako telefon

Petr Hanke 16.02.2017 06:11

Představujeme Bosch do Las Vegas přivezl nejen ukázku kokpitu automobilu budoucnosti, ale také mnoho dalších zařízení ze světa spotřební elektroniky, které se dokáží vzájemně propojit

Torzo konceptu interiéru BMW předvádí holografické menu se zpětnou vazbouV Automobilu jsme se výstavou elektroniky ještě nezabývali. Časy se ale mění, a tak na výstavě Consumer Electronic Show v Las Vegas tvořily část vystavovatelů i firmy z automobilového průmyslu. Jak příznačné, automobil se stává spotřební elektronikou...

O tom, že svět osobních automobilů stojí před jednou ze svých významných křižovatek, není sporu. Na jedné straně se stále častěji diskutuje o nových druzích pohonu a na druhé o autonomním řízení či nových online službách. Když se to všechno promíchá, je zřejmé, že pojetí automobilu bude muset být jiné, než jsme si za více než sto let navykli. V automobilu se již nebude pouze řídit, ale bude se v něm cestovat jako ve vlaku, a zřejmě i trávit více času. Automobil bude muset nabídnout všechna digitální propojení, na něž jsou zákazníci zvyklí, a přitom jejich obsluhu zprostředkovat tak, aby byla v daném prostředí přirozená. Automobilky své vize s různým časovým horizontem ukazují na koncepčních studiích představovaných na světových autosalonech, neustále však hledají způsoby, jak své představy budoucnosti ukázat odborné veřejnosti nejen z okruhu automotive, ale také ze světa elektroniky.

Chrysler Portal je nejreálnější ze studií představených na výstavě CES 2017A v tomto ohledu se v posledních letech jako ideální jeví právě výstava spotřební elektroniky v Las Vegas známá pod zkratkou CES, jež se tradičně koná začátkem ledna, tedy v podobném termínu jako tradiční detroitský autosalon (viz str. 12). Jedním z trendů, jejž bylo možné z výstavy CES vyčíst, byla postupná změna role automobilů. Z pouhých dopravních prostředků se v budoucnosti stanou něčím jako osobními asistenty. To bylo zřejmé zejména na konceptech Bosch, BMW, Honda a Toyota, i když každá z těchto společností ukazovala poněkud jiný pohled na situaci. Bosch byl i zásluhou svého širšího záběru vyráběných produktů univerzálnější a zaměřil se především na propojení vozidla s jeho okolím, konkrétně například se systémy chytrých domácností, domů či servisem. Z automobilu by se měl podle vize Bosche stát osobní asistent, a to především v režimu autonomní jízdy. V něm by měl umožnit provádět videokonference, plánovat nákupy či sledovat oblíbená videa. Jedna ze studií společnosti Bosch ukázala, že automatizované řízení v budoucnu dokáže ušetřit řidičům v Německu, USA a v Číně v průměru téměř 100 hodin ročně.

Digitální okno BMW Connected Window dokáže zobrazovat různé informace související s cestováním a osobní dopravou. Jde samozřejmě o konceptRole automobilu se však neomezuje pouze na plnění příkazů řidiče, ale jeho úloha vzroste i tím, že bude významným prvkem celé dopravní infrastruktury. Automobil například bude lokalizátorem parkovacích míst, na základě jím získaných údajů následně vznikne aktuální informace o dostupných parkovacích místech i pro další vozidla. Tyto systémy se plánují spustit již v roce 2017 na území USA a současně také v Německu. Koncept BMW se více soustředil na komunikaci mezi řidičem a automobilem. V tomto ohledu mnichovská automobilka vystavila torzo interiéru se zajímavým způsobem ovládání pomocí holografických 3D displejů – BMW HoloActive Touch. Zajímavostí tohoto řešení nejsou samotná holografická menu, jimiž může řidič nebo spolujezdec procházet pouhým pohybem ruky, ale zejména zpětná vazba cíleně na konečky prstů pomocí ultrazvuku. BMW se dále snažilo prezentovat svůj již fungující cloudový ekosystém, v němž je na jedné straně automobil a na druhé aplikace BMW Connected v telefonu majitele. Vše je propojeno v serverech automobilky a pro fungování využívá i mnoho různých externích informací. Aplikace například dokáže podle zadaných údajů v kalendáři napovědět, kdy je podle aktuální dopravní situace ideální čas vyrazit na následující schůzku. Zásluhou cloudového řešení může být zajímavým doplňkem také vize BMW Connected Window, zobrazující pohodlně různé informace na velký displej u majitele doma, jejž lze obsluhovat bezdotykově pohyby ruky.

Svoji ukázku automobilu propojeného do digitálního světa svého majitele ukázalo také Hyundai ve formě interiéru automobilu integrovaného do „obývacího“ pokojeNěkolik automobilek pro výstavu CES připravilo i celé automobily, nebo přesněji řečeno studie. Jedním ze zajímavých konceptů byla Honda NeuV, což je miniautomobil do městského prostředí s integrovaným asistentem HANA (Honda Automated Net-work Assistant) ovládaným hlasem, jenž dokáže například i rozpoznávat emoce řidiče. Automobil je navržen jako součást sítě chytrých zařízení, a tak dokáže při připojení do elektrické sítě fungovat jako vyrovnávač přebytků elektřiny, případně se v autonomním režimu zapojit do programů sdílení automobilů. Honda, podobně jako Nissan, na výstavě CES oznámila několik strategických partnerství v různých oborech, což dále potvrzuje skutečnost, že automobily budoucnosti budou stále více integrovány do digitálního prostředí. V podobném duchu, v jakém se nesla studie Hondy a vlastně i Bosche a BMW, navrhla svůj koncept pro CES 2017 také Toyota. Mottem studie Concept-i je minimalizovat působení automobilu jako stroje a více z něj udělat společníka. V tomto případě se elektronický asistent jmenuje poetičtěji – Yui. I u něj jsou samozřejmostí autonomní provoz, elektrický pohon a propojení s okolím.

Originální Toyota Concept-i se snaží o „odtechnizování“ a zlidštění stroje jménem automobilVelmi zajímavý byl Chrysler Portal, navržený pro takzvanou generaci „millennial“, tedy lidi narozené mezi lety 1982 a 2001. Automobil kombinující prvky vozů SUV, MPV i kompaktních crossoverů zaujme modulárním prostorným interiérem pro rodinné použití s mimořádně snadnou přístupností. Samozřejmostí jsou elektrický pohon, dojezd 400  km, schopnost rychlého dobíjení a pochopitelně i všemožné propojení. Světovou premiéru si na CES 2017 odbyl také vůz Farraday Future FF91, jenž se vyznačuje tím, že je nejrychleji akcelerujícím vozem s elektrickým pohonem. Z nuly na 60 mph (96 km/h) dokáže zrychlit během 2,39 s. Netradičně pojatý automobil je zatím pouze atraktivní vizí. Výrobu plánovanou na rok 2018 může ohrozit zejména finanční nestabilita společnosti, za níž stojí Číňan Jia Yueting. Většina přítomných automobilek ukazovala v rámci výstavy CES své pokroky ve vývoji autonomního řízení. Po Las Vegas jezdily bez řidiče Audi, BMW, Nissany, vozy Hyundai Ioniq a další. Své prototypy ukázala také dodavatelská společnost Delphi, jež řešila autonomní řízení v prostředí tunelů, kde vyžaduje speciální algoritmy, protože není k dispozici příjem signálu GPS. Můžeme si tedy automobil budoucnosti představit jako pojízdný chytrý telefon? Přes filtr výstavy CES 2017 to tak určitě může vypadat. Naštěstí těchto „filtrů“ existuje ale mnohem více a kromě stále inteligentnějších elektronických systémů bude, alespoň podle zatím dostupných informací, možné i automobil budoucnosti stále řídit vlastními smysly.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

BOSCH MOBILITY EXPERIENCE 2017 – Příprava na budoucnost

Hyundai Ioniq 2017 – Třikrát...



Emil Frey Select

Toyota RAV4 2,5 Hybrid,CZ,1Maj,Comfort+4x4

34 987 km, r. 2021

939.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 Hybrid,CZ,1Maj,Selection

56 224 km, r. 2016

349.900,- Kč

Subaru WRX STI 2,5 CZ,NAVI,4x4

85 796 km, r. 2016

899.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Elektřina v náklaďáku není tabu

    S ohledem na nesrovnatelné dopravní výkony mnozí považují elektrický pohon... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>

  • Panhard & Levassor X 25 (1913) – Surrealistický zážitek

    V čím dál modernější, kontroverzně elektrifikované době se jízda s Panhardem z... >>

  • Nokian Tyres Green Step – Obnovitelně

    Společnost Nokian Tyres představila koncepční pneumatiku budoucnosti, jež je z... >>

  • Walter D-Bus – Velké dvanáctiválce

    V říjnu 1931 vystavovala jinonická továrna Walter na pražském autosalonu nejen... >>

  • Nová kola: homologované novinky AEZ a DOTZ pro rok 2023

    Alcar je tradiční společnostní nabízející designová kola značek AEZ, Dezent či... >>

  • Sedmispojková převodovka Koenigsegg

    Švédská společnost Koenigsegg vyvinula pro svůj výroční typ CC850 revoluční... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |