Svezli jsme se
Pininfarina Enjoy - Radost z jízdy
Pavel Olivík 22.12.2003 00:00
|
Řidič Enjoy totiž navazuje se svým vozem mimořádně spontánní a těsné spojení, jež umožňuje silnější zážitky, dané intenzivnějším prožíváním okolí a přímou kontrolou nad vozem. Tato studie byla navržena tak, aby umožnila každodenní jízdu do práce, ale současně dovolila svému majiteli účastnit se víkendových závodů na okruzích. Osloví především mladé řidiče, kteří nekladou důraz na komfortní vytříbenost a zbytečné ozdoby.
V souladu s dvojím určením vozu je karoserie rozdělena do bloků. Neměnnou prostřední část doplňují čtyři odnímatelné blatníky. Ze silničního vozu se rázem stane závodní náčiní s odkrytými koly jako u formule. Místo čelního skla jsou před oběma sedadly malé ochranné štítky, čnící z dlouhé a nízké kapoty. Vnitřní výbava včetně sedadel je stejně jednoduchá a minimalistická jako zevnějšek.
Konstruktéři použili nehořlavé voduvzdorné materiály, ze světa jedné stopy pochází rovněž inspirace pro ovládací páčky a kontrolní přístroje. Proto ani nepřekvapí, že se pod zadním víkem nalézá schránka s místem pro helmy, ochranné kožené kombinézy a rukavice od firmy Sparco.
V přídi jsou uložené pevné krycí panely, jimiž lze interiér částečně nebo zcela zakrýt, neboť střecha nepatří k výbavě vozu. Pro závody je do volantu integrován otáčkoměr, v přístrojové desce je zapuštěný displej, zobrazující pro řidiče a spolujezdce standardní i další technické informace.
Velmi pečlivě je vyřešena aerodynamika vozu. Čelní náporový vzduch se rozděluje do čtyř proudů. Kromě části proudící nad a pod vozem se proud vzduchu nasávaný otvory v přídi vede přes závěsy předních kol k bočním chladičům, pod vzhůru výklopnými dveřmi. Za zadními sedadly jsou dva výstupky ochranných oblouků, které přecházejí v dlouhé ploutve, do nichž jsou zapuštěné zadní svítilny.
Záď nese malý integrovaný spoiler, ve spodní části jsou přídavné výsuvné aerodynamické plochy. Společnost Pininfarina svěřila vývoj podvozku specializované britské firmě Lotus. Lehký a velmi tuhý rám je zhotoven z vytlačovaných hliníkových profilů, spojených lepením jako u Lotusu Elise. Na rámu jsou ukotvena dvojitá příčná ramena obou náprav.
Vzpěry pushrod přenášejí pohyb kol přední nápravy na vodorovné jednotky odpružení. Litá kola BBS nesou pneumatiky Michelin, vpředu 215/40 R 17, vzadu 235/40 R 18. Kotoučové brzdy o/ 288 mm mají na všech kolech vnitřní chlazení. Pininfarina Enjoy váží jen 750 kg, proto k vynikajícím jízdním výkonům stačí relativně malý šestnáctiventilový čtyřválec Rover K-Series 1795 cm3 v úpravě Lotus Performance s výkonem 100 kW.
Motor pohání ovšem zadní kola přes pětistupňovou mechanickou převodovku. Vnější rozměry jsou 3740 x 1790 x 1070 mm, rozvor 2375 mm a rozchod kol vpředu 1525 mm, vzadu 1545 mm.Pohlédneme-li do historie karosárny Pininfarina, nalezneme v ní řadu mimořádných sportovních automobilů, ať už ve formě koncepčních studií, či sériových vozů.
Největší vliv na Pininfarinovu tvorbu měla a má bezesporu spolupráce s automobilkou Ferrari, která začala v roce 1952. Enjoy ztělesňuje koncept nekompromisního malého otevřeného sportovního vozu, a není to poprvé, co se u Pininfariny touto myšlenkou zabývali. Vzpomeňme například na studie Autobianchi A112 Giovani Spider (1973), levný sportovní vůz s odnímatelnou pevnou střechou, nebo na Peugette 104 Spider (1976), koncept postavený na základě Peugeotu 104 Coupé.
Z novějších návrhů zapadá do této řady dvoumístná barchetta Ethos (1992), která se vyznačuje motorem před zadní nápravou, hliníkovým podvozkem a karoserií z recyklovatelných termoplastů, či Ferrari Rossa, studie k 70. jubileu Pininfariny na základě Ferrari s motorem vpředu. Pininfarina však nezůstává pouze u studií. Nejlepšími příklady realizace těchto automobilových snů jsou sériové Alfa Romeo Spider a Ford Streetka. text: Pavel Olivík, Ženeva zdroj: Automobil revue 7/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)