image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

DAF Trucks – DAF XF 480 FT 4x2

Jiří Krenar 26.09.2018 05:22

Test Testovaný DAF XF 480 FT s třínápravovým plně naloženým návěsem

Automobilka DAF průběžně pracuje na snížení spotřeby paliva i emisí svých trucků.

Po tradiční prezentaci nové generace či výrazné modernizaci vozidel v zahraničí, máme s odstupem několika týdnů možnost vyzkoušet si novinky i v rámci běžného redakčního testu na českých silnicích a hlavně v kopcích.

Tři schody a jste za volantem v kabině Space CabZ Eindhovenu přijela k českému importérovi do Jažlovického servisu DAF souprava DAF XF 480 FT 4x2. Ideální možnost projet si s plně naloženou soupravou – tj. 40 tun – standardní testovací okruh. A protože deklarovaný výkon vozidla 480 koní je výhodný i pro středoevropské silnice se značným výškovým převýšením (tedy nikoliv „lehkonohý“ tahač pro nizozemské roviny), bylo jasné, že zamířím směrem na Strakonice s otočkou u Příbrami. Konec konců, jiná volba ani nebyla, protože v době testu probíhaly stále stavební práce na dálnici D1 i na silnici I/3 u Benešova.

Tahač DAF XF byl vybaven třináctilitrovým šestiválcem MX-13 s výkonem 355 kW/480 k a s největším točivým momentem 2350 Nm resp. krátkodobě (overboost- obchodní označení Multi-torque) až 2500 Nm. Podstatné je, že max. točivý moment motoru je schopen dosáhnout už od neuvěřitelných 900 min-1. Nově se do vozidel pro mezinárodní dálkovou dopravu montují automatizované dvanáctistupňové převodovky ZF-Traxon. Na podvozku s přední nápravou odpruženou klasickými listovými pery a zadní s pneumatickým odpružením (převodový poměr zadní nápravy 2,21), byla usazena budka Space Cab, tedy nikoliv ta nejvyšší a je samozřejmé, že měla optimalizovaný střešní spoiler i boční, tj. „límce“ (balíček Aero Pack). Výbornou aerodynamiku třínápravového návěsu BURG pak podpořily boční kryty podvozku.

Pobyt za volantem konkrétního tahače byl výrazně vylepšen výbavou v úrovni „exklusive“ a čalouněním dvoubarevnou kůží. Volant i sedadlo řidiče (typ Xtra Leather Air) jsou nastavitelné ve všech směrech a to v dostatečném rozsahu, a má pneumatické odpružení. Přehledná palubní deska je ve své pravé části mírně zatočená do kabiny, takže veškeré ovládací prvky má řidič perfektně při ruce. Motorová brzda se ovládá pravou páčkou pod volantem. Asi to zní poněkud „staromilsky“, ale mám rád vpravo od volantu na palubní desce umístěnou páčku ventilu parkovací brzdy. Jsem si ale vědom, že „pokrok nezastavíš“ a tak si zvykám i na elektrické spínače parkovacích brzdy u nových generací trucků. Pokud jde o asistenční systémy, ve výbavě nechyběl adaptivní tempomat FCW a AEBS, nebo systém varování při opuštění jízdního pruhu.

Jak střešní spoiler, tak boční „límce“ byly pečlivě seřízenyKonkrétní truck byl vybaven jedním lůžkem o délce 210 mm a šířce 81 mm. Ocenil jsem dostatečné množství odkládacích schránek a boxů (celkem mají objem skoro 300 litrů) a nezapomněl jsem nahlédnout do chladničky pod lůžkem. 

Otáčíme klíčkem ve spínací skříňce, upravuji sedadlo, volant a zpětná zrcátka, ještě tachograf „nakrmit“ kartou a vyjíždíme ze servisu. Je sucho, teplota kolem 17 °C. Volba trasy je jasná a tak je důležité se pokud možno bez problémů „prokousat“ dopoledním hustým provozem na Pražském okruhu od dálnice D1 na dálniční křižovatku k Vltavě. Jedu v koloně, rychlostí cca 80 km/h a úlevou si vydechnu, když z Pražského okruhu odbočuji na Strakonice na D4. Instruktor už chce, abych aktivoval adaptivní tempomat, ale já se bráním, protože vím, že uprostřed toho nejprudšího stoupání na „Cukrák“ je náhle snížena rychlost na 50 km/h, následuje přechod pro chodce a značka „konec obce“. A to je ta pravá chvíle pro aktivaci adaptivního tempomatu. 

Uprostřed stoupání, v místě vyznačeného přechodu pro chodce brzdím soupravu na 50 km/h a prakticky znovu se rozjíždím. Převodovka velmi rychle „skáče“ na desátý rychlostní stupeň a na vrcholu stoupání již tachometr ukazuje 80 km/h a displej avizuje zařazenou „dvanáctku“. Odhlučnění kabiny je příkladné, pochvaluji si výborný výhled od volantu. Těsně před vrcholem stoupání „automat“ přešel na volnoběh, rychlost mírně klesla, ale v úsporném režimu se souprava plynule převalila přes horizont a začala klesat k Jílovišti. Tempomat umožňuje nastavit rychlostní přesah až o 10 km/h, já měl na klesání nastaveno + 5 km/h, pak už se aktivovala motorová brzda. Ovšem elektronika ve spolupráci s jednotkou GPS už věděla, že za Jílovištěm začíná mírné stoupání a tak převodovka opět přešla na volnoběh, abych co největší úsek stoupání vyjel bez nutnosti práce motoru. Tušíte správně, vše se děje s ohledem na maximální úsporu paliva. Ale nedělejme si iluze, že řidiči se za volantem nudí. Současné systémy montované do trucků zatím nedokážou číst dopravní značky a podle nich upravit rychlost jízdy. Ovšem zdůrazňuji slovíčko „zatím“. 

Jak tak sledují displej na přístrojovém štítu, všechna stoupání na trase od Cukráku až na novou křižovatku „Skalka“ (D4) absolvuje truck na dvanáctý rychlostní stupeň. Na zpáteční cestě od Dobříše k Mníšku a poté z údolí od Mníšku na Řitku se na pár okamžiků objeví na displeji desátý rychlostní stupeň. Ano, několikrát ručička otáčkoměru osciluje na limitu 900 min-1 (já už bych dávnou podřadil), ale řídicí jednotka má informace z GPS, že už, už stoupání končí a tak automat nepodřadí. Pochválit musím řazení nové převodovky ZF Traxon, které je rychlé a řadí velmi jemně a bez cukání. Stejně tak jsem si na zpáteční cestě pochvaloval výkon motorové brzdy. Prakticky až na několik momentů na kruhových objezdech jsem nemusel použít provozní brzdu. 

Na levé straně rámu je umístěna nádrž na palivo o objemu 340 l, na pravé pak nádrž na aditivum AdBlueTak jako dnes už většina vozidel v tomto segmentu, i trucky DAF jsou vybaveny také elektronickým systémem hodnocení jízdního stylu řidiče. Ten poskytuje (nejen) řidiči podrobnou zpětnou vazbu ohledně dosažené spotřeby paliva, o jeho schopnosti předvídat jízdní situace a také o četnosti aktivace provozních brzd. Nově jsou nyní zobrazovány na displeji přístrojového panelu také údaje z tachografu, což řidiči poskytuje jasný přehled o době jízdy a rychlosti tak, aby nedocházelo k porušování předpisů a může si včas začít hledat parkoviště, kde absolvuje povinnou přestávku. Na displeji se také zobrazuje upozornění na blížící se příští servisní prohlídku vozidla atd. Vše v jazyce, který si řidič zvolí, v našem případě v češtině. 

A teď tradičně trocha statistiky. Na celém testovacím okruhu jsem měl průměrnou spotřebu 31,5 l/100 km a celou testovací trasu jsem absolvoval průměrnou rychlostí 70,8 km/h. Instruktor mi ovšem mírně zkazil radost, když konstatoval, že profesionální řidič by celý okruh měl se stejnou soupravou a při stejné hustotě provozu absolvovat za 25 l/100 km. Takže se ještě budu muset více snažit! 

Celkově mám z kamionů DAF velmi dobrý dojem jak z jízdního projevu trucku – zvláště z výkonu motoru a převodovky – tak i z příjemného pobytu „na palubě“. Navíc vylepšeného vyšší úrovní výbavy, kvalitou použitých materiálů i dílenským zpracováním. A to jsem se ani nezmínil o vnitřní mechanické zábraně proti vypáčení dveří Night Lock, chladničce pod lůžkem, dostatečně výkonné klimatizaci a dalších drobných „vychytávkách“.

JIŘÍ KRENAR 

Vyšší úroveň výbavy „Exklusive“ je příjemná a vypadá velmi dobřeZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE

Motor:
Řadový vznětový přeplňovaný šestiválec Paccar MX-13 Euro 6 s mezichladičem plnicího vzduchu. Systém SCR+EGR. Zdvihový objem motoru 12 900 cm3. Největší výkon 355 kW/1600 min-1, max. točivý moment 2500 Nm/900-1365 min-1. Vstřikování paliva systém Common-Rail s tlakem 2400 barů.

Převodové ústrojí: 
Dvanáctistupňová automatizovaná převodovka ZF – Traxon 12TX2210 DD s rozsahem převodů 16,69 – 1,00, systém EcoRoll. Převodový poměr zadní nápravy 2,21. MX – Engine Brake s výkonem 360 kW/1200-1500 min-1.

Podvozek + budka: 
Podvozek s přední nápravou typu 163N. Parabolická pera. Vzadu tuhá náprava typ SR1344 s pneumatickým čtyřměchovým odpružením s možností výškového nastavení. Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením na všech kolech. Zátěžový regulátor. Adaptivní tempomat s FCW a AEBS, systém ASR. Dvoumístná budka typu „Space Cab“. Točnice SAF typ S36-20, výška 150 mm. 

Rozměry a hmotnosti: 
Rozvor náprav 3800 mm. Délka/šířka/výška vozidla jsou 5720/2550/3530 mm. Hmotnost tahače 7480 kg. Maximální technická hmotnost souprav 50 000 kg. Pneumatiky vpředu GoodYear 385/55R22.5MI, vzadu GoodYear 315/705R22.5MI. Disky kol z lehkých slitin. Hliníková palivová nádrž o objemu 340 l, nádrž na aditivum AdBlue o objemu 90 l. 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter



Emil Frey Select

Kia Ceed 1,4 i,CZ,AC

162 874 km, r. 2009

79.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 Hybrid,CZ,1Maj,Trend,AT

44 198 km, r. 2018

359.900,- Kč

Ford Ranger 3.2 TDCi 147kW MT6 LIMITED 4x4

118 647 km, r. 2014

489.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Porsche Taycan Cross Turismo míří i do lehkého terénu

    Cross Turismo není jen Taycan s větším zavazadlovým prostorem. Ve srovnání... >>

  • Volvo C40 Recharge má dva elektromotory a infotainment Google

    Volvo chce do deseti let nabízet pouze elektrické vozy. Jedním z prvních modelů... >>

  • Bayon je nová vstupenka do světa crossoverů Hyundai

    Malý crossover Bayon vyvinutý přímo pro evropský trh vychází z techniky použité... >>

  • Mercedes-Benz B 250 E – Nabíjet především

    Plug-in hybridní soustava v kompaktních modelech Mercedes-Benz má nebývale... >>

  • Audi A6 Avant 55 TFSI e Quattro – Kouzla s výbavou

    Audi má v nabídce kombi A6 Avant dvě verze s označením 55 TFSI. My jsme... >>

  • Ioniq 5 slaví úspěch, objednávek je čtvrt milionu

    Okamžitě po premiéře elektromobilu Ioniq 5 zaznamenala automobilka Hyundai... >>

  • Evropským autem roku se stala Toyota Yaris

    Vyhlášení ankety evropský vůz roku 2021 (Car of the Year, neboli COTY) proběhlo... >>

  • Renault Captur – Hybridní nášup

    Automobilka Renault v zavádění hybridních poháněcích soustav váhala. Nakonec... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |