Speciály
Vize značky Volvo – Srozumitelná strategie
Komerční prezentace 14.05.2019 12:56
Jen málokterá automobilka zažila v posledních letech takový rozvoj a posílení své image jako Volvo. Tento švédský výrobce kompletně přepracoval svoji nabídku a ještě více než v minulosti se zaměřil na bezpečnost. Volvo je ale také symbolem vytříbeného designu a společenské odpovědnosti. Volvo má zkrátka jasně danou strategii, a to je u prémiových značek mimořádně důležité.
Být pro zákazníky srozumitelný je pro úspěch zásadní. U Volva ale srozumitelnost nespočívá pouze v kvalitě produktů jako takových, ale také ve všech souvisejících oblastech. Mantrou švédské automobilky je již od jejího založení v roce 1927 bezpečnost. Ale i v ní tento přístup překonává automobil samotný, protože v současnosti se k bezpečnosti přidává ještě důraz na svobodný způsob cestování a otázky ekologie a odpovědnosti k životnímu prostředí.
Volvo se snaží svým zákazníkům život maximálně ulehčovat i souvisejícími službami, mezi něž patří například možnosti vzdálené obsluhy vozu Volvo On Call prostřednictvím chytrého telefonu. Na dálku si tak lze například dopředu vyhřát auto, posílat do navigačního systému adresy, ale také třeba sledovat úroveň nabití akumulátoru u hybridních vozidel.
Skutečnost, že jsou nové automobily připojeny k internetu a umožňují komunikovat se svým uživatelem, Volvo využilo k dalšímu zvýšení bezpečnosti. Volvo Cars společně s Volvo Trucks vyvinulo systém propojené bezpečnosti, který s využitím speciálních serverů dokáže od jednotlivých vozidel anonymně sbírat v reálném čase informace o dopravní situaci a podmínkách na silnici a případná nebezpečí odeslat autům pohybujícím se v jejich blízkosti. Díky tomu se řidiči například dozvědí, když v blízkém okolí dostane jiné Volvo smyk či aktivuje varovné blikače.
Bezpečnostní standardy pro celé odvětví
V oblasti bezpečnosti stanovuje Volvo standardy pro celé průmyslové odvětví. Již před šedesáti lety vyvinulo nejdůležitější bezpečnostní prvek – tříbodový bezpečnostní pás – a jeho patent poskytlo ostatním výrobcům. Ve svých vozech již mnoho let předvádí, jak lze speciální konstrukcí sedadel předcházet hypertenzím krční páteře. V nezávislých testech dokazuje, že automobil může být bezpečný i při nárazu z boku. A jako první zavedlo do sériové výbavy svých vozů systém nouzového brzdění před překážkou – ve Volvu známý pod názvem City Safety. O extrémních požadavcích na odolnost vůči různým typům nárazu ani nemluvě. Základem mimořádného bezpečnostního standardu je totiž extrémně pevná ochranná struktura karoserie, jejíž výsledná podoba vzešla mimo jiné i z výsledků 40 let trvajícího vlastního programu výzkumu reálných dopravních nehod.
V roce 2007 představila automobilka Vizi 2020, spočívající v tom, že nikdo nebude v nových vozech Volvo usmrcen nebo těžce zraněn. Nyní je tento přístup rozvinut iniciativou E.V.A., jež se snaží zajistit více bezpečí pro všechny účastníky silničního provozu bez rozdílu pohlaví a velikosti tělesných proporcí – jsou to totiž právě ženy, jež jsou kvůli své menší výšce a slabší tělesné konstituci náchylnější k poraněním krční páteře či hrudníku. I proto v bezpečnostním centru Volva využívají ženské figuríny, stejně jako – coby první automobilka – virtuální model těhotné ženy, u níž jsou rizika rovněž velmi specifická.
V rámci iniciativy E.V.A. Volvo také sdílí výsledky více než 40 let výzkumu dopravních nehod s odbornou veřejností i konkurencí. Protože podle Volva si bezpečné cestování zaslouží všichni lidé bez ohledu na značku automobilu.
A nejčerstvější kroky směřující ke zvýšení bezpečnosti na silnicích? Třeba chystané elektronické omezení nejvyšší rychlosti vozů Volvo na 180 km/h – tedy na hodnotu, již většina řidičů považuje za svoji psychologickou hranici. Nebo například snaha o zajištění pozornosti řidiče na řízení. Cílem tohoto přístupu je zabránit nehodám vznikajícím v důsledku vysoké rychlosti, intoxikace nebo nepozornosti. Právě tyto tři aspekty totiž stojí za největším množstvím nehod v běžném provozu.
Vstup do nové éry
To všechno je ale pouze začátek. Respektive konec éry automobilismu, jak jej známe dnes. Volvo již několik let ve spolupráci s nejlepšími společnostmi v jednotlivých oborech vyvíjí a testuje systémy pro automatizované řízení, které budou znamenat největší zlom v individuální dopravě od doby vynalezení automobilu. Autonomní řízení nejenže zcela změní uvažování o cestování, ale také zmenší dopravní zácpy, sníží celkovou spotřebu energie pro pohon automobilů, zvýší komfort přepravy a v neposlední řadě přispěje k významnému zvýšení bezpečnosti na silnicích pro všechny.
Volvo v tomto směru již představilo formou koncepčního vozu 360c svoji představu, jak by mohl autonomní automobil budoucnosti vypadat. Koncept ukázal nové pojetí samočinného dopravního prostředku, který bude na krátké vzdálenosti schopen nahradit například leteckou dopravu a nabídnout zcela novou podobu indivi-duální mobility. Volvo si uvědomuje, že autonomní vozidla budou muset pro zajištění maximálního bezpečnostního standardu komunikovat, takže součástí vyvíjených technologií je rovněž oblast komunikace mezi automobily.
Volvo je v tomto ohledu průkopníkem, který k cíli v podobě průlomové mobility budoucnosti pokračuje s neutuchající intenzitou krok po kroku. V centru veškerého snažení samozřejmě stále zůstává člověk a jeho individuální požadavky na způsob dopravy, ale také na kvalitu prostředí, v němž bude trávit čas na svých cestách.
Ještě lepší Volvo XC90 |
Model XC90 také dostává všechny inovace, které se v průběhu času objevily ve vozech řad 90 a 60 postavených na unikátní flexibilní platformě SPA. Součástí jeho výbavy tak jsou kromě jiného třeba unikátní funkce -zabránění přejetí do protisměru nebo City Safety s automatickou brzdnou funkcí, jež je jediným systémem svého druhu na světě, který je schopen rozpoznávat kromě automobilů a pevných překážek také chodce, cyklisty a velká zvířata. |
Důsledná hybridizace |
Neustálý vývoj v oblasti baterií a systémů regulujících hospodaření s energiemi umožňuje vývojovým inženýrům průběžně zdokonalovat vlastnosti chytře navržené plug-in hybridní koncepce Twin Engine. Celkový výkon vrcholné verze T8 Twin Engine nyní dosahuje hodnoty 288 kW (390 k) a současně se prodloužil její elektrický dojezd o 15 procent. Nad rámec toho ale dochází k hybridizaci i dalších pohonných jednotek, a to jak zážehových, tak vznětových. Pro ně se současně zavádí nové označení začínající písmenem B, jež doplní označení T a D. Motory „B“ představují o mild-hybridní systém doplněné zážehové a vznětové spalovací jednotky. Pro model XC90 se počítá s verzemi B5 pro mild-hybridní verzi na benzín i naftu a B6 pro mild-hybridní zážehový motor. Volvo XC60 bude k dispozici v mild-hybridních verzích B4, B5 a B6. Elektrifikace se postupně uplatní i v dalších modelových řadách, včetně kompaktního SUV Volvo XC40. |
Volvo S60 |
|
Volvo V60 Cross Country |
|
Modely Polestar Engineered |
|
eVOLVOlution |
Na nedávno spuštěných stránkách jsou připraveny kvalitně vytvořené články o bezpečnosti, udržitelném přístupu k životu, ale také příběhy zajímavých osobností, výhledy na dopravu budoucnosti, jedinečný skandinávský styl nebo zážitky, které si lze vychutnat ve vozech Volvo. Sledujte volvocars.evolvolution.cz. |
Ekologicky šetrná výroba |
|
GARANTOVANÉ STANDARDIZOVANÉ OPRAVY |
Aby vozy Volvo neztrácely nic ze svých pověstných bezpečnostních kvalit ani po opravách, bez ohledu na jejich rozsah, vytvořilo Volvo v rámci české prodejní sítě vlastní standardy autoopravárenství. Tento koncept s názvem Body and Paint vstoupil v platnost již v minulém roce. Jeho smyslem je propojit klienty, servisy, pojišťovny a leasingové společnosti s cílem zefektivnit opravy vozidel a současně zajistit potřebnou kvalitu provedených prací. Má-li být u vozů značky Volvo deklarována bezpečnost i po pojistné události, musí být takový vůz opraven v autorizované síti. Jen ta může zaručit jak správné vybavení a materiály, tak standardizované technologické postupy. Příkladem takové opravy, která vyžaduje standardizovaný proces, je výměna čelního skla, které nejenže dělá desítky procent z tuhosti karoserie, ale coby tzv. inteligentní produkt plní řadu dalších funkcí: vyhřívá, promítá, pohlcuje a je na něm umístěn radar a senzory téměř třiceti procent veškerých bezpečnostních prvků vozu. V současnosti je síť nachystána na nové modely a vozy do stáří pěti let. Na této hranici se však standard Body and Paint nehodlá zastavit. Na řadu by tak měly postupně přijít i starší automobily. Samotným majitelům vozů Volvo přináší Body and Paint dva hlavní benefity: snížení nákladů na opravy a současně garanci jejího kvalitního provedení, při němž nebude nijak ovlivněn bezpečnostní standard jejich Volva. A samotné Volvo Car Czech Republic získá nad bezpečností svých vozů co největší kontrolu. |
Převzato z časopisu