image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Fiat/Peugeot – Malé trucky v akci

Jiří Krenar 23.12.2016 05:17

Fiat Doblo WorkUp 1.6 MTJ

Silnice jsou převážně zaplněny užitkovými vozidly s karoserií van/furgon. Ale čím dál tím více přibývá i lehkých valníků.

A nejde jenom o automobily, mířící do firemní flotily. V dnešním testu jsme k sobě postavili dva valníky z kategorie LUV. Oba vyžadují řidičské oprávnění skupiny „B“, oba jsou homologovány jako třímístné, ale každý míří na zcela jinou klientelu. Vznětový agregát EU6 pod kapotou je samozřejmostí.

fiat – Ložná plocha má 4,2 m2 a lze objednat i s ochrannou přepážkou za budkouFiat Doblo WorkUp

Tak trochu solitér v nabídce LUV na českém trhu je již několik let malý valník Doblo WorkUp. Ne že by v kategorii N1 do 3500 kg celkové hmotnosti nikdo valník nenabízel, ale v segmentu obchodní třídy ve které Doblu konkurují VW Caddy, Renault Kangoo či Citroën Berlingo a Peugeot Partner je Fiat zcela osamocený. A navíc Work Up jako valník už sjíždí přímo z výrobní linky. Ovšem pro úplnost musím připomenout, že k dispozici je i holý podvozek určený k dostavbě a to s rozvorem L1 i L2. Potkal jsem například již Doblo s čistě krabicovou chladírenskou nástavbou. Ale zpět k modelu Doblo WorkUp, který absolvoval modernizaci v souladu s celou řadou Doblo. Nejzřetelnější je to na masce vozidla a pak v interiéru na palubní desce. Jinak zůstalo vše ostatní bez podstatných změn. Takže malý valníček i nadále sjíždí z výrobní linky s rozvorem L1 3105 mm a jeho délka je také stejná, tedy 4981 mm. Užitečná hmotnost je bez ohledu na verzi motoru vždy 1000 kg. Pokud jde o motor, v nabídce jsou pouze vznětové agregáty EU6 1.3 MTJ/95 k, nebo 1.6 MTJ/105 k, resp. 120 k. Nepočítá se zatím s nutností využít systém SCR s aditivem AdBlue. Zatímco „třináctistovka“ si musí vystačit s pětistupňovou manuálně řazenou převodovkou, pro větší motor je vždy připravena šestistupňová přímo řazená převodovka. V nabídce je pouze jediná úroveň výbavy Base. Ale lze jí doplnit o celou řadu příplatkových prvků, které zvyšují komfort ovládání vozidla či pobyt v interiéru. A tak konkrétní vůz stojí v základu 390 390 Kč bez DPH (akční cena), zatímco se všemi příplatkovými doplňky na testovaném vozidle se vyšplhala cena na 458 590 Kč bez DPH.

fiat - Přehledné pracoviště řidiče výbavy BasePracoviště řidiče je zcela shodné se standardní verzí Fiatu Doblo van a to včetně dostatku místa za sedadlem řidiče. I se svými dvěma metry na výšku jsem bez problémů našel za volantem solidní prostor i pro dlouhou cestu. Palubní deska je jednoduše střižená, ale přehledná ale vše v dosahu. Součástí příplatkové výbavy vedle autorádia s navigací, klimatizace atd. jsou i satelitní přepínače na příčce volantu. Za příplatek je také dvoumístná lavice pro spolujezdce. Alespoň tak je homologována, ale vedle sebe se na ní vejdou tak maximálně dva dlouho trénovaní jogíni. Ovšem pravdou je, že nejčastějšími klienty pro toto vozidlo jsou různé komunální služby či zahradnické firmy a ty požadují třímístnou kabinu. Pod lavicí pro spolujezdce tak ale získáte opravdu šikovný zavazadlový prostor. A to ještě máte nad předním oknem praktickou odkládací poličku.

Nákladový prostor je až neskutečně veliký. Ložná plocha má rozměr 2330 x 1870 x 350 mm a za kabinou je ještě ochranná kovová stěna umožňující bezpečnou přepravu i dlouhých předmětů. Podlaha je krytá voděodolnou překližkou a hravě na ni uložíte tři europalety. K jejich upevnění je k dispozici šest robustních kovových ok. Všechny tři bočnice jsou z hliníkové slitiny, tedy korozi odolné, velmi lehké a samostatně sklopitelné. Na každé je navíc namontována stupačka. A pokud potřebujete vylézt na ložnou plochu bez sklopení bočnic, můžete použít k tomu určené nášlapy v karoserii těsně za budkou. A pak je ještě jeden praktický úložný prostor pod ložnou plochou. Je vcelku nenápadný, uzamykatelný a má rozměry  800x75x200 mm. Plnohodnotné rezervní kolo je pod vozidlem a už předem lituji řidiče, který jej bude muset uvolnit ze závěsu.    

fiat - Pod sedadlem pro spolujezdce je praktický úložný prostorTestované vozidlo mělo motor 1.6 MTJ/77 kW tj. 105 k s největším točivým momentem 300 Nm. Je to dost? Nebo málo? Otázkou je jak vozidlo budete používat. Pro běžnou pracovní činnost ve městě, třeba v městském parku při svozu prořezaných větví apod., je to až až. Jízda v hustém městském provozu v dopravní špičce včetně popojíždění v koloně si vyžádala průměrnou spotřebu 6,2 l/100 km. Venkovský okruh (silnice nižších tříd jihozápadně od Prahy) při dodržování předepsaných rychlostí s poloviční zátěží, jsem v pohodě, a přitom svižně zvládnul za 4,5 l/100 km. Pak jsem vozidlo zatížil na 750 kg (včetně řidiče) a uháněl po dálnici D10 na Liberec. Vzhledem k aerodynamickému hluku nákladu jsem udržoval tachometrovou rychlost na 115 km/h (otáčkoměr ukazoval 2000 min-1). Palubní počítač ukázal velmi příznivou spotřebu 5,5 l/100 km. S jen lehce zatíženým vozidlem na dálnici D5 na trase Praha – Rokycany při rychlosti 133 km/h ovšem už spotřeba vzrostla na 7,1 l/100 a otáčkoměr ukazoval 2700 min-1. Tím chci naznačit, že Doblo WorkUp zvládne i dálniční tempo, ale za cenu zvýšené spotřeby paliva. Osobně se domnívám, že ani nejde o vozidlo určené pro využití na dálkovou dálniční přepravu. Jízdní vlastnosti zcela odpovídají podvozku užitkového vozidla, tj. v nezatíženém stavu zadní náprava (ač s nezávislým zavěšením), na českých vozovkách občas trošku odskočí, ale se standardní tuhou nápravou se to nedá ani srovnávat. Předpokládá se, že vozidlo sloužící hlavně k pracovnímu využití jen málokdy jezdí prázdné. Z mého pohledu příjemným bonusem byla absence dnes všudypřítomného systému Stop/Start. O to víc jsem si pochvaloval dobře odstupňovanou šestistupňovou převodovku. A tak snad jedinou „chybkou na kráse“ konkrétního vozidla byla výsledná cena s celou řadou příplatků. 

Peugeot Boxer 2.0 BlueHDI 160 k 

Peugeot Boxer L4 BlueHDi 160 valník s plachtouMalé stavební společnosti často místo trucku kategorie N2 či N3 uvítají pro svoji činnost malý „náklaďák“ kategorie N1. A tak čím dál tím více na našich silnicích můžeme potkat lehké valníky či sklápěče s celkovou hmotností 3500 kg. Je to dáno i tím, že zákazníci se už naučili vybírat karoserii či nástavbu i u malých trucků opravdu podle svých potřeb, a tak vedle furgonů určených hlavně k distribuci zboží do prodejen ve městech (ale také pro expresní dodávku lehčího zboží na velké vzdálenosti) tu jezdí mnoho valníků či sklápěčů ať už s jednoduchou či dvojitou budkou. A pak je tu ještě jedna kategorie a tou jsou valníky s plachtou. Ty dostávají příležitost čím dál častěji, zřejmě úměrně k tomu, jak dopravci postrádají řidiče trucků kategorie N 2/3. Na vozidlo s celkovou hmotností do 3500 kg stačí řidičské oprávnění skupiny „B“. A to byl případ i valníku Peugeot Boxer, který se dostal k nám do redakce na týdenní test. Standardní podvozek L4 s rozvorem 4035 mm měl základní třímístnou budku a valníkovou nástavbu s plachtou. Zástavbu zajistila karosárna Hagemann Opava (valníkovou nástavbu ze stavebnice italské karosárny Snamarco, plachtu dodala společnost KONKYS). Na střeše budky pak byl namontován spoiler Pony (ale často potkáte na našich dálnicích obdobně karosovaná vozidla se spací nástavbou). Tzv. karosovatelná délka vozidla 6693 mm umožnila namontovat základní valníkovou nástavbu s délkou ložné plochy 4260 mm, šířkou 2034 mm a s výškou plachty 2400 mm. Tím byl docílen využitelná objem nákladového prostoru přes 20 m3, a o to zákazníkovi šlo. Protože po nahlédnutí do Technického průkazu zjistíte, že užitečná hmotnost konkrétního vozidla je 1440 kg. Zákazník tedy potřebuje pro přepravu specifického zboží hlavně prostor. Pokud jde o motor, z nabídky výrobce byl zvolen agregát 2.0 BlueHDI 120 kW/163 k s největším točivým momentem 350 Nm, který je standardně doplněn o manuálně řazenou šestistupňovou převodovku.

Pracoviště řidiče je prostorné a praktickéAno, je to už docela velké vozidlo, a je dobré na to myslet nejen při výběru místa na parkování, ale hlavně než zamíříte pod železniční podjezd či někam do dvora. Celková výška vozidla 3250 mm. Na první pohled dokonce nástavba vypadá ještě vyšší, až když zastavíte vedle standardního návěsu kamionu, zjistíte, že to není „tak hrozné“. Konkrétně v Praze ale neumožňovala využívat pro jízdu všechny trasy, které standardní furgon hravě projíždí. Takže pro zásobování tahle nástavba není ideální. Pokud jde o celkovou hmotnost, v letošním roce jsem zaznamenal několik prvních policejních kontrolních akcí, při kterých byla i LUV s celkovou hmotností do 3,5 t převažována. Zvláště při jízdách na kratší vzdálenosti totiž dopravci rádi „užitkáče“ přetěžují. To se ale odrazí na zvýšené spotřebě, rychlejším opotřebení brzd a konec konců i na životnosti hnacího ústrojí i podvozku. Prázdné vozidlo se vyznačuje velkou agilitou, a hmotnost nástavby i mírně eliminuje odskakování zadní nápravu při jízdě bez nákladu. A pak je tu druhý, z hlediska bezpečnosti jízdy neméně důležitý moment. Při jízdě mimo obec – a platí to nejen pro dálnici – velká plachta nástavby u nenaloženého vozu vykazuje značnou citlivost na boční vítr. Stačí jenom předjet kamion a už cítíte, že zadní nehnaná náprava citelně vybočí ze směru jízdy. Pokud jde o ovládání, je zcela shodné s běžným furgonem stejné značky. V kabině je dostatek místa pro řidiče i dva spolucestující, konkrétní vozidlo mělo výškově nastavitelný volant, všestranně , tj. i výškově, seřiditelné sedadlo řidiče, el. ovládaná zrcátka i okna, ale také elektronický stabilizační systém ESP+ASR. Potěší palubní počítač, audiosoustava, klimatizace, tempomat. Vzhledem k typu nástavby nebylo namontováno vnitřní zpětné zrcátko, takže jsem opravdu dobře viděl z místa řidiče i na výložníky semaforů. A osobně jsem „zaplesal“ v okamžiku, kdy jsem zjistil, že není namontován systém Stop/Start.

Standardní celní uzávěr umožňuje i přepravu zboží do zahraničíVzhledem k celkové výšce vozidla jsem tentokrát vynechal „distribuci zboží v centru“ a zaměřil jsem se v prvé řadě na imaginární rozvoz zboží v okrajových čtvrtích a pak na, řekněme dálkový provoz. Tady musím konstatovat, že jízdní vlastnosti prázdného vozidla ve srovnání s jízdou po stejné trase s naloženou a pečlivě upevněnou paletou dlaždiček s celkovou hmotností 400 kg byly značně odlišné. Naložený Boxer krásně kopíroval povrch vozovky, byl méně citlivý i na malý boční vítr a přitom spotřeba paliva byla zcela shodná. Šestistupňová převodovka byla s ohledem na výkon motoru dobře odstupňována a tak jsem dokázal jezdit za průměrnou spotřebu 8,1 l/100 km. Při jízdě po dálnici a nastavení tempomatu na 120 km/h ovšem už palubní počítač ukázal průměrnou spotřebu 9,5 l/100 km. Pokud jde o cenu, pak Peugeot L4 valník s testovaným motorem (bez plachty) začíná na ceně 796 800 Kč bez DPH. Ale je dobré se vždy u svého prodejce informovat na ceny akční či pro flotilové zákazníky. Např. v době testu probíhala velká akce importéra na užitková vozidla, a tak kompletní valník Peugeot Boxer vycházel (v rámci značkového financování) již na cca 460 000 Kč bez DPH.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

AUDI/Kia/Peugeot – Manažerská kombi

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Minibus Peugeot Boxer

Autobusy – Nový Peugeot Boxer

Autobusy – Osobní Peugeot – Dangel

Autobusy – Přeprava osob Fiat Professional

Autobusy – Přeprava osob Fiat Professional

Citroën Berlingo a Peugeot Partner

Citroën/Fiat/Ford/ Peugeot/Renault – Městské distribuční furgony

Citroën/Fiat/Ford/Renault – Městská plechová formule



Emil Frey Select

Peugeot Rifter 1.5 BlueHDi 130k ACTIVE

63 926 km, r. 2019

519.900,- Kč

Opel Grandland X PHEV 300k AT8 ULTIMATE 4x4

28 696 km, r. 2022

1.099.900,- Kč

Citroën C5 2.0 BlueHDi 180k AT EXCLUSIVE

164 772 km, r. 2015

279.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Museu do Automóvel Ribeirão – Největší v Portugalsku

    Dvě nejvýznamnější automobilová muzea v Portugalsku, zemi s populací... >>

  • MG 4 – Nová platforma

    S čínskými automobily klasické britské značky MG jsme prvně jezdili na testech... >>

  • Cupra Born e-Boost 58 kWh/170 kW – Průlomové řešení

    Cupra v rámci své mateřské značky Seat, ale také celého koncernu VW Group míří... >>

  • Toyota Yaris Cross AWD-i – Šikovný originál

    Malý, hybridní, a k tomu s pohonem všech kol. Že to ještě nikdo nezkoušel? A... >>

  • Ares – Nejsme tuning!

    Italská společnost Ares na sebe snad ponejprv šířeji upozornila na Villa d’Este... >>

  • Škoda Karoq 2022 – Poctivá strojařina

    Ani čerstvá modernizace řadě Karoq nepřinesla žádné „elektrifikované“ agregáty.... >>

  • Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj

    Máte rádi počítačové hry? Pak je docela možné, že v podobném prostředí, v jakém... >>

  • Automobil 1963 – Automobil před 60 ročníky

    Také letos se vracíme o 60 ročníků zpět. A o čem že se tedy psalo v březnovém... >>


Nejčtenější články

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Alfa Romeo Tonale – Z 0 na 0

    Bezesporu pozoruhodná platforma Giorgio z plánu Sergia Marchionneho (blahé... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Sbírka Jiřího Jirovce – Sbírka, jaká nemá obdoby

    Od roku 1975 do roku 2019 existuje pětasedmdesát signifikativních soutěžních... >>

  • BMW 503 – Modro-bílý unikát

    Na snímcích vidíte absolutně první sériový automobil s hliníkovou karoserií na... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |