Technika
TIR 2024 – Quo vadis?
Branko Remek 29.07.2024 05:27
Foto: archiv autora
Kam kráčí či spíše jede mezinárodní kamionová doprava (MKD) či Transport International Routiére (TIR)? Hodnocení tohoto velmi turbulentního období je nelehké.
Po stoletém vývoji nákladního automobilu se dostala klasická mechanika vozidla a termomechanika spalovacího motoru na samou hranici fyzikálních možností. Další zdokonalování umožnila až elektronika v řízení pohonu, ale také nastoupilo tažení ekologů za ochranu životního prostředí. S tím vším si vývoj automobilek poradil, ale stále bezmocnější je proti ideálům typu Green Deal a nápadům úřednického stavu Evropské unie. V případě silniční dopravy jde třeba o požadavky na vozidla v souvislosti s legislativou mýtného (Class 1, 2, 3) na dálkových trasách nebo povinné bezpečnostní prvky GSR (General Safety Regulation) od letošního července. Všechny automobilky ve vývoji dnes zaměstnávají nejen inženýry a techniky, ale také právníky, kteří musí prostudovat stovky stránek různých závazných dokumentů a v týmové práci vývojářů hlídat jejich nutnou aplikaci. Podívejme se očima zákazníka, jak si s tím poradily dvě globálně působící společnosti – Daimler Trucks (Mercedes-Benz) a PacCar (DAF).
Foto: archiv autora
Actros reprezentuje od roku 1996 Mercedes-Benz v kategorii těžkých nákladních vozidel. Nový Actros L s futuristickým designem budky ProCabin, optimalizovanou aerodynamikou, hospodárnými motory a nejnovějšími asistenčními systémy má všechny předpoklady k tomu, aby zaujal. Jako první v tomto designu byl sice v říjnu 2023 představen eActros 600 (viz AR 4/’24), ale „klasik“ jej velmi rychle následoval. Rainer Müller-Finkeldei, vedoucí vývoje nákladních vozidel, k tomu říká: „Zákazníkům nabízíme vždy nejlepší řešení, a proto ještě dlouho zůstanou nepostradatelná klasická vozidla se vznětovými motory.“ Na povrchu budky ProCabin jsou minimalizovány spáry a prodloužené spoilery zajišťují klidné proudění mezi tahačem a návěsem. Snížení spotřeby je o 3 %. Přínos aerodynamiky pro hospodárnost provozu umocňuje optimalizace pohonu. Nový šestiválec OM 471 12,8 l je v nabídce společně s osvědčenými motory OM 470 a OM 473. Nové turbodmychadlo dává v kombinaci se systémem čištění výfukových plynů další úsporu paliva o 4 %.
Daimler Trucks respektuje standardy EU o bezpečnosti GSR. Zcela zásadní je povinná výbava vozidel kamerami a senzory. Tzv. senzorová fúze, tedy propojení dat z radarů a kamer, umožňuje výhled dopředu a do stran v rozsahu 270°. Plnění dalších standardů GSR zajišťuje Active Brake Assist (ABA) šesté generace, schopný při rychlosti až 60 km/h aktivovat brzdění až do zastavení. Další přidanou hodnotou ABA 6 je sledování situace ve více jízdních pruzích do vzdálenosti 250 m. Systém Active Sideguard Assist (ASGA) 2. generace sleduje situaci a dvoustupňovým výstražným signálem upozorňuje na nebezpečí. Sledovaná zóna, která je aktivní do rychlosti 30 km/h, sahá do vzdálenosti 30 m za vozidlem a 7 m před ním. Při odbočování dokáže systém zahájit brzdění až do zastavení, pokud řidič nereaguje na akustické a vizuální výstrahy. Další funkcí je Front Guard Assist, jenž zabraňuje kolizi s chodcem či cyklistou, který je tak těsně před vozidlem, že jej řidič nevidí. Těmito systémy však nelze přelstít fyzikální zákony a řidič je stále odpovědný za řízení, jak je stanoveno legislativou. Vedle bezpečnostních systémů má Actros L další funkce, třeba Active Drive Assist 3 (ADA), řízení převodovky a tempomatu či Predictive Powertrain Control (PPC). Aktivní asistent řízení ADA, umožňující částečně automatizovanou jízdu (úrovně 2 podle SAE) a použitý v sériově vyráběném nákladním vozidle poprvé, je již ve 3. generaci. Předvídavé řízení pohonu PPC zohledňuje topografii, průběh silnice a dopravní značení se zaměřením na hospodárnost. Daimler Trucks má další digitální řešení a služby TruckLive. Disponibilitu vozu Actros L zvyšuje diagnostika a servis Mercedes-Benz Trucks Uptime. Jako prémiový balíček se prezentuje Mercedes-Benz Trucks Complete. Tento soubor předplacených služeb pokrývá servisní práce včetně dílů podléhajících opotřebení.
Foto: archiv autora
Podobný přístup jako poněkud futuristický Actros L má i DAF v tradičním hávu. Disponuje širokým portfoliem automobilů kategorií N2 a N3, reprezentovaným řadami XB, XD, XF, XG a XG+, a to v klasické verzi pohonu nebo elektropohonu (XG viz AR 8/’21 a 1/’22). Pro TIR je určen nový tahač návěsů 4x2 s označením Efficiency Champion, typově XG 480 FT VECTO 46,0 s šestiválcem PacCar MX-13 355 kW (483 k) Euro VI (Euro 7) a převodovkou ZF TraXon 12TX2210 DD. Základními balíčky oproti standardu XG jsou Efficiency Plus Pack (spodní spoiler, prediktivní tempomat PCC, Corner View, motorová brzda MX a sledování tlaku v pneumatikách), Aero Pack (střešní spoiler a všechny boční spoilery i s nástavci) a Climate Control (klimatizace i při stání, skla s protisluneční fólií). Další specifikací je třeba kamerový systém Digital Vision nahrazující zpětná zrcátka, dvě palivové nádrže (845 + 340 l), pneumatiky Goodyear, digitální tachograf VDO DTCO s přijímačem systému satelitní navigace a Infotaiment Luxury Plus (FM/DAB, navigace, streamování USB atd.). Na vozidlo poskytuje DAF záruku Plus v trvání 3 roky a 500 000 km a servis ITS. Protože takto konfigurované vozidlo s COC (Certificate of Conformity) je pro Evropskou unii schváleno jako celek (VWTA), je jakýkoliv zásah zákazníka, například změna pneumatik, chápána jako porušení smluvních podmínek se všemi důsledky. Dokonce lze očekávat, že toto bude tématem i při silničních kontrolách. Otázkou je, zda se podaří zajistit školení techniků policie a jejich vybavení ve všech členských státech EU.
Zmíněný přístup dvou výrobců automobilů pro TIR ukazuje, že pod rozdílným designem se v podstatě nacházejí podobná technická řešení, plně respektující platnou legislativu. Neznamená to ale, že ostatní se tím nezabývají. Předpisy platí pro všechny a jejich plnění se bude stále více kontrolovat i za provozu. Zákazník se bude muset vyrovnat s nabídkou prodejce, takže jeho prostor pro individualizaci vozu bude stále menší. Potěšitelné ale je, že všichni pochopili, že elektrifikace není všelék a že ještě dlouho budou v nabídce klasické automobily s pohonem spalovacím motorem na fosilní či syntetické palivo, nebo dokonce čistý vodík.
Převzato z časopisu