image/svg+xml

Automobil Revue

Technika

Co obsahuje klíček? – Od mechaniky k mobilu

Lukáš Dittrich 06.08.2021 06:01

Klíček se dost možná brzy stane přebytečným. Moderní automobily už umožňují přístup přes mobilní telefony

Moderní klíček od automobilu je velmi propracovaným zařízením, které se svou cenou blíží levnějším mobilním telefonům. Zjistíme, proč tomu tak je.

Mnozí chrání svůj mobilní telefon obaly či nerozbitnými fóliemi a pečlivě dbají o to, aby vždy věděli, kde jej mají. Naproti tomu klíček k automobilu vypadá jako kus plastu, ale jeho cena je vlastně podobná levnějšímu mobilnímu telefonu. Třeba klíček Jaguar Land Roveru stojí coby náhradní díl 6600 Kč, u Volkswagenu vyjde v nejvyšších specifikacích až na 6740 Kč. Co tedy v sobě ta malá věc skrývá?

S postupem času se na původně čistě mechanický klíček nabalovaly další a další elektronické doplňky. I když má každý současný transpondér (až na výjimky typu Ford Mustang Mach-E) v sobě stále mechanický klíček připravený na nouzové odemčení vozu, v drtivé většině případů již v automobilech zcela chybí spínací skříňka. Nouzové nastartování tak zajišťuje bezdrátová technologie pracující na principu RFID čipů.

Display Key od BMW je v podstatě malým mobilním telefonem, který umí spoustu dalších věcí. Odpovídá tomu také zhruba trojnásobná cena oproti klasickému modernímu klíčku

Právě toto byla první věc, kterou výrobci v minulosti přidali k mechanickým klíčům. Jde o pasivní čip pracující pouze tehdy, pokud ho vybudí energie vyslaná z automobilu. Je zcela nezávislý, nepotřebuje baterii a funguje v dosahu několika centimetrů. Ještě před dvaceti až třiceti lety se tento systém používal pro funkci imobilizéru. I dnes ­výrobci tuto technologii používají coby záložní ověření přítomnosti ­klíče ve voze. Pokud vás automobil vyzve k přiložení klíčku ke kontrolní plošce, využije se právě tento čip, jenž funguje i v situaci, kdy má transpondér vybitou baterii.

Druhá rádiová technologie klíčku dorazila spolu s dálkovým ovládáním, které také prošlo výrazným vývojem. Dříve se například používala infračervená dioda, podobná jako u dálkového ovladače na televizi, ale ta nebyla dostatečně spolehlivá, měla vysokou spotřebu a vyžadovala namíření klíčku na vůz. V současnosti se pro dálkové odemykání vozidel používá rádiová technologie, v Evropě pracující v pásmech 433 nebo 868 MHz. Kvůli té je v klíčku další čip a také anténa. Jde o jednosměrný komunikátor s vlastním zabezpečením. Když zmáčknete tlačítko, klíček vyšle do vozu signál obsahující ID transpondéru a určitou sekvenci. Vůz ověří, zda jde o správný klíček, a současně i to, jestli sedí zmíněná sekvence. Ta se mění podle určitého algoritmu, takže vůz ví, jaká sekvence k němu přišla jako poslední a jak má vypadat sekvence, kterou k němu klíček vyšle při dalším následném požadavku na odemčení. Jde o tzv. plovoucí kód předcházející situacím, kdy zloděj zkopíruje rádiový signál vyslaný klíčkem a následně se s pomocí vlastního vysílače bude snažit automobil odemknout. Dosah rádiového signálu z klíčku do auta se pohybuje v řádu desítek metrů.

I staré klíčky byly vybavovány kromě dálkového ovládání také čipy fungujícími na principu RFID. Vůz tak mohl ověřit, zda má ve spínací skřínce správný klíček

Bezklíčkové odemykání představuje nadstavbu tohoto systému a v pořadí už třetí rádiovou technologii používanou u klíčku. Kvůli bezklíčkovému odemykání najdete na základní desce transpondéru navíc malou cívku, přičemž systém pracuje v pásmu RFID (125 kHz, nebo 13,56 MHz). Výrobci totiž potřebují mít jistotu, že klíček přijme volání vozu tímto způsobem pouze na krátkou vzdálenost. „Když vezmu za kliku, auto vyšle signál ke klíči, cívka ho přijme, probudí klíč, ověří, zda je vyslaný signál adresovaný právě tomuto klíči, a pokud ano, zpět k autu odešle signál prostřednictvím dálkového ovládání, jako kdybyste zmáčkli tlačítko pro odemčení,“ vysvětluje Ing. Stanislav Čechrák ze společnosti Essatech, zabývající se kromě jiného právě ochranou automobilů před krádežemi přes klíčky.

Právě tohoto principu využili před několika lety zloději, kteří začali krást automobily přes bezklíčkové odemykání. Zatímco signál vyslaný automobilem na cívku bezklíčkového odemykání v pásmu RFID má jen malý dosah, odpověď klíčku přes pásmo 433 nebo 868 MHz má dosah daleko delší. Zloději přišli na způsob, jak volání vozu na klíček prodloužit. Zpětnou odpověď klíčku vedenou na jiné frekvenci kvůli jejímu dlouhému dosahu ale už řešit nemuseli. Proto bylo potřeba klíčky dále upravit, na což ale dodnes ne všichni výrobci zareagovali.

Jako první k modernizaci transpondéru přistoupil Jaguar Land Rover. Relativně jednoduchým řešením bylo přidání pohybového čidla. To dnes najdete v klíčcích řady dalších automobilek. Funkce pohybového čidla je jednoduchá: pokud se klíček nehýbe, po určitém časovém úseku, obvykle v řádu minut, klíček přejde do režimu spánku a na volání z automobilu přestane reagovat. Není bez zajímavosti, že právě česká společnost Essatech a nabízí jednoduché řešení také pro automobily s ­nechráněným klíčkem. K baterii si uživatel umístí dodatečný čip s pohybovým senzorem a pokud se klíček tři minuty nehýbe, tento čip odpojí napájení.

Pořád ale teoreticky existuje šance, že vám zloděj vůz odemkne na dálku přes bezklíčkové odemykání ve chvílích, kdy je sice klíček odložen, ale ještě neuběhl daný časový úsek. Případně kdy třeba v nákupním středisku odcházíte na parkovišti od automobilu a transpondér se hýbe. Pro tyto účely zavedly některé automobilky ještě další kontrolní systém. V pořadí už je to čtvrtá rádiová technologie využívaná klíčkem, v tomto případě jde o obousměrnou cestu. „Tento systém funguje ve velmi širokém pásmu na vysokém kmitočtu přibližně 6 GHz. Ve chvíli, kdy vůz vyšle signál do klíčku, dojde v tomto kanálu ke vzájemné komunikaci klíčku s automobilem a změří se zpoždění přenosu signálu,“ vysvětluje Ing. Čechrák. Z tohoto zpoždění se odvodí vzdálenost klíčku. Jaguar Land Rover ale říká, že zašel ještě dále, takže vůz údajně komunikuje s transpondérem dvěma anténami, a je tedy schopný přesněji určit také jeho polohu.

Srdcem každého klíčku je základní deska. Na fotce je vidět strana určená pro dálkové ovládání, tedy čip pro kódování, tlačítka a kolem základní desky vedená anténa

V praxi to funguje tak, že člověk vezme za kliku, vůz zavolá na klíček přes pásmo RFID a tím ho probudí. Následně dojde v pásmu 6 GHz k ověření vzdálenosti, a pokud vše proběhne úspěšně, klíček „zmáčkne tlačítko“ pro odemčení. Automobily následně ověřují přítomnost klíčku ve voze i při stisku startovacího tlačítka. Pokud ale nejprve nedojde před pokusem o nastartování k odemčení přes dálkové ovládání, vůz vyžaduje ověření přítomnosti klíčku ve voze jeho přiložením ke kontrolní plošce (přes princip RFID). Takže i kdyby zloděj teoreticky rozbil okno a následně chtěl vůz nastartovat prodloužením signálu, bude mít smůlu.

Sečteno a podtrženo, moderní klíčky v sobě ukrývají celkem čtyři rádiové cesty umožňující komunikaci s vozem, některé mají také pohybový senzor a další čipy pro různá kódování. To se ale bavíme o obyčejných klíčcích. Další nadstavbou je takzvaný Display Key automobilky BMW s dotykovým displejem, vybavený kromě jiného také vestavěnou baterií s indukčním nabíjením a elektronickou SIM kartou pro vzdálenou komunikaci s vozem. Jeho cena ostatně atakuje hranici dvaceti tisíc korun. Stejně tak je potřeba zmínit, že dnes třeba i automobilka Kia má ve svém klíčku další technologii navíc, určenou pro dálkové parkování.

Druhá strana základní desky obsahuje kromě baterie především cívku využívanou k příjmu signálu z vozu v rámci bezklíčkového odemykání

Vzhledem k tomu, co všechno automobil ověřuje ve chvíli, kdy přijme požadavek na odemčení, nemůže překvapit fakt, že výměna klíčku (popřípadě přidání dalšího klíčku) vyžaduje návštěvu servisu, který přes diagnostiku a online připojení na server výrobce spáruje nový klíček s imobilizérem automobilu. Ještě trochu složitější je to v případě ztráty všech klíčů. Například automobilka VW pak mění kromě klíčů samotných také zámky. Vůz získá takzvanou novou identitu a v rámci tohoto procesu dojde k deaktivaci původních klíčů. Pokud by je někdo našel, již dále nebudou fungovat.

Uvidíme, jak dlouho ještě klíčky budou existovat. S neustálým připojením automobilů na internet se otevírají nové možnosti, třeba využívat místo klíčku mobilní telefon nebo chytré hodinky. „Klíček“ tak lze například někomu poslat na dálku. 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (1)   Tisk Facebook Twitter



Emil Frey Select

Škoda Citigo 1,0 G-Tec Monte Carlo,

93 735 km, r. 2017

269.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,1Ma,Comfort

19 076 km, r. 2021

679.900,- Kč

Citroën SUV C3 Aircross 1.2 PureTech 130k AT6 SHINE

23 718 km, r. 2021

529.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Hyundai Bayon 1.0 T-GDI DCT – Možnost volby

Lukáš Dittrich 13.12.2021 06:32

Hyundai Bayon dostal design plný ostrých hran. Tento crossover na silnici  opravdu nepřehlédnete

Na českém trhu velmi populární typ ix20 se odebral do zaslouženého důchodu a na jeho místo přichází... >>

Více



Technika

Mazda e-Skyactiv-X – Optimalizace

Petr Hanke 18.06.2021 06:46

Mazda e-Skyactiv-X

Mazda po dvou letech přistoupila k modernizaci svého originálního motoru Skyactiv-X, pracujícího v... >>

Více



Další články

  • Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

    Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého... >>

  • 3D tisk – Nové možnosti

    S rozvojem digitálních technologií se začíná ve vývoji automobilů a výrobě... >>

  • Manoir de l‘automobile – zapomenutý statek

    Ospalé venkovské městečko Lohéac by již dávno upadlo v zapomnění, kdyby na jeho... >>

  • Elektrické přestavby historických vozů – Retro elektro

    Nástup elektromobility neznamená pouze nové elektrické modely velkých... >>

  • Gran Premio Nuvolari 2021 – Viva Italia!

    Gran Premio Nuvolari má všechny znaky nejvýznamnějších světových závodů... >>

  • Opel Corsa (1982–2022) – Cesta k milionům

    Na podzimním autosalonu v Paříži roku 1982 se světu poprvé představil tehdy... >>

  • Formule 1 (2022) – Velké změny

    Pro letošní sezónu formule 1 výrazně přepracované předpisy přinesou radikální... >>

  • Opel 1974: modelová nabídka v českém prospektu

    Prolistujte spolu s námi jedinečný prospekt automobilů Opel z hloubi 70. let.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2022 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |