image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Isuzu D-Max - Atraktivní novinka Isuzu

Boris Dacko 18.08.2010 00:57

Test  41167


Ačkoliv terénní pick-upy nabízejí vysokou míru využitelnosti, na našem trhu nacházejí uplatnění tak trochu ztuha. Navzdory tomu se o přízeň zákazníků uchází poměrně početná skupina modelů. Nyní se k ní přidává další zástupce, a sice Isuzu D-Max.

 

Novinka na českém a slovenském trhu je nabízená podobně jako konkurenti ve třech karosářských provedeních, a sice jako dvoumístný Single Cab s ložnou plochou o rozměrech 2270 x 1350 mm, prodloužený dvoudveřový Space Cab s ložnou plochou 1795 x 1460 mm a dvojicí zadních nouzových sedadel a nakonec čtyřdveřový pětimístný Double Cab s korbou o velikosti 1380 x 1460 mm. Zatímco Single Cab lze volit buď s pohonem pouze zadních, nebo všech čtyř kol, ostatní karosářské verze jsou nabízeny výhradně v provedení 4x4. Isuzu D-Max je vybavován alternativně 2,5litrovým vznětovým čtyřválcem o výkonu 100 kW nebo třílitrovým čtyřválcem se 120 kW. Převodovky jsou manuální pětistupňové, v kombinaci s třílitrovým agregátem lze pak u verzí Space Cab a Double Cab volit i čtyřstupňový automat. Abychom měli technický portrét řady D-Max kompletní, podívejme se ještě na podvozek. Ten tvoří tradičně robustní žebřinový rám, který nese přední lichoběžníkovou nápravu s dvojitými příčnými rameny a odpruženou torzními tyčemi, vzadu je pak použita tuhá náprava s listovými pružinami. Single Cab s pohonem pouze zadních kol na rozdíl od svých sourozenců využívají odpružení přední nápravy prostřednictvím vinutých pružin. Brzdová soustava je hydraulická s kotoučovými odvětranými brzdami vpředu a bubny vzadu.

19Přímý konkurenti
Testovaný D-Max v provedení Space Cab na našem trhu soupeří se čtveřicí přímých konkurentů: Fordem Ranger Super Cab, Mazdou BT-50 Rap Cab, Mitsubishi L200 Club Cab a Toyotou Hilux Extra Cab, přičemž čtyřmístnou koncepci nabízí Isuzu, Ford, Mazda a Toyota. Ve všech případech se jedná spíše o nouzová sedadla, ovšem možnost přepravy dalších dvou osob je přesto dostatečně velkým lákadlem. U Fordu a Mazdy je k zadním sedadlům usnadněn přístup prostřednictvím protisměrně otevíraných dveří bez středového sloupku, u Isuzu a Toyoty je pak přístup usnadněn sklopnými opěradly předních sedadel. Isuzu D-Max využívá podobně jako většina rivalů přiřaditelný pohon předních kol bez mezinápravového diferenciálu, což znamená, že pohon 4x4 je možné využívat jen při snížené adhezi. Mitsubishi má v tomto ohledu navrch, neboť ve vyšší výbavě dovoluje nahradit obdobný systém Easy Select inteligentnějším řešením Super Select. To díky mezinápravovému diferenciálu umožňuje volbu režimu 4x4 i na zpevněných komunikacích. Naprosto u všech vozidel narazíme na redukční převodovku a uzávěrku zadního diferenciálu. Zcela zvláštní kapitolou jsou pohonné jednotky. Tak například Ford nabízí třílitr o výkonu 115 kW, ovšem pro prodlouženou kabinu není dodáván. Ta se tak musí spokojit s 2,5litrovým agregátem o výkonu 105 kW. Shodnou motorizací je vybavena i jeho sestřička Mazda BT-50. Slabší motorizace D-Maxu o výkonu 100 kW soupeří se stejně objemnými motory Mitsubishi (100 kW) a Toyoty (88 kW). Možnost volby výkonnější motorizace však nabízejí pouze Isuzu D-Max a Mitsubishi L200. V tomto směru má navrch opět Mitsubishi – volit lze totiž tovární chip tuning se 123 kW nebo silnější agregát se 131 kW.

13Praktické vlastnosti
Pokud jde o přepravní kapacitu, není na tom D-Max vůbec špatně. Délkou ložné plochy jej o 1 cm překonává jen Mitsubishi a Toyota. Co se týče šířka ložné plochy, opět je na tom D-Max velmi dobře a s malou odchylkou jej překonává pouze Toyota. Z hlediska hloubky korby je pak D-Max jasným vítězem. Za velikost ložné plochy se tedy novinka nemá rozhodně za co stydět. Podobně je tomu i s užitečnou hmotností, která se podle výbavy, motorizace a převodovky pohybuje od 955 do 1000 kg. Zde D-Max překonává Ford Ranger se svými až 1167 kg a Mazda s 1105 kg.  Pokud jde o schopnosti v terénu, úhly nájezdu a sjezdu jsou u všech modelů dost podobné. Nájezdový úhel D-Maxu 34,6° je nicméně největší, úhel sjezdu 21,3° pak zase patří k průměru. Mazda zde nabízí až 33°. Isuzu D-Max je nabízen ve dvou stupních výbavy - Basic a Custom. V té základní nabízí například ABS, dvojici čelních airbagů, samosvorný diferenciál, elektrické ovládání předních oken, klimatizaci, dvojici reproduktorů či centrální zamykání. U Fordu, Mitsubishi a Toyoty si budete muset připlatit za klimatizaci. Toyota a Ford pak navíc nabízejí přehrávač CD/MP3.

02Za volantem
Z hlediska designu nelze D-Maxu upřít velkou dávku elegance. Jasně definované tvary, spíše hranatější silueta a výrazná chromovaná mřížka chladiče dodávají vozu nezaměnitelný vzhled. Lidově řečeno, vůz vypadá skutečně chlapsky. S vnějšími tvary koresponduje i interiér, který je sice pojat trochu jednodušeji, ale přesto vypadá poměrně luxusně a líbivě. Ostatně uvědomíme-li si, že jde o pracovní náčiní, komfort na palubě je doslova nadstandardní. Zastavit bychom se měli určitě u systému řazení režimu 4x4 a redukce. Proti řadě konkurentů zde nenarazíme na tradiční druhou krátkou řadicí páku. Pohon předních kol a redukce se totiž ovládají tlačítky na středovém panelu. Ačkoliv sedadlo i volant nabízejí dostatečně široké možnosti nastavení, moje průměrná postava našla místo za volantem velmi snadno a rychle bez využití všech možností. Pochvalu určitě zaslouží široký věnec volantu, do ruky skvěle padnoucí hlavice řadicí páky a nakonec i optimální tuhost pedálové skupiny. Díky vhodnému účinku posilovače řízení doslova cítíte vozidlo v rukou. Instalovaný třílitrový agregát se projevuje velmi kultivovaně. Do otáček se dostává s nesmírnou chutí, to ovšem ale ve skutečnosti ani není zapotřebí, točivý moment 360 Nm je dostatečně velký, navíc jeho křivka je poměrně dost plochá s maximem už při 1800 min-1. To propůjčuje D-Maxu vynikající pružnost a schopnost vystačit si v běžných podmínkách s velmi nízkými otáčkami motoru, což se samozřejmě pozitivně odráží na celkové kombinované spotřebě. Pokud zatoužíte poručit všem 163 koňským silám, dají se do trysku celkem snadno. Zásluhu na tom má i vhodné převodování, takže po dálnici se pohybujete v běžném spektru otáček, nikoliv s vytočeným řvoucím motorem.

06Zcela zvláštní pochvalu zaslouží podvozek. Zvyklosti této kategorie jsou celkem jednoznačné. Nerovnosti na silnici dokážou v zatáčce pěkně rozhodit záď u nejednoho z konkurentů, při přejetí retardéru, zvláště u nenaloženého vozidla pak máte často pocit, že je to tak trochu o zlomení vazu. Ani jedno však neplatí pro D-Max. Jeho podvozek je nesmírně kultivovaný, skoro se nechce věřit, že zadní náprava je odpružena listovými pružinami. Nejde jen o celkově měkčí charakteristiku odpružení, a tedy i vysoký jízdní komfort, ale i o schopnosti kopírovat nerovnosti na vozovce. Vůz má onu tradiční tendenci k odskakování zádě potlačenou opravdu na minimum. Charakteristika odpružení je pak zcela jednoznačná při přejetí již zmiňovaného retardéru. Tyto vlastnosti však nejsou vykoupeny přílišným nakláněním karoserie. Naopak zcela zřejmá je výrazně lepší trakce, zejména pak na mokrém povrchu. Aniž bychom zmiňovali některého ze soupeřů, není tato vlastnost zas tak úplně běžná. Celkové dojmy z pick-upu Isuzu D-Max jsou velmi pozitivní.

08Velmi dobře vypadající vůz nabízí dostatečný komfort, skvělé jízdní vlastnosti, výtečnou pružnost a výkon pohonné jednotky. Mimo to se může pochlubit velmi vyváženými proporcemi ložné plochy i vysokou užitečnou hmotností, čímž se řadí rozhodně nad průměr segmentu. Jak již bylo řečeno, velmi dobře je na tom i z hlediska vybavenosti, zejména v případě, že zvolíte vyšší stupeň Custom. To vše ovšem není vykoupeno cenou, neboť částkou 545 000 Kč bez DPH v základní verzi s 2,5 litrovým motorem je zcela jednoznačně velmi atraktivní. Pro lepší srovnání, Ford Ranger Super Cab přijde na 649 990 Kč bez DPH, Mazda BT-50 Rap Cab na 668 590 Kč bez DPH a Mitsubishi L200 Club Cab na 555 234 Kč bez DPH. S atraktivnější cenovkou se může pak pochlubit jen Toyota Hilux, která dnes ve verzi Extra Cab stojí rovných 500 000 Kč bez DPH.


Zdroj: Trucker 07/10
Autor: Boris Dacko

 

 

 

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Autobus – Malý autobus a velké výkony

Autobusy – Isuzu specialistou na zájezdové autobusy midi

Autobusy – Isuzu Visigo oblíbený v Česku i na Slovensku

Isuzu Citimark - Horká novinka do města

Isuzu D-Max (TFS) - Další do party

ISUZU/Ford/Nissan – Pracanti do sucha i do vodičky

Isuzu – ISUZU D-MAX Euro 6

ISUZU/MITSUBISHI – PRACANTI DO TERÉNU

Isuzu - Nováček na trhu

Isuzu - Nový hybridní autobus Citelis



Emil Frey Select

Peugeot 3008 2.0 HDi 163k EAT6 ALLURE

102 166 km, r. 2014

319.900,- Kč

Mercedes-Benz Třídy B 200D 110kW AT8 PROGRESSIVE 2

12 162 km, r. 2020

779.900,- Kč

Toyota Verso 1,8 VVT-i,CZ,1Maj

151 212 km, r. 2014

329.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige – Tajemný plynař

Aleš Jungmann 15.07.2020 08:43

Dacia Duster 1.0 TCE 4x2 lPG Prestige

Oblíbená Dacia Duster si nikdy na nic nehrála: co vidíte, to také dostanete. V případě plynové... >>

Více



Technika

Pohon Audi E-tron S – Tři motory

Petr Hanke 06.05.2020 17:31

Nový systém pohonu je schopen zajistit i řízené přetáčivé smyky

Audi pro svůj elektrický model E-tron chystá originální pohon s trojicí elektromotorů. Dva jsou... >>

Více



Další články

  • Škoda dokončuje SUV Kushaq pro indický trh

    Mladoboleslavská automobilka poodhalila informace o připravovaném SUV Kushaq.... >>

  • Volkswagen Passat Variant 2.0 TSI R-LINE – Špička ledovce

    Vypadá jako tuctový Passat, ale svojí dynamikou se vyrovná Panameře od Porsche.... >>

  • Audi e-tron S Sportback – Úzký profil

    Elektromobily obecně oslovují jen malou skupinu motoristů a Audi e-tron S míří... >>

  • Mazda CX-3 2021 – Pečlivé retuše

    Dravě vyhlížející Mazda CX-3 přichází do roku 2021 s mnoha drobnými vylepšeními... >>

  • Porsche nabídne dostupnější Taycan s jedním elektromotorem

    Stuttgartská automobilka původně základní verzi elektromobilu Taycan vyvinula... >>

  • Lexus LC 500 Convertible – Pro radost ze života

    Zatímco u obyčejných vozů se výrobci honí za co nejlepšími tabulkovými... >>

  • Volkswagen Caddy 2021 – Velkoprostorový Golf

    Volkswagen Caddy rozšiřuje svůj záběr. Užitkové varianty zůstaly, ale ty pro... >>

  • Mercedes-Benz EQA ujede přes 500 km, dostane i tažné zařízení

    Model EQA má být vstupenkou do světa elektromobilů od Mercedesu. Je zároveň... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2021 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |