Historie
Iveco 2025 – Padesátník!
Branko Remek 22.04.2025 04:30
Foto: Iveco
Málokdo již dnes ví, že značka Iveco vznikla v roce 1975 přičiněním několika předních evropských výrobců nákladních a ostatních užitkových automobilů jako International VEhicle COrporation.
Hlavními aktéry byly firmy FIAT Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Speciali, OM (Officine Meccanice), francouzský UNIC a německý Magirus. Značka zaujala a brzy získala první prestižní tituly TOTY 1992 a 1993. To již také zahrnula britský Ford Truck a španělský ENASA Pegaso. S Magirusem přišel i švýcarský Saurer, kde je dnes, na břehu Bodamského jezera, vývoj motorů Iveco. Největší zásluhy o úspěch značky měly a mají typy Daily (FIAT) a EuroCargo (Ford), tedy lehké a střední typy kategorie N1 a N2. V těžké řadě N3 se výrazně prosadil specialista na požární techniku Magirus. S koncem prvního půlstoletí existence značky Iveco je spojena nová strategie a mohutná ofenziva všech typových řad současnosti.
Foto: Iveco
Do roku 2025 vstupuje Iveco s omlazeným portfoliem typových řad, jmenovitě od nejmenší e-Moovy přes evergreeny Daily a EuroCargo až k těžkým S-Way (On Road) a T-Way (Off Road). Jako jeden z mála výrobců nabízí Iveco vedle standardních pohonů se vznětovými motory i motory zážehové na CNG a plně elektrifikované varianty.
Typ e-Moovy je čistý elektromobil s celkovou hmotností v rozmezí 2,5 až 3,5 t, tedy malé rozvážkové vozidlo pro městský a příměstský provoz. Vůz je konstrukčně odvozen od MPV Hyundai Staria s trakčním elektromotorem 160 kW (218 k), 350 N.m a akumulátorem 76 kWh, podle WLTP činí dojezd až 480 km. Výhodou je rychlonabíjení výkonem až 350 kW.
Daily je nezničitelný nezmar mezi lehkými dodávkami do celkové hmotnosti 7,2 t. Nové jsou úpravy rámu a nárazníků pro splnění předpisů ECE R95, R167 a R153 o bezpečnosti při nárazu zpředu, z boku a vzadu a kamera, radary a senzory monitorující okolí vozu, který nyní plní, s pomocí Lane Assist a ACC (Adaptive Cruise Control), požadavky na autonomní jízdu ADAS – Level 2. K novinkám interiéru patří upravená palubní deska s konektory USB a USB-C a bezdrátovým nabíjením telefonu. Za pozornost stojí i varianta AWD s pohonem všech kol a nabídka plně elektrifikovaného modulárního podvozku s akumulátorovými bloky až 4x 37 kWh. Iveco Daily je dnes jednou z mála klasických dodávek s rámovým podvozkem. Jeho robustnost je jedním z důvodů velké oblíbenosti u provozovatelů.
Foto: Iveco
EuroCargo je stálice kategorie N2 7,5 až 12,0 t, resp. až 19 t celkové hmotnosti. Na rozdíl od čistě italského původu typové řady Daily byl základem řady EuroCargo dnes již zapomenutý Ford Cargo. Co do poměru vlastní a užitečné hmotnosti měl jediného konkurenta, Avii řady D100. Používané vznětové čtyřválce Tector 5 a šestiválce Tector 7 vyrábí a dodává FPT (Fiat Power Trains) v provedení plnícím emisní limity Euro 6E, resp. Euro7. Motor Tector 7 je v nabídce i jako zážehový na CNG. Design budky omladil mírný „facelift“ v oblasti mřížky chladiče, nárazníků a světlometů, částečně v provedení LED. Nové logo značky je podobné jako u větších řad Way.
S-Way je typický nákladní automobil nebo tahač návěsů kategorie N3 pro silniční dálkovou dopravu s celkovou hmotností soupravy až 44 t, který nahradil Stralis. Nový je vznětový šestiválec Cursor XC13, nahrazující předchozí C13 (1998). Motor se nabízí ve výkonových variantách 338, 368, 397 a 426 kW (460, 500, 540 a 580 k) s točivým momentem 2500, 2600, 2700 a 2800 N.m. Proti předchozímu C13 jde o posun maxima momentu do nižších otáček. V zážehovém provedení CNG má motor výkon 368 kW (500 k) a točivý moment 2200 N.m. Standardní dekompresní motorová brzda EB (Engine Brake) má výkon až 450 kW, nebo v zesíleném provedení HPEB (High Performance Engine Brake) až 530 kW, přičemž na posledních dvou stupních z pěti ještě samočinně podřazuje o jeden rychlostní stupeň. Charakteristice motoru je přizpůsobena dvanáctistupňová automatizovaná převodovka ZF TraXon 12 a těžší stálý převod rozvodovky zadní poháněné nápravy. Motor s převodovkou je lehčí, úspornější a výkonnější, což přispívá ke snížení provozní spotřeby až o 7 %. S-Way je standardně vybaven jízdními asistenty Lane Assist, ACC a kamerovým systémem nahrazujícím zpětná zrcátka. Nové logo Iveco je jen třešničkou na dortu.
Foto: Iveco
T-Way je řada středních až těžkých automobilů s celkovou hmotností až 60 t pro provoz i mimo zpevněné vozovky, jež nahradila úspěšnou řadu Trakker. Vozy s různou konfigurací poháněných a řiditelných až 4 náprav jsou určeny pro střední až těžký provoz a vyznačují se robustním rámem s velkou tuhostí v ohybu i krutu. Pro obzvláště těžké provozní podmínky jsou určeny vozy řady X-Way. Samozřejmostí je nový šestiválec Cursor XC13 s lehčími stálými převody rozvodovek poháněných náprav s odpružením listovými pery.
V roce 2024 bylo Iveco na českém trhu v kategorii nad 3,5 t s podílem 14,5 % jedničkou, kterou těsně následovaly značky Renault 14,0 % a Mercedes-Benz 13,0 %. Pro objektivnost je nutné dodat, že na tomto pořadí má lví podíl právě řada Daily. Budoucnost je vždy tak trochu věštěním z křišťálové koule, ale plány nadnárodní skupiny Iveco jsou z hlediska směrnice EU 2019/1242 o snižování emisí oxidu uhličitého v oblasti vozidel pro těžký provoz HD (Heavy Duty) smělé. Postupně má jít o snížení o 15 % (2025), 45 % (2030), 65 % (2035) a 90 % (2040). Protože emise CO2 jsou úměrné spotřebě paliva, znamená to plynulý přechod na elektromobilitu, ať již akumulátorovou (BEV), nebo vodíkovou s palivovými články (FCEV).
Převzato z časopisu