image/svg+xml

Automobil Revue

Motorsport

Bruce McLaren (1937 – 1970) – Jméno žije

Tom Hyan 14.09.2020 05:03

Bruce McLaren jako vítěz Velké ceny Belgie 1968

V červnu uplynulo padesát let od smrti novozélandského závodníka a konstruktéra, jehož tým ve formuli 1 pokračuje dodnes...
Přestože jméno týmu McLaren Racing zná každý, kdo se zajímá o motoristický sport, životní příběh jeho novozélandského zakladatele už pomalu upadá v zapomnění. Bruce McLaren toho za svého krátkého života dokázal opravdu hodně a jak říká jeho přítel, novinář Eoing Young, vlastně si sám napsal nekrolog, když oznamoval smrt ­někdejšího týmového kolegy Timmyho Mayera (1938 – 1964).

První McLarenův závodní vůz Austin 7 Ulster je nyní majetkem McLaren Group ve Wokingu

„Zpráva o jeho okamžité smrti je strašným šokem pro nás všechny,“ psal Bruce McLaren v únoru 1964, „ale kdo může říct, že Timmy ve svých šestadvaceti letech neviděl více, neudělal více a nenaučil se více než mnoho lidí za celý život? Věřím, že život poměřujeme podle toho, co kdo dokázal, nikoli podle toho, kolik let žil.“ Přesně tato slova vyjadřují i život Bruce McLarena. Není bez zajímavosti, že Teddy Meyer z Pensylvánie, Timmyho starší bratr, byl jedním z blízkých spolupracovníků Bruce McLarena a vlastně zachránil jeho tým, když Bruce zahynul 2. června 1970 na okruhu v Goodwoodu při testování svého nového vozu McLaren M8D, s nímž chtěl v létě nastoupit do mistrovství CanAm 1970.

Novozélanďan Bruce Leslie McLaren se narodil 30. srpna 1937 v Aucklandu jako druhé dítě Ruth a Leslie McLarenových, kteří si tehdy koupili autodílnu na předměstí Remuera a bydleli za rohem na Upland Road. Leslie se svými třemi mladšími bratry pilně pracoval v garážích a o víkendech spolu vyráželi na motocyklové závody, záhy však převládl zájem o automobily, a tak po válce vyměnil sportovní Singer Le Mans za výkonnější a větší S.S. I (Standard-Swallow) z roku 1935, předchůdce Jaguaru, ale i prostornější, takže pobral pětičlennou rodinu (Bruce měl starší sestru Patricii a mladší Janice). Kromě rodinného transportu posloužil S.S. I také závodům ve sprintu a na plážích, jichž se Leslie hojně zúčastňoval. 

Bruce vyrůstal v tomto prostředí, ale nejprve hrál ragby, než u něj v devíti letech propukla Perthesova nemoc, která ochromila jeho levý kyčelní kloub. Léčení znamenalo nesmírné utrpení, Bruce nejprve čelil bolesti, pak navíc spadl z koně, byl upoután na lůžko, a nakonec strávil více než dva roky v léčebných ústavech. Levá noha se mu zkrátila o jeden a půl palce (38 mm)! Říkali, že nebude nikdy chodit a ragby i basketbal mu zakázali. Nezbylo mu než se dát na automobilové závody. Bruce vystudoval techniku (Seddon Memorial Technical College), a když si jeho otec pořídil první vůz výhradně pro závody, tak na jeho Austinu Seven Ulster absolvoval také svůj první! Bylo mu patnáct, v amatérském závodě do vrchu v Muriwai porazil jiného juniora Phila Kerra (Austin Nippy), jenž se pak po letech v Anglii stal manažerem u Brabhama a pak ředitelem McLarenova závodního týmu! 

Bruce McLaren od roku 1968 startoval ve formuli 1 s vozem vlastní konstrukce

Do roku 1954 se Bruce a Les střídali za volantem Ulsteru, pak se otec začal více věnovat přípravě vozů a koupil první Austin-Healey 100 na Novém Zélandu, zatímco Bruce postupoval do větších závodů se sportovními vozy (Ford, Cooper, Healey, Ausca). Na cestě do formule 1 byl nejprve monopost Cooper-Climax F2, Bruce vyhrál pozvání Driver to Europe (Jezdec pro Evropu), když dostal přednost před Philem Ker­rem a Mervem Mayem. Vzal si svůj vůz s sebou, ale John Cooper mu poskytl nový. V Cooperově týmu zůstal osm let (až do konce éry F1 s motory 1500 cm3), debutoval ve Velké ceně Německa 1958 na Nürburgringu, kde napoprvé vyhrál klasifikaci F2. O rok později se stal nejmladším vítězem závodu F1, když v Sebringu ovládl Velkou cenu USA 1959 (Cooper T51 Climax) a v mistrovství světa skončil celkově šestý. Nezapřel svoje technické nadání a pozlobil Johna Coopera, když na vozech dělal vlastní úpravy. Vyhrál pro něj ještě v Argentině 1960 a Monaku 1962, kdy také získal nejlepší druhou a třetí příčku v mistrovství světa F1. Po sezoně 1965 se rozešli, ale to už měl Bruce od roku 1963 vlastní firmu, která se pustila do stavby sportovních prototypů, jež po léta ovládaly kanadsko-americký seriál CanAm. Od roku 1966 následovaly formulové monoposty nejen pro F1, ale také F2, F5000 a Indy 500. 

V roce 1966 se poprvé ve formuli 1 objevil tým Bruce McLaren Motor Racing s vozy vlastní konstrukce, pro něž však Bruce až do roku 1968 neměl vhodné motory. Zkoušel americké Fordy V8 zmenšené na tři litry objemu (od roku 1966 se zvýšil limit z 1,5 na 3,0 litru), ale také italskou Serenissimu V8 (šestý v Brands Hatch). V roce 1967 přešel na osmiválce a dvanáctiválce BRM, jenže v mezidobí byl rád, když mu Dan Gurney půjčil Eagle-Weslake V12, než byly jeho vozy McLaren-BRM připraveny. Změnu přinesla sezona 1968, stejně jako většina ostatních se i McLaren stal klientem Fordu a s novým motorem Ford-Cosworth DFV (V8) vyhrál svou čtvrtou (a poslední) Grand Prix F1 na belgickém okruhu Spa-Francorchamps. Jel s vozem McLaren M7A, jehož vylepšené verze M7B a M7C jej o rok později dovezly znovu na celkově třetí místo v mistrovství světa F1 1969. 

McLaren M8D, závodní vůz CanAm, poslední typ, který Bruce řídil (1970)

Zůstává otázkou, jak by Bruce McLaren pokračoval po úspěšném roce 1969 (kromě třetího místa z F1 byl mistrem CanAm), kdyby nezasáhla tragická nehoda. Jeho zkušeností využil pro svůj tým americký Ford, Bruce přeci na GT40 vyhrál jak 24 h Le Mans 1966 (s krajanem Chrisem Amonem), tak 12 h Sebringu 1967 (s Mariem Andrettim). McLaren postavil svůj první monopost (typ M15) pro 500 mil Indianapolis v roce 1970, on sám pouze testoval, Chris Amon se startu vzdal (vůz mu nevyhovoval) a Denny Hulme utrpěl popáleniny při havárii, takže tým povolal americké specialisty Petera Revsona (odpadl, ale v Ontariu dojel pátý) a Carla Williamse (devátý). 

Bruce McLaren se vrátil z USA v pondělí, v úterý ráno 2. června 1970 vyjel s Ronem Smithem ve voze Mercedes-Benz 250 SE do Goodwoodu. Nejprve okusil McLaren M14A formule 1, s nímž Peter Gethin nahradil popáleného Hulma v Zandvoortu, zatímco Cary Taylor objížděl pomalejší kola s jeho vozem CanAm. Když Bruce usedl do tohoto typu M8D s motorem Chevrolet V8, tak po dvou kolech zastavil, nechal si zvýšit přítlak zadního křídla a po sérii dalších kol ještě přitvrdil. Mechanici se již chystali na oběd, ale Bruce vyjel ve 12 h 19 min naposledy. O tři minuty později byl mrtev. Zadní část karoserie se uvolnila v rychlosti přes 250 km/h, kola ztratila přítlak a oranžový vůz narazil do náspu, chránícího stanoviště traťových komisařů. Bruce McLaren měl méně štěstí než Stirling Moss.

Setkání generací, první McLaren M1 Elva a novodobá kreace McLaren Elva (2020)

Ostatní už znáte. McLaren Racing startuje v mistrovství světa dodnes. První titul mistra světa dobyl McLarenu brazilský závodník Emerson Fittipaldi na typu M23, následovalo jedenáct dalších (naposledy Lewis Hamilton v roce 2008). Předobrazem prvního mistrovského McLarenu F1 byl typ M16, uvedený o tři roky dříve, aby třikrát vyhrál 500 mil Indianapolis. Sen Bruce McLarena o výrobě silničních sportovních vozů, jejž naznačil jeho M6GT koncem šedesátých let, nyní plní divize McLaren Automotive. Britská skupina McLaren, sídlící ve Wokingu, je důstojným pokračováním díla zahájeného Brucem McLarenem v padesátých letech na Novém Zélandu.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Formule 1 (2022) – Velké změny



Emil Frey Select

Peugeot 5008 1.6 BlueHDi 120k AT6 ACTIVE

153 806 km, r. 2017

529.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,GR-Sport

27 931 km, r. 2021

699.900,- Kč

Toyota Corolla 1,8 Hybrid,CZ,1Maj,Active

19 721 km, r. 2021

589.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Gordon Murray OX – Ox: prostě vůl

Jiří Fiala 14.10.2022 03:33

OX si hravě poradí s hůře sjízdným ­terénem Rwandy

Slovo vůl (anglicky ox) už pro nás pomalu nemá ani pejorativní význam. Živého vola viděl v Česku... >>

Více



Další články

  • 50 let Subaru AWD – Projekt Mijagi

    Pro Subaru je od jeho založení zásadní funkčnost a účelovost. A v duchu tohoto... >>

  • The Most Classic & Histocup – Nová tradice?

    Na Autodromu Most se počátkem října konala velmi příjemná a pestrá akce s vůní... >>

  • Auto e Moto d´Epoca Padova 2022 – Naposledy v Padově

    Největší italská prodejní výstava klasických automobilů se naposledy konala na... >>

  • Novo, Omega, Disk – První automobily z Brna

    V roce 1921 začal Ing. Břetislav Novotný v malé dílně v Brně stavět cyclecar... >>

  • Škoda Fabia RS Rally2 – Pravé RS

    Škoda Motorsport vyvinula nový soutěžní speciál pro skupinu Rally2, postavený... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • MTX Tatra V8 – Červená, bílá a černá (2. díl)

    Při premiéře supersportu MTX Tatra V8 v říjnu 1991 na pražském autosalonu... >>

  • Škoda 748 – Téměř zapomenutá kupé

    V letech 1979 a 1980 vznikly tři prototypy sportovních kupé Š 748 s motorem... >>


Nejčtenější články

  • Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů

    Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem?... >>

  • MTX Tatra V8 – Vize supersportu (1. díl)

    V létě 1986 se začal rodit projekt výkonného sportovního kupé poháněného... >>

  • Elektrické Volvo EX90 je posel z budoucnosti. Máme tip, jak se k němu dostat dříve než ostatní.

    Volvo představilo rozšíření svého výrobního programu a současně první výhradně... >>

  • Scania Super – Proti všem!

    Po pěti letech vývoje představila vloni Scania svůj typ Super s novým motorem a... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Elektromotory – Synchronní vládne

    Z minulosti jsme zvyklí dělit motory na zážehové a vznětové, elektrická... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |