image/svg+xml

Automobil Revue

Historie

Jaguar AJ-V8 – Konec V8?

Tom Hyan 01.10.2020 06:17

Jaguar XK8 při premiéře nedaleko Dijonu, první automobil této značky poháněný vidlicovým osmiválcem

Čtvrtstoletí trvala orientace Jaguaru na osmiválcový motor, nyní se opět vrátí řadové šestiválce jako vrchol nabídky...

Příchod nového Jaguaru byl vždy velkou událostí, zvláště u sportovního modelu, který odráží bohatou historii britské značky. Když se nový Jaguar XK8 na podzim 1996 představil motoristickým novinářům na zámku Chailly u Dijonu, nastala nová éra britské značky. Osmiválec tvořil vrchol motorové nabídky Jaguaru pětadvacet let, ale nové emisní předpisy, a také uzavření výrobního závodu Ford Motor Company v Bridgendu (Wales), znamenají po pětadvaceti letech pro V8 definitivní konec. Motor V8 byl dalším milníkem vývoje britské automobilky, po premiéře kupé XK8 se stal na dlouhou dobu vrcholnou pohonnou jednotkou i dalších typů, a to jak značky Jaguar, tak Land Rover. 

Přeplňovaný osmiválec AJ-V8 5.0 Gen III o výkonu 364 kW (495 k) pro sportovní kupé a kabriolety F-Type

Počátkem osmdesátých let připravoval ­Jaguar nové sportovní vozy F-Type (XK41), jejichž karoserie následovala prvky E-Type a v mnohém se blížila XK8, ale byly postaveny s využitím mechanických skupin ­šestiválců XJ6. Po převzetí Jaguaru koncernem Ford v roce 1989 byl projekt zrušen, ale záhy dostal zelenou nový X100 včetně pokrokového motoru, prvního osmiválce Jaguar AJ26 (později AJ-V8). Uplatněním vyspělé metodiky Ford Motor Company se vývoj automobilu X100, jenž dostal sériové označení Jaguar XK8, velmi urychlil. Nový vůz se stal prvním sériovým Jaguarem s motorem V8 a vznikl za třicet měsíců jako nástupce kupé a kabrioletů XJS, přičemž Ford poskytl konstruktérům Jaguaru volnou ruku nejen při vývoji automobilu, ale také zmíněného motoru AJ-V8. 

Nový motor AJ-V8 (Advanced Jaguar V8) byl prvním osmiválcem značky a jeho vývoj přišel na 300 milionů amerických dolarů. Přesto dostal i po začlenění Jaguaru do Ford Motor Company přednost před úpravou amerického modulárního osmiválce Ford Romeo 4.6 V8 DOHC 32v, jeho konstrukce i vývoj zůstávají dílem Jaguaru, nikoli Fordu. Jak tehdy řekl Trevor Crisp, který přišel k firmě v roce 1954 a od té doby řídil vývoj pohonných jednotek, v budoucnu se AJ-V8 objeví v dalších modelech a nahradí šestiválce XK i dvanáctiválce V12. Nakonec se tak stalo. Kuriozitou je skutečnost, že AJ-V8 byl teprve čtvrtým sériovým motorem Jaguar po legendárním řadovém šestiválci XK (1948), průkopníku rozvodu DOHC, jeho nástupci AJ6/16 (1983) a vidlicovém dvanáctiválci V12 (1971).

Otevřený Jaguar XK8 Convertible byl představen jen o měsíc později než kupé (1996)

Motor o objemu 3996 cm3 (vrtání x zdvih 86 x 86 mm) se vyznačoval řadou pokrokových prvků. Jeho konstrukce z hliníkové slitiny vznikla počítačovými metodami CAE, je velmi tuhá. Tvoří ji dvě hlavy válců se čtyřventilovým rozvodem DOHC, blok válců V8 s rozevřením v úhlu 90°, dvoudílná kliková skříň a jednodílný kryt rozvodových řetězů. Proměnné časování sacích ventilů VCP (Variable Cam Phasing) přispívá k příznivému průběhu točivého momentu, kdy je 80 % jeho nejvyšší hodnoty k dispozici v širokém rozsahu otáček 1400 až 6400 min-1! Nízké hodnoty emisí zaručují dva katalyzátory montované u motoru na konci odlitku výfukového potrubí, funkční do 30 sekund po spuštění, a recirkulace výfukových plynů. Sací potrubí, uložené mezi válci, je z polyamidového kompozitu. Novinkou byl rovněž patentovaný přesný chladicí systém, který pracuje s vysokými rychlostmi proudění a jen s deseti litry chladicí kapaliny. Motor má neobyčejně hladký kultivovaný běh, nízkou hlučnost a jeho kompaktní rozměry umožnily bohaté dimenzování deformačních zón vozu. S osmiválcem je dokonale sladěna pětistupňová samočinná převodovka ZF (dva programy řazení Normal a Sports), jež řadí jemně a rychle s minimálními prodlevami. Při klidné jízdě lze jezdit i za deset litrů paliva na 100 km, při razantní spotřeba vzrůstá. První verze motoru tehdy nabídla výkon 216 kW (290 k)/6100 min-1 a točivý moment 393 N.m/4250 min-1. Kupé XK8 s hmotností 1615 kg mělo zrychlení 0 – 100 km/h za 6,7 sekundy, největší rychlost 251 km/h a normovanou spotřebu paliva (kombinace) 12,4 l/100 km. Po sportovním XK8 přišly motory V8 do sedanů Jaguar XJ8 a luxusních verzí Daimler V8 (od 1997). 

Málo je známé, že původní označení AJ26 symbolizovalo řadu vidlicových motorů s 6, 8 a 12 válci, proto je typové číslo 26 součtem hodnot 12 + 8 + 6! Nakonec se vývoj soustředil na variantu V8, dvanáctiválec nikdy nevznikl, ale v roce 2013 vyjel první šestiválec AJ126, ovšem už s jinými rozměry válců (vrtání a zdvih nebyly shodné). Ford Motor Company nejen že vývoj financovala, ale také zavedla výrobu V8 v britském závodě v Bridgendu, kde vznikly první kusy v roce 1995 a letos v září produkce skončí, protože Ford se rozhodl už dříve továrnu bez náhrady zavřít. Přesto je dlouhá služba V8 obdivuhodná. Během let vznikly verze s menším i větším objemem od 3,2 do 5,0 litru, přeplňované kompresorem Eaton (Roots), a přešly na přímé vstřikování benzinu. 

Daimler V8 (nepřeplňovaný) a Super V8 (s kompresorem), luxusní modely zaniklé prestižní britské značky, spřízněné s Jaguarem

Mateřská společnost Ford zavedla výrobu motoru Jaguar AJ-V8 také v USA, kde se v závodě Lima (Ohio) vyráběly nové verze 3934 cm3 (zdvih pístů snížen z 86 na 85 mm!) pro vozy Lincoln LS a znovuzrozený Ford Thunderbird. V Evropě s modelovou obměnou Jaguaru se zvětšil objem válců nejprve na 4196 cm3 a větší motory putovaly pod kapoty sedanů dalších generací (S-Type, XJ8, XF), přičemž přeplňované verze odlišovalo písmeno R v typovém označení (např. XKR, XJR, S-Type R). Velký Range Rover přešel na verzi 4394 cm3, která nahradila osmiválec BMW. Konstrukci využil rovněž Aston Martin DB7, pro změnu s objemem 4280 cm3. Vyvrcholením se stala třetí generace AJ-V8 s novým blokem válců 4999 cm3 (vrtání x zdvih 92,5 x 93 mm), uvedená v roce 2009, jež se kromě sedanů dostala i do zatím posledního sportovního vozu Jaguar F-Type. 

Vrcholné sériové modely dosáhly výkonu 425 kW (575 k), ale to už je labutí píseň na rozloučenou. Velké osmiválce budou nahrazeny řadovým šestiválcem, přímo odvozeným ze čtyřválců Ingenium, jež Jaguar Land Rover (nyní součást Tata Group) vyrábí od roku 2015 ve vlastní nové továrně ve Wolverhamptonu. Třílitrový šestiválec Ingenium AJ300 dostane přeplňování elektrickým kompresorem, systém Mild Hybrid ISG 48 V a inteligentní Stop/Start s rozšířenou účinností. První verze nabídla výkon 295 kW (400 k) a objevila se ve znovuzrozeném Defenderu. Navíc nová generace Jaguaru XJ už žádný spalovací motor nepotřebuje, bude od příštího roku, alespoň prozatím, výhradně v elektrické verzi.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Jaguar Cars 1935-2010 - Pětasedmdesátiny

Jaguar Continuation – Návraty slavných příběhů

JAGUAR LAND ROVER CLASSIC REBORN – BRITSKÉ ZNOVUZROZENÍ

Jaguar Mk. 2 – Na sportovní notu

JAGUAR XK ENGINE (1947 – 1987) – Legenda s kódem XK



Emil Frey Select

Subaru Outback 2,5 i,CZ,CVT,4x4,NAVI

97 633 km, r. 2016

579.900,- Kč

DS Automobiles DS4 1.6 PT 225k AT8 PERFORMANCE

13 014 km, r. 2022

899.900,- Kč

Toyota Corolla 1,6 VVT-i,CZ,AC

250 165 km, r. 2004

89.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Ford Fiesta XR2 (1981) – Oslava končí

    Před několika dny se definitivně uzavřela jedna z nejpůsobivějších kapitol... >>

  • VW Bus festival 2023 – Bulli, kam se podíváš

    Na výstaviště v Hannoveru se koncem června sjelo více než 6000 „busíků“... >>

  • Nissan e-Power – Další technický originál

    Nissan v modelech Qashqai a X-Trail nabízí hybridní pohon s označením e-Power.... >>

  • Volvo FCEV – Vodíkové články

    Původně švédský, dnes nadnárodní koncern Volvo Group je jedním z největších... >>

  • Jedinečná publikace o 70 letech technického vývoje v originálních dobových článcích

    Projděte se s námi technickou historií, nahlédněte do  budoucnosti vědy,... >>

  • Techno Classica Essen – Veteránský svět je v pořádku

    Rozsahem největší veteránský veletrh Techno Classica Essen se pomalu, ale jistě... >>

  • DZ DRAŽICE ZAHAJUJE SPOLUPRÁCI S ITALSKOU SPOLEČNOSTÍ ARGOCLIMA. NA ČESKÝ TRH UVEDE TEPELNÁ ČERPADLA ARGO IM.

    DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dovozce tepelných... >>

  • 60 let Fuso Canter – Kompaktní šedesátník

    Všechny automobily mají své legendy. I ty malé nákladní. >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Jak sledovat závody – Někdo se dívá…

    Závodní sezóna se pomalu rozbíhá a zdaleka ne všechny zajímavé závodní série... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Nissan e-Power – Další technický originál

    Nissan v modelech Qashqai a X-Trail nabízí hybridní pohon s označením e-Power.... >>

  • Nová generace oblíbeného čtyřválce Volkswagen 1.5 TSI Evo2. Vývoj nekončí.

    Koncern Volkswagen sice ve velkém investuje do elektrické mobility, ale na... >>

  • Ford Transit/Tourneo Courier – Kompaktní obr

    Na český trh míří nová generace nejmenšího zástupce užitkových vozů značky... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |