image/svg+xml

Automobil Revue

Historie

Cadillac Eldorado Brougham – Vrcholný luxus

František Vahala 29.06.2016 06:01

Historie cadillac-eldorado-brougham-2016-ok-(19) 110111

Zakoupit dnes příslušenství do Broughamu stojí spoustu času na eBayi a k tomu tisíce amerických dolarůUSA prožívaly 50. léta masivním rozvojem. Všechno, včetně automobilů, bylo předimenzované. A na pověstném vrcholu potravního řetězce stál Cadillac Eldorado Brougham z let 1957 a 1958.

Cadillac byl vždy prestižní značkou, ovšem jeden jeho typ se vymyká i této představě. Jde právě o Eldorado Brougham z let 1957 a 1958. V době, kdy se objevil, vrcholila nejen móda velkých ploutví, ale maximalizovalo se i použití chromovaných prvků a luxusní výbavy uvnitř amerických křižníků silnic. Eldorado Brougham stál ve své době 14 000 dolarů, což bylo dvakrát tolik, než si evropský Rolls-Royce účtoval za svůj nejlepší typ Silver Cloud. Ano, právě Brougham byl ve své době zdaleka nejdražším vozem světa. Pro představu – normální Chevrolet, který svou úlohu převozu lidí a věcí splnil také, jste si mohli pořídit za dva tisíce dolarů. Zajímavostí je také výjimečnost Broughamu, zejména v rámci americké produkce, kde se často počty vyrobených kusů počítají na statisíce či dokonce miliony.

cadillac-eldorado-brougham-2016-ok-(14) 110110Dnes jsou nejoblíbenější právě modely z let 1957 a 1958, jež jsou v podstatě shodné, tedy až na drobné odlišnosti – zkoušená verze z roku 1958 má jiná kola a v interiéru ještě více kůže. V roce 1957 vzniklo pouze 400 kusů Eldorada Brougham a o rok později jen 304. I tato čísla dělají z vozu na snímcích velmi přitažlivou sběratelskou klasiku. Při zmínce o amerických automobilech platí Eldorado za velmi známý název – ostatně Cadillac začal slovo, odkazující na španělský název mytického El Dorada, neboli ztraceného zlatého města v Jižní Americe, používat již na začátku 50. let. Tehdy byl navržen sekretářkou prodejního oddělení Cadillacu Mary-Ann Marini. V roce 1953 byl název poprvé použit pro limitovaný model convertible. První generace Eldorada, tehdy už z pera slavného designéra GM Harleyho Earla, vznikla v letech 1953 jako dvoudveřový kabriolet postavený na základě Cadillacu Series 62. Společně s Oldsmobilem 98 Fiesta a Buickem Roadmaster Skylark patřil téměř na vrchol nabídky a symbolizoval designový náskok General Motors před ostatními. Už tehdy Cadillac lákal zákazníky na řadu technických či designových fines – za všechny zmiňme oblé čelní sklo, což byl oblíbený prvek zmiňovaného designéra, jenž byl později kopírován řadou výrobců.

cadillac-eldorado-brougham-2016-ok-(8) 110109I když byl první Brougham v podstatě postaven na šasi „běžného“ Cadillacu Series 62 a měl stejný motor, jeho cena byla téměř dvakrát vyšší. Mezi prvky sériové výbavy patřilo například samočinné rádio, elektricky ovládaná okna, topení či ostřikovače světlometů. Nechyběly jedinečné barvy – od aztécké červené přes azurově modrou až po žlutou – ani luxusní interiér. Eldorado byl high-end modelem už od počátku – v roce 1953 tvořil pouze 0,5 % prodejů značky Cadillac. Verze Brougham se nadále objevovaly v různých modelech Series 62, ovšem svůj velký návrat předvedly až v roce 1957, kdy vznikl zkoušený Eldorado Brougham v provedení čtyřdveřový hardtop bez středových sloupků. Produkce exkluzivní novinky byla ohlášena v prosinci 1956, vstup na trh se uskutečnil v březnu 1957. Series 70 Eldorado Brougham byl ručně stavěný, limitovaný model, který navazoval na koncepční vozy z let 1953 a 1954 zvané Park Avenue a Orleans. Návrh designu Eda Glowackeho obsahoval i čtyři kruhové světlomety, což byl tehdy nevídaný prvek – navíc v některých státech zakázaný!

Díky chybějícímu A-sloupku se do Cadillacu výborně nastupuje. Už ze snímku je patrný naprostý luxus, kterým si vůz hýčká cestujícíKromě velkého množství vnějších chromovaných ozdob vynikal Brougham řadou jedinečných technických vymožeností, ale k tomu se ještě dostaneme. Jelikož série 70 je full-size automobilem, nedivme se délce 5494 mm. Rozvor dosahuje 3200 mm. Vůz je 1994 mm široký a 1410 mm vysoký, rozchod kol vpředu i vzadu činí 1549 mm. Základem automobilu je rám zvaný X-frame, tehdejší novinka GM, vynikající na rozdíl od předchozích typů v několika ohledech. Při pohledu zespodu tvoří písmeno X, přičemž se zužuje za převodovkou a opět rozšiřuje v oblasti zadní nápravy. Brougham používá místo vinutých pružin vzduchové měchy, kterým sekundují teleskopické tlumiče. Jedná se o první luxusní automobil, který používá gumové měchy udržující stálou světlou výšku. Zavěšení předních kol je nezávislé, na trojúhelníkových ramenech, vzadu najdeme klasickou tuhou nápravu s diferenciálem. Procházím kolem exempláře z roku 1958, který je nyní ve skvělém stavu po důkladné renovaci a nejčastěji se projíždí po moravských silnicích. Než usednu za volant, chci si zajímavosti vozu prohlédnout na vlastní oči. Ihned mě upoutají dveře, tedy vlastně prázdné místo mezi nimi a střechou. Zadní pár se otevírá proti směru jízdy a odkrývá vstup do úžasného interiéru. Když v USA mysleli hardtop, vzali to doslova – středový sloupek chybí téměř až k podlaze. Podběhy jsou vyplněny kovanými disky kol s nízkými bělobokými pneumatikami o rozměru 8,40 x 15. Poklepávám na střechu, která je z nelakované nerezové oceli. Obcházím ohromné chromované plochy tvořící od poloviny zadních dveří směrem k vysokým ploutvím efektní zrcadlo, lesknoucí se na jarním slunci.

cadillac-eldorado-brougham-2016-ok-(49) 110115Brougham ve své době používal nejmodernější technologie, což je patrné téměř okamžitě. Mám k dispozici elektricky nastavitelná sedadla (měkká a pohodlná) s funkcí jakési „paměti“, automatické otevírání víka zavazadlového prostoru, rádio se samočinným hledáním stanic, tempomat, automaticky se uvolňující parkovací brzdu, elektrické zámky dveří, elektricky ovládaná okna (všechna, včetně malých trojúhelníků u čelního okna) či klimatizaci. A to není zdaleka všechno, je tu i několik skutečných specialit, které dokládají, na jaké úrovni byl americký automobilový průmysl v 50. letech. S rádiem, jež samo hledá stanice, se ještě dá počítat, ale aby se pod loketní opěrkou skrýval gramofon? I dnes opravdu hraje… Z technických vymožeností doby ještě zmíním tzv. Autronic Eye, což je v podstatě samočinný přepínač dálkových světel. Měl ho už Cadillac z roku 1954… A také již zmiňované vzduchové odpružení, na němž celá karoserie o hmotnosti 2,4 tuny sedí. U GM mysleli i na věci, které si v dnešních vozech těžko umíme představit – majitel mi ukazuje vzácnou toaletku pro dámy (obsahuje například pouzdro na rtěnku či pudřenku, vše se znaky automobilu) nebo sadu elegantních „panáků“, které magneticky drží na stolku vzniklém otevřením přihrádky před spolujezdcem. Dnes za ně dáte tisíce dolarů, pokud se vám vůbec podaří je získat.

Jedinečnost tehdejších amerických korábů reprezentuje i gramofon umístěný v místě loketní opěrky. Stále hraje!O kuřácké výbavě či topení s výdechy pod sedadly nemluvě. Zmíním ještě, že tehdejší zákazníci, mezi něž patřily hollywoodské hvězdy či známí zpěváci, si mohli vybrat ze 44 kombinací koženého čalounění, přičemž například koberečky byly na přání z jehněčí kůže (tak je to i v našem případě). Pro karoserii bylo k dispozici 15 speciálních laků. Konečně vyrážíme. Startér s automatickou funkcí restartu jen pootočí šestilitrovým osmiválcem a zpod kapoty se do interiéru rozléhá tlumené vrnění motoru. Pohon full-size Cadillacu zajišťuje důstojný osmiválec s rozvodem OHV a dvěma ventily na válec, palivo míchají tři dvoukomorové karburátory Rochester. To je rozdíl proti roku 1957, kdy byly spalovací prostory plněny dvěma čtyřkomorovými karbu-rátory. Zdvihový objem činí 5972 cm³, což znamená vrtání 101,6 mm a zdvih 92,075 mm. S kompresním poměrem 10,25:1 nabízí výkon 250 kW (340 k) při 4800 min-1, točivý moment vrcholí hodnotou 542 N.m při 3200 min-1. Zajímavostí je použití vysokotlakého chlazení, které se stará o to, aby hollywoodská hvězda nikdy nemusela zastavit a dolévat do chladiče vodu. Je čas na jízdu. Dle očekávání je Brougham naprosto pohodlný a kilometry absolvuje s naprostou samozřejmostí. Výkon zde vůbec není důležitou hodnotou, protože při plném sešlápnutí plynového pedálu, poté, co čtyřstupňová samočinná převodovka Hydra-Matic podřadí, uslyšíte spíše zvuk, než ucítíte dravou akceleraci. Možná i proto se hodnoty zrychlení či maximální rychlosti neuvádějí. V Cadillacu se obecně nespěchá a o tomto vzácném typu to platí dvojnásob. Stačí jen tak plout, lehce korigovat řízení a zapomenout na okolí. Jen připomenu, že ve své době byl Brougham považován za rychlý vůz, z dnešního úhlu pohledu je samozřejmě situace poněkud jiná. Během jízdy rychlostí nějakých 60 mph máte spoustu času se ve voze pohodlně usadit a zkoumat technickou dokonalost doby. K otočení velkého vozu potřebuji prostor široký 13,1 metru, ale v podstatě to nevadí, protože tenounkým věncem volantu se dá točit jedním prstem – samozřejmě má posilovač. Na řazení páčkou vedle volantu také není nic složitého, stačí jen trocha citu. Jízda je velmi pohodlná, a to i na dnešní poměry. Ačkoliv Cadillac byl tehdy na podvozek X-frame hodně pyšný, na nerovnostech je cítit, jak se zadní náprava kroutí. Ale opět, komu by to vadilo…

Bezrámové dveře ještě pochopíme, ale automatický přepínač dálkových světel v roce 1958? To byl unikát!Představený model přijel do Česka kontejnerem z USA v roce 2006. Byl tehdy rozebraný a jeho nový majitel dostal asi deset ohromných krabic dílů. Ovšem Darek Haumer vede dílnu Restorations.cz a specializuje se právě na americké koráby z 50. let. I proto už měl s tímto typem zkušenosti, dříve už skládal o rok mladší Brougham. Během dvou let se mu podařilo uskutečnit velmi úspěšnou frame-off renovaci. Od té doby s vozem už jen jezdí a nezaznamenal žádné závady. Najít dnes Brougham ročníku 1958 není vůbec jednoduché, zejména vzhledem k počtu vyrobených kusů. Majitel odhaduje cenu svého vozu na přibližně pět milionů korun. Cadillac Eldorado Brougham nabízí zcela jedinečný způsob svezení, který ve vás zanechá příjemné vzpomínky. Ještě teď se vidím, jak společně plujeme krajinou a ponecháváme veškeré okolní ruchy za bariérou tvořenou detroitským železem. A z rádia se samozřejmě line hluboký hlas Johnnyho Cashe a jeho „cadillacovské“ One Piece at a Time.

Technické údaje

Pod dlouhou kapotou je samozřejmě osmiválec, zde o objemu 6,0 l a výkonu 250 kW (340 k). Toto číslo je třeba brát v reálném provozu s rezervouMOTOR 

Kapalinou chlazený zážehový vidlicový osmiválec, 5972 cm³ (ø 101,6 x 92,1 mm); 10,25:1; 250 kW (340 k)/4800 min-1 a 542 N.m/3200 min-1.

PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ   

Čtyřstupňová samočinná převodovka GM Hydra-Matic (3,967 – 2,55 – 1,55 – 1,00 – Z 4,3); stálý převod 3,36; pohon zadních kol.

PODVOZEK  

Oddělený ocelový rám X-frame; přední kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková ramena, vzadu tuhá náprava; pérování vzduchovými měchy a teleskopickými tlumiči; řízení s kapalinovým posilovačem; kapalinová brzdová soustava s bubnovými brzdami na všech kolech; pneumatiky 8,40 x 15.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce)   

Rozvor náprav 3200 mm, rozchod kol 1549/1549 mm; d/š/v 5494/1994/1410 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,55; pohotovostní hmotnost 2490 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI  (údaje výrobce)   

Nejvyšší rychlost 196 km/h, kombinovaná spotřeba paliva 24,3 l/100 km.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

CADILLAC MOTOR CAR DIVISION (1966) – Modely 1966



Emil Frey Select

Toyota Auris 1,6 VVT-i,CZ,1Maj,Selection

76 445 km, r. 2018

419.900,- Kč

Ford Focus 2.0 TDCi 100kW AT GHIA

133 755 km, r. 2009

149.900,- Kč

Mercedes-Benz Třídy E 200 135kW AT AVANTGARDE

256 828 km, r. 2007

179.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Auta ihned a snadno. Flexibilní operativní leasing Driveto.

    Driveto má řešení flexibilní mobility do dnešní turbulentní doby. Unikátní... >>

  • Elektřina v náklaďáku není tabu

    S ohledem na nesrovnatelné dopravní výkony mnozí považují elektrický pohon... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Nové karavany a obytné vozy na výstavě CMT 2023

    Letošním prvním velkým svátkem pro milovníky karavaningu, cestování a volného... >>

  • Panhard & Levassor X 25 (1913) – Surrealistický zážitek

    V čím dál modernější, kontroverzně elektrifikované době se jízda s Panhardem z... >>

  • Nokian Tyres Green Step – Obnovitelně

    Společnost Nokian Tyres představila koncepční pneumatiku budoucnosti, jež je z... >>

  • Walter D-Bus – Velké dvanáctiválce

    V říjnu 1931 vystavovala jinonická továrna Walter na pražském autosalonu nejen... >>

  • Nová kola: homologované novinky AEZ a DOTZ pro rok 2023

    Alcar je tradiční společnostní nabízející designová kola značek AEZ, Dezent či... >>


Nejčtenější články

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

    Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu... >>

  • Wankel žije: Mazda MX-30 e-Skyactive R-EV

    Na autosalonu v Bruselu Mazda představila druhou verzi elektrického typu MX-30,... >>

  • Niki Lauda (1949 – 2019) – Legenda formule 1

    Odešla legenda formule 1. Niki Lauda opustil tento svět 20. května, ale... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Instruktoři bezpečné jízdy testovali nové postupy za volanty elektromobilů Škoda Enyaq

    Celkem 63 instruktorů prošlo v minulém roce školením Asociace center pro... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |