Nezařazené
Čínské automobilky – Kdo je kdo?
Karel Beránek 10.01.2025 06:02
Foto: Petr Hanke
Kdo je kdo? Vyznat se v čínském automobilovém průmyslu a jeho nabídce není a asi ještě dlouho nebude jednoduché. Přitom se prakticky denně z nejrůznějších zdrojů dozvídáme informace o vozech z Číny a hrozbě, kterou pro Evropu i ČR představují.
Realita čínské automobilové invaze je zatím ještě dost odlišná od toho, co se u nás většinou píše. Mnohé informace jsou bohužel účelově zkreslované nebo senzacechtivě nadsazované, takže jejich věrohodnost se zanedlouho ukáže jako mizerná. Pravdou ale je, že skutečná invaze čínských automobilů je už opravdu na obzoru.
Čínské vozy zatím český trh nijak zásadně neovlivňují. Jejich letošní tržní podíl je u nás, hlavně díky značce MG, zatím necelá 2 %. Ostatní čínské značky pořád jen paběrkují. To se ale v krátké době zřejmě dramaticky změní, protože Čína je nejsilnější a cíleně dravý hráč, který využije svého dnes už světově dominantního postavení.
Foto: Petr Hanke
Docela specifickou situaci vytvářejí, z hlediska čínského původu a cel, určité i u nás prodávané elektromobily nečínských značek, jež jsou v rámci „globalizace“ vyráběny v Číně. Jde například o část nabídky vozů Tesla (která je stále největším exportérem vozů z Číny do EU), ale také o elektrická Volva, BMW nebo třeba Dacii Spring.
Pro lepší pochopení současné, v Evropě i u nás často ne právě objektivně popisované situace ve světové výrobě automobilů bude proto vhodné uvést několik následujících údajů a informací, které mohou objasnit realitu čínského „nebezpečí“. Je nesporné, že miliardová Čína je již několik let největším výrobcem a také největším trhem automobilů na světě. Loňská produkce činila rekordních 30,16 milionu vozů, což je plná třetina světové výroby, a pokud jde o prodej, své zákazníky tam našlo 30,09 milionu nových automobilů. Meziročně o 12 % víc.
Jde tedy o největšího, a dnes také nejsilnějšího světového hráče, na nějž už nestačí ani Severní Amerika s výrobou 15,6 milionu vozidel, ani Evropa s produkcí 15,1 milionu vozů, či Japonsko, jež výrobu svých značek už značně diverzifikovalo mimo Zemi vycházejícího slunce.
V Číně existuje dnes více než 100 aktivních výrobců automobilů, z nichž několik málo je velkých, státem nebo municipalitami vlastněných, ale převážná většina jsou soukromé společnosti. Čína produkuje motorová vozidla v doslova nepřehledném množství značek. Často exotické názvy většiny značek nám budou ještě dlouho dělat potíže a získání alespoň trochu přehledu nebude určitě snadné. Vše navíc komplikuje skutečnost, že čínští výrobci neustále vytvářejí značky nové a stejně rychle mnohé z nich zase ruší.
Přestože čínský automobilový průmysl má nesporný technologický náskok a bezkonkurenční surovinové zázemí v elektromobilech, stále jim patří menší podíl produkce a jsou jen jeho součástí, a ne vynucovanou prioritou. Čína sází na různé druhy hybridů.
Není také bez zajímavosti, že se Čína v poslední době začala na domácím trhu zbavovat zahraniční konkurence. Miliony dovážených automobilů se staly s výjimkou těch luxusních v krátké době málo konkurenceschopnými a poptávka po nich rapidně klesla. Jako příklad může posloužit propad prodeje vozů Škoda (ztráta odbytu více než 300 000 vozů za rok). Větší či menší ztráty hlásí také většina ostatních importujících značek. Zatímco se dovoz automobilů do Číny propadl, vývoz čínských vozů roste, takže už letos podle předběžných výsledků poprvé překoná vývoz automobilů z Číny do Evropy dovoz opačným směrem.
Evropa v tomto směru zaspala, a navíc se vydala zřejmě špatným směrem. Kormidelníci automobilové Evropy si v zajetí přehnaného sebevědomí nějak neuvědomili, že svět se ubírá jinam.
To, že Evropu čínské vozy ještě tolik neválcují, mohou být jen taktické vyčkávací tahy silnějšího hráče, jenž nechává už evidentně sebeoslabující se systém ještě trochu potrápit. Se skutečnou ofenzivou čínských automobilů, která je už opravdu za dveřmi, se dají očekávat také radikální změny způsobu jejich prodeje. Trochu se bude podobat systému, jaký má Tesla. V každém případě se dá už dnes říci, že Čína je tak silná, že se snadno obejde bez EU, ale EU bez Číny v současnosti i v blízké buducnosti asi jen velmi těžko.
12 Nejvýznamnějších čínských automobilových koncernů (pořadí podle objemu výroby za rok 2023)
SAIC Motor: Je největším (státem vlastněným) výrobcem automobilů v Číně. SAIC má společné podniky s koncerny Volkswagen a General Motors. Vlastní značky jako MG a Roewe.
BYD Auto: Původně výrobce akumulátorů začal vyrábět automobily v roce 2005 a loni se stal v Číně už druhým největším. Průkopník plug-in hybridního pohonu je dnes největší světový producent vozidel s elektrifikovaným pohonem. Vyrábí vozidla mnoha značek, mj. BYD, Denza a Yangwang.
BAIC Group: Velký, státem vlastněný koncern BAIC má společné podniky se značkami Hyundai a Mercedes-Benz. Vyrábí vozidla značek Beijing nebo Arcfox, ale také pro velkého producenta telefonů Xiaomi.
Great Wall Motors: Vyrábí vozy značek jako Haval, WEY a ORA. Svými SUV a užitkovými vozy patří mezi nejvýznamnější na domácím trhu, ale intenzivně expanduje také do zahraničí.
Changan Automobile: Jeden z nejstarších výrobců automobilů v Číně vyrábí různé typy vlastních vozidel značek mj. Deepal a Avatr, ale také další vozy ve společných podnicích s Fordem a Mazdou.
Geely Zhejiang: Mezinárodně známý vlastník značek Volvo, Lotus Proton, Polestar vyrábí také londýnská taxi LEVC. Z široké škály vlastních automobilů mnoha značek to jsou např. Lynk & Co, Geometry a Zeekr. Úspěšně pracuje i na vývoji autonomních vozidel (například pro projekt Waymo).
GAC Group: Čínská automobilka sídlí v Guangzhou, založena byla v roce 1955. Vyrábí osobní a užitkové automobily, autobusy a komponenty. Mezi dceřiné společnosti patří GAC Bus nebo GAS Gonow. Má své designové centrum také v Miláně.
Chery je výrobcem, ale hlavně průkopníkem exportu čínských vozidel do zahraničí. Spolupracuje se skupinou Jaguar Land Rover a do Evropy přichází se značkami Omoda a Jaecoo.
Li Auto: Start-up vyrábějící jen prémiová vozidla s elektrickým pohonem s akumulátory nebo v kombinaci s prodlužovači dojezdu, např. značek MEGA a Li ONE.
Dongfeng Motor Corporation: Sdružuje více podniků, které vznikly ve spolupráci s jinými automobilkami, např. Nissan, Peugeot, Citroën či Honda. Sám používá mnoho značek, např. DMC, Voyah nebo Forthing. Pro Renault vyrábí vozy Dacia Spring.
FAW Group: Další státem vlastněný gigant, který má společné podniky se značkami Volkswagen, Toyota a Mazda. Vyrábí mj. luxusní „vládní“ vozidla pod značkou Hongqi (Rudý prapor). Je také jedním z největších výrobců nákladních vozů, mj. pod značkou Foton.
Nio: Přední mladý výrobce elektrických vozidel se zaměřuje na prémiové elektrické sedany a SUV. Je známý svou technikou výměny akumulátorů a intenzivně rovněž pracuje na autonomním řízení.
Existuje ale ještě mnoho dalších
Uvedené koncerny a značky představují největší čínské výrobce automobilů a elektromobilů, ale setkat se můžeme také s mnoha dalšími. V Evropě i u nás jsou už například prezentovaná a nabízená motorová vozidla čínských značek, jako jsou SWM (Shineray Group), Leapmotor (spolupracuje se skupinou Stellantis) nebo Xpeng Motors, prezentující se na trhu elektromobilů a pokročilými asistenčními systémy s modely P7 sedan a SUV G3, Seres atd. Dalším specifikem čínského automobilového průmyslu jsou také netradiční partnerství – např. BAIC vyrábí vozy pro výrobce telefonů Xiaomi a současně jsou jeho značky Arcfox a Stelato partnery dalšího producenta telefonů, Huawei.
Převzato z časopisu