image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

BMW 520i vs. Mercedes-Benz E 200 – Základ rivality

Carl Nowak 06.04.2022 06:10

Chromované ledvinky masky BMW jsou součástí provedení Luxury Line. Klasická vztyčená hvězda na kapotě Mercedesu je k dispozici pouze s exteriérem v provedení Exclusive

Soupeření BMW a Mercedesu ve vyšší střední třídě provází srovnávací testy již desítky let. V nejnovějším vydání jihoněmeckého souboje chtějí základní zážehové verze 520i a E 200 s mild hybridními přeplňovanými čtyřválci ukázat, že velké sedany dokáží nabídnout špičkové vlastnosti ve vyšší střední třídě také s menšími motory.

VE SROVNÁNÍ

BMW 520i

MERCEDES-BENZ E 200

135 kW (184 k), 290 N.m, spotřeba v testu
8,0 l/100 km, pohot. hmotnost 1683 kg,
 od 1 376 700 Kč

145 kW (197 k), 320 N.m, spotřeba v testu
8,5 l/100 km, pohot. hmotnost 1770 kg,
od 1 349 150 Kč

Vyrábí BMW lepší vozy než Mercedes? To byla otázka položená nad velkým soubojem mezi zavedenými Šváby a nastupujícími Bavory v časopisu Auto motor und sport 20/1976, kdy se proti sobě postavily BMW 520 a Mercedes-Benz 200. Modelová řada se stala třídou E až v roce 1993 s druhou modelovou aktualizací W 124. Dnes je příslušnost k danému segmentu v rámci automobilového „univerza“ jasně definována. Od roku 2020 je současná třída E modernizovaná a jejím základním motorem je přeplňovaný zážehový dvoulitrový čtyřválec o výkonu 145 kW (197 k) s mild hybridním přídavným pohonem. Příliš malý výkon? Myslíte? Vždyť i „malá“ dvoustovka zvládá standardní sprint za 7,8 sekundy a maximální rychlost má hodnotu 240 km/h.

BMW – Funkční a vysoce kvalitní interiér BMW čalouněný černou kůží Dakota, doplněnou bílým kontrastním prošíváním a jemným dřevěným obložením v provedení šedý topol

Mercedes – Jemný interiér s béžovou kůží Macchiato a obložením z šedého jasanového dřeva

V roce 2020 dostalo BMW řady 5 také oživení ve svém životním cyklu. Stejně objemný přeplňovaný motor s výkonem 135 kW (184 k) přitom dostal také mild hybridní techniku, která pomáhá při startování a akceleraci pomocí 48V systému. Kdybyste v ruce drželi zmiňovaný německý časopis z roku 1976, četli byste nyní o silných stránkách čtyřválce BMW v podobě kultivovaného běhu, rovnoměrného průběhu výkonu plných 85 kW (115 k) a jeho dravě sportovním chování. Dnes motor modelu 520i zaujme hladkým během i dostatkem výkonu k tomu, aby 1,7 tuny těžký automobil zrychlil sice suverénně, avšak nijak přehnaně dynamicky.

Mild hybridní systém pomáhá nepostřehnutelně startovat motor a pomůže v nízkých otáčkách zvýšit křivku točivého ­momentu. Standardně dodávaná osmi­stupňová samočinná převodovka řadí tak nenápadně a rychle, jak je člověk v BMW zvyklý. Většinou. Při požadavku na plný výkon převody drží snad až příliš dlouho a vy máte pocit, že motor ve vysokých otáčkách ztrácí elán. Jakmile během zátahu motoru pustíte plyn a motor začne brzdit, jsou cítit drobné rázy. Na další nesrovnalosti jsme jednoduše nepřišli.

Volitelně dodávané aktivní tlumiče reagují citlivě a pohyby karoserie udržují spolehlivě a jemně pod kontrolou. Sportovnost? Upřímně, v tomto ohledu BMW opravdu neohromuje svojí dynamikou. Zatáčí ochotně, ale cítíte v něm určitou houpavost, při rychlé jízdě přechází poměrně brzy do nedotáčivosti. Příplatkové řízení zadních kol nedokáže reálně zlepšit agilitu, ani nezmenší poloměr otáčení pod úroveň třídy E.

Naproti tomu činnosti asistenčních systémů jsou na vysoké úrovni – většinou. Zatímco systémy hlídání mrtvých úhlů, varování před opuštěním jízdního pruhu a adaptivní tempomat fungují velmi spolehlivě, systém rozpoznávání dopravních značek měl v testu jednu nebo dvě slabší chvilky. Díky centrálnímu tlačítku pro vstup do menu asistenčních systémů lze jednotlivé funkce podle potřeby snadno deaktivovat. A právě slovo „snadno“ je klíčové i pro popis celkové obsluhy tohoto pětimístného vozu. Ovládání všech funkcí i vozu jako takového je zásluhou systému iDrive, dotykového displeje a hlasového ovládání prostě „snadné“. Menu navigace je logické, tlačítka na volantu jsou přehledná a dobře umístěná. V malé míře konfigurovatelný displej tvořící hlavní přístroje před volantem se špatně čitelnými ukazateli jako by do celkového konceptu nezapadal.

BMW – Prostorná zadní sedadla s dostatečným prostorem pro hlavu a dlouhou, pohodlnou sedací plochou

Mercedes – Prostorná zadní část třídy E, zadní sedadla jsou navzdory relativně krátkému sedáku a poněkud menšímu prostoru pro hlavu velmi pohodlná

Ale zpět k řízení. To, co nezvládnou absorbovat skvělé tlumiče, se ztratí v pohodlných sedadlech. Tento termín je třeba brát doslova, protože na jedné straně patří sedadla v tomto BMW k těm měkčeji čalouněným u svého výrobce, na druhou stranu je lze snadno nastavit tak, aby vyhovovaly snad každému typu postavy – k dispozici jsou široké možnosti, včetně dvoudílného nastavení sklonu opěradla.

Zadní sedadla taktéž poskytují špičkový komfort, a to zásluhou velkého sedáku a ucházejícímu tvaru opěradla. Pouze v zavazadlovém prostoru by se hodil nějaký další úložný prostor. Sympatické je také to, že BMW neexperimentuje s velikostí nádrže a nabízí pouze 68litrovou zásobárnu paliva. Model 520i je standardně vybaven velkým dotykovým displejem s navigací, konektivitou a kompletními funkcemi zábavního systému, předním a zadním parkovacím asistentem a sklopnými opěradly zadních sedadel, rozdělenými na tři části.

Měření spotřeby
Měření spotřeby

Spotřeba v testu. Takto měříme spotřebu paliva:

70 % spotřeba při běžné jízdě: krátká vzdálenost 21 km ujetá několikrát s podílem 70 % ve městě a 30 % v meziměstském provozu.

15 % nízká spotřeba: úsporně projetá trasa dlouhá 275 km s rychlostí 130 km/h na dálnici, trasa vede městy i po okresních silnicích.

15 % spotřeba při sportovní jízdě: stálá jízda rychlostí 160 km/h na dálnici, sportovní styl jízdy po běžných silnicích.

V roce 1976, stejně jako dnes, byl Mercedes k dispozici za nižší cenu, ale s horší výbavou než BMW. Typ W 123 byl chválen především za jízdní komfort, prostornost a užitnou hodnotu. Body kritiky: poněkud krotký motor, málo sportovního charakteru a jen průměrný výkon. O tom, že se BMW a Mercedes v průběhu let sblížily, svědčí dnes nejen vynikající komfort a vytříbený vzhled BMW, ale také fakt, že E 200 zrychluje rychleji a má dokonce mírnou převahu ve slalomu a ve vyhýbacím manévru. V čem to je? Mercedes používá pneumatiky s rozlišnou šířkou pro přední a zadní nápravu – vzadu má dokonce 275mm ­pneumatiky.

BMW – 18palcová kola jsou součástí standardní výbavy Luxury Line. Řada 5 od roku 1976 narostla v délce o 34 cm

Mercedes – Oproti modelu W 123 z roku 1976 se současná třída E prodloužila o 25 cm

Ale i při srovnání s 245mm zimními pneumatikami na všech kolech se ukázalo, že se BMW přinejmenším vyrovná. Vzhledem k tomu, že řízení je velmi jemné a kolem středové polohy orientované na komfortní jízdu, neprojevuje E 200 zpočátku příliš velkou touhu po průjezdu zatáčkou, a to ani ve sportovním režimu. Ale když na něj zatlačíte, jeho řízení vytváří příjemný odpor a zpětnou vazbu. Navíc je dokonce o něco méně nedotáčivé než BMW. Režim Sport Plus zde působí jako nadbytečný, protože díky němu je příplatkové vzduchové odpružení příliš tvrdé a jízdní zážitek nepříjemně prkenný. Mercedes-Benz je mnohem lepší v poskytování vynikajícího komfortu odpružení v režimu Comfort. Pro vzduchové měchy je typická o něco tvrdší počáteční odezva. Poté se však třída E přehoupne přes krátké i dlouhé nerovnosti s takovým kontrolovaným klidem, že člověku nezbývá než sáhnout do šuplíku s frázemi a vytáhnout srovnání s létajícím kobercem.

Také motor není nijak tvrdý a běží o stupeň hladčeji než čtyřválec BMW, velmi dobře si přitom rozumí s hladkou a ne tak citlivou devítistupňovou samočinnou převodovkou. Systém MBUX nabízí velmi užitečné hlasové ovládání, ale především navigací a haptickým ovládáním pomocí touchpadu se systému BMW nevyrovná.

Volant se špatně fungujícími kapacitními tlačítky a posuvníky ztěžuje ovládání audiosystému i tempomatu. Stejně jako BMW, také Mercedes přináší přesvědčivou komplexní soustavu jízdních asistentů, s výjimkou systému rozpoznávání dopravních značek, který interpretuje svislé dopravní značení jako rychlostní limity.

BMW váží o 87 kg méně a je o něco úspornější, Mercedes je ale dynamičtější

V otázkách kvality zůstává „hvězda“ věrná sama sobě: dřevo s otevřenými póry, nejjemnější kůže, na dotek příjemné klikání ovládacích prvků – vše působí velmi solidně a ještě rafinovaněji než v BMW. Všechny lišty dokonale odpovídají svým protějškům ve dveřích. Příplatková tužší, výrazněji tvarovaná sedadla nejsou tak „gaučovitá“ jako v BMW a připomínají vysoce ergonomické kancelářské židle, jejichž pohodlí oceníte až po delší době.

Kromě masážní funkce nabízejí sedadla třídy E kromě jiného automatické nastavení podle velikosti postavy. Polohu lze samozřejmě dále doladit, nicméně obsluha doplňkových nastavení se provádí nešikovně pouze v menu systému.

To zásadní v tomto srovnání: příplatkové brzdy Mercedesu nedávají slušnému, ale nikoliv skvělému BMW šanci a pomáhají třídě E k vítězství v testu, a to navzdory její obvyklé cenové politice. Standardem nejsou ani sklopná opěradla zadních sedadel. Ačkoliv se oba věční rivalové v průběhu let charakterově sblížili, Mercedes-Benz v současnosti po remíze v roce 1976 vyrábí lepší vůz.

Technické údaje

 

BMW 520i

Luxury Line

Mercedes-Benz
E 200

Pohon

Typ motoru/počet válců

 

zážehový řadový/4

zážehový řadový/4

Rozvody/plnění

 

řemen/turbo

řemen/turbo

Zdvihový objem cm3

[cm3]

1998

1991

Výkon kW (k)/min-1

[kW (k)/min-1]

135 (184)/5000

145 (197)/6100

Nej. toč. moment N.m/min-1

[N.m/min-1]

290/1350

320/1650

Přenos točivého momentu

 

pohon zadních kol

8st. samočinná převodovka

pohon zadních kol

9st. samočinná převodovka

Pneumatiky testovaného vozu

 

245/45 R 18 Y

245/45 R 18 Y

Dunlop 

Sport Maxx RT2

245/45 R 18 Y

275/40 R 18 Y

Pirelli 

P Zero

Rozměry a hmotnosti

Pohotovostní hm./užit. zatížení/počet míst

[kg]

1683/602/5

1770/590/5

Přívěs nebrzděný/brzděný

[kg]

750/2000

750/1900

Zatížení střechy/tažného zařízení

[kg]

100/90

100/84

Délka × šířka

(se zrcátky) × výška

[mm]

4963 × 1868

(2126) × 1479

4935 × 1852 

(2065) × 1460

Rozvor

[mm]

2975

2939

Prům. otáčení doleva/doprava

[m]

11,6/11,6

11,6/11,5

Zavazadlový prostor

[l (VDA)]

530

540

Výška nakládací hrany

[mm]

670

660

Vnitřní šířka vpředu/vzadu

[mm]

1545/1485

1505/1505

Vnitřní výška vpředu/vzadu

[mm]

1045/965

1040/950

Prostor pro kolena

[mm]

780

745

Výška sed. řidiče nad silnicí

[mm]

490

480

Spotřeba paliva/Dojezd/CO2

Spotřeba v testu

[ l/100 km]

8,0

8,5

AMS eco/běžná/sportovní

[ l/100 km]

5,9/8,0/10,2

6,3/8,4/10,9

Emise CO2 v testu

[g/km]

186

198

Spotřeba podle NEDC

[ l/100 km]

Natural 95

Natural 95

Město/mimo město/kombinace

[ l/100 km]

6,5/4,6/5,3

8,8/5,3/6,6

Spotřeba podle WLTP

[ l/100 km]

6,4

7,7

Emise CO2 (NEDC/WLTP)

[g/km]

120/152

151/176

Objem palivové nádrže

[l]

68

661)

Dojezd

[km]

850

776

Zrychlení/největší rychlost

Zrychlení

0–80 km/h

[s]

5,6

5,3

0–100 km/h

[s]

8,1

7,8

0–120 km/h

[s]

11,5

11,1

0–130 km/h

[s]

13,7

13,1

0–140 km/h

[s]

16,0

15,4

0–160 km/h

[s]

22,2

20,8

0–180 km/h

[s]

30,4

28,4

0–200 km/h

[s]

42,2

39,5

0–400 m

[s]

15,9

15,6

Pružné zrychlení

60–100/80–200 km/h

[s]

4,6/5,9

4,5/5,8

Největší rychlost

[km/h]

235

240

Brzdná dráha

ze 100 km/h, studené brzdy

[m]

36,4

34,4

ze 130 km/h, stud./zahř.brzdy

[m]

60,8/60,1

57,6/56,5

Vnitřní hlučnost

při 80 km/h nejvyšší stupeň

[dB(A)]

63

62

při 100 km/h

[dB(A)]

64

65

při 130 km/h

[dB(A)]

68

68

při 160 km/h

[dB(A)]

71

71

při 180 km/h

[dB(A)]

75

75

Jízdní dynamika

Slalom 18 m (ESP zap./vyp.)

[km/h]

64,3/64,5

65,0/65,3

Vyhýbací manévr

[km/h]

132,9/133,3

134,2/135,2

Hodnocení dynamiky

1–5 b.

 

 

Řízení (nepřímé/přímé)

 

3

4

Nedotáčivost/přetáčivost

 

4

3

Zásahy ESP (konzerv./sport.)

 

3

3

Ovladatelnost (snadná/náročná)

 

3

2

Koncepce vozu (komfort./sport.)

 

3

4

Cena od

 

1 376 700 Kč

1 349 150 Kč

Hodnocení

 Model

(nejvyšší počet bodů)

MERCEDES- -Benz
E 200

BMW
520i

Karoserie

Vnitřní prostor

(20)

11

12

Zavazadlový prostor

(15)

7

6

Užitečná hmotnost

(10)

7

7

Variabilita

(20)

16

14

Přístroje

(30)

26

22

Obsluha

(40)

30

36

Výhled z vozidla

(5)

3

3

Kvalita zpracování

(10)

9

8

Celkem

(150)

109

108

Bezpečnost

Bezpečnostní systémy

(30)

18

17

Osvětlení

(15)

15

15

Brzd. dráha ze 100 km/h, studené

(20)

13

9

Brzd. dráha ze 130 km/h, studené

(20)

13

8

Brzd. dráha ze 130 km/h, zahřáté

(20)

15

9

Dávkovatelnost brzd

(5)

4

3

Aktivní bezpečnost

(40)

35

35

Celkem

(150)

113

96

Komfort

Komfort odpružení

(40)

38

36

Přední sedadla

(20)

19

18

Zadní sedadla

(15)

11

12

Multimédia

(30)

27

30

Komfortní asistenční systémy

(10)

8

8

Klimatizace

(15)

13

15

Naměřený vnitřní hluk

(10)

8

8

Dojem hlučnosti

(10)

9

8

Celkem

(150)

133

135

Pohon

Kultura běhu

(20)

14

13

Pružnost motoru

(20)

8

8

Průběh výkonu

(20)

14

12

Řazení/odstupňování převodovky

(20)

16

16

Zrychlení/nejvyšší rychlost

(15)

8

7

Pružnost

(10)

6

6

Průměrná spotřeba v testu

(30)

16

17

Dojezd

(15)

9

11

Celkem

(150)

91

90

Jízdní vlastnosti

Jízdní dynamika

(10)

5

5

Obratnost/potěšení z jízdy

(25)

20

20

Řízení

(20)

17

17

Průměr otáčení

(10)

3

3

Trakce/jízda na kluzkém povrchu

(15)

10

10

Jízdní režimy/regulační systémy

(10)

7

6

Stabilita/citlivost na boční vítr

(10)

9

9

Celkem

(100)

71

70

Životní prostředí

Emise CO2 podle spotřeby v testu

(40)

8

10

Emise CO2 podle WLTP

(10)

4

4

Celkem

(50)

12

14

Hodnocení vlastností

(750)

529

513

Náklady

Základní cena*

(50)

50

47

Výbava*

(10)

3

10

Příplatkové položky

(15)

5

9

Hodnota při dalším prodeji

(10)

6

6

Fixní náklady na 5 let*

(10)

10

10

Údržba a servis na 100 000 km*

(20)

19

20

Náklady na palivo 100 000 km*

(25)

24

25

Záruky

(10)

3

4

Celkem

(150)

120

131

Celkové hodnocení

(900)

649

644

Bodové hodnocení vychází z dlouholetých zkušeností ­redakce německého časopisu Auto Motor und Sport. Jde o průměrné výsledky několika redaktorů vypočítané z dílčích hodnocení v jednotlivých kritériích. Česká redakce do výsledků nezasahuje.

*Nejlepší získává plný počet bodů „Vozy se spalovacím motorem“

Mercedes

1. MERCEDES
Tehdy stejně jako dnes: elegantní, pohodlný a prostorný. Špičkové brzdy a motivace k jízdní dynamice jej řadí na špičku třídy. Ovládání (hlavně z volantu) není optimální. Velmi drahé doplňky.

BMW

2. BMW
Dříve podobně jako dnes: dynamicky a plynule motorizované. Bez typických výhod v jízdní dynamice a se slabšími brzdami až na druhém místě, a to navzdory ­špičkovým jízdním vlastnostem.

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Audi A4 vs. BMW řady 3 vs. Mercedes-Benz třídy C – Tři mušketýři

BMW ActiveHybrid X6 - Nejsilnejší hybrid

BMW Active Hybrid 7 - Hybridní luxus

BMW Alpina B7 – 330 km/h

BMW Alpina B8 Gran Coupé – Cizelace charakteru

BMW Alpina - S největší radostí

BMW Concept X1 - Malé X

BMW iX – Okno do budoucnosti

BMW iX3 – Nová generace

BMW i8 ROADSTER – Naplněná očekávání



Emil Frey Select

Toyota Auris 1,6 VVT-i,CZ,1Maj,AT,Navigace

67 990 km, r. 2018

439.900,- Kč

Citroën C-Zero FULL ELECTRIC AT TENDANCE

22 896 km, r. 2016

299.900,- Kč

Toyota Land Cruiser 2,8 D4-D,CZ,1Maj

80 746 km, r. 2019

1.299.901,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Hyundai Bayon 1.0 T-GDI DCT – Možnost volby

Lukáš Dittrich 13.12.2021 06:32

Hyundai Bayon dostal design plný ostrých hran. Tento crossover na silnici  opravdu nepřehlédnete

Na českém trhu velmi populární typ ix20 se odebral do zaslouženého důchodu a na jeho místo přichází... >>

Více



Technika

Mazda e-Skyactiv-X – Optimalizace

Petr Hanke 18.06.2021 06:46

Mazda e-Skyactiv-X

Mazda po dvou letech přistoupila k modernizaci svého originálního motoru Skyactiv-X, pracujícího v... >>

Více



Další články

  • Volkswagen Tiguan eHybrid R-Line – Další dílek

    Do elektrifikační skládanky VW Group zaskočila další část: plug-in hybridní... >>

  • Toyota Yaris 1.5 Hybrid – Vůz roku

    Japonské automobilce se podařilo do kapesní velikosti zabalit spoustu moderních... >>

  • Hyundai Tucson PHEV – Tichošlápek

    Krátké vzdálenosti na elektřinu, ty delší na benzín. A bez omezení... >>

  • Ferrari Portofino M – Vítaná proměna

    M znamená Modificato. Ale co lze vlastně modifikovat na takovém voze, jakým je... >>

  • Renault Arkana – Dostupné suv-coupé

    Arkana je v Evropě první kombinací SUV a kupé z dílen „normální“ automobilky.... >>

  • Renault Megane E-Tech Electric – Zajímavá alternativa

    Potřetí jsme usedli za volant plně elektrického Renaultu Megane. Poprvé však v... >>

  • Toyota bZ4X – Později, ale skvěle

    Toyota s elektromobily velmi váhala a teprve nyní tento průkopník hybridního... >>

  • Ford Fiesta ST vs. Hyundai i20 N – Rozumíte legraci?

    S modelem i20 N Hyundai rozšířilo svoji nabídku sportovních vozů směrem dolů.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2022 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |