image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Kia Rio vs. Opel Corsa vs. Seat Ibiza vs. Volkswagen Polo – Pravidla detailů

Sebastian Renz 12.01.2022 05:06

Kia Rio vs. Opel Corsa vs. Seat Ibiza vs. Volkswagen Polo

Volkswagen modernizoval model Polo a koncernoví kolegové ze Seatu sáhli po úpravách jejich Ibizy. V případě Pola nikdy nešlo o přehnanou extravaganci, ale spíše o drobné detaily, které ho držely na špičce třídy. Nyní také? Zjistíme to ve srovnávacím testu obou modernizovaných vozů koncernu Volkswagen proti Opelu Corsa a Kie Rio. Všichni čtyři konkurenti soutěží s tříválcovými přeplňovaným motory, automaticky řadícími převodovkami a ambicemi vítězit.

Ve srovnání

KIA RIO
1.0 T-GDI 120 DCT

SEAT IBIZA
1.0 TSI DSG

OPEL CORSA
1.2 DI TURBO

VW POLO
1.0 TSI DSG

88 kW (120 k), zav. prostor 325–1103 l, spotřeba 6,6 l/100 km v testu, 5,2 l/100 km eko, od 494 980 Kč 81 kW (110 k), zav. prostor 355–1165 l, spotřeba 6,6 l/100 km v testu, 5,4 l/100 km eko, od 524 900 Kč 96 kW (130 k), zav. prostor 309–1081 l, spotřeba 7,0 l/100 km v testu, 5,6 l/100 km eko, od 549 990 Kč 81 kW (110 k), zav. prostor 351–1125 l, spotřeba 6,7 l/100 km v testu, 5,3 l/100 km eko, od 584 900 Kč

Situace na trhu čtyřmetrových malých vozů se během posledních dvaceti let výrazně změnila. Nahoru šla kvalita samotných automobilů, ale přitom ceny se při zohlednění růstu mezd a cen relativně snížily. Dnes tyto ceny začínají na částkách mírně nad 300 000 korun za základní varianty. V našem srovnávacím testu se ale potkaly vozy z opačného konce nabídky. Jsou vybavené přeplňovanými zážehovými tříválci kombinovanými se samočinnou (Opel) nebo dvouspojkovou převodovkou (ostatní). Jsou to také nejvýše postavené verze s rozsáhlou standardní výbavou a většinou atraktivnějším vzhledem oproti výchozím verzím. V tomto srovnávacím testu jsme zjistili, zda se tato čtveřice vyplatí, co nabízí a zda drobné facelifty modelů Polo a Ibiza stačí k tomu, aby si udržely náskok.

VW Polo – Z hlediska prostoru zůstává Polo stejně dobré jako dříve

S novými předními světlomety a zadními skupinovými svítilnami jsme se v rámci faceliftu u modelu Polo setkali nejednou, konkrétně hned pětkrát: v letech 1979, 1990, 1999, 2005 a 2014. Každá generace modelu Polo, který se vyrábí od roku 1975, se dočkala modernizace osvětlovací techniky přibližně v polovině své kariéry, ale nikdy to nebylo více než nyní. Poprvé má matricové LED světlomety, jež jsou standardní výbavou testované verze R-Line. Systém samostatně ovládá osm LED v kaž­dém světlometu tak, že protijedoucí vozidla nebo vozy vpředu jedoucí stejným směrem jsou z kuželu dálkových svítilen odstíněna (před 20 lety takový systém neměl nikdo, k dispozici byl až od roku 2010 ve VW Touareg s xenonovými světlomety a rotačními clonami).
Stejně jako u typu Corsa, pro nějž jsou k dispozici adaptivní LED světlomety s neoslňujícími stálými dálkovými světlomety, jsou přednosti této inovace patrné hned při první noční jízdě. My, řidiči Pola, si už nepřejeme jezdit s jinými světlomety. V případě nehody se nyní nově mezi předními sedadly nafoukne středový airbag, což je jedna z dalších novinek po aktualizaci. Vzduchový vak je navržen tak, aby zabránil kontaktu hlav řidiče a spolujezdce. V neposlední řadě jsou tu inovace, které Polo odlišují, ale ne vylepšují: například nové ovládání klimatizace a infotainmentu. Stejně jako u Golfu, Tiguanu nebo Passatu se změna nastavení klimatizace v interiéru provádí pomocí dotykových a posuvných tlačítek. Tomuto ne zcela praktickému řešení se však lze vyhnout u levnější základní verze, jejíž standardní klimatizace má otočné ovládání.
Obtížnější je to také s velkým infotainmentem (41 100 Kč), jehož hlavní menu je nutné ovládat přes 9,2palcový dotykový displej. Mimochodem, navigační funkce může být do informačního a zábavního systému přidána později; může se dodat formou aktualizace. Kromě toho jsou nyní nově přístroje digitalizované. A pokud se ještě zmíníme o dvoudílných LED svítilnách na zádi, naznačuje to, že Volkswagen s modernizovaným Polem neodpálil velký silvestrovský ohňostroj, ale spíše jen zapálil prskavky.

VW Polo – Jednou z největších výhod nového infotainmentu je skutečnost, že si jej jednoduše nemusíte objednávat. Díky tomu nemusíte tápat na displeji v nepřehledných menu.

Zároveň to umožňuje, aby Polo zůstalo v mnoha oblastech dobré. Například z hlediska prostoru pro cestující a zavazadla, jímž by mohl konkurovat i ve třídě vozů nižší střední třídy. Na tužší a dobře tvarované zadní sedadlo se snadno vejdou dvě dospělé osoby, zatímco řidič a jeho spolujezdec sedí v pohodlných křeslech. Každé Polo má předpoklady pro každodenní použitelnost v podobě dobrého výhledu do všech stran, pohodlného nastupování, velkých odkládacích prostorů a dvoudílného sklopného opěradla zadních sedadel.

Pod kapotou má v současnosti každé Polo zážehový litrový tříválcový motor. K dispozici je jako model s atmosférickým plněním o výkonu 59 kW (80 k) a ve třech verzích s turbodmychadlem o výkonech 66 (verze na zemní plyn), 70 a 81 kW (90, 95 a 110 k). Stačí rychle stisknout startovací tlačítko, zážehový motor naskočí, posunete páku voliče do polohy „D“ a můžete vyrazit. Ano, Polo se pohybuje kupředu aktivně, a to i přes krátké zaváhání při rozjezdu způsobené poklesem plnicího tlaku a mírnou těžkopádností jinak spolehlivé dvouspojkové převodovky. Ve vyšších otáčkách se zvuk motoru TSI mění z živého bubnu na pikantní jadrné drnčení, ale je to pohonná jednotka, která je povedená i pro rychlé cestování. Přestože její jedinou úspornou funkcí je schopnost jízdy setrvačností, spotřeba v testu 6,7 l/100 km je jen o 0,1 l/100 km vyšší než u modelu Kia Rio, jenž má mild hybridní systém.

Kia Rio – Totéž platí o přehledném ovládání s dobře uspořádanými tlačítky a dotykovým displejem včetně otočných ovladačů hlasitosti a měřítka navigace.

V testech jízdní dynamiky se Volkswagen vysloveně nevymyká, ale s volitelnými 17palcovými koly (7800 Kč) dosahuje malého náskoku. Zejména na běžných silnicích jezdí s přehledem, a to i proto, že jeho jízdní vlastnosti jsou o něco umírněnější než u Ibizy – řízení reaguje méně bezprostředně a má diskrétnější zpětnou vazbu a komfortnější podvozek.

Navzdory mírně tužšímu nastavení reaguje odpružení dobře na nerovnosti, když je vůz prázdný, a dobře snáší velké nerovnosti, když je naložený. Nikdo z konkurentů si s nimi neporadí lépe. Kromě toho je Polo vybaveno nejrozsáhlejší bezpečnostní výbavou a asistenčními systémy, dokonce i aktivním vedením v jízdních pruzích. Se srovnatelnou výbavou v tomto srovnání stojí nejvíce, ale zatím to většinou stačilo na vítězství. Bude tomu stejně i nyní?

Přichází Ibiza. Využívá stejný technický základ jako Polo, tedy platformu Volkswagen MQB A0, díky čemuž je z pohledu vnějších rozměrů úsporná a současně prostorná. Dokonce i ovládací prvky jsou uspořádány o něco chytřeji – klimatizace se ovládá normálně a hlasitost infotainmentu se obsluhuje otočnými voliči na volantu. Toto jednoduché řešení pomáhá obejít určitou nepřehlednost přeplněné struktury infotainmentu, což ukazuje, jak mají k sobě Ibiza a Polo velmi blízko.

Seat Ibiza – Stejně jako Polo, dostala i Ibiza více digitalizace, ale často se zamotává do nepřehledného infotainmentu.

Přesto Seat ví, jak Volkswagenu poskytnout výhodu. Ibiza nemá středový airbag, ani proaktivní předpínače pásů nebo matricové LED světlomety. Eco-LED (pouze potkávací světlomety) jsou standardem, „full LED“ stojí 15 500 Kč. Z asistenčních systémů chybí hlídání mrtvého úhlu, ale na přání je k dispozici mnohem propracovanější asistent Travel Assist: aktivní vedení v jízdním pruhu, s nímž Ibiza rozpoznává průběh trasy a jede poloautonomně. Seat se v kvalitě materiálů vyrovnal Volkswagenu. Oba jsou solidní, ale Kia tuto disciplínu zvládá stejně dobře. Přitom právě toto bývala velká přednost u vozů VW.

Polo a Ibiza mají jedno společné, a tím je pohon. Její mírně rychlejší zrychlení je způsobeno nepatrně nižší hmotností (minus 23 kg), nebo je to španělským testovacím vozem, který byl řízen s temperamentem z Pyrenejského poloostrova? Vyberte si. Rozdíl 0,1 l/100 km ve spotřebě paliva mezi testovacím průměrem a Eco okruhem lze však nakonec vysvětlit neromantickými důvody, jako jsou odchylky ve výrobě nebo tolerance měření.

Mluvíme o tolerancích: Seat nabízí přátelům veselého zatáčení o něco více než VW. Jeho řízení reaguje stejně homogenně, ale o něco ostřeji, a poskytuje intenzivnější zpětnou vazbu. Seat se díky tužšímu podvozku svižněji vrhá do zatáček a zůstává neutrální a jistý stejně dlouho jako Polo. Řízení Ibizy je navzdory její stabilitě zábavnější, snad ani Mini by to nedokázalo udělat příjemněji.
Polo a Ibiza používají své silné stránky, aby odlišily své charaktery. Stejně prostorná, talentovaná pro každodenní použití jako jediné auto do rodiny a levnější Ibiza se snaží vyhrát větší dynamikou, Polo větší bezpečností a komfortem. Byli to ti dva, kteří bojovali o vítězství? Trpělivost, možná je tu ještě třetí.

Kia Rio – Totéž platí o přehledném ovládání s dobře uspořádanými tlačítky a dotykovým displejem včetně otočných ovladačů hlasitosti a měřítka navigace.

Prvním exemplářům současného modelu Rio budou brzy zbývat pouze dva roky ze sedmileté záruky na nový vůz. Koneckonců, Rio bylo uvedeno na trh v lednu 2017, ale Kia ho postupně modernizuje. Nejnověji dostalo informační a zábavní systém s chytrým hlasovým ovládáním a online připojením ve snadno ovladatelné a přehledné palubní desce.

Důležitější je ale 48voltový mild hybridní systém pro tříválcový zážehový motor. Při akceleraci startér-generátor spojený s motorem řemenem pomáhá mírným „boostem“. Když vůz jede bez plynu, vyrábí elektřinu, kterou ukládá do lithium-iontového polymerového akumulátoru pod podlahou zavazadlového prostoru. Kapacita necelých 0,5 kWh stačí k napájení elektrické a elektronické soustavy, což znamená, že motor lze během různých fází jízdy poměrně často vypínat, aniž by došlo k ohrožení činnosti potřebných funkcí.

Jízdní režim označovaný jako jízda setrvačností, tedy s vypnutým motorem, ale přináší jen malé výhody. Přes veškerou snahu je spotřeba paliva u Ria na stejné úrovni jako u modelů Polo a Ibiza, za nimiž dynamikou mírně zaostává. Kvůli impozantní zvukové kulise zní poklidnější nárůst výkonu až na 88 kW (120 k) a točivého momentu až 200 N.m uspěchaněji, než je tomu ve skutečnosti. Komfort snižuje také svist větru, hluk od kol a rovněž od podvozku.

Kia Rio – Kia Rio má ve výbavě elektrické skleněné střešní okno, je fajn, že je ještě k dispozici.

Na nerovnosti Rio reaguje ostře a při plném zatížení hrozí, že se při krátkých otřesech dostane na dorazy. Navzdory tužšímu naladění se Kia na dlouhých nerovnostech houpe a v zatáčkách se více naklání. Přesto ale má dobré předpoklady pro obratnost, má totiž přesné řízení poskytující solidní zpětnou vazbu i přesto, že nepůsobí zcela homogenně. Rio navíc brzy přechází do nedotáčivosti. Z hlediska bezpečnosti je ale chování tohoto vozu zcela v pořádku, a to je podstatné. Pouze při zkouškách brzd z rychlosti 130 km/h se Rio zastavilo až za hranicí 60 metrů.

Přední sedadla jsou umístěna výše a pozice na nich je poměrně vzpřímená, takže se necítíte příliš útulně. Je to přesný opak ­pocitu na zadních sedadlech, která jsou naopak umístěna relativně nízko. Kia tak zaostává za Seatem a Volkswagenem jak v otázkách prostoru pro kolena vzadu, tak v objemu zavazadlového prostoru, jenž je díky výše umístěné nakládací hraně o něco méně pohodlně využitelný.

Bude to stačit na vítězství? Bude to náročné, protože Rio má skromnou osvětlovací techniku a také nabídka jeho asistenčních systémů není nejobsáhlejší, a navíc systém udržování v pruhu je až příliš aktivní. Naopak pro Rio mluví vcelku bohatá výbava, příznivá cena a sedmiletá záruka.
Věděli jste, že v roce 2022 oslaví Opel Corsa 40leté výročí? Posledních 16 let tento vůz strávil na cizí půdě, resp. na cizích platformách. Modely Corsa D a E využívaly v počátečním spojení s Fiatem technický základ typu Punto, zatímco aktuální Corsa, představená v roce 2019, je postavena na platformě CMP koncernu Stellantis, což znamená, že Fiat je opět součástí příbuzenstva, společně se značkami původního koncernu PSA.

Corsa sdílí technický základ se svým firemním příbuzným, Peugeotem 208, a to včetně mnoha ovládacích prvků. Corsa přebírá malé digitální přístroje a centrální dotykový displej s hluboce strukturovaným menu. Konstruktéři Opelu přidali na palubní desku několik chytrých prvků: tlačítka ovládání klimatizace pod centrálním displejem a lištu s tlačítky pro asistenta jízdy v pruzích před voličem převodovky.

Opel Corsa – Digitální přístroje a displeje obecně jsou v Corse spíše menší, což platí také o kvalitě materiálů v užším interiéru

Bezpečnost je v každém případě jednou ze silných stránek Corsy, a to nejen díky rozsáhlým a cenově dostupným asistenčním systémům a osvětlovací technice (i zde: neoslňující trvalá dálková světla). Navíc se 17palcovými ráfky (11 000 Kč) zabrzdí z rychlosti 100 km/h při zpomalení 11,7 m/s2 na dráze 32,9 m – to je zpomalovací nadšení, jež je dokonce výzvou i pro Porsche 911 GT3, které ji překonává pouze o téměř ostudně nízkých 0,2 m/s2.

Corsa je také živější při jízdě vpřed, samozřejmě ne ve srovnání s GT3, ale se svými třemi soupeři. S největším motorem (1199 cm3, tedy o 20 % větší objem), největším výkonem a točivým momentem lehký Opel akceleruje energicky, má razantní zátah a přitažlivý zvuk. Se vším ladí osmistupňová samočinná převodovka s těsně odstupňovanými převody. Často se však ztrácí při řazení rychlostních stupňů a potřebuje určitou dobu na orientaci, občas to vypadá, jako kdyby nevěděla, co si počít s veškerým temperamentem motoru.

VW Polo – Chybí pouze průvlak zadním opěradlem pro dlouhé předměty, což je téměř jediná nevýhoda Pola oproti Golfu, který není o mnoho prostornější

Podobné je to ale také s podvozkem. Navzdory tuhému odpružení, jež je na krátkých nerovnostech uskákanější, jeho měkčí tlumiče nedokáží vyjít vstříc dynamickým výbuchům motoru. Totéž platí pro řízení, které není tak citlivé a působí méně přesně a pohotově než u Volkswagenu a Seatu.
Jak se Corsa chová v ostatních ohledech? Potom, co se protáhnete úzkými zadními dveřmi, na zadním sedadle se strmým opěradlem se budete kvůli nízké vnitřní výšce tísnit. Ale čtyři dospělé osoby se stejně málokdy vydají na dlouhé cesty, protože zavazadlový prostor je malý. Kromě toho má úzký vstupní otvor a po sklopení opěradel zadních sedadel vznikne na podlaze nepraktický schod.

Skutečnost, že Opel stojí více než například Ibiza, se ospravedlňuje jen bohatší výbavou. Zdvořile řečeno: byly generace vozů Corsa, jež předstihly své konkurenty nebo dokonce předběhly svoji dobu z hlediska hospodárnosti (zde v testu 7,0 l/100 km), prostoru, komfortu a každodenní využitelnosti; tato generace to ale není. Corsa a vítězství se tedy neslučují. Polo je nejdražší, ale také celkově nejlepší. Prostě za nejvíce peněz nejvíce muziky.

Měření spotřeby

Měření spotřeby

Spotřeba v testu.

Takto měříme spotřebu paliva: 

70 % spotřeba při běžné jízdě: krátká vzdálenost 21 km ujetá několikrát s podílem 70 % ve městě a 30 % v meziměstském provozu.

15 % nízká spotřeba: úsporně projetá trasa dlouhá 275 km rychlostí 130 km/h na dálnici, trasa vede městy
i po okresních silnicích.

15 % spotřeba při sportovní jízdě: stálá jízda rychlostí 160 km/h na dálnici, sportovní styl jízdy po běžných silnicích.

Technické údaje 

 

Kia Rio 

1.0 T-GDI 120

GT-Line

Opel Corsa 1.2 DI Turbo

Ultimate

Seat Ibiza
1.0 TSI

Xcellence

VW Polo 

1.0 TSI

R-Line

Pohon

Typ motoru/počet válců

 

zážehový řadový/3

zážehový řadový/3

zážehový řadový/3

zážehový řadový/3

Rozvody/plnění

 

řemen/turbo

řetěz/turbo

řetěz/turbo

řetěz/turbo

Zdvihový objem

cm3

998

1199

999

999

Výkon kW

kW (k)/min-1

88 (120) při 6000

96 (130) při 5500

81 (110) při 5500

81 (110) při 5000

Nejvyšší toč. moment

N.m/min-1

200 při 2000

230 při 1750

200 při 2000

200 při 2000

Přenos točivého momentu

 

pohon předních kol, 7stupňová dvouspojková převodovka

pohon předních kol, 8stupňová samočinná převodovka

pohon předních kol, 7stupňová dvouspojková převodovka

pohon předních kol, 6stupňová dvouspojková převodovka

Pneumatiky testovaného vozu

 

205/45 R 17 V

Continental SportContact 5

205/45 R 17 V

Michelin 

Pilot Sport 4

215/45 R 17 W

Michelin 

Primacy 3

215/45 R 17 W

Michelin 

Primacy 3

Rozměry a hmotnosti

Pohotovostní hm./užit. zatížení/
/počet míst

kg

1236/444/5

1162/488/5

1170/520/5

1193/467/5

Přívěs nebrzděný/brzděný

kg

450/900

615/1200

580/1100

600/1200

Délka × šířka

mm

4070 × 1725

4060 × 1765

4059 × 1780

4074 × 1751 

(se zrcátky) × výška

mm

(1993) × 1450

(1960) × 1433

(1942) × 1447

(1964) × 1451

Rozvor

mm

2580

2538

2564

2552

Prům. otáčení doleva/doprava

m

11,2/11,4

10,7/10,8

10,6/10,8

10,7/10,8

Zavazadlový prostor

l/VDA

325/1103

309/1081

355/1165

351/1125

Výška nakládací hrany

mm

700

680

685

680

Vnitřní šířka vpředu/vzadu

mm

1450/1400

1390/1345

1435/1410

1450/1410

Vnitřní výška vpředu/vzadu

mm

1050/925

1000/925

1020/940

1025/970

Prostor pro kolena

mm

660

690

700

700

Výška sed. řidiče nad silnicí

mm

500

480

490

490

Spotřeba paliva/Dojezd/CO2

Spotřeba v testu

 l/100 km

6,6

7

6,6

6,7

AMS – Eco

l/100 km

5,2

5,6

5,4

5,3

AMS – běžná

l/100 km

6,5

6,9

6,5

6,6

AMS – sportovní

l/100 km

8,6

8,8

8,5

8,4

Emise CO2 v testu

g/km

153

163

153

156

Spotřeba podle NEDC

l/100 km

Natural 95

Natural 95

Natural 95

Natural 95

Město/mimo město/kombinace

l/100 km

5,7/4,2/4,7

5,4/4,0/4,5

5,5/4,4/4,8

5,4/4,3/4,7

Spotřeba podle WLTP

l/100 km

5,5

5,4

5,5

5,6

Emisní norma

 

Euro 6d

Euro 6d

Euro 6d

Euro 6d

Emise CO2 (NEDC/WLTP)

g/km

108/125

103/122

110/125

107/128

Objem palivové nádrže

l

45

44

40

40

Dojezd v testu/Eco

km

681

628

606

597

Zrychlení/největší rychlost

Zrychlení

 

 

 

 

 

0–80 km/h

s

7,7

6,5

6,7

6,8

0–100 km/h

s

10,9

9,4

9,8

10,0

0–120 km/h

s

15,6

13,6

14,2

14,6

0–130 km/h

s

18,5

16,1

17,0

17,3

0–140 km/h

s

21,7

19,2

20,3

20,8

0–160 km/h

s

33,0

27,8

30,1

30,6

0–400 m

s

17,8

16,8

17,0

17,2

Pružné zrychlení

 

 

 

 

 

60–100 km/h

s

5,8

5,3

5,6

5,7

80–120 km/h

s

7,9

7,1

7,5

7,8

Největší rychlost

km/h

190

208

195

195

Brzdná dráha

ze 100 km/h, studené brzdy

m

35,7

32,9

35,6

34,1

ze 130 km/h, studené/zahřáté brzdy

m

61,6/61,9

58,7/59,0

59,8/59,1

58,8/58,8

Vnitřní hlučnost

při  80 km/h nejvyšší stupeň

dB(A)

67

66

66

67

při 100 km/h

dB(A)

70

69

68

69

při 130 km/h

dB(A)

73

72

71

71

při 160 km/h

dB(A)

75

76

74

73

Jízdní dynamika

Slalom 18 m (ESP zap./vyp.)

 

65,3/65,6

64,0/–1)

65,5/65,9

66,4/66,6

Vyhýbací manévr km/h

 

135,2/135,6

134,7/–1)

133,8/134,7

136,1/137,0

Hodnocení dynamiky

Řízení (nepřímé/přímé)

  body (1–5 b.)

3

3

4

4

Nedotáčivost/přetáčivost

  body (1–5 b.)

3

3

3

3

Zásahy ESP (konzerv./sportovní)

  body (1–5 b.)

3

2

3

3

Ovladatelnost (snadná/náročná)

  body (1–5 b.)

2

2

2

2

Koncepce vozu (komfortní/sportovní)

  body (1–5 b.)

3

3

4

4

Cena od

 

494 980 Kč

549 990 Kč

524 900 Kč

584 900 Kč

1) nelze deaktivovat

 

Hodnocení

 

 

 Model

(nejvyšší počet bodů)

VW Polo
1.0 TSI

Seat Ibiza
1.0 TSI

Kia Rio
1.0 T-GDI

Opel Corsa
1.2 DI Turbo

KAROSERIE

Vnitřní prostor

(20)

9

8

8

6

Zavazadlový prostor

(15)

12

12

10

9

Užitečná hmotnost

(10)

8

10

8

9

Variabilita

(20)

15

15

13

11

Přístroje

(30)

25

25

23

20

Obsluha

(40)

28

30

32

26

Výhled z vozidla

(5)

4

4

4

3

Kvalita zpracování

(10)

8

8

8

7

Celkem

(150)

109

112

106

91

BEZPEČNOST

Bezpečnostní systémy

(30)

17

14

12

13

Osvětlení

(15)

14

10

9

12

Brzd. dráha ze 100 km/h, studené

(20)

13

10

10

16

Brzd. dráha ze 130 km/h, studené

(20)

11

10

7

11

Brzd. dráha ze 130 km/h, zahřáté

(20)

11

11

6

11

Dávkovatelnost brzd

(5)

4

4

4

4

Aktivní bezpečnost

(40)

37

36

34

34

Celkem

(150)

107

95

82

101

KOMFORT

Odpružení

(40)

34

32

27

29

Přední sedadla

(20)

17

17

13

15

Zadní sedadla

(15)

13

13

11

8

Multimédia

(30)

21

20

21

16

Komfortní asistenční systémy

(10)

6

4

3

5

Klimatizace

(15)

12

12

12

12

Naměřený vnitřní hluk

(10)

6

6

5

6

Dojem hlučnosti

(10)

8

8

6

7

Celkem

(150)

117

112

98

98

POHON

Kultura chodu

(20)

14

14

11

12

Zátah motoru

(20)

7

7

7

9

Průběh výkonu

(20)

14

14

13

16

Řazení/odstupňování převodovky

(20)

16

16

16

14

Zrychlení/nejvyšší rychlost

(15)

5

5

4

6

Pružnost

(10)

4

4

4

5

Průměrná spotřeba v testu

(30)

21

21

21

20

Dojezd

(15)

5

5

7

6

Celkem

(150)

86

86

83

88

JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Jízdní dynamika

(10)

6

5

5

5

Obratnost/potěšení z jízdy

(25)

20

22

17

18

Řízení

(20)

17

18

15

14

Průměr otáčení

(10)

5

5

3

5

Trakce/jízda na kluzkém povrchu

(15)

11

11

11

11

Adaptivní jízdní režimy

(10)

0

2

3

2

Stabilita/citlivost na boční vítr

(10)

8

8

7

7

Celkem

(100)

67

71

61

62

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Emise CO2, spotřeby v testu

(40)

16

17

17

15

Emise CO2 podle WLTP

(10)

6

6

6

6

Celkem

(50)

22

23

23

21

Hodnocení vlastností

(750)

508

499

453

461

NÁKLADY

Základní cena*

(50)

41

48

50

39

Výbava*

(10)

7

6

9

10

Příplatkové položky

(15)

12

12

10

12

Hodnota při dalším prodeji

(10)

7

7

7

6

Fixní náklady na 5 let*

(10)

10

9

10

9

Údržba a servis na 100 000 km*

(20)

19

20

20

20

Náklady na palivo 100 000 km*

(25)

25

25

25

24

Záruky

(10)

3

3

10

3

Celkem

(150)

124

130

141

123

Celkové hodnocení

(900)

632

629

594

584

* Nejlepší v testu získává maximální počet bodů

Bodové hodnocení vychází z dlouholetých zkušeností redakce německého časopisu Auto motor und sport. Jde o průměrné výsledky několika redaktorů vypočítané z dílčích hodnocení v jednotlivých kritériích. Česká redakce do výsledků nezasahuje.

VÝSLEDEK TESTU

1. VOLKSWAGEN POLO. Má něco navíc: drobné bonusy v oblasti komfortu, světlometů a bezpečnostních prvků mu dávají výhodu, která tlumí i vyšší cenu.

VW Polo

2. SEAT IBIZA. Jen o maličko méně: o něco slabší brzdy a omezenější nabídka bezpečnostních systémů stály prostornou, agilní a levnější Ibizu vítězství.

Seat Ibiza

3. KIA RIO. Více nebo méně: díky hospodárnému motoru a skvělému ovládání dokáže cenově nejvýhodnější Rio držet krok i přes slabiny v oblasti brzd a komfortu.

Kia Rio

4. OPEL CORSA. Spíše méně: je napřed, pokud jde o dynamiku a brzdění. Nedostatky v otázkách prostoru, jízdních vlastností a komfortu se ale nedají vykompenzovat.

Opel Corsa

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Audi oslavuje 40 let quattra limitovaným TT RS

BMW řady 4 Cabrio se vrací k plátěné střeše

Ceny nového Leonu startují těsně pod půl milionem

Civic Type-R dostal lepší brzdy a tužší tlumiče

CUPRA ATECA – NOVÝ STYL

CUPRA – VÍCE NEŽ JEN VOZIDLO

Cupra 2020 – Sport a motorsport

Čtvrtá generace SEATu Leon se oficiálně představuje

Dobrý výhled bez emisí. Přehled elektrických SUV na českém trhu

Dodávku Ford E-Transit budou testovat sami dopravci



Emil Frey Select

Toyota RAV4 2,0 VVT-i,CZ,1Maj,4x4,AT

83 286 km, r. 2014

519.899,- Kč

Citroën Berlingo osobní 1.6 BlueHDi 120k MULTISPACE

107 573 km, r. 2016

334.900,- Kč

Hyundai i30 1.0 T-GDi 88kW FASTBACK

76 096 km, r. 2018

299.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Hyundai Bayon 1.0 T-GDI DCT – Možnost volby

Lukáš Dittrich 13.12.2021 06:32

Hyundai Bayon dostal design plný ostrých hran. Tento crossover na silnici  opravdu nepřehlédnete

Na českém trhu velmi populární typ ix20 se odebral do zaslouženého důchodu a na jeho místo přichází... >>

Více



Technika

Mazda e-Skyactiv-X – Optimalizace

Petr Hanke 18.06.2021 06:46

Mazda e-Skyactiv-X

Mazda po dvou letech přistoupila k modernizaci svého originálního motoru Skyactiv-X, pracujícího v... >>

Více



Další články

  • Volkswagen Tiguan eHybrid R-Line – Další dílek

    Do elektrifikační skládanky VW Group zaskočila další část: plug-in hybridní... >>

  • Toyota Yaris 1.5 Hybrid – Vůz roku

    Japonské automobilce se podařilo do kapesní velikosti zabalit spoustu moderních... >>

  • Hyundai Tucson PHEV – Tichošlápek

    Krátké vzdálenosti na elektřinu, ty delší na benzín. A bez omezení... >>

  • Ferrari Portofino M – Vítaná proměna

    M znamená Modificato. Ale co lze vlastně modifikovat na takovém voze, jakým je... >>

  • Renault Arkana – Dostupné suv-coupé

    Arkana je v Evropě první kombinací SUV a kupé z dílen „normální“ automobilky.... >>

  • Renault Megane E-Tech Electric – Zajímavá alternativa

    Potřetí jsme usedli za volant plně elektrického Renaultu Megane. Poprvé však v... >>

  • Toyota bZ4X – Později, ale skvěle

    Toyota s elektromobily velmi váhala a teprve nyní tento průkopník hybridního... >>

  • Ford Fiesta ST vs. Hyundai i20 N – Rozumíte legraci?

    S modelem i20 N Hyundai rozšířilo svoji nabídku sportovních vozů směrem dolů.... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2022 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR
design by skop | system by SABRE |